جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
ویزای آلمان

چطور می‌توانید ویزای آلمان بگیرید + نکات کلیدی

آلمان یکی از محبوب‌ترین کشورهای جهان بوده و در حال حاضر بیش از ۱۲ میلیون نفر از جمعیت این کشور به عنوان مهاجر شناخته می‌شوند. در واقع مهاجران حدود ۱۵ درصد کل جمعیت آلمان را تشکیل داده‌اند. از طرفی جاذبه‌های گردشگری فراوان، این کشور را به نهمین کشور گردشگرپذیر دنیا در سال ۲۰۱۹ تبدیل کرده است. زیرساخت‌های مناسب گردشگری، اقتصاد توسعه‌یافته آلمان و وجود فرصت‌های کاری و تحصیلی مناسب در این کشور عضو حوزه شینگن، مهم‌ترین دلایل توجه شهروندان سایر کشورها به آلمان است. در صورتی که قصد سفر یا مهاجرت به آلمان را دارید باید بر اساس هدف خود از سفر به آلمان نوع مناسب ویزا را انتخاب کنید. اما برای اخذ انواع ویزای آلمان باید چه فرآیندی طی شود؟

چطور ویزای توریستی آلمان بگیریم؟

ویزای توریستی آلمان جزو ویزاهای کوتاه‌مدت این کشور بوده و برای اهدافی از جمله گردش در آلمان و دیدار با خانواده و دوستان صادر می‌شود. با گرفتن ویزای توریستی آلمان می‌توانید علاوه بر آلمان در سایر کشورهای حوزه شینگن نیز تردد داشته باشید. حداکثر مدت زمان اعتبار ویزای توریستی آلمان ۹۰ روز خواهد بود. البته متقاضیان ایرانی ویزای آلمان در صورتی که موفق به اخذ این نوع از ویزا شینگن شوند معمولا بین ۷ الی ۱۴ روز اجازه اقامت در آلمان را خواهند داشت. برای گرفتن ویزای توریستی شینگن آلمان، باید از طریق کارگزاری سفارت آلمان در تهران یعنی ویزامتریک اقدام نمایید. ابتدا وقت سفارت را به صورت آنلاین رزرو نمایید. برای انجام این کار باید هزینه ۱۹۰هزار تومانی بپردازید. این هزینه قابل بازگشت بوده و فقط جهت اطمینان از حضور شما در محل کارگزاری است. اما در صورت عدم حضور شما در زمان مقرر به شما بازگردانده نخواهد شد. یک روز بعد از واریز وجه مذکور می‌توانید در سایت رسمی ویزامتریک ثبت نام کرده و وقت ملاقات بگیرید. بعد از تأیید وقت ملاقات، یک ایمیل تایید را دریافت خواهید کرد که روز و ساعت مراجعه به مرکز ویزامتریک را مشخص کرده است. در زمان مقرر باید به محل کارگزاری ویزامتریک در خیابان خالد اسلامبولی مراجعه نموده و درخواست خود را همراه با مدارک مورد نیاز ارائه کنید. مدارک لازم برای ویزای توریستی آلمان شامل موارد زیر می‌شود:
 • پاسپورت
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • شناسنامه
 • عکس
 • مدارک اثبات کننده تمکن مالی از جمله پرینت گردش حساب بانکی
 • مدارک شغلی مانند فیش حقوقی، جواز کسب و...
 • برنامه سفر دقیق
 • تاییدیه بلیط هواپیما و رزرو هتل
 • بیمه مسافرتی
 • اسناد ملکی در صورت وجود
 • دعوت نامه در صورت وجود
بعد از ارائه درخواست و مدارک خود به ویزامتریک باید منتظر بمانید تا پرونده شما توسط افسر مهاجرت مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت نتیجه اعلام گردد. دقت داشته باشید که کارگزاری هیچ نقشی در زمینه تصمیم‌گیری نداشته و قبول یا رد درخواست ویزا تنها بر عهده سفارت آلمان خواهد بود. برای گرفتن سایر ویزاهای کوتاه‌مدت آلمان مانند ویزای تجاری، ویزای شرکت در مسابقات ورزشی، ویزای بازدید نمایشگاهی، ویزای ترانزیت، ویزای شرکت در سمینار و ماموریت کاری نیز باید همین روال را از طریق ویزامتریک طی کنید. تنها تفاوت این نوع ویزاهای کوتاه‌مدت به مدارک مورد نیاز آن‌ها مربوط می‌شود. ضمن این که هزینه اخذ ویزای توریستی آلمان و سایر ویزاهای کوتاه مدت این کشور ۸۰ یورو برای افراد بالای ۱۲ سال و ۴۰ یورو برای افراد بین ۶ تا ۱۲ سال تعیین شده است. علاوه بر این باید مبلغ ۲۴.۵ یورو نیز به کارگزاری ویزامتریک پرداخت شود. کودکان زیر ۶ سال مشمول هزینه ویزا نبوده و خدمات درخواست ویزا برای آن‌ها رایگان است.

نحوه اخذ ویزای تحصیلی آلمان چگونه است؟

با توجه به کیفیت بالای آموزش در کشور آلمان و وجود دانشگاه‌های برتر با مدارک بین‌المللی معتبر، بسیاری از دانشجویان ایرانی تمایل به ادامه تحصیل در این کشور دارند. به این موارد باید (تقریبا) رایگان بودن تحصیلات دانشگاهی در آلمان را نیز اضافه کنیم. برای تحصیل بلندمدت در آلمان نیاز به ویزای تحصیلی که تحت عنوان ویزای ملی آلمان نیز شناخته می‌شود، خواهید داشت. برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان باید ابتدا از یک دانشگاه در این کشور پذیرش گرفته باشید . بعد از اخذ پذیرش تحصیلی آلمان این امکان را خواهید داشت تا درخواست خود را برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور ارائه دهید. برخلاف ویزای توریستی و سایر ویزاهای کوتاه مدت آلمان، برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان باید از طریق سفارت این کشور در تهران اقدام نمایید. ابتدا وقت سفارت آلمان را به صورت آنلاین و از طریق سایت سفارت این کشور رزرو کرده و سپس در روز مصاحبه در سفارت حاضر شده و درخواست و مدارک خود را تحویل دهید. مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان شامل موارد زیر می‌شود:
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی
 • پاسپورت
 • عکس
 • شناسنامه
 • تاییدیه پذیرش تحصیلی دانشگاه
 • گواهی ازدواج
 • مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی بسته به نوع دوره
 • مدارک تحصیلی قبلی
 • انگیزه نامه
 • مدارک اثبات کننده تمکن مالی
مدت زمان لازم برای بررسی درخواست ویزای تحصیلی آلمان و اعلام نتیجه نهایی حدودا ۲ ماه خواهد بود. پس از دریافت ویزای تحصیلی آلمان به محض ورود به این کشور مجوز اقامت خود را تمدید نمایید. انجام این کار باید پیش از اتمام اعتبار ویزای ملی صورت پذیرفته باشد.

برای دریافت ویزای کاری آلمان چه کار کنیم؟

در صورتی که در یک زمینه شغلی خاص مهارت بالا و سوابق کاری درخشانی دارید می‌توانید برای ویزای کاری آلمان اقدام نمایید. البته برای انجام این کار باید در زمینه کاری شما کمبود نیروی کار در آلمان وجود داشته باشد و پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای آلمانی داشته باشید. برای ارائه درخواست ویزای کاری آلمان ابتدا باید یک پیشنهاد شغلی از آلمان دریافت کرده و سپس وقت سفارت را رزرو کنید. در مرحله بعدی باید کلیه مدارک خود را همراه با درخواست ویزا به سفارت آلمان تحویل دهید. بعد از پرداخت هزینه درخواست ویزا و انجام مصاحبه باید منتظر تصمیم‌گیری نهایی سفارت بمانید. مدارک مورد نیاز برای ویزای کاری آلمان شامل موارد زیر می‌شود:
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • پاسپورت
 • دو قطعه عکس
 • رزومه کاری
 • پیشنهاد شغلی معتبر از آلمان
 • مدارک تحصیلی
 • بیمه درمانی
 • گواهی عدم سوءسابقه
برای اخذ سایر ویزاهای آلمان از جمله ویزای خانوادگی نیز باید از طریق سفارت این کشور اقدام نمایید و تنها تفاوت آن‌ها با هم در مدارک مورد نیاز برای درخواست است.
 
دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

پاک کننده صورت طبیعی
۱۰ پاک کننده صورت که می‌توانید خودتان درست کنید
36
موی نازک
اگر موی نازک دارید این ۹ اشتباه آرایش مو را انجام ندهید
176
ضرورت و اهمیت استفاده از کرم مرطوب کننده برای تمام انواع پوست
نقش کلیدی مرطوب کننده ها در روتین مراقبت پوستی
1,232
روغن نارگیل
آیا روغن نارگیل برای پوست و بیماری‌های پوستی مفید است؟
1,735
روغن میوه نسترن
روغن میوه نسترن (رزهیپ) چه فوایدی دارد، روشهای استفاده از آن چیست؟
6,448
سبک جدید کانتور
با سبک جدید کانتور کردن در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید
3,703

مقالات سلامت

غذاهای تحریک کننده سردرد
غذاهای تحریک کننده سردرد که باید از آنها پرهیز کنید
23
مضرات دمپایی لا انگشتی
دمپایی لا انگشتی (دمپایی ابری) را به این ۱۱ دلیل هرگز نپوشید
69
کولونوسکوپی
کولونوسکوپی ؛ دلایل، نحوه انجام، آمادگی پیشرفته و روشهای جایگزین
55
رفع جوش چرکی
رفع جوش چرکی با ۴ درمان طبیعی و سریع و روشهای موثر دیگر
75
آمیلوئیدوز
آمیلوئیدوز بر چند نوع است، روشهای تشخیص و درمان آن چگونه است؟
62
داروی رمدسیویر درمانی قدرتمند برای غلبه بر بیماری کرونا
136

مقالات آشپزی

خوراک برنج و مرغ در فر
خوراک برنج و مرغ در فر با ادویه ایتالیایی و طعم عالی
64
سیب زمینی برشته در فر
سیب زمینی برشته در فر با حداقل روغن و سرشار از ادویه
171
طرز تهیه نان خامه ای
طرز تهیه نان خامه ای به صورت حرفه‌ای و با ارائه همه نکات لازم
204
پنیر موزارلا
طرز تهیه پنیر موزارلا تازه و خانگی برای انواع غذاها با همه نکات لازم
289
خواص و طرز تهیه آب استخوان
خواص آب استخوان یا آب قلم و طرز تهیه آن در خانه به بهترین روش
445
نان سفید خانگی
نان سفید خانگی به روشی آسان برای تهیه انواع ساندویچ و اسنک
346

مقالات تغذیه

شیوه نگهداری غذای تازه
۱۲ غذای تازه که هرگز نباید با هم نگهداری شوند
30
سلامت ریه
سلامت ریه را با این ۲۰ خوراکی تضمین کنید
38
کلسیم پیروات
کلسیم پیروات چه فوایدی دارد و چگونه مصرف می‌شود؟
42
خواص ریحان
ریحان گیاهی شگفت انگیز با خواصی بی نظیر طبق بررسی های علمی
64
خواص جوانه
خواص جوانه حبوبات و غلات و طرز تهیه آنها در خانه به چندین روش متنوع
80
مکمل ملاتونین
مکمل ملاتونین چه فوایدی دارد، دوز توصیه شده و عوارض آن چیست؟  
150