وانکومایسین یک آنتی بیوتیک است. بعد از اینکه این آنتی بیوتیک از طریق دهان مصرف شد،  با باکتری‌های موجود در روده مبارزه می‌کند. این دارو همچنین، برای درمان عفونت روده ایجاد شده‌ی  ناشی از باکتری  کلستریدیوم دیفیسیل، که می‌تواند باعث  اسهال آبکی یا خونی شود، استفاده می‌شود.

اطلاعات مهمی  که باید  قبل از استفاده از داروی وانکومایسین بدانید

این دارو همچنین برای درمان عفونت ناشی از  استاف (استافیلوکوکوس اورئوس) که می‌تواند باعث ایجاد  التهاب در  روده بزرگ و روده کوچک شود، استفاده می‌شود.

همچنین این دارو  ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که  در این راهنمای دارویی ذکر شده است ،  استفاده  شود.

راهنماه های بر روی برچسب داروی  خود را خوانده و براساس آن عمل کنید.
وانکومایسین خوراکی تنها در مورد عفونت های مربوط به  روده  عمل می‌کند و در مورد  عفونت‌های  سایر نقاط بدن نمی‌تواند آنها را  درمان کند.
 به هر یک از ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی به شما،  در مورد تمام وضعیت‌ها یا مشکلات  پزشکی، آلرژی‌ها، و تمام داروهایی که  استفاده می‌کنید، اطلاع دهید.
وانکومایسین می‌تواند باعث  کاهش موقت یا دائمی شنوایی در شما شود. اگر شما هر گونه مشکلات شنوایی صدای زنگ را در گوش خوش شنیدید،  در این صورت  استفاده از این دارو را متوقف کرده و با پزشک  خود تماس بگیرید.
این دارو را برای تمام  دوره تجویز شده برای درمان خود، مصرف کنید  . علائم بیماری در شما ممکن است، قبل از اینکه عفونت به طور کامل  از بدن شما پاک شود، بهبود یابد پس به محض احساس بهبودی مصرف دارو را قطع نکنید. نیمه تمام گذاشتن دوره درمان  ممکن است خطر ابتلا به عفونت مقاوم به آنتی بیوتیک را افزایش دهد. این دارو یک عفونت ویروسی مانند آنفلوآنزا یا سرماخوردگی را نمی‌تواند درمان کند.
شما اگر شما حساسیت به این دارو  را داشتید نباید از این دارو استفاده کنید.
برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما خطری در پی ندارد، در موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:
• یک اختلال روده مانند بیماری التهابی روده، بیماری کرون، کولیت اولسراتیو (بیماری زخمی شونده روده بزرگ)؛
• بیماری‌های کلیوی؛
• مشکلات شنوایی؛
• اگر شما در حال دریافت هر آنتی بیوتیک درون وریدی ( IV) هستید.
FDA  این دارو را از نظر خطرات و تاثیرات بر حاملگی در گروه  C قرار داده است و مشخص نیست که آیا این دارو به جنین آسیب می‌رساند یا نه. اگر شما باردار هستید یا در حین استفاده از این دارو قصد باردار شدن دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.
معلوم نیست که آیا این دارو از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار انتقال می‌یابد یا نه  و یا اینکه به کودک شیرخوار آسیب برساند یا نه. شما در حین استفاده از این دارو، نباید کودک شیرخوار خود را با شیر مادر تغذیه کنید
عوارض جانبی این دارو  بر روی کلیه‌ها به  احتمال زیاد در افراد مسنی که این دارو را مصرف می‌کنند، رخ می‌دهد.
نکات کلیدی وانکومایسین

چگونه باید این دارو را مصرف کنید؟

داروی وانکومایسین را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید . راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه شده، مصرف نکنید.

استفاده بیشتر از این دارو باعث  اثرات موثرتر شدن این دارو نمی‌شود، و ممکن است عوارض جانبی جدی یا تهدید کننده زندگی را باعث شود.

در حین استفاده طولانی  از این دارو، شما ممکن است نیاز به انجام آزمایش‌های مکرری داشته باشید.
سوسپانسیون(مایع) خوراکی این دارو را قبل از اندازه گیری و مصرف، تکان دهید.
داروی مایع را  با سرنگ دوز، و یا با یک قاشق  های  خاص اندازه گیری دوز و یا فنجان پزشکی، اندازه گیری کنید. اگر شما یک دستگاه دوز های اندازه گیری را نداشته باشند،  از یک داروساز آن را درخواست کنید.
این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرماو رطوبت نگهداری شود.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

دستورالعمل و توصیه‌های  پزشک خود را در مورد هر گونه محدودیت در غذا، نوشابه، و یا فعالیت در حین استفاده از این دارو، را دنبال کنید.

عوارض جانبی این دارو

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر بدن شما جذب وانکومایسین را  از طریق دیواره روده انجام دهد، برخی از عوارض جانبی ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از موارد زیر را داشتید با دکتر خود تماس بگیرید:

• افزایش اسهال آبکی یا  اسهال خونی؛
• از دست دادن شنوایی، یا شنیدن زنگ در گوش؛
• مشکلات کلیوی مانند: تورم (آدم)، افزایش سریع وزن، درد در پهلو و یا کمر شما، ادرار کردن کم؛ یا عدم توانایی در دفع ادرار؛
• علائم سطوح پایین پتاسیم در خون شما مانند: سردرگمی، ضربان قلب ناهموار، تشنگی شدید، افزایش ادرار، ناراحتی پا، ضعف عضلانی و یا احساس لنگی.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل :

• حالت تهوع؛
• دل درد.

چه داروهایی این دارو  را تحت تاثیر قرار می دهند؟

ممکن است داروهای دیگری با این دارو تداخل داشته باشند. به پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید اطلاع دهید. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها، و محصولات گیاهی است. هرگز یک داروی جدید را بدون اطلاع به پزشک خود، شروع نکنید.

منبع: drugs.com

این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید