هپاتیت C یک ویروس منتقله از راه خون است که باعث التهاب کبد می‌شود. اگرچه هپاتیت C می‌تواند گاهی اوقات منجر به بیماری نشود،  اما در حدود ۷۵٪ تا  ۸۵٪ از افرادی که به این ویروس  آلوده شده‌اند  در معرض در نهایت بیماری  هپاتیت C مزمن هستند.  این بیماری کبدی بر روی حدود ۳۴ میلیون نفر در ایالات متحده تأثیر می‌گذارد.  به هپاتیت C اغلب عنوان یک بیماری “ساکت ” داده می‌شود  زیرا این بیماری  ممکن است علائم قابل توجهی ایجاد نکند که  باعث می‌شود  تشخیص این بیماری  دشوار باشد. در صورت عدم درمان، این بیماری، می‌تواند منجر  به عوارض جدی، از جمله زخم کبد، سرطان کبد، یا نارسایی کبد شود. در اینجا، هفت چهره‌ی مشهور  که در مورد زندگی همراه با  هپاتیت C سخن گفته‌اند.

پاملا آندرسن

در سال ۲۰۰۲، پاملا اندرسون به مردم این حقیقت را گفت که او  به هپاتیت C مبتلا شده است   و دلیل ابتلای او به این بیماری عفونی، به اشتراک گذاشتن یک سوزن خال کوبی با شوهرش تامی لی بود. اما در سال ۲۰۱۵، اندرسون اعلام کرد که  او بعد از شروع رژیم دارویی جدید درمان شده است. اگر چه  این بازیگر گفت که او تا به حال هیچ نشانه و یا آسیب کبدی را تجربه نکرده،  اما بیماری هپاتیت C هنوز هم تحت درمان است. “من همیشه احساس این ابرهای کوچک و تاریک هست که بر من،” اندرسون  به مردم در سال ۲۰۱۵ در مورد سال‌های زندگی  خود با این ویروس گفت:  “من فکر می‌کنم ر کسی قادر  به مبارزه با این  بیماری است که بگوید  می‌تواند  با این بیماری زندگی کند که هنوز هم در  بسیاری از تصمیم گیری‌های  زندگی شما ایفای نقش  می‌کند“.

استیون تایلر و  هپاتیت C

استیون تایلر که خواننده است ،  در سال ۲۰۰۶  به مجله Access Hollywood گفت که او در سه سال گذشته  مبتلا به هپاتیت C بوده است. دکتر او را در  طی۱۱ ماه تحت  شیمی درمانی برای  درمان عفونت کبد قرار داد، که تایلر  در این باره می‌گوید: “تقریباً مرا کشت!”. “من  در شب  به طبقه بالا برای قرار دادن بچه‌ها در اتاق  و بعد خواب می‌رفتم  و در ساعت  ۳ صبح با خون دماغ بیدار می‌شدم و با اینترفرون درمان کردم. او به Access Hollywood گفت که در حال حاضر بیماری هپاتیت C  او درمان شده است.

ناتاشا لیون

این بازیگر که در حال حاضر برای ایفای  نقش خود در مجموعه Netflix شناخته شده است، ناتاشا لیون در سال ۲۰۰۵ برای هپاتیت C و سایر مشکلات بهداشتی، از جملهاعتیاد به مواد مخدر، در  یک واحد مراقبت‌های ویژه بستری شد. او به مجله Entertainment Weekly در مورد زندگی‌اش گفت: “، من قطعاً به خوبی یک  مرده بودم”. او اظهار داشت که  اعتیادش بهبود یافته  و همچنین  هپاتیت C  او درمان شده است. او در سال ۲۰۱۵ به  Yahoo! Style  گفت: “خوشبختانه من پاک هستم و سلامت من در حال حاضر در وضع خوبی است “.

نائومی جاد

خواننده سبک کانتری، نائومی جاد در تور در سال ۱۹۸۹ بود که او شروع به تجربه سردرد، تهوع و درد عضلانی کرد. او در مقاله شخصی خود با  هر روز بهداشتی در سال ۲۰۱۴  نوشت: “یک بار در حالی که در  تلاش برای بالا بردن  چمدانم را بر روی اتوبوس بودم، در گرما غش کردم. من می‌دانستم که مشکلی داشتم”. جاد گفت که  او هپاتیت “non-A, non-B”  (هپاتیت C اسم مخصوص خود را پیدا نکرده بود) داشت. این خواننده نوشت که او معتقد است که او  به این بیماری در طول زمان کار او  به عنوان یک پرستار مبتلا شده است. در سال ۱۹۹۵، پس از سال‌ها درمان، پزشک  جاد به او گفت که  او درمان شد. تجربه او را  برای تبدیل شدن به حامی صریح آگاهی هپاتیت C تشویق کرد. او در این باره گفت:   “این بیماری به من یک هدف جدید برای زندگی داد. من نگران این بودم  که افراد کمی  هپاتیت C را درک کنند”.

فیل لش

نوازنده معروف فقید گیتار به یس،  فیل لش در سال ۱۹۹۲ مبتلا به هپاتیت C تشخیص داده شد. این نوازنده در سال ۲۰۰۲، به مجله Relix  گفت: “آنها گفتند:«ما نمی‌دانیم که چه مدت این فرایند شما را قبل از نیاز به عمل کبد، اقدام به پیوندکبد تحت تأثیر قرار داده بود ‘”. شش سال پس از تشخیص، لش یک پیوند موفقیت آمیز کبد را پس از تجربه زخم کبد به عنوان یک نتیجه از عفونت  انجام داد. از آن زمان، او را تبدیل به یک حامی برای برنامه‌های آگاهی هپاتیت C و اهدای عضو شده بود.

هپاتیت C  عامل مرگ

دیوید مارکس

نوازنده سابق دیوید مارکس هیچ علائم هپاتیت C را نداشت . تنها او پس از بازدید از دکتر برای یک دنده ترک خورده در سال ۱۹۹۹ متوجه عفونت کبد شد. مارک در سال ۲۰۰۸ به BBC گفت : “من می خواهم به  مردم  بگویم که یک دنده شکسته زندگی من را نجات داد، در غیر این صورت من ممکن بود زمانی  متوجه هپاتیت C شوم که دیگر خیلی دیر شده بود” . مارک اظهار داشت  که او شش ماه پس از تشخیص عاری از ویروس بود. او در این باره می گوید:  “من نمی دانم دقیقا چطور من مبتلای به  هپاتیت C  شده بودم . من با عوامل خطر متعدد، از جمله تجربه مصرف مواد مخدر در اوایل دهه  ۱۹۷۰ بودم”. با این حال، موسیقیدان اضافه کرد که او امیدوار به  “شکستن کلیشه” ای است که می گوید بیماری  هپاتیت C فقط از طریق  استفاده از مواد مخدر ایجاد می شود. او می گوید: “استفاده از مواد مخدر تنها راه ابتلای  هپاتیت C  نیست. در اغلب موارد ، مردم نمی توانند با دقت  به عامل ابتلای خود به این بیماری اشاره کنند  من مادرانی را می شناسم که هپاتیت C داشتند ولی  نمی توانستند  به یاد داشته باشند که تا به حال در معرض  عامل خطر قرار گرفته باشند”.

دیوید کرازبی

پس از یکی از کنسرت‌های خود در سال ۱۹۹۴، کرازبی به بیمارستان منتقل شدو مبتلا به هپاتیت سی  تشخیص داده شد و گفت که او به احتمال زیاد خواهد مرد مگر اینکه او  یک عمل پیوند کبد انجام دهد. خوشبختانه، او پیوند کبد موفقی را  چند ماه پس از تشخیص بیماری در  بیمارستان انجام داد. کرازبی در سال ۲۰۱۴ به واشنگتن پست گفت: “حالا من یک مرد بسیار سالم و و یک انسان فوق العاده خوش شانس هستم”.

منبع: HEALTH

 

این مقاله توسط Julia Naftulin   به رشته تحریر در آمده است و توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.َ