جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
نکاتی برای خوشبو کردن منزل با استفاده از رایحه‌ها و مواد معطر

نکاتی برای خوشبو کردن منزل با استفاده از رایحه‌ها و مواد معطر

اگر کسی وارد منزل شما شود و بوی عرق و قرمه سبزی و چیزهایی بدتر از آن را استشمام کند چه احساسی به شما دست خواهد داد؟ واضح است که خوشبو کردن منزل به اندازه تن و بدن و لباس‌های ما اهمیت دارد و تا زمانی که در محیط خانه شما بوهای نامطبوع وجود داشته باشد محیط آن دلچسب و شیک نخواهد بود. راه‌های مختلفی برای خوشبو کردن منزل وجود دارد مثل استفاده از اسپری‌ها و عطرها و شمع‌های معطر. اما رازهای استفاده از این وسایل و داشتن خانه‌ای خوشبو در چیست؟ در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز مصاحبه‌ای که مجله Real Simple با رایدا وگا طراح معروف‌ترین عطرهای خانگی و خوشبو کننده‌های منزل انجام داده است برای شما ترجمه شده است. وگا در این مصاحبه همه نکاتی را که باید در مورد خوشبو کردن منزل خود بدانید برای شما بازگو کرده است.

آیا خوشبو کردن منزل یک ضرورت است؟

واقعیت این است که عطرها مانند یک اکسسوری عمل می‌کنند و به خانه شما عمق و شخصیت می‌دهند. علاوه بر این استفاده از عطر در محیط خانه نه تنها آن را خوشبو و دلپذیر می‌کند بلکه فضاها را هم از همدیگر تفکیک کرده و باعث می‌شود هر بخشی از منزل شما احساس و ویژگی‌های متفاوتی داشته باشد. با استفاده از عطرها و خوشبو کردن منزل شما احساس کسالت و تکرار در محیط خانه خود نخواهید داشت و می‌توانید حس‌های مختلف و متفاوتی را تجربه کنید.

نکاتی برای خوشبو کردن منزل

آشنایی با تخصص عطرهای خانگی

وگا می‌گوید: “من زمانی که در دانشگاه شیکاگو مشغول تحصیل در رشته جامعه شناسی بودم متوجه شدم که علاقه خاصی به کار در آزمایشگاه دارم و نشستن پشت میز مرا خسته و افسرده می‌کند. وقتی به نیویورک نقل مکان کردم به طور تصادفی با یک آگهی کار در یک آزمایشگاه عطرسازی مواجه شدم و با آن‌ها تماس گرفتم. پس از آن نزد یک متخصص عطرسازی دوره دیدم و خودم به یک عطرساز تبدیل شدم و در کمپانی‌های بزرگ عطرسازی مشغول به کار شدم. تا این که چند سال پیش تصمیم گرفتم مستقل کار کنم اما هنوز هم کمپانی‌های مختلف برای ساخت عطرهای خود از من مشورت می‌گیرند و محصولات معطر مختلفی مثل شمع، شامپو و اسپری‌های خانگی را طراحی می‌کنم.

شمع معطر یا خوشبو کننده خانگی؟

هردوی این محصولات می‌توانند برای خوشبو کردن منزل مورد استفاده قرار بگیرند فقط روش استفاده از آن‌ها متفاوت است. اگر یک دستگاه بخور معطر داشته باشید می‌توانید هردوی این محصولات را کنار بگذارید و فقط از بخور استفاده کنید. اما برخی از بخورها ظاهر جالبی ندارند و با دکوراسیون منزل شما هماهنگ نیستند اما در عوض شمع‌های معطر ظاهر زیبایی دارند و فضایی رمانتیک به وجود می‌آورند به همین دلیل برای محیط شام و حمام انتخابی عالی هستند. شمع‌های معطر فقط به خاطر عطر خود مورد استفاده قرار نمی‌گیرند بلکه نور و زیبایی آن‌ها هم یک امتیاز محسوب می‌شود. پس اگر این موارد برای شما اهمیت دارد از شمع استفاده کنید اما اگر به یک رایحه ممتد در فضا نیاز دارید عطر داخل بخور گزینه بهتری است.

نکاتی برای خوشبو کردن منزل

چطور می‌توان یک رایحه مناسب برای هر محیط انتخاب کرد؟

شما باید به عطر مانند نوعی از موسیقی نگاه کنید مثلا شما در اتاق نشیمن به یک موسیقی آرام و ملایم نیاز دارید که معادل عطری آن می‌تواند یک رایحه ملایم گل باشد. اما اگر قصد برگزاری مهمانی را دارید یک موزیک شاد پخش خواهید کرد که معادل عطری آن می‌تواند رایحه‌های جذاب و غلیظی مثل عطرهای مخصوص شب و مهمانی باشد. برای آشپزخانه نیز از عطرهایی استفاده کنید که اشتها برانگیز هستند از جمله عطرهای حاوی رایحه میوه مثل سیب و گلابی. ترجیحا از عطر گل در فضای اشپزخانه استفاده نکنید.

برای محیط حمام و دستشویی نیز از عطرهایی که رایحه‌های غلیظ اما تمیزی دارند مثل گرپ فروت و … استفاده کنید و یا شکل شمعی عطر مورد نظر خود را به کار ببرید. برای اتاق خواب هم دامنه انتخاب‌های متعددی وجود دارد اما بهتر است از رایحه‌هایی استفاده کنید که اثر آرامش بخش دارند مثل رایحه لسطوخودوس یا شکوفه پرتقال. حتی می‌توانید از غنچه‌های گل‌های اسطوخودوس هم داخل یک شیشه استفاده کنید و از بوی مطبوع آن بهره مند شوید. اگر به دنبال رایحه‌ای جذاب‌تر هستید عطرهایی که حاوی مشک و وانیل و عنبر هستند امتحان کنید.

نکاتی برای خوشبو کردن منزل

بهترین شمع معطر برای خوشبو کردن منزل

اگر قصد خرید شمع معطر برای خوشبو کردن منزل خود را دارید قبل از خرید، انگشت خود را روی موم دوم شمع بمالید تا بوی آن آزاد شود و سپس انگشت خود را بو کنید. اگر قطرات موم روی بدنه شمع دیده می‌شود آن را خریداری نکنید چون این نشانه کفیت بد شمع معطر است چون عطر و موم شمع به خوبی با هم ترکیب نشده‌اند.

اسپری‌های خوشبو کننده

اگر قصد خرید اسپری برای خوشبو کردن منزل خود را دارید سراغ رایحه‌هایی قوی مثل چوب صندل و مرکبات بروید. برای اطمینان حاصل کردن از کیفیت اسپری، آن را در هوا اسپری کنید و درون آن راه بروید، اگر قطرات اسپری را روی پوست خود حس کردید این اسپری کیفیت خوبی ندارد و هوا را به اندازه کافی خوشبو نخواهد کرد. از اسپری‌هایی استفاده کنید که از خود لک به جا نمی‌گذارند تا بتوان آن را روی پارچه هم مورد استفاده قرار داد.

برای کسانی که به عطر علاقه ندارند

افرادی که به عطرهای قوی علاقه ندارند هم می‌توانند به روش‌های مختلفی خانه خود را خوشبو کنند و فضای آن را دلپذیر و تروتازه جلوه دهند. عطرهایی که حاوی رایحه بابونه، گل‌های وحشی و آفتابگردان هستند می‌توانند بهترین انتخاب برای این افراد باشند چون این رایحه‌ها کاملا طبیعی و ملایم و سبک هستند و بوی تندی ندارند. برخی از این گل‌ها مثل بابونه حتی ممکن است بوی خاصی هم نداشته باشند اما فضا را شاداب و تروتازه می‌کند. بیشتر روغن‌های معطری که برای خوشبو کردن منزل مورد استفاده قرار می‌گیرند در واقع از خود گیاهان گرفته نمی‌شوند بلکه تصویر و ذهنیت ما از رایحه این گیاهان را در خود منعکس می‌کنند پس اگر به گیاهان حساسیت هم داشته باشید باز می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

یک اشتباه رایج در خوشبو کردن منزل

یک اشتباه رایج بیشتر افراد در خوشبو کردن منزل این است که از یک رایحه خاص و تکراری برای این کار استفاده می‌کنند که این رایحه هم معمولا یاسمن یا یاس است. در حالی که این رایحه‌ها بوی تندی دارند و توجه زیادی را به خود جلب می‌کنند در نتیجه افرادی که وارد منزل شما می‌شوند تصور خواهند کرد که شما سعی می‌کنید بوی بدی را که در منزلتان جریان دارد با این رایحه‌ها و عطرها بپوشانید. پس بهتر است از عطرها و رایحه‌هایی استفاده کنید که ملایم‌تر هستند و توجه زیادی را به خود جلب نمی‌کنند. اگر واقعا به این رایحه‌ها علاقه دارید سعی کنید آن‌ها را با عطرهای دیگر مثل رایحه نرگس و میموسا یا کاملیا ترکیب کنید. به این ترتیب می‌توانید بوهای موجود در منزل خود را نیز مانند دکوراسیون آن شیک انتخاب کنید و همه حواس پنجگانه افرادی را که در محیط قرار دارند راضی نگه دارید.

نکاتی برای خوشبو کردن منزل

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش سایر مقالات در مجله قرمز شاخه دکوراسیون داخلی مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Real Simple (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)

دیدگاه ها 0
2000
  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

با سبک جدید کانتور کردن در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید
321
ترفندهای آرایش چشم برای خانم‌هایی که چشمان گود دارند
339
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
183
کوتیکول خشک ناخن‌ها را به این روش درمان و برطرف کنید
کوتیکول خشک ناخن‌ها را به این روش درمان و برطرف کنید
303
برای داشتن مژه های زیبا و طبیعی این ترفندها را به کار ببرید
برای داشتن مژه های زیبا و طبیعی این ترفندها را به کار ببرید
1,002
اگر در ارتفاع بالا زندگی می‌کنید از این محصولات مراقبتی استفاده کنید
اگر در مناطق مرتفع زندگی می‌کنید از این محصولات مراقبتی استفاده کنید
128

مقالات سلامت

عوارض پروبیوتیکها
عوارض پروبیوتیکها چیست و چگونه باید آنها را مصرف کرد؟
17
داروی نابومتون
داروی نابومتون و معرفی ویژگی های اساسی این دارو ضد التهاب
198
علائم سپسیس
علائم سپسیس یا عفونت خون را با ۱۱ نشانه خاموش شناسایی کنید
247
التهاب پلک
درد و التهاب پلک چه عللی دارد، چگونه می‌توان با آن مقابله کرد؟
243
خواص دانه رازیانه
دانه رازیانه و نگاهی گذرا به فواید پرشمار این ماده غذایی مفید
479
معرفی داروی اورسودیول
داروی اورسودیول و نگاهی جامع به ویژگی های این دارو
199

مقالات آشپزی

نان چاودار دانمارکی
طرز تهیه نان چاودار دانمارکی (RugbrØd) به صورت مرحله به مرحله
48
کلوچه جو دوسر
کلوچه جو دوسر با کشمش و گردو و طعم دارچین
194
کیک شکلاتی بدون آرد
کیک شکلاتی بدون آرد و بدون گلوتن و آموزش گاناش شکلات
275
گشنیز پلو
گشنیز پلو ساده با طعم لیمو؛ پلویی خوش عطر برای همراهی با غذاهای دریایی
266
بیسکویت زیره
بیسکویت زیره هندی، بیسکویتی ساده و سریع برای همراهی با چای
280
سالاد تخم مرغ
سالاد تخم مرغ کلاسیک با طعمی عالی و مناسب ساندویچ
362

مقالات تغذیه

خواص دانه رازیانه
دانه رازیانه و نگاهی گذرا به فواید پرشمار این ماده غذایی مفید
479
خواص گندم سیاه
خواص گندم سیاه برای سلامتی و روشهای استفاده از آن
83
خواص بادام زمینی
خواص بادام زمینی برای سلامتی و بهترین نوع آن چیست؟
102
پاستیل مولتی ویتامین
پاستیل مولتی ویتامین از چه موادی تشکیل شده، فواید و عوارض آن چیست؟
192
افزایش قد
افزایش قد و معرفی چند ماده مغذی تاثیر گذار در این فرایند طبیعی
714
روشهای کاهش قند خون
روشهای کاهش قند خون بدون دارو و بررسی باورهای اشتباه بیماران دیابتی
374