جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
درمان بیماری آرتریت

ناپروکسن: معرفی دارو، نکات کلیدی در مورد استفاده از این دارو

ناپروکسن یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) است. این دارو معمولا برای کاهش و التیام درد تجویز می شود.مکانیسم اثر این دارو، کاهش هورمون هایی است  که باعث التهاب و درد در بدن می شود. در ادامه به معرفی این دارو و نکات مهم حین مصرف و عوارض شایع دارویی ناشی از مصرف آن می پردازیم.

اطلاعات مهمی  که در مورد این  داروی ناپروکسن بدانید

ناپروکسن برای درمان درد یا التهاب ناشی از شرایطی مانند آرتریت، اسپوندیلیت آنکیلوزان، تاندونیت(التهاب تاندون )، بورسیت (التهاب بورس )، نقرس، و یا گرفتگی های قاعدگی استفاده می شود. قرصهای با  تاخیر در انتشار و یا طولانی رهش اشکال با اثر کندتر، ناپروکسن هستند که تنها برای درمان بیماری های مزمن مانند آرتریت یا اسپوندیلیت آنکیلوزان استفاده می شود. این اشکال دارو به اندازه کافی سریع برای درمان درد حاد، کار نخواهد کرد. اگر شما سابقه واکنش آلرژیک به آسپرین یا دیگر داروهای NSAID (داروی ضد التهابی غیر استروئیدی) را دارید، شما نباید ناپروکسن را استفاده کنید. ناپروکسن به خصوص اگر شما از آن در طولانی مدت و یا دوزهای بالا استفاده می کنید، و یا اگر شما بیماری قلبی دارید،  می تواند خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را در شما افزایش دهد. حتی  این دارو در افراد بدون بیماری قلبی یا عوامل خطر می تواند خطر سکته مغزی یا حمله قلبی را در حین مصرف این دارو، افزایش دهد. از این دارو قبل و یا بعد از جراحی بای پس قلب (عروق کرونر و یا CABG)، استفاده نکنید. اگر شما بعد از مصرف این دارو، دچار درد قفسه سینه، ضعف، تنگی نفس، لکنت زبان، و یا مشکلات بینایی و یا تعادل شدید، با  کمک های اضطراری پزشکی تماس بگیرید. ناپروکسن ممکن است باعث   خونریزی معده یا خونریزی روده شود ، که می تواند کشنده باشد. این شرایط می تواند بدون هشدار در حالی که شما در حال  استفاده از این دارو هستید، به خصوص در افراد مسن رخ دهد.

قبل از مصرف این دارو به یاد داشته باشید که:

اگر شما به این دارو  حساسیت دارید، و یا اگر شما تا به حال یک حمله آسم و یا واکنش آلرژیک شدید را پس از مصرف آسپرین یا یک NSAID تجربه کرده اید، شما نباید از ناپروکسن استفاده کنید.

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما خطری ندارد، در موارد زیر با پزشک خود و یا یک دکتر داروساز مشورت کنید:

بیماری های قلبی، فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت، و یا اگر شما سیگار می کشید سابقه حمله قلبی، سکته مغزی، یا لخته خون سابقه زخم معده یا خونریزی آسم بیماری کبدی یا کلیوی نگهداری مایعات مصرف  ناپروکسن در طول ۳ ماه آخر بارداری، ممکن است به جنین آسیب برساند. قبل از استفاده از این دارو اگر شما حامله هستید در مورد مصرف این دارو از دکتر بپرسید. ممکن است این دارو  با تخمک گذاری تداخل داشته باشد که همین امر مسبب ناباروری موقتی است. ناپروکسن می تواند از طریق شیر مادر منتقل می کند و ممکن است  باعث ایجاد عوارض جانبی در کودک شیرخوار شود.  اگرشما  در حال تغذیه کودک از شیر مادر هستید از این دارو استفاده نکنید. ناپروکسن برای استفاده توسط کودکان کمتر از ۲ سال مورد تایید نیست. این دارو را به کودک بدون توصیه های پزشکی ندهید.

چگونه باید این دارو را مصرف کنید؟

همچنین این دارو را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر توصیه شده مصرف نکنید. همچنین از کمترین دوز که در درمان بیماری شما موثر است، استفاده کنید. هرگز این دارو را نشکنید، نجوید و این دارو را به صورت کامل مصرف کنید. سوسپانسیون خوراکی (مایع)  دارو را  قبل از  اینکه شما یک دوز را  اندازه گیری  و مصرف کنید، تکان دهید . داروی مایع را  با سرنگ دوز ، و یا با یک قاشق  های  خاص اندازه گیری دوز و یا فنجان پزشکی ، اندازه گیری کنید . اگر شما یک دستگاه دوز های اندازه گیری را نداشته باشند،  از یک داروساز آن را درخواست کنید . اگر شما مارک تجاری، یا و  قدرت  این دارو را تغییر دهید، نیازهای دوزی شما ممکن است تغییر کند. اگر شما هر گونه سوال  را در مورد استفاده از  ناپروکسن دارید، با دکتر داروساز این سوالات را بپرسید. اگر کودک در حال  استفاده از این دارو است ، دکتر خود را از  هر گونه تغییر در وزن  کودکتان مطلع کنید. در کودکان مصرف این دارو بر اساس دوز بر وزن است و هر گونه تغییر ممکن است دوز فرزند شما را  تحت تاثیر قرار دهد. اگر شما  از این دارو در دراز مدت استفاده می کنید، شما ممکن است به آزمایش های مکرر پزشکی نیاز داشته باشید. این دارو می تواند باعث  نتایج غیر معمول در  آزمایش های پزشکی خاص شود.  به هر پزشک معالج خود در زمینه استفاده  از ناپروکسن بگویید. این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرما، رطوبت و نور خورشید نگهداری شود. همچنین در  زمانی که  از این دارو استفاده نمی کنید بطری را به صورت محکمی بسته نگه دارید. تمام اطلاعات بیمار، راهنما های دارو، و ورق های آموزش ارائه شده به شما را مطالعه کنید. اگر شما هر گونه سوالی دارید از پزشک یا دکتر داروساز بپرسید.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

از آنجا که ناپروکسن گاهی اوقات، تنها در هنگام نیاز استفاده می شود شما، ممکن است  یک برنامه مبتنی بر دوز نداشته باشید. به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای  جبران  دوز از دست رفته قبلی  در دوز بعدی از داروی اضافه  استفاده نکنید.

اگر از این دارو مقداری را بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس ، تماس بگیرید. اور دوز ناپروکسن  

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنم؟

اجتناب از نوشیدن الکل. چون ممکن است خطر ابتلا به خونریزی معده را افزایش دهد. اجتناب از مصرف آسپرین در هنگامی  که شما ناپروکسن مصرف می کنید. قبل از مصرف هر نوع دارو دیگر برای درد، ورم مفاصل، تب، یا تورم  با دکتر خود مشورت کنید. بسیاری از داروهای بدون نسخه، حاوی آسپیرین، سالیسیلات ها، یا دیگر داروهای مشابه ناپروکسن (مانند ایبوپروفن یا کتوپروفن) هستند. مصرف محصولات خاص با هم می تواند باعث شود  که شما بیش از حد از این نوع از دارو، مصرف کنید. قبل از استفاده از داروی  ضد اسید معده  با دکتر خود مشورت کنید، و تنها  از نوعی  که دکتر شما  توصیه می کند، مصرف کنید. برخی آنتی اسیدها می توانند جذب ناپروکسن را برای بدن شما، سخت تر کنند.

عوارض جانبی این دارو

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید. اگر شما علائم حمله قلبی یا سکته مغزی مانند: درد قفسه سینه که به سمت فک شما یا شانه گسترش می یابد، بی حسی ناگهانی و یا ضعف در یک طرف از بدن، لکنت زبان، احساس تنگی نفس را داشتید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر موارد زیر را داشتید، مصرف ناپروکسن را متوقف کرده و  به پزشک خود اطلاع دهید :

تنگی نفس (حتی با فعالیت خفیف) تورم یا افزایش وزن سریع اولین نشانه ای از هر بثورات پوست، مهم نیست که چقدر این بثورات خفیف باشد نشانه هایی از خونریزی معده مانند مدفوع خونی یا قیری ، سرفه خونی یا استفراغی که به نظر می رسد به رنگ قهوه است مشکلات کبدی، تهوع، درد بالای معده، خارش، احساس خستگی، علائم شبیه سرماخوردگی، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، مدفوع سفالی رنگ، یرقان (زردی پوست و چشم) مشکلات کلیوی ، ادرار کردن کم، ادرار کردن دردناک و یا مشکل، تورم پا یا مچ پا ، احساس خستگی و یا تنگی نفس کمبود سلول های قرمز خون (کم خونی) ، پوست رنگ پریده، احساس سرگیجه و یا تنگی نفس، ضربان قلب سریع، مشکلات تمرکز واکنش شدید پوست ، تب، گلو درد، تورم صورت و زبان ، سوزش در چشم، درد پوست و به دنبال آن بثورات پوستی قرمز یا بنفش است که (به خصوص در صورت و یا قسمت بالای بدن) پخش شده است و باعث تاول و پوست اندازی می شود.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل :

سوء هاضمه، سوزش سر دل ( سوزش معده)، درد معده، تهوع سردرد، سرگیجه، خواب آلودگی کبودی، خارش، بثورات جلدی ورم احساس صدای زنگ در گوش شما

چه داروهایی مصرف ناپروکسن را تحت تاثیر قرار می دهند؟

قبل از استفاده از اگر شما داروی ضد افسردگی مانند سیتالوپرام، escitalopram، فلوکستین (Prozac)، فلووکسامین، پاروکستین، سرترالین (Zoloft)، ترازودون، یا vilazodone مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید.  مصرف هر یک از این داروها با یک NSAID ممکن است باعث کبودی یا خونریزی در شما شود.

یک پزشک خود  یا  دکترداروساز بپرسید که آیا برای شما استفاده از این دارو به همراه  هر یک از داروهای زیر خطری دارد ؟

کلستیرامین سیکلوسپورین دیگوکسین لیتیوم متوترکسات pemetrexed فنی توئین یا داروهای مشابه تشنج پروبنسید وارفارین (کومادین، Jantoven) یا رقیق کننده های مشابه  خون یک دیورتیک یا "قرص آب" داروهای  مورد استفاده برای بیماری های قلبی یا داروهای ضد فشار خون انسولین یا داروهای خوراکی دیابت این لیست کامل نیست. داروهای دیگر ، از جمله داروهای تجویزی  و یا بدون نسخه ، ویتامین، و محصولات گیاهی ممکن است با ناپروکسن تداخل داشته باشند. منبع: drugs.com این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفاً نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه ها 0
2000
  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

ضرورت و اهمیت استفاده از کرم مرطوب کننده برای تمام انواع پوست
نقش کلیدی مرطوب کننده ها در روتین مراقبت پوستی
887
روغن نارگیل
آیا روغن نارگیل برای پوست و بیماری‌های پوستی مفید است؟
1,248
روغن میوه نسترن
روغن میوه نسترن (رزهیپ) چه فوایدی دارد، روشهای استفاده از آن چیست؟
4,158
سبک جدید کانتور
با سبک جدید کانتور کردن در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید
3,168
ترفندهای آرایش چشم
ترفندهای آرایش چشم برای خانم‌هایی که چشمان گود دارند
4,425
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
1,603

مقالات سلامت

خواص آویشن
خواص آویشن گیاهی ضد ویروس با فواید فراوان طبی و حتی درمان سرطان
69
تست فریتین
تست فریتین آزمایش خون؛ مقدار نرمال و درمان وضعیت غیر نرمال
234
خواص گیاه گزنه
گیاه گزنه ؛ خواص، روشهای استفاده و شیوه های مقابله با گزش گیاه
488
معرفی بیماری آنفولانزا
بیماری آنفولانزا و نگاهی به ویژگی ها و راههای غلبه بر این بیماری
387
درماتیت سبوره
درماتیت سبوره (شوره سنگین)، علائم و انواع روشهای درمان طبی و خانگی
411
رینوفیما
رینوفیما چیست و چگونه درمان می‌شود؟
1,150

مقالات آشپزی

نان تورتیلا خانگی
نان تورتیلا خانگی با آرد گندم، بدون نیاز به فر و مخمر
718
شیرینی کانولی
شیرینی کانولی ؛ شیرینی ایتالیایی صدفی با مغزی پنیر و شکلات
298
موس شکلات
بهترین موس شکلات با طعمی عالی و بافتی لطیف
354
رولت کدو حلوایی
رولت کدو حلوایی با طعم و رنگی عالی برای مهمانی‌های گرم زمستانه
504
کاری مرغ
طرز تهیه خورش کاری مرغ به دو روش و شرح کامل ادویه مخصوص
906
مافین کدو
مافین کدو حلوایی با رنگ زیبا برای صبح‌های سرد زمستان
768

مقالات تغذیه

تغذیه در سفر
آنچه باید درباره تغذیه در سفر بدانیم
161
خرما
۵ خاصیت اثبات شده مصرف خرما که بدون شک باید با آن‌ها آشنا شد
146
بهترین و بدترین رژیم غذایی برای قلب
بهترین و بدترین رژیم غذایی برای قلب و عروق کدام هستند؟
251
خواص لبو
خواص لبو (ریشه چغندر) و عوارض آن بر پایه تحقیقات علمی و روشهای استفاده
264
معرفی خواص مولیبدنوم
خواص مولیبدنوم و معرفی چند مورد شگفت انگیز از این خواص
852
میوه پوملو
میوه پوملو (گریپ فروت چینی) و معرفی فواید شگفت انگیز مصرف آن
783