نارسایی کلیه یکی از مشکلاتی است که دریکی از حیاتی‌ترین ارگان‌های بدن رخ می‌دهد. کلیه‌های شما قهرمانان نامعلوم بدن هستند. آن‌ها برای بازیافت زباله و مایع بیش‌ازحد و اضافه و همچنین انواع مختلفی از نقش‌های مهم دیگر را انجام می‌دهند: آن‌ها میزان نمک، پتاسیم و اسید را تنظیم می‌کنند. فشارخون را منظم نگه می‌دارند؛ ویتامین D را تولید می‌کند (برای حفظ استخوان‌های قوی شما)؛ و تولید گلبول‌های قرمز را کنترل می‌کنند؛ و این درحالی‌که بیماری کلیوی ممکن است در مورد فهرستی از چیزهایی که برای نگرانی وجود دارد چندان مهم باشد، اما حقیقت این است که بیش از ۲۰ میلیون آمریکایی این مشکل رادارند، اما بسیاری از آن‌ها از وجود این مشکل خود خبر ندارند.

مراقب ها در نارسایی کلیه

جرمی آلن ، یک پزشک خانواده دراین‌باره می‌گوید:” علائم آسیب کلیوی معمولاً بسیار دقیق است و درزمانی که  متوجه آن‌ها می‌شوید، معمولاً آسیب‌های جدی رخ‌داده است . بدون اینکه ین مشکل  علائم آشکاری داشته باشد ممکن است تا ۹۰٪ عملکرد کلیه از دست برود”. بهترین راه محافظت از خودتان این است که قند خون و فشارخون خود را کنترل کنید. جاناتان شافر، پزشک متخصص داخلی که وابسته به  انجمن پزشکان Concierge Choice است دراین‌باره می‌گوید: “فشارخون بالا و دیابت عامل اصلی برای حداقل دوسوم از نارسایی‌های کلیوی هستند. شما همچنین باید توسط پزشک خود به‌طور سالانه ویزیت شود ، تا همچنین ایشان شمارا ازنظر یک آزمایش خون کنترل کند. اگر سطح مولکولی به نام کراتینین بیش‌ازحد بالا باشد، آزمایش خون اضافی، آزمایش ادرار و  یا اسکن کلیه شما ممکن است در دستور کار باشد. آزمایش‌ها سالانه نیز زمان خوبی برای بررسی هرگونه دارویی است که شما ممکن است به‌طور منظم از آن‌ها استفاده کنید. آلن می‌گوید: “اگر شما مجبور به مصرف داروهایی هستید که برای کلیه‌های شما سمی هستند، مانند بعضی از داروهای ضدالتهاب، بعضی از آنتی‌بیوتیک‌ها، یا داروهای حاوی لیتیوم یا ید، با پزشک خود دراین‌باره صحبت کنید”. همچنین اگر نشانه‌ی  هشداردهنده‌ای  را متوجه شدید، منتظر ویزیت سالانه خود نباشید. درحالی‌که بیماری کلیوی و نارسایی کلیه اغلب ساکت و بدون نشانه است، برخی از نشانه‌های هشداردهنده وجود دارد که باید از شما بخواهیم که آن را به دفتر یادداشت خود اضافه کنید. در این مقاله به بررسی این موارد می‌پردازیم.

تورم و افزایش وزن ناشی از ایجاد مایع (ادم)

مواد مضر بدن باید توسط کلیه شما از طریق دفع ادرار دفع شود. متیو لدزما، یک نفرولوژیست با مرکز پزشکی Kaiser Permanente لس‌آنجلس می‌گوید: ” اگر کارایی کلیه‌ها کاهش یابد یا به‌خوبی کار نکنند، پس‌ازآن مایعات می‌توانند در اندام‌ها باقی بمانند. این مورد باعث می‌شود که تورم مداوم در بافت وجود داشته باشد”.

ادرار کردن کمتر از حد معمول از نشانه های نارسایی کلیه

مایع بیشتر در بافت‌های شما دچار احتباس می‌شود، به این معنی است که مقداری کمتری ادرار از بدن شما (و از طریق توالت) دفع شده است.

احساس خستگی یا خواب آلودگی

لدزما می‌گوید: “بخشی از عملکرد کلیه‌ها کمک به تنظیم سطح هموگلوبین در فرد است.” هنگامی‌که این فرایند دچار اشکال می‌شود، شما می‌توانید در معرض آنمی قرار گیرید، که ممکن است سطح انرژی شمارا کاهش دهد.

خستگی از علائم نارسایی کلیه

از دست دادن اشتها، احساس تهوع، و یا به‌طور واضح  دشواری در تمرکز

این مشکلات زمانی رخ می‌دهد که مواد مضر در بدن شما جمع می‌شوند و شروع به‌ظاهر شدن در سایر قسمت‌های بدن شما، ازجمله معده و مغز شما می‌کنند.

افزایش فشار خون

این یک چرخه بد است: هنگامی که کلیه ها آسیب می بینند، نمی توانند به طور موثر فشار خون را کنترل کنند. نیروی گردش خون در عروق فشارخون را گسترش می دهد که موجب آسیب بیشتر توسط زخم شدن و تضعیف عروق خونی در کلیه ها می شود.

فشار خون بالا و نارسایی کلیه

داشتن تپش قلب

آلن می‌گوید: “اگر آسیب کلیه شما موجب افزایش میزان پتاسیم شود، ممکن است ضربان قلب غیرطبیعی‌ای را مشاهده کنید”.

منبع: prevention.com
این مقاله توسط JUDY KOUTSKY به رشته تحریر در آمده و همچنین توسط نویسندگان مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه و تالیف شده است.