جالب و خواندنی


کاربرد لیزر برای حذف موهای زائد یک فرآیند زیبایی است که از پرتوهای نور متمرکز (لیزر) برای از بین بردن موهای زائد استفاده می ‌کنند.

اپراتور که سری لیزر را روی گردن مرد جوان قرار داده و موهای زائد زیر گردن او را لیزر می کند

برخی افراد ممکن است بعد از لیزر موهای زائد تغییرات کوچکی در رنگ پوست خود، مانند روشن شدن پوست در ناحیه‌ درمان را تجربه کنند. این تغییرات که پس از انجام لیزر به وجود می ‌آید، می ‌تواند به‌ دلیل عوامل مختلفی باشد. افراد با پوست روشن احتمالاً تغییرات کمتری در رنگ پوست خود دارند. با این حال، افراد با پوست تیره ‌تر بیشتر در معرض تغییرات رنگدانه ‌ای هستند.

در صورتی که لیزر موهای زائد به درستی و توسط افراد متخصص انجام شود، احتمال تغییرات ناخواسته رنگ پوست کم است. از این رو، مراقبت ‌های پس از انجام لیزر و جلوگیری از تماس طولانی مدت با آفتاب می ‌تواند در حفظ رنگ طبیعی پوست کمک کننده باشد.

لیزر چگونه باعث روشن شدن پوست می شود؟

در حال حاضر، روش‌ های بسیار متنوعی برای حذف موهای زائد وجود دارد. یکی از این روش ها که بسیار پرکاربرد و موثر شناخته می شود، لیزر موهای زائد است که با استفاده از تابش نور لیزر به پوست، باعث از بین رفتن موهای زائد و کاهش رشد آن ها در آینده می ‌شود. این روش ممکن است با خطرات یا عوارضی همراه باشد. در برخی موارد، لیزر موهای زائد می تواند عوارض جانبی مانند سوختگی، زخم و یا تغییرات در رنگدانه ‌های پوست ایجاد کند.

همانطور که اشاره شد، این خطرات در افرادی که پوست تیره ‌تری دارند، بیشتر است. یکی از رایج ‌ترین دلایلی که برای تغییر رنگ پوست پس از لیزر موهای زائد مطرح می شود، روشن ‌تر شدن پوست است. این تغییرات معمولاً موقتی بوده و در عرض چند هفته خود به خود از بین می ‌روند، اما در مواردی ممکن است دائمی باشند.

اپراتور لیزر در حال لیزر کردن کتف و پشت مرد

لیزر موهای زائد معمولاً به دو شیوه باعث روشن شدن پوست می ‌شود:

حذف فولیکول مو

لیزر موهای زائد به طور خاص بر روی فولیکول‌ های مو تاثیر می ‌گذارد. این فولیکول‌ ها مسئول رشد مو هستند. زمانی که لیزر نور خود را به این فولیکول‌ ها می ‌فرستد، انرژی حاصل شده از لیزر، فولیکول مو را بیشتر از حد مجاز گرم می ‌کند که باعث تخریب آن می ‌گردد. زمانی که فولیکول مو حذف و یا تخریب شد، دیگر موهای جدیدی رشد نمی ‌کند و حجم موهای موجود کمتر می‌ شود. این عمل می ‌تواند منجر به روشن شدن پوست شود.

کاهش تولید ملانین

بعضی از لیزرهای موهای زائد، می ‌توانند به سلول‌ های پوست که مسئول تولید ملانین یا رنگ پوست هستند، آسیب برسانند. این سلول ‌ها با تولید ملانین باعث ایجاد رنگ در پوست می شوند. زمانی که این سلول ‌ها آسیب می ‌بینند، تولید ملانین کاهش پیدا می کند که باعث روشن شدن پوست می ‌گردد. بنابراین، لیزر موهای زائد به دو طریق عمده می ‌تواند پوست را روشن کند: از طریق حذف فولیکول مو و جلوگیری از رشد موهای جدید و با کاهش تولید ملانین که روشن شدن پوست را به دنبال دارد.

تاثیر لیزر موهای زائد بر روشن شدن پوست به عوامل متعددی بستگی دارد که می ‌توان آن ها را به چند دسته اصلی تقسیم کرد:

نوع لیزر:

طول موج ‌های مختلف لیزر اثرات متفاوتی بر پوست دارند. همچنین، میزان انرژی که توسط دستگاه لیزر به پوست منتقل می ‌شود نیز می ‌تواند تأثیر زیادی بر روشن شدن پوست داشته باشد.

نوع پوست:

پوست ‌های تیره معمولاً نتایج بهتری از نظر روشن شدن پوست می ‌گیرند.

تعداد جلسات:

تعداد جلسات لیزر درمانی و فواصل زمانی بین آن ها نیز بر نتایج نهایی تاثیر می گذارد.

پروتکل ‌های مراقبتی بعد از لیزر:

اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و استفاده از کرم ‌های ضد آفتاب بعد از جلسات لیزر به کاهش خطر تغییر رنگ پوست کمک می کند.

خصوصیات فردی:

ژنتیک نقش مهمی در تعیین رنگ و نوع پوست افراد دارد و می‌ تواند بر میزان پاسخ پوست به لیزر تاثیر بگذارد.

تاثیر لیزر موهای زائد و زیر پوستی بر روشن شدن پوست

یکی از عواملی که منجر به تیرگی و کدر شدن پوست می شود، وجود موهای زیرپوستی است. این موها به طور طبیعی از پوست بیرون نمی ‌آیند و در عمق پوست باقی می ‌مانند. تلاش برای از بین بردن آن ها با استفاده از ابزارهای مختلفی مانند ناخن، لیف، یا ژیلت نه تنها می ‌تواند آزاردهنده باشد؛ بلکه منجر به عفونت هم می شود و حتی ممکن است زخم ‌هایی بر روی پوست ایجاد کند.

این موهای زیرپوستی و تلاش برای کندن آن ها می ‌تواند منجر به تیرگی و لکه‌ هایی در ناحیه رشد مو شود. اما خوشبختانه، کاربرد تکنولوژی لیزر این مشکل را بهبود می بخشد. با استفاده از لیزر، می ‌توان لکه‌ ها و تیرگی‌ های ناشی از موهای زیرپوستی را به طور موثر از سطح پوست حذف کرد. نتیجه این تداخل با پوست این است که شما پس از چند جلسه، تغییرات قابل توجهی را در روشنایی و صافی پوست خود مشاهده خواهید کرد.

آیا امکان تیرگی پوست بعد از لیزر موهای زائد وجود دارد؟

امکان تیرگی پوست پس از انجام لیزر موهای زائد وجود دارد، اما این امر می تواند به عوامل مختلفی از جمله نوع پوست، نوع دستگاه لیزر استفاده شده، تجربه و مهارت پزشک یا تکنسین لیزر و مراقبت ‌های پس از انجام آن بستگی داشته باشد. تیرگی پوست، یکی از عوارض جانبی نادر است که احتمال دارد در برخی از افراد بعد از لیزر رخ دهد، به خصوص در افرادی که پوست آن‌ ها تیره ‌تر است. تیرگی پوست پس از لیزر موهای زائد، معمولاً به عنوان یک عارضه جانبی ناخواسته مطرح می ‌شود و دقیقاً علت آن هنوز به طور کامل شناخته نشده است.

مرد جوان که اپراتور لیزر موهای زائد صورت او را لیزر می کند

برخی از عوامل ممکن است در ایجاد تیرگی پوست پس از لیزر موهای زائد نقش داشته باشند، از جمله آسیب به سلول ‌های پوستی که ملانین تولید می ‌کنند (رنگدانه پوست) و یا تغییرات در سطح ملانین پوست. همچنین، استفاده از پارامترهای نادرست لیزر یا تابش نور بیش از حد در ناحیه مورد درمان نیز موجب تیرگی پوست می شود. استفاده از دستگاه لیزر نامناسب برای نوع پوست و موهای فرد هم می ‌تواند باعث تیرگی پوست شود. به علاوه، عوامل دیگری مانند تماس پوست با آفتاب پس از انجام لیزر نیز وجود دارد که به تیرگی پوست کمک می کند. از این رو، مراقبت ‌های پس از لیزر و جلوگیری از تماس طولانی مدت با آفتاب می ‌تواند در کاهش احتمال تیرگی پوست موثر باشد.

اگر نگران این عارضه جانبی هستید، با پزشک یا تکنسین متخصص در زمینه لیزر موهای زائد مشورت کنید. آن‌ ها دستورالعمل‌ هایی را ارائه می دهند تا خطر تیرگی پوست پس از آن، به حداقل برسد. اگر در مورد روشن شدن پوست تان بعد از لیزر موهای زائد نگران هستید می توانید از طریق تماس با شماره ۰۲۱۲۲۱۷۶۰۲۰ و یا مراجعه به سایت iranianclinic.com با مشاوران کلینیک زیبایی ایرانیان در تماس باشید.