غربالگری سرطان از جمله مواردی است که به شدت در پزشکی پیشگیری کاربرد دارد. سرطان ها از جمله بیماری هایی هستند که به شدت درصد کشندگی بالایی دارند، هزینه های اقتصادی سرسام آوری را به دنبال دارند و در خیلی از موارد درمان آنها ناموفق است پس راه حل گذار از سمت درمان و بازتوانی به سمت پیشگیری است که هم اثر بهتری دارد و هم هزینه کمتری و در درازمدت به شرط اجرای  کارایی فوق العاده ای خواهد داشت یعنی هم از میزان ابتلا به بیماری ها خواهد کاست و هم از میزان مرگ و میر و متعاقب آن باعث صرفه جویی عظیمی در منابع مالی و انسانی خواهد شد. یکی از ابزار پزشکی پیشگیری برای این منظور غربالگری سرطان است. غربالگری بدین معنی است که قبل از تشخیص علائم، بدن خود را برای سرطان بررسی کنید. آزمایش‌های غربالگری به‌طور مرتب برای سرطان سینه، گردن رحم و کولورکتال (زودرس) در زمان درمان احتمالاً بهترین کار باشد. غربالگری سرطان ریه برای برخی از افرادی که در معرض خطر هستند توصیه می‌شود.

موارد  مربوط به غربالگری سرطان

غربالگری برای سرطان سینه ، گردن رحم، کولورکتال (کولون) و سرطان‌های ریه به کار می رود. CDC از غربالگری برای پستان، گردن رحم، کولورکتال (کولون) و سرطان ریه پشتیبانی می‌کند که توسط خدمات پیشگیرانه توصیه‌شده است.

انواع غربالگری سرطان

سرطان پستان

در ابتدا تشخیص که درمان آسان‌تر است، ماموگرام بهترین راه برای پیدا کردن سرطان سینه است. چه آزمایش‌های تشخیصی وجود دارد؟

غربالگری سرطان دهانه رحم

آزمایش پاپ اسمیر می‌تواند سلول‌های غیرطبیعی که ممکن است به سرطان تبدیل شود را در رحم پیدا می‌کند. همچنین تست‌های پاپ اسمیر زمانی که احتمال درمان بسیار زیاد است می‌توانند زودتر سرطان دهانه رحم پیدا کنند. چه باید در مورد غربالگری بدانید؟ برای برنامه تشخیص زودهنگام سرطان سینه و سرطان دهانه رحم CDC ماموگرام‌های رایگان یا کم‌هزینه و آزمایش‌های پاپ اسمیر را در سراسر کشور ارائه می‌دهد. درصورتی‌که واجد شرایط باشید متوجه  این بیماری در خود می‌شوید.

سرطان کولورکتال (کولون)

سرطان کولورکتال تقریباً همیشه از پولیپ های پیش سرطانی (رشد غیرطبیعی) در روده بزرگ یا راست‌روده است. تست‌های غربالگری، می‌توانید پولیپ پیش سرطانی را پیدا کنید، بنابراین قبل از سرطان به آن‌ها می‌توان رسید. زمانی که درمان بهترین کار است، آزمایش‌های غربالگری نیز می‌توانند سرطان کولورکتال را زودتر پیدا کنند.

سرطان ریه

مراکز مرتبط، خدمات پیشگیرانه و غربالگری سالانه سرطان ریه را با توموگرافی کامپیوتری با دوز کم را برای افرادی که سابقه سیگار کشیدن دارند و در ۱۵ سال گذشته ترک کرده‌اند و یا در حال کشیدن سیگار هستند و سنی بین ۵۵ تا ۸۸ سال دارند توصیه می‌کنند.

غربالگری  سرطان  برای سرطان های تخمدان، پروستات و پوست

غربالگری سرطان تخمدان، پروستات و پوست نشان داده است که مرگ‌ومیر ناشی از این سرطان‌ها را کاهش می‌دهد.

سرطان تخمدان

هیچ شواهدی وجود ندارد که آزمایش غربالگری مرگ‌ومیر ناشی از سرطان تخمدان را کاهش می‌دهد.

سرطان پروستات

کارگروه خدمات پیشگیری غربالگری مبتنی بر آنتی‌ژن خاص پروستات (PSA) را برای افرادی که علائم سرطان پروستات را ندارند، توصیه می‌کند.

سرطان پوست

کارشناسان فعال در حوزه پیشگیری از سرطان به این نتیجه رسیده اند که شواهد کافی برای توصیه یا عدم توصیه غربالگری معمولی (معاینه کل بدن توسط یک پزشک) برای پیدا کردن سرطان پوست در اوایل وجود ندارد. این مورد برای افرادی است که سابقه سرطان پوست ندارند و هیچ خال مشکوک یا علامت دیگری ندارند توصیه می‌شود.

منبع مقاله CDC
این مقاله به‌طور اختصاصی توسط مجله قرمز ترجمه‌شده است. اگر مقاله فوق موردپسند شما واقع شد، خرسند خواهیم شد که نظرات و پیشنهادات و انتقادات خود را برای هرچه بهتر شدن سطح کیفی مقالات با ما در میان بگذارید و از دیگر مقالات ما در بخش سلامت و تغذیه سایت دیدن فرمایید.