رپورتاژ آگهی


تاثیر طرحواره ها در زندگی ما

در این پست می خواهیم معنی عام و ساده طرحواره ها را در روانشناسی با هم مرور کنیم. احتمالا در مورد تست طرحواره چیزهایی شنیده اید. طرحواره هایی که در تست طرحواره های یانگ سنجیده می شود بیشتر اشاره به طرحواره های ناسازگار دارد.

اما طرحواره ها همیشه ناسازگار و منفی نیستند. بنابراین قبل از اینکه در مورد طرحواره های منفی یا ناسازگار مطالعه کنید و یا پیش از اینکه بخواهید تست طرحواره بدهید یا در دوره های طرحواره درمانی شرکت کنید بهتر است مفهوم طرحواره را بهتر درک کنید.

طرحواره چیست؟

به زبان ساده طرحواره واحدهایی از دانش هستند که مردم از طریق آن جهان را درک و تفسیر می کنند.

طرحواره ها می توانند شامل اشیاء، افراد، رویدادها یا هر چیز دیگری باشند که در زندگی خود با محیط با آن روبه رو هستند.

در واقع تصویر ذهنی یا ساختن شکلی از محیط اطراف در ذهن کمک می کند که ما چارچوبی برای یادگیری و تفسیر محیط اطراف خود داشته باشیم.

آیا طرحواره ها مفید هستند؟

طرحواره ها مانند یک شمشیر دو لبه هستند. آن ها در حالی که می توانند به ما کمک کنند، قادرند تا زندگی مان را به نابودی بکشانند.

طرحواره های مفید:

طرحواره های مفید آن هایی هستند که فرایند یادگیری را تسهیل می کنند و به ما کمک می کنند تا در زندگی به طور موفقی عمل کنیم.

طرحواره های مضر:

طرحواره های مضر طرحواره هایی هستند که مانع یادگیری شده و یا باعث می شوند که در زندگی و در تعامل با دیگران ضعیف باشیم. این طراحواره ها با استفاده از تست طرحواره سنجیده می شوند.

طرحواره چگونه شکل می گیرد؟

وقتی ما در ارتباط با دیگران و محیط قرار می گیریم ورود اطلاعات جدید باعث ساختن یا تنظیم طرحواره هایمان می شوند.

همچنین ما از طرحواره ها برای پر کردن جاهای خالی اطلاعات از دست رفته استفاده می کنیم.

انواع طرحواره ها چه هستند؟

طرحواره اشیاء

این طرحواره به تصور یا بازنمایی ذهنی ما از اشیاء مربوط می شود.

طرحواره خود

این طرحواره نحوه نگرش ما به خود را مشخص می کند.

طرحواره رویدادی

این ها تصورات ما از رفتار یا فعالیت های روزانه است.

انواع طرحواره ها چه هستند

طرحواره ها چگونه کار می کنند؟

طرحواره ها از طریق فرایند جذب و تطبیق اصلاح یا تنظیم می شوند.

جذب طرحواره چیست؟

فرایندی است که در آن اطلاعات جدید به طرحواره های موجود اضافه می شود.

تطبیق چیست؟

فرایندی است که طی آن طرحواره های جدید اضافه شده یا طرحواره های قبلی اصلاح می شوند.

۴ مثال از طرحواره ها در زندگی روزمره

آزمون ها و امتحانات

اکثر افراد وقتی در معرض آزمایش یا امتحان قرار می گیرند دچار استرس و اضطراب می شوند. این حالت تنش معمولا ناشی از تجربه قبلی امتحانات و ترس مردم از شکست خوردن است.

تابوها و تعصبات فرهنگی

برخی از آموزه ها و تعصبات فرهنگی می توانند باورهایی باشند که به صورت یک چارچوب یا طرحواره در ذهن ما شکل گرفته اند.

وقتی برخی از اطلاعات و حقایق جدید با این تعصبات در تضاد باشند، ما نسبت به آن ها مقاومت می کنیم و تلاش داریم تا آن ها را رد نموده یا توجیه کنیم.

شخصیت ها

شخصیت افراد نمونه ای از طرحواره هایی است که ما در ذهن خود درباره افراد نگه می داریم. ما شخصیت ها را معمولا به دو صورت دوست و دشمن درک می کنیم. این نوع درک می تواند احساسات و نگرش های ما را تحت تاثیر قرار دهد.

طرحواره هایی که از یک شخصیت منفی در ذهن ما شکل می گیرد باعث می شود افرادی که آن ویژگی ها را دارند برای ما حس منفی یا دشمن را ایجاد کنند.

جشن ها و مراسم ها

ما معمولا در مراسم ها یا مهمانی ها رفتارهای مشخصی از خود نشان می دهیم. مثلا در عروسی در مقایسه با مراسم ترحیم متفاوت رفتار می کنیم.

این تفاوت ها به دلیل طرحواره هایی می باشد که در آن الگوهای رفتاری متفاوتی را ذخیره کرده ایم که متناسب با آن رویداد یا موقعیت خاص است.

طرحواره هایی که به ما آسیب می زنند

در بین طرحواره ها مفهومی وجود دارد به عنوان طرحواره های ناسازگار که اثرات منفی در زندگی ما دارند. این طرحواره ها با استفاده از تست طرحواره ناسازگار یانگ که در سال ۲۰۰۳ ساخته شد ارزیابی می شوند.

طرحواره های ناسازگار در تست یانگ که به تله های زندگی نیز معروف هستند می توانند باعث مشکلات جدی در روابط ما شوند.

شواهد علمی نشان می دهد که طرحواره های ناسازگار با بسیاری از مشکلات روانی مانند افسردگی، اضطراب، اختلالات شخصیت، اختلالات خوردن و سوء مصرف مواد در ارتباط است.

پژوهشگران زیادی تست طرحواره ناسازگار را روی افراد با اختلالات روانی مختلف بررسی کرده اند. آن ها نشان داده اند که در اکثر افراد با اختلالات روانی، نمرات در تست طرحواره های ناسازگار بسیار بالا می باشد.

18 تله زندگی یا طرحواره ناسازگار

۱۸ تله زندگی یا طرحواره ناسازگار

در تست طرحواره یانگ ۱۸ طرحواره مهم مطرح شده است. این ۱۸ طرحواره یا تله زندگی می توانند مشکلات روانی زیادی برای ما ایجاد کنند. این طرحواره ها به طور مستقیم و غیر مستقیم مسئول بسیاری از آسیب های روانی -اجتماعی می باشند.

 1. طرحواره رها شدگی/بی ثباتی (ab)
 2. طرحواره بی اعتمادی بد رفتاری (ma)
 3. محرومیت هیجانی (ed)
 4. طرحواره نقص- شرم (ds)
 5. طرحواره انزوای اجتماعی-بیگانگی (si)
 6. طرحواره وابستگی- بی کفایتی (di)
 7. طرحواره آسیب پذیری نسبت به ضرر و بیماری (vh)
 8. طرحواره خود تحول نیافته- گرفتار (EM)
 9. طرحواره شکست (FA)
 10. طرحواره استحقاق (ET)
 11. طرحواره ضعف خویشتن داری (IS)
 12. طرحواره اطاعت (SB)
 13. طرحواره ایثار (SS)
 14. طرحواره تایید طلبی (AS)
 15. طرحواره منفی گرایی-بدبینی (NP)
 16. طرحواره بازداری هیجانی (EI)
 17. طرحواره معیارهای سرسختانه/عیب جویی افراطی (US)
 18. طرحواره تنبیه (PU)

تست تله های زندگی

برای شناخت تله های زندگی و طرحواره های ناسازگار می توانید از معروف ترین تست آن یعنی آزمون طرحواره های ناسازگار یانگ استفاده کنید.

تست طرحواره های ناسازگار یانگ یکی از آزمون ها معتبر روانشناسی است که بسیاری از روان درمانگران از آن برای تشخیص طرحواره ها و مشکلات روانی مرتبط استفاده می کنند.

برای انجام تست طرحواره های یانگ توصیه ما به شما مرجع تست روانشناسی آنلاین ای سنج است که این آزمون را به طور کامل و تفسیر کاربردی ارائه می کند.

جمع بندی

در این پست در مورد طرحواره ها، انواع آن و آثار و پیامدهایی که در زندگی روزمره دارد صحبت کردیم. به طور کلی طرحواره ها چیز هایی هستند که از همان اوایل کودکی شکل می گیرند و در آینده مسبب اصلی رفتارمان خواهند شد.

با شناسایی برخی از این طرحواره ها به وسیله «تست آنلاین طرحواره های ناسازگار» می توانید گامی موثر در راستای زندگی بهتر داشته باشید.

آیا تست آنلاین برای این طرحواره وجود دارد ؟

بله، وبسایت ای سنج بهترین وبسایت در زمینه تست های آنلاین روانشناسی، تست طرحواره را برای انجام قرار داده که هم اکنون می توانید از لینک زیر اقدام به انجام آن نمایید.

https://esanj.ir/young-early-maladaptive-schema-test