طب آیورودا حداقل دو هزار سال قدمت دارد و همچنان یک رویکرد مهم و حیاتی برای کنترل و درمان بسیاری از بیماری‌های شایع است. طب آیورودا یک سبک سنتی در استفاده از داروهای درمانی است که ریشه آن در شبه‌قاره هند است. به‌طورکلی، طب آیورودا مبتنی بر دست‌کاری و درک استفاده نیروهای پرانرژی در طبیعت است که با عناوین doshas ، واتا دوشا، پیتتا دشا و کافا دوشا شناخته می‌شود. با هماهنگ کردن این نیروهای مختلف و حفظ وحدت انرژی با طبیعت، می‌توانیم خودمان را روحیه و انگیزه کنیم. هنگامی‌که تمام این نیروها و جریان‌های پرانرژی در بدن بهینه شوند، این امر منجر به‌سلامت بهتر می‌شود. درحالی‌که این بخشی از فلسفه از کارکرد این نوع طب است، بسیاری از گیاهان و درمان‌های معمولی که در این طب گنجانده‌شده‌اند نیز ازلحاظ علمی بررسی و تائید شده‌اند. از هزاران سال پیش، داروهای آیورودایی تا امروز توانسته‌اند مؤثر واقع شوند، اما امروزه درمان کنندگان با دانستن علم و عناصر فعال در مورد بسیاری از این درمان‌های طبیعی مجهز هستند. یکی مورد بیماری می‌تواند در هشت راه مختلف در طب آیورودا تشخیص داده شود: ضربان قلب، مدفوع، ادرار، زبان، ظاهر، لمس، بینایی یا گفتار. هنگامی‌ که یک تشخیص انجام می‌شود، درمان می‌تواند شکل‌های بسیاری از ماساژ، یوگا و مراقبه (مدیتیشن) تا به مصرف تنتورهای گیاهی، نوشیدنی‌ها و آماده‌سازی گیاهان منحصر به‌ فرد داشته باشد.

 

مزایای طب آیورودا

مزایای طب آیورودا عبارت‌اند از: توانایی کاهش استرس و اضطراب و فشارخون، افزایش گردش خون، کاهش التهاب، کمک به کاهش وزن و کنترل و درمان بیماری دیابت.

فواید طب آیورودا

بگذارید به برخی از مشکلات مهم شناخته‌شده تحت درمان با استفاده از درمان آیورودایی نگاه کنیم:

استرس و اضطراب

همان‌طور که ذکر شد، مراقبه (مدیتیشن) بخش مهمی از درمان آیورودایی است و اثبات‌شده است که به کم به تعادل سطح هورمون و جلوگیری از ابتلای به استرس و اضطراب کمک می‌کند.

فشارخون

انواع مختلفی از گیاهان و غذاها وجود دارد که می‌توانند برای کاهش فشارخون استفاده شوند. Cardamom، ashwagandha و گلوتو کولا و همچنین عسل و سیر، به‌طور گسترده‌ای در این نوع درمان طبیعی و همچنین روش‌های دیگری مانند مدیتیشن و فن‌های ماساژ مورداستفاده قرار می‌گیرد. این امر می‌تواند به کاهش هورمون استرس و التهاب کمک کند که درنتیجه می‌تواند فشارخون را کاهش و محافظت از قلب را افزایش دهد.

آسیب یا بهبود بیماری

تمیز کردن پوست با روغن‌های ضروری خاص، یک عمل کلیدی در فرایند ماساژ در آیورودا است، زیرا تاثیرآن بر افزایش گردش خون و کاهش التهاب شناخته است. علاوه بر این، گیاهانی مانند ریحان مقدس و آسیوآنگاندا را می‌توان برای استفاده خوراکی و یا موضعی برای افزایش سرعت بهبود زخم و کاهش ظاهر زخم استفاده کرد.

کاهش وزن

یکی از سه عنصر مؤثر doshas مربوط به فعالیت‌های متابولیک شما است که می‌تواند توسط متغیرهای بی‌شماری همه‌روزه تحت تأثیر قرار گیرد. هنگامی ‌که صحبت از کاهش وزن در طب آیورودا می‌شود، ترکیبی از رژیم آیورودایی، رفع استرس و مصرف برخی از روغن‌های ضروری می‌تواند به جلوگیری از افزایش وزن، افزایش متابولیسم و کمک به توانایی‌ بدن شما برای داشتن وزن طبیعی یاری رساند.

تاثیر طب آیورودا بر فرایند کاهش وزن

تعادل هورمونی

مکا، sum، ashwagandha و avena sativa در طب آیورودا برای تنظیم کارکرد غده تیروئید شما و به حداقل رساندن علائم مرتبط با کمبود این هورمون در بدن شما استفاده می‌شود.

بیماری دیابت

بسیاری از درمان‌های آیورودا مربوط به تنظیم متابولیسم و فرآیندهای بدن هستند مانند فرایند هضم، جذب مواد مغذی و انتشار هورمون‌ها؛ بنابراین، هنگامی‌که صحبت از درمان بیماری دیابت می‌شود، استفاده از چیزهایی مانند شنبلیله، بذر ریحان مقدس و دانه جمبو می‌تواند تفاوت عمده‌ای را در روند بهبودی و کنترل این بیماری ایجاد کند.

منبع مقاله : organic facts
این مقاله به طور اختصاصی توسط مجله قرمز ترجمه شده است.