شخصی‌سازی کفش‌ها یک راه ساده و مناسب برای تبدیل کردن یک جفت کفش معمولی و کسل کننده به یک جفت کفش زیبا و مخصوص به خودتان است. اما این کار را چطور باید انجام دهیم؟ شخصی‌سازی کفش‌ها روش‌های مختلفی دارد و بسته میزان زحمت و هزینه‌ای که متحمل می‌شوید نتیجه متفاوتی نیز خواهید گرفت. در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز چند روش برای شخصی‌سازی کفش‌ها را که به سادگی در منزل و با ابزارهای در دسترس قابل انجام هست معرفی خواهیم نمود.

ایجاد تغییرات ساده

ماژیک پارچه روی کفش‌های پارچه‌ای نقاشی بکشید: ابتدا مطمئن شوید که کفش‌هایتان کاملا تمیز است سپس نقاشی کردن را آغاز کنید. چون ماژیک پارچه قابل پاک شدن نیست برای جلوگیری از اشتباه ابتدا طرح را روی کاغذ بکشید و تمرین کنید سپس طرح را با مداد روی کفش بکشید و با ماژیک آن را کامل کنید. ایده‌های متنوعی برای شخصی‌سازی کفش‌ها با کمک نقاشی وجود دارد مثل نوشتن اسم روی کفش، حروف انگلیسی، خطوط مارپیچی و زیگزاگ، صورتک‌های خندان و اسمایلی، طرح گل و پرنده یا طرح‌های ساده مثل خالخالی و چهارخانه.

تعدادی منجوق و وسیله تزیینی به قسمت جلوی کفش بچسبانید: از چسب‌های قوی و صنعتی که ضدآب هستند استفاده کنید و چیزهایی را که دوست دارید مثل سنجاق و منجوق و گل و … را روی کفش‌های خود بچسبانید. از چیزهایی استفاده کنید که چندان برجسته نیستند تا ایجاد مشکل نکنند. اگر می‌خواهید این تغییر موقتی باشد از چیزهایی مثل گیره استفاده کنید و آن را موقتا به کفش خود متصل کنید.

بند کفش را با روبان‌های رنگی و اکلیلی عوض کنید: یک روبان با عرض یک و نیم تا دو نیم سانتی‌مت و طول مناسب می‌تواند جایگزین بند کفش قدیمی و کسل کننده شما باشد و با این روش ساده یک تغییر اساسی در کفش‌های خود ایجاد کنید. اما روبان مورد نظر باید دوام مناسبی داشته باشد و در ترکیب رنگ کفش و رنگ روبان دقت و سلیقه کافی به خرج دهید.

روی بندهای صندل، منجوق و سنگ‌های رنگی بچسبانید: در این روش هم به چسب قوی و دائم نیاز دارید. تعدادی سنگ و منجوق رنگی زیبا را با سلیقه و ظرافت روی بندهای صندل خود بچسبانید و آن‌ها را به کفش‌هایی مجلسی و زیبا تبدیل کنید.

دور صندل‌های ساده روبان بپیچید تا مجلسی شوند: اگر کفش پاشنه بلند یا صندلی دارید که در قسمت مچ دارای بند است می‌توانید از یک روبان زیبا و همرنگ با کفش استفاده کنید و آن را به بند مچ کفش ببندید سپس موقع پوشیدن کفش آن را چند دور دور ساق پا بپیچید تا یک جفت کفش مجلسی خاص و شیک داشته باشید.

شخصی‌سازی کفش‌ها با نقاشی

نقاشی کردن روی کفش‌های پارچه‌ای برای شخصی‌سازی کفش‌ها

وسایل لازم را آماده کنید: نقاشی کردن روی کفش یک روش عالی برای شخصی‌سازی کفش‌ها است. این روش روی کفش‌های پارچه‌ای بهترین نتیجه را می‌دهد اما روی برخی کفش‌های چرم و پلاستیکی هم می‌توان آن را انجام داد. برای این کار شما به پایه رنگ اکریلیک، رنگ اکریلیک، اسپری پوشش رنگ اکریلیک، قلموی نقاشی، پالت، نوار چسب کاغذی و ماژیک پارچه نیاز دارید.

قسمت‌هایی را که نمی‌خواهید رنگی شوند بپوشانید: این کار برای تمیز بودن نتیجه نهایی ضروری است. برای پوشش این قسمت‌ها می‌توانید از چسب کاغذی یا چسب‌های نواری مخصوص نقاسی استفاده کنید.

لایه زیرین رنگ را بزنید: رنگ پایه اکریلیک پارچه را آماده نقاشی می‌کند و نتیجه کار زیباتر و تمیزتر از آب درخواهد آمد. این رنگ پایه را می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم نقاشی تهیه کنید.

طرح مورد نظر خود را با مداد روی کفش بکشید: برای جلوگیری از خطا و قرینه شدن کار در هر دو کفش این مرحله را حتما انجام دهید. خطوط مداد را می‌توانید به راحتی با پاککن پاک کنید پس نگران اشتباه شدن آن نباشید.

نواحی مورد نظر را با رنگ اکریلیک پر کنید: پس از مشخص شدن طرح و  البته خشک شدن رنگ پایه، نواحی مورد نظر را با رنگ اکریلیک رنگ کنید. اگر لازم است چند لایه رنگ را روی هم بزنید حتما تا خشک شدن لایه قبلی رنگ صبر کنید.

اجازه دهید رنگ خشک شود: رنگ اکریلیک معمولا در بیست دقیقه خشک می‌شود اما گاهی لازم است یک تا دو ساعت صبر کنید.

دور نقاشی‌ها را با ماژیک پارچه دورگیری کنید: پس از پایان رنگ کردن، برای داشتن نتیجه تمیز و پوشش دادن خطا با ماژیک پارچه دور رنگ‌ها را دورگیری کنید.

روی کفش اسپری اکریلیک بزنید: اسپری اکریلیک یک پوشش محافظ روی کفش ایجاد می‌کند و از کنده شدن و خراب شدن رنگ‌ها جلوگیری می‌کند.

چسب‌ها را بکنید: پس از پایان کار چسب‌های پوشش دهنده را بکنید و از کفش جدید و زیبای خود لذت ببرید.

قبل از پوشیدن کفش‌ها اجازه دهید کاملا خشک شوند: حداقل ۱۲ ساعت به کفش‌های خود استراحت دهید تا کاملا خشک شده و آماده استفاده شوند.

اکلیلی کردن کفش‌ها

لوازم مورد نیاز را آماده کنید: اکلیلی کردن کفش یکی از روش‌های جالب برای شخصی‌سازی کفش‌ها و تبدیل کفش‌های معمولی به کفش‌هایی ظریف و دخترانه است. برای این کار شما به چسب مایع مخصوص این کار، اکلیل ریز، چسب کاغذی، قلموی نقاشی، کاسه پلاستیکی، قاشق و اسپری پوشش دهنده اکریلیک نیاز دارید.

بندهای کفش و همه متعلقات آن را جدا کنید و با الکل همه کفش را تمیز کنید: کفش خود را تمیز و بدون هرگونه متعلقات برای این کار آماده کنید.

قسمت‌هایی را که نمی‌خواهید رنگی شود بپوشانید: مانند آنچه در روش قبلی گفته شد عمل کنید.

مقداری چسب را با اکلیل مخلوط کنید: چسب مخصوص این کار را با مقدار مناسبی اکلیل داخل یک ظرف پلاستیکی با قاشق مخلوط کنید.

با یک برس یا اسفنج این مخلوط را روی کفش بزنید: مخلوط چسب و اکلیل را روی کفش بزنید و اجازه دهید خشک شود.

در صورن لزوم یک بار دیگر روی آن اکلیل بزنید: اگر لایه ضخیمی از اکلیل می‌خواهید یک یا چند بار دیگر هم این کار را تکرار کنید اما باید صبر کنید تا لایه قبلی خشک شود.

در آخر یک لایه چسب ساده را روی کفش بزنید: این لایه نقش پوشش و محافظ را روی کفش بازی خواهد کرد.

نوار چسب را از روی کفش‌ها جدا کنید: پس از جدا کردن چسب‌ها کفش اکلیلی جدید و زیبای شما آماده شده است.

روی کفش‌ها اسپری بزنید: اسپری محافظ را مانند روش قبل روی کفش بزنید.

قبل از پوشیدن اجازه دهید کفش‌ها کاملا خشک شوند: حداقل ۱۲ ساعت زمان دهید تا کفش‌ها آماده پوشیدن شوند.

اگر این مقاله را پسندیدید می‌توانید مقالات مشابه را در بخش دنیای مد در مجله قرمز شاخه جواهرات و اکسسوری مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: WikiHow (ترجمه اختصاصی از مجله قرمز)