سرطان مثانه جز یکی از سرطان‌های نوپدید است و به  تازگی میزان شیوع آن در افراد جامعه  به علت تغییرات در سبک زندگی، رو به افزایش است. سرطان یک نوع  بیماری است که در آن سلول‌های بدن خارج از حد و  کنترل رشد می‌کنند. هنگامی که سرطان در مثانه شروع می‌شود، سرطان مثانه نامیده می‌شود. هر ساله در ایالات متحده، حدود ۵۴۰۰۰ مرد و ۱۷۰۰۰ زن سرطان مثانه می‌گیرند، حدود ۱۱۰۰۰ نفر از مردان و ۴۵۰۰ از زنان به علت این بیماری می‌میرند.

مثانه چیست؟

مثانه (گاهی اوقات مثانه ادراری نامیده می‌شودیک عضو بالن شکل در پایین شکم، در نزدیکی لگن است. مثانه ادرار کلیه‌ها را تا زمانی که از بدن خارج شود، انبار می‌کند.

چه عواملی باعث  ایجاد بیماری سرطان مثانه می‌شوند؟

مهم‌ترین عامل خطرناک برای سرطان مثانه سیگار کشیدن است. عوامل خطرناک دیگر برای ابتلای به این سرطان عبارت‌اند از:

داشتن سابقه خانوادگی سرطان مثانه.

داشتن جهش‌های ژنی خاص (تغییرات غیر معمول ایجاد شده در زمانی که سلول‌های بدن شما در حال تقسیم می‌باشند).

قرار گرفتن بیش از حد معین در محیط کاری که حاوی  مواد شیمیایی باشد، که رنگ، فلز و فراورده‌ها نفتی را پردازش می‌کنند.

مصرف برخی از انواع داروهای شیمی درمانی

داشتن سابقه عفونت مزمن دستگاه ادراری (از جمله کسانی که به خونریزی  و عفونت مثانه ناشی   ناشی از ابتلای به انگل شیستوزوما هماتوبیوم  دچار می باشد).

علائم  ابتلای به این سرطان چیست؟

وجود خون در ادرار(هماچوری). این شایع‌ترین علامت این بیماری است.

اغلب احساس  نیاز به ادرار کردن.

درد در هنگام ادرار کردن.

پشت درد.

درد لگن.

این علائم همچنین می‌توانند دلایل دیگر داشته باشند. اگر شما هر کدام از آنها را داشتید، به پزشک خود اطلاع دهید، این تنها راه ممکن  برای پیدا کردن دلیل آنها می‌باشد.

نشانه های سرطان مثانه

چگونه می‌توان خطرات  مربوط به ابتلای به سرطان مثانه را کاهش داد؟

احتمالاً مردان چهار برابر زنان سرطان مثانه می‌گیرند، و افراد سفید پوست به میزان بالاتری نسبت به سایر نژاد و قومیت‌ها سرطان مثانه می‌گیرند.

در میان مردان، مردان سفید پوست بالاترین نرخ ابتلا به سرطان مثانه را دارند (۳۷٫۰  نفر در هر ۱۰۰۰۰۰ نفر مرد) و به دنبال آن مردان سیاه پوست (۱۹٫۴)  مردان اسپانیایی (۱۸٫۸) و مردان آسیایی جزایر اقیانوس آرام (۱۴٫۷)  مردان سرخ پوست آمریکایی و بومی آلاسکا (۱۴٫۴)

در میان زنان، زنان سفید پوست بالاترین نرخ ابتلا به سرطان مثانه را دارند (۹٫۰ نفر در هر ۱۰۰۰۰۰ زن)، به دنبال آن زنان سیاه  پوست با (۶٫۵)، زنان اسپانیایی (۵٫۲)،  زنان سرخ پوست آمریکایی و بومی آلاسکا (۴٫۴و زنان جزایر آسیایی، اقیانوس آرام (۳٫۶) بیشتر میزان ابتلای به این سرطان را دارند.

راه‌های پیش گیری از ابتلای به سرطان مثانه

برای کاهش خطر ابتلا به سرطان مثانه و پیش گیری از آن، سیگار و به خصوص انواع خاصی از مواد شیمیایی را استعمال نکنید.

همچنین از مواجهه با مواد شیمایی یا فلزاتی خاص که مولد این بیماری هستند، در حد مقدور در محیط کار اجتناب کنید.

منبع: CDC

این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.