سرطان ریه علت اصلی مرگ‌ومیر در زنان و مردان است. اما همیشه این‌چنین نیست. پیش از استفاده گسترده از سیگارهای ماشینی، سرطان ریه نادر بود. امروزه سیگار کشیدن باعث مرگ‌ومیر به علت سرطان ریه می‌شود که این نزدیک به ۹ مورد از هر ۱۰ مورد می‌باشد. درحالی‌که گاز رادون، آلودگی‌ها و سایر موارد نقش کمتری ایفا می‌کند. داروهایی که جدیداً تهیه و توسعه داده‌شده‌اند امیدی تازه برای افرادی است که به‌تازگی مبتلا می‌شوند.

 

سیگار کشیدن از دلایل بروز سرطان ریه می‌باشد

سیگار مجموعه‌ای از عوامل شیمیایی ایجاد کننده سرطان می‌باشد. سیگار همچنین سیستم ایمنی طبیعی ریه را از بین می‌برد. مجاری تنفسی با موهای کوچکی به نام تاژک پوشانده شده است. برای محافظت از ریه‌ها، آن‌ها سموم، باکتری و ویروس را از بین می‌برند. سیگار کشیدن باعث توقف کار تاژک‌ها می‌شود. این اجازه می‌دهد تا مواد شیمیایی باعث سرطان شود.

سیگار از عوامل سرطان ریه

علائم  این سرطان

این سرطان به‌آرامی شروع می‌شود. معمولاً در مراحل اولیه علائم هشداردهنده وجود ندارد. همان‌طور که بیماری بدتر می‌شود، ممکن است متوجه علائم آن شوید: سرفه‌ای که از بین نمی‌رود، درد قفسه سینه، به‌ویژه در طول نفس عمیق، خستگی یا ضعف نفس، سرفه‌های همراه با خونریزی و خستگی می‌تواند از علائم این سرطان باشد.

آیا شما می‌توانید چکاب کنید؟

انجام یک سی‌تی‌اسکن در مراحل اولیه می‌تواند به بهبود اولیه سرطان ریه کمک کند. اما به‌طور کامل واضح نیست که این کار بتواند جان انسان را نجات دهد. کارگروه خدمات پیشگیرانه سیگاری‌های پرمصرف، به افراد بین ۵۵ تا ۸۰ ساله توصیه می‌کند که هرسال یک سی‌تی‌اسکن انجام دهند. همین امر برای کسانی که سابقه زیادی در مصرف سیگار دارند و کمتر از ۱۵ سال است که ترک کرده‌اند توصیه می‌شود.

تشخیص این بیماری مهلک

اگر به دلیل اینکه شما سرفه طولانی‌مدت و یا خس‌خس سینه‌دارید، پزشک شما فکر می‌کند ممکن است سرطان ریه داشته باشید، شما باید عکس‌برداری و یا یکی از آزمایش‌های دیگر را انجام دهید. همچنین ممکن است شما به خلط، سرفه برای نمونه آزمایش نیاز داشته باشید. اگر هر یک از این آزمایش‌ها نشان دهد که شما سرطان دارید احتمالاً به بافت‌برداری نیاز می‌باشد.

بافت‌برداری ( تکه برداری) چیست؟

پزشک شما یک نمونه کوچک از بافت مشکوک به بیماری را برمی‌دارد که معمولاً این کار با یک سوزن کوچک برای آزمایش زیر میکروسکوپ استفاده می‌شود. بامطالعه نمونه، یک آسیب‌شناس می‌تواند تعیین کند که آیا تومور، سرطان ریه است یا خیر و اگر چنین باشد، از چه نوعی است.

دو نوع اصلی این سرطان

سلول‌های کوچک سرطان ریه بسیار تهاجمی می‌باشند، به این معنی که می‌تواند به‌زودی در قسمت‌های دیگر بدن گسترش یابد. این مورد به‌شدت به استفاده از سیگار وابسته است و در افراد غیر سیگاری نادر است. سرطان ریه غیر سلولی آرام‌تر رشد می‌کند و شایع‌تر است. این نوع، تقریباً مسئول ۸۵٪ از سرطان‌های ریه است.

مراحل بیماری سرطان ریه

مراحل این بیماری توصیف می‌کند که سرطان فرد چه میزان گسترش‌یافته است. سرطان ریه سلول کوچک به دو مرحله تقسیم می‌شود: محدود، به این معنی است که سرطان به یک ریه محدود می‌شود و ممکن است گره‌های لنفاوی مجاور باشد. گسترده، به این معنی است که سرطان به ریه‌های دیگر یا فراتر از آن گسترش‌یافته است. سرطان ریه غیر سلولی یک مرحله از I تا IV، بسته به اینکه چقدر گسترش‌یافته است، تعیین می‌شود.

درمان زودرس  سرطان ریه

زمانی که پزشکان قبل از شیوع یک سرطان ریه غیر سلولی کوچک آن را تشخیص دهند، عمل جراحی گاهی اوقات می‌تواند به درمان کمک کند. جراح ممکن است بخشی از ریه را که دارای توموراست و یا در صورت لزوم کل ریه را حذف کند. پس‌ازآن بعضی از افراد، به‌منظور از بین بردن سلول‌های سرطانی باقی‌مانده، رادیوگرافی یا شیمی‌درمانی انجام می‌دهند. جراحی معمولاً به سرطان ریه سلول کوچک کمک نمی‌کند، زیرا احتمالاً پیش از تشخیص گسترش‌یافته است.

اگر این سرطان حاد باشد

زمانی که مراحل درمان سرطان ریه بسیار زیاد باشد ممکن است هنوز درمان به زندگی طولانی و بهتر افراد کمک کند. رادیوگرافی و شیمی‌درمانی می‌تواند تومور را مختل کند و به کنترل علائم مانند درد استخوان یا مجاری تنفسی مسدود شده کمک کند. شیمی‌درمانی معمولاً درمان اصلی سرطان ریه سلولی کوچک است.

درمان‌های جدید برای این بیماری

اگر روش‌های دیگر مؤثر نباشد، داشتن برنامه منظم و انجام شیمی‌درمانی ممکن است به درمان کمک کند. یک روش جلوگیری از رشد عروق خونی جدید است که سلول‌های سرطانی از آن تغذیه می‌کنند. درروش دیگر سیگنال‌هایی را که باعث افزایش سلول‌های سرطانی ریه می‌شوند، قطع می‌کنند. ایمونوتراپی سعی می‌کند با سیستم ایمنی بدن به مبارزه با موارد پیشرفته سرطان ریه غیر سلولی بپردازد. این روش برای همه مناسب نیست، اما وقتی از این روش استفاده شود، به نظر نتایج قوی به دست می‌آید. شما همچنین می‌توانید از روش شیمی‌درمانی استفاده کنید.

معالجه سرطان ریه

پیوستن به یک مطالعه

آزمایش‌های بالینی به پزشکان کمک می‌کند تا روش‌های جدید درمان سرطان ریه را امتحان کنند. از دکتر خود بپرسید که آیا شما می‌توانید عضوی از این آزمایش‌ها شوید و برای ای ن کار چه باید بکنید و چگونه ثبت‌نام کنید.

ترک سیگار به درمان این بیماری کمک می‌کند

تشخیص سرطان ریه می‌تواند یک شوک باشد. اگر سیگار می‌کشید یا استفاده می‌کنید، این بدان معنا نیست که برای ایجاد تغییرات سالم دیر است. تحقیقات نشان می‌دهد شرایط افرادی که پس از متوجه شدن ابتلا به سرطان ریه سیگار را ترک کردند بهتر از افرادی است که سیگار مصرف می‌کنند.

دود دست‌دوم (باواسطه)

درحالی‌که سیگار کشیدن علت اصلی سرطان ریه است، تنها عامل خطر ابتلا به سرطان ریه نیست. همچنین تنفس دود دست‌دوم سیگار در خانه و یا محل کار خطر ابتلا به بیماری را افزایش می‌دهد. افرادی که همسر آن‌ها سیگاری می‌باشد ۲۰ تا ۳۰ درصد نسبت به افرادی که همسر غیر سیگاری دارند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان ریه قرار دارند.

مشاغل خطرناک

برخی از مشاغل احتمال ابتلا به سرطان ریه را افزایش می‌دهند. افرادی که با اورانیوم، آرسنیک و سایر مواد شیمیایی کار می‌کنند، باید تلاش کنند کمتر در معرض آن‌ها را قرار گیرند. آزبست که قبلاً به‌طور گسترده‌ای در عایق‌کاری استفاده می‌شد یکی از علت‌های شناخته‌شده سرطان ریه بود. در حال حاضر آزبست به‌ندرت استفاده می‌شود، اما کارگرانی که سال‌ها در معرض آن بودند، هنوز در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه هستند.

گاز رادون

این گاز طبیعی رادیواکتیو در مناطق خاصی بیشتر از حد نرمال یافت می‌شود. این گاز می‌تواند در داخل خانه ساخته شود و خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می‌دهد، به‌خصوص در افرادی که سیگار می‌کشند. شما نمی‌توانید آن را بو بکشید و یا آن را ببینید، اما می‌توانید از یک کیت ساده آزمایش برای پیدا کردن آن استفاده کنید.

آلودگی هوا

 خطر این مورد بسیار کمتر از سیگار کشیدن می‌باشد، اما شما هنوز باید از آلودگی هوا اجتناب کنید. کارشناسان تصور می‌کنند که آلودگی اتومبیل‌ها، کارخانه‌ها و نیروگاه‌ها ممکن است مانند دود سیگار بر ریه‌ها تأثیر بگذارد.

چه چیز دیگری شمارا در معرض خطر قرار می‌دهد

سابقه خانوادگی سرطان ریه و آب آشامیدنی که حاوی مقادیر بالای آرسنیک باشد، شمارا درخطر ابتلا به این بیماری قرار می‌دهد. محققان نمی‌دانند چرا سرطان ریه برای افرادی که هیچ فاکتور شناخته‌شده‌ی خطرناکی ندارند ازجمله افرادی که هرگز سیگار نکشیده‌اند اتفاق می‌شود، به نظر می‌رسد برای زنان بیش از مردان اتفاق می‌افتد. همچنین یک نوع، آدنوکارسینوما، در افراد غیر سیگاری بیشتر از افراد سیگاری است.

جلوگیری به وجود آمدن این بیماری

سرطان ریه علت اصلی مرگ‌ومیر ناشی از سرطان برای مردان و زنان است. اما اگر شما سیگار نکشید و در معرض افراد سیگاری قرار نگیرید شانس شما برای ابتلا به سرطان ریه بسیار کاهش می‌یابد. اما اگر سیگار می‌کشید هر کاری که می‌توانید برای ترک آن انجام دهید. اغلب چندین برای ترک این عادت تلاش کرده‌اید پس به تلاش خود ادامه دهید. این بسیار باارزش است و به نفع کل بدن می‌باشد.

منبع مقاله WebMD
این مقاله به‌طور اختصاصی توسط گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه و تألیف ‌شده است.