سردرد ها یکی از معمول ترین بیماری های روزانه هستند که اکثرا به صورت خفیف یا گذرا هستند و  در خیلی از موارد به جز مصرف مسکن و یا چیزی که باعث توقف آن شود نیازی به اقدام دیگری ندارند. اگر چه ابتلای شما به یک میگرن بد و شدید ممکن است شما را مجبور کند برای خودتان آروزی مرگ کنید، ولی  سردرد معمولا تهدید کننده حیات نیست. با این حال، سردرد شدید می تواند نشان از  چیزی بسیار جدی تر  داشته باشد ،  که نیاز به توجه فوری  دارد مانند سکته مغزی، آنوریسم، و مننژیت. این عوارض  وحشتناک ، معمول  و رایج نیست، اما این بحث  ارزش بررسی  یک سردرد هایی که احساس  به  طرز قابل توجهی متفاوت از حالت عادی ( حتی اگر  سردرد طبیعی دردناک باشد) ، را دارد. در اینجا سه نشانه از این موارد اورژانسی را بررسی می کنیم.

گردن درد و  تب (Neck pain and fever )

سفتی گردن و  داشتن حالت تب می تواند نشانه ای از مننژیت باشد که  التهاب غشاء اطراف سیستم عصبی مرکزی  (CNS) است  که می تواند برای شما به سرعت تبدیل به حالتی  بحرانی شود و زندگی شما را تهدید کند. پس این نشانه را جدی گرفته و در صورتی مواجهه با آن با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

حالت تهوع همراه با سردرد (Nausea )

تهوع یا استفراغ شدید و یا  هرگونه نقص در عملکرد سیستم  عصبی (مانند مشکل در صحبت کردن و یا مشکل در  راه رفتن)، می تواند نشانه ای از یک سکته مغزی هموراژیک باشد که به شدت برای سلامتی شما خطرناک است. پس در صورت روبرو شدن با این سدرد همراه با تهوع آن را جدی گرفته و اقدامات لازم را انجام دهید.

بدترین سردردی که تا به حال تجربه کرده اید (The worst headache ever )

آدم ویلکس، پزشک متخصص ،  و یک متخصص ER در بیمارستان لانکنائو  در وینوود، پا در این باره اظهار می دارد : ” چیزی که ما بنا به تجربه آموخته ایم، این است که  اگر  کسی ادعا کرد که  بدترین سردرد را  در طول  زندگی خود تجربه کرده است ، این به این معناست که آنها  دچار یک آنوریسم در مغز شده اند  که شروع  به ترشح کمی  خون کرده ، اما می تواند به یک پایان بسیار  فاجعه بار تبدیل شودکه  می تواند  به شدت برای زندگی شما تهدید کننده و ویرانگر باشد “.

بدترین نوع سردرد تجربه شده در تمام زندگی تان

به پزشک  مراجعه کنید (See a doctor )

اگر شما با این موارد برخورد کردید،  دکتر ویلکس در این باره می گوید: ” اگر شما به اورژانس  های پزشکی می روید، از  پزشکان انتظار  انجام اسکن CT را دارید  که می تواند  وجود یک مشکل بزرگ تر  را در بدن شما نشان دهد. ما همیشه دوست داریم که این کار را برای تشخیص و حفظ سلامت مورد مراجعه کننده انجام دهیم،  اما اجازه دهید ما  تصمیم بگیریم که اگر در این زمینه  یک مشکل وجود دارد یا نه. من ترجیح می دهم در مورد  افرادی که در موارد غیر ضروری به اورژانس پزشکی  می آیند،  به آنها در این زمینه  اطمینان داده و آنها  را به خانه خویش روانه کنم ، تا از مواردی که  می توانم به حفظ سلامتی و نجات  زندگی فردی که نیاز به اقدامات فوری دارد، کمک کنم.”

منبع: HEALTH

این مقاله  توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.َ