زیتیگا (ابیراترون) دارویی است که باعث کاهش تولید آندروژن در بدن می شود. آندروژن ها هورمون های مردانه هستند که می تواند سبب رشد تومور را در غده پروستات شوند. در اینجا به بررسی مکانیسم عمل، موارد مهم حین مصرف و عوارض شایع دارویی در مورد زیتیگا می پردازیم.

اطلاعات مهمی که باید قبل از استفاده از زیتیگا بدانید

این دارو همراه با پردنیزولون برای درمان سرطان پروستاتی که به سایر نقاط بدن گسترش یافته است، استفاده می شود.
این دارو در مردان مبتلا به سرطان پروستات که نمیتوانند عمل جراحی کرده و یا داروهای دیگر درمانی را مصرف کنند، استفاده می شود.
اگر شما مبتلا به بیماری شدید کبدی هستید، این دارو را مصرف نکنید.
قبل از اینکه شما این دارو را مصرف کنید، هر نوع عفونت، فشار خون بالا، نارسایی احتقانی قلب، و یا سابقه بیماری قلبی، احتباس مایعات، حملات قلبی اخیر، و یا مشکلات ی که شما در زمینه سطوح پایین پتاسیم در خون ، غده آدرنال یا غده هیپوفیز دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.
اگر چه این دارو برای استفاده توسط زنان نیست، اما این دارو می تواندبه جنین آسیب برساند یا باعث نقص هنگام تولد شود پس قرص باید توسط یک زن که باردار است یا که ممکن است باردار شود، مصرف نشود. اگر از این دارو نمی توان اجتناب کرد، خانم ها برای ایمنی باید دستکش لاتکس بپوشند.
در هنگام مصرف این دارو و به مدت حداقل ۱ هفته پس از پایان درمان: از کاندوم برای جلوگیری از انتقال این دارو به همسر(و یا شریک جنسی خود)، اگر او باردار است، استفاده کنید.. کاندوم را به علاوه روش کنترل تولد موثر دیگری را اگر شریک جنسی شما می تواند باردار شود، استفاده کنید.
ابیراترون باید با معده خالی مصرف شود.همچنین تا دو ساعت قبل مصرف این دارو و یک ساعت بعد مصرف ، هیچ غذایی را میل نکنید. مواد غذایی می توانید مقدار جذبی این دارو توسط بدن شما را افزایش دهد.
اگر شما به ابیراترون آلرژی دارید ، و یا اگر شما بیماری کبد شدید دارید نباید این دارو را مصرف کنید.

زیتیگا و نکات کلیدی حین مصرف

برای اطمینان از اینکه مصرف زیتیگا برای شما خطری ندارد، در موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

بیماری کبد
بیماری های قلبی، فشار خون بالا
سابقه مشکلات با غده آدرنال یا غده هیپوفیز
سطوح پایین پتاسیم در خون
سابقه احتباس مایعات
اگر شما به تازگی یک حمله قلبی داشته اید
اگر برای درمان تشنج، سل، HIV یا ایدز دارو مصرف می کنید

در هنگام مصرف زیتیگا و حداقل به مدت ۱ هفته پس از اتمام درمان خود با این دارو:

اگر شریک جنسی شما باردار است ، از کاندوم برای جلوگیری از انتقال این دارو به او استفاده کنید.
اگر شریک جنسی شما می تواند باردار شود، از کاندوم به علاوه نوع روش کنترل بارداری موثر دیگر برای جلوگیری از بارداری، استفاده کنید.
معلوم نیست که آیا این دارو به شیر مادر عبور می کند یا نه و یا به نوزاد صدمه می زند یا نه. کسی که با شیر مادر یک نوزاد را تغذیه می کنید نباید این دارو را مصرف کند.
مصرف این دارو برای افرادی با سن کمتر از ۱۸ سال توصیه نمی شود.

چگونه باید این دارو را مصرف کنید؟

در حالی که شما هم زمان پردنیزون را دو بار در روز مصرف می کنید، زیتیگا را یک بار در روز مصرف کنید. همچنین این دارو را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر توصیه شده مصرف نکنید.
اگر شما عمل جراحی در پیش دارید ، بیمارهستید یا استرس دارید، پردنیزون و نیازهای خود را ممکن است تغییر کند. بدون مشاوره با دکتر خود دوز دارو یا برنامه خود را تغییر ندهید.
هرگز این دارو را نشکنید، نجوید و این دارو را به صورت کامل مصرف کنید.
در هنگام مصرف این دارو، فشار خون شما اغلب نیاز به بررسی دارد، و شما ممکن است آزمایش های مکرر خون را نیاز داشته باشید.
شما باید استفاده از این دارو یا پردنیزون را به طور ناگهانی متوقف کنید. دستورالعمل دکتر خود را در مورد کاهش تدریجی دوز زیتیگا و پردنیزولون را دنبال کنید.
این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرما و رطوبت نگهداری شود.
تمام اطلاعات بیمار، راهنما های دارو، و ورق های آموزش ارائه شده به شما را مطالعه کنید. اگر شما هر گونه سوالی دارید از پزشک یا دکتر داروساز بپرسید.

دوز مصرف این دارو:

دوز مصرفی معمول در بزرگ سالان برای درمان سرطان پروستات:

دوز اولیه: ۱۰۰۰ میلی گرم خوراکی به صورت یک بار در روز.
زیتیگا باید همراه با پردنیزون (۵ میلی گرم خوراکی دو بار در روز ) تجویز می شود.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

دوز از دست رفته را مصرف نکنید و دوز بعدی را در روز بعد با معده خالی (به مدت حداقل ۲ ساعت قبل یا ۱ ساعت بعد از مصرف غذا نخورید) مصرف کنید . برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.
اگر شما بیش از یک دوز از این دارو را از دست دادید، با دکتر خود تماس بگیرید.

اگر از این دارو مقداری را بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس ، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنم؟

اجتناب از مصرف مکمل های گیاهی حاوی مخمر سنت جان در زمان که مصرف این دارو
این دارو می تواند به مایعات بدن (ادرار، مدفوع، استفراغ) منتقل شود. مراقبان باید دستکش خانگی لاستیک را در حین تمیز کردن مایعات بدن بیمار ، دست زدن به سطل زباله و یا لباس های شسته شده آلوده و یا تغییر پوشک بپوشند. دست خود را قبل و بعد از در آوردن دستکش بشویید. لباس های خاکی و ملحفه ها را دور از دیگر از لباس به طور جداگانه، بشویید.
عوارض جانبی این دارو
اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید .

اگر موارد زیر را مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید :

تورم در مچ پا و یا پای ، درد در ساق پا

درد یا سوزش هنگام ادرار
فشار بالا و خطرناک خون ، سردرد شدید، تاری دید، تپش در گردن یا گوش ، خون دماغ، اضطراب، درد شدید قفسه سینه، تنگی نفس
قند خون بالا ، افزایش تشنگی، افزایش ادرار، گرسنگی، خشکی دهان، بوی نفس میوه ای، خواب آلودگی، خشکی پوست، تاری دید، کاهش وزن
مشکلات کبدی، تهوع، درد بالای معده، خارش، احساس خستگی، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، مدفوع سفالی رنگ، یرقان (زردی پوست و چشم).
پتاسیم کم در بدن، سردرگمی، ضربان قلب ناهموار، تشنگی شدید، افزایش ادرار، ناراحتی پا، ضعف عضلانی و یا احساس لنگی
نشانه هایی از کم کاری هورمون غده آدرنال، بدتر شدن خستگی و یا ضعف عضلانی، احساس سرگیجه، تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، اسهال و کاهش وزن

عوارض جانبی شایع این دارو شامل :

استفراغ، اسهال، دردناک و یا ادرار کردن سخت
ورم
احساس ضعف، احساس گرمای بیش از حد
درد مفاصل یا تورم
کبودی
سرفه، احساس تنگی نفس

چه داروهایی مصرف زیتیگا را تحت تاثیر قرار می دهند؟

داروهای دیگر از جمله داروهای تجویزی و  مصرف بیش از حد ضد دارو، ویتامین، و محصولات گیاهی ممکن است با ابیراترون تداخل داشته باشد . به هر یک از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی  به خود در مورد تمام داروهایی که شما استفاده در حال حاضر و  یا هر داروی شما شروع و یا استفاده از آن را متوقف کرده اید، خبر دهید.
منبع: drugs.com
این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفاً نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.