رپورتاژ آگهی


زیباترین اشعار دیوان شمس

با وجود اینکه سال‌ها از سرودن اشعار دیوان شمس می‌گذرد، این شعرها هنوز از طرفداران بسیاری برخوردار هستند؛ زیرا مضامین و مفاهیم آن‌ها فراتر از اشعار ساده در نظر گرفته شده است. حتی در عصر مدرن امروزی که بیشتر هنرها به وسایل الکترونیکی مرتبط هستند، هنوز مجموعه اشعار دیوان شمس به صورت نگارش‌شده از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. اگر شما نیز جزء افراد فرهنگی و فرهیخته هستید که به این اشعار علاقه دارند یا اینکه قصد دارید این دیوان را به یکی از عزیزان خود هدیه دهید، بدون شک به دنبال زیباترین اشعار آن خواهید بود.

همه افراد علاقه‌مند به اشعار دیوان شمس یک نقطه مشترک با یکدیگر دارند. در واقع هر کسی دیوان شمس را بشنود به طور ناخودآگاه به یاد مولانا می‌افتد؛ زیرا این اشعار بیش از هر چیزی یادآور دوستی عمیق و صمیمی میان شمس و مولانا است. بنابراین در صورتی که قصد دارید با زیباترین اشعار این دیوان آشنا شوید توصیه می‌کنیم مطلب زیر را مطالعه کنید.

معرفی اشعار دیوان شمس

بدون شک شما از محبوبیت و آوازه پرطرفدار مولانا باخبر هستید و می‌دانید که اشعار او به زبان‌های مختلفی ترجمه شده و حتی در برخی از آموزشگاه‌ها این اشعار را به دانش‌آموزان و دانشجویان آموزش می‌دهند. به عبارت دیگر مولانا یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین شاعران غیر آمریکایی محسوب می‌شود که البته بیشتر آثار او به زبان فارسی نگارش شده‌اند.

ناگفته نماند این شاعر گران‌قدر در سرودن اشعار خود از زبان‌های غیر فارسی همانند یونانی، عربی و ترکی نیز استفاده می‌کرد و مجموعه اشعار خود را دیوان شمس تبریزی نامید. این نام‌گذاری حسادت سایر دوستداران مولانا را برانگیخت اما صمیمیت و دوستی عمیق مولانا و شمس بر هیچ‌ کس پوشیده نبود.

در صورتی که به اشعار فارسی زبان علاقه دارید و جزء طرفداران و دوستداران مولانا محسوب می‌شوید، بدون شک از خواندن اشعار این دیوان نهایت لذت را خواهید برد. در این دیوان به مسائل مختلفی همانند ستایش و مدح خداوند نیز اشاره می‌شود که بدون شک فکر هر خواننده‌ای را به خود مشغول می‌کند.

زیباترین اشعار دیوان شمس در مورد چه موضوعی است؟

زیباترین اشعار دیوان شمس

اشعار دیوان شمس به طور کلی بسیار زیبا و دلربا سروده شده است و نسبت به سایر آثار هنری تمایز بالایی دارد در بهترین و زیباترین اشعار این دیوان شما با شعرهای غنی و عاری از هر نوع کلمات تکراری روبرو می‌شوید که شاید برخی از اصطلاحات و کلمات آن‌ها دشوار به نظر رسد اما از شیرینی این اشعار کم نشده است.

برای اینکه درک بهتری از اشعار زیبا دیوان شمس به دست آورید، می‌توانید تفاسیر مختصر برخی از افراد متخصص را نیز دنبال و مطالعه کنید. اشعار زیبا دیوان شمس در واقع تلفیقی از فکر و احساس پرشور است که باید با چشم دل خود آن‌ها را درک کنید. بسیاری از خوانندگان بر این باور هستند که زیباترین اشعار دیوان شمس مربوط به عشق عمیق و ژرف مولانا به شمس است.

می‌توان گفت این دیوان حتی جزء عاشقانه‌ترین آثار عرفانی نیز به حساب می‌آید و در ادبیات فارسی یکی از محبوب‌ترین مجموعه اشعار است. به طور کلی برخی از زیباترین اشعار این دیوان در وصف و ستایش خداوند سروده شده و برخی دیگر نیز به عشق عرفانی مولانا نسبت به شمس اشاره دارد که هر کسی آن را درک نخواهد کرد. این دیوان در ۲ جلد باکیفیت و قطور تهیه و طراحی شده و در اختیار علاقه‌مندان قرار دارد. برخی از زیباترین اشعار دیوان شمس را در ادامه می‌خوانیم:

گر زان که نه‌ای طالب جوینده شوی با ما

ور زان که نه‌ای مطرب گوینده شوی با ما

گر زان که تو قارونی در عشق شوی مفلس

ور زان که خداوندی هم بنده شوی با ما

یک شمع از این مجلس صد شمع بگیراند

گر مرده‌ای ور زنده هم زنده شوی با ما

پاهای تو بگشاید روشن به تو بنماید

تا تو همه تن چون گل در خنده شوی با ما

در ژنده درآ یک دم تا زنده دلان بینی

اطلس به دراندازی در ژنده شوی با ما

چون دانه شد افکنده بررست و درختی شد

این رمز چو دریابی افکنده شوی با ما

شمس الحق تبریزی با غنچه دل گوید

چون باز شود چشمت بیننده شوی با ما

******

ای عاشقان ای عاشقان امروز ماییم و شما

افتاده در غرقابه‌ای تا خود که داند آشنا

گر سیل عالم پر شود هر موج چون اشتر شود

مرغان آبی را چه غم تا غم خورد مرغ هوا

ما رخ ز شکر افروخته با موج و بحر آموخته

زان سان که ماهی را بود دریا و طوفان جان فزا

ای شیخ ما را فوطه ده وی آب ما را غوطه ده

ای موسی عمران بیا بر آب دریا زن عصا

این باد اندر هر سری سودای دیگر می‌پزد

گزیده‌ای از زیباترین اشعار دیوان شمس

زیباترین اشعار دیوان شمس

انتخاب بهترین و زیباترین اشعار دیوان شمس به سلیقه و علاقه افراد نیز بستگی دارد. در ضمن حال و هوایی که خواننده در آن لحظه حس می‌کند نیز بر روی زیبایی بیشتر این اشعار تاثیرگذار است. هر یک از غزل‌های این دیوان پر رمز و راز را می‌توان جزء آثار ادبیات عرفانی کشور ایران در نظر گرفت. در بخش‌های بعدی برخی از این اشعار زیبا را بازگو خواهیم کرد.

غزل شماره ۱۴۷۵

در این غزل مولانا بیش از هر چیزی به مهرورزی و محبت به یکدیگر اشاره دارد. البته برای تفسیر هر یک از غزلیات این دیوان بهتر است از تفاسیر حرفه‌ای و کامل کمک بگیرید. شما با توجه به علاقه و سلیقه خود می‌توانید اشعاری متناسب در دیوان شمس بیابید و از خواندن آن‌ها نهایت لذت را ببرید. این غزل پرشور به نام بجوشید بجوشید که ما اهل شعاریم را در ادامه به طور کامل ذکر می‌کنیم:

بجز عشق بجز عشق دگر کار نداریم

در این خاک در این خاک در این مزرعه پاک

بجز مهر بجز عشق دگر تخم نکاریم

چه مستیم چه مستیم از آن شاه که هستیم

بیایید بیایید که تا دست برآریم

چه دانیم چه دانیم که ما دوش چه خوردیم

که امروز همه روز خمیریم و خماریم

مپرسید مپرسید ز احوال حقیقت

که ما باده پرستیم نه پیمانه شماریم

شما مست نگشتید وزان باده نخوردید

چه دانید چه دانید که ما در چه شکاریم

نیفتیم بر این خاک ستان ما نه حصیریم

برآییم بر این چرخ که ما مرد حصاریم

غزل شماره ۱۴۷۶

یکی دیگر از اشعار پر طرفدار و زیبا دیوان شمس غزل شماره ۱۴۷۶ به نام طبیبیم حکیمیم طبیبان قدیمیم است که در ادامه این غزل پرمحتوا را برای شما بازگو خواهیم کرد:

شرابیم و کبابیم و سهیلیم و ادیمیم

چو رنجور تن آید چو معجون نجاحیم

چو بیمار دل آید نگاریم و ندیمیم

طبیبان بگریزند چو رنجور بمیرد

ولی ما نگریزیم که ما یار کریمیم

شتابید شتابید که ما بر سر راهیم

جهان درخور ما نیست که ما ناز و نعیمیم

غلط رفت غلط رفت که این نقش نه ماییم

که تن شاخ درختی است و ما باد نسیمیم

ولی جنبش این شاخ هم از فعل نسیم است

خمش باش خمش باش هم آنیم و هم اینیم

سخن آخر

زیبایی و خاص بودن اشعار دیوان شمس بر هیچ کس پوشیده نیست و همه افراد اهل شعر و معنویات بدون شک با کیفیت و زیبایی این اشعار آشنا هستند. بنابراین هر کسی با توجه به سلیقه و علاقه یا حس و حال معنوی خود می‌تواند بهترین اشعار این دیوان را انتخاب و مطالعه کند. در این راهنما سعی کردیم شما را با ویژگی‌های بارز زیباترین اشعار دیوان شمس آشنا کنیم تا در آخر بتوانید برخی از این آثار زیبا را بخوانید و از آن‌ها نهایت لذت را ببرید.