دکوراسیون سبز یکی از انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی است که به استفاده از گیاهان در فضای داخلی محیط تاکید دارد. برخلاف آن چه که از نام این سبک برمی‌آید دکوراسیون سبز محدود به رنگ سبز نیست و اگرچه رنگ غالب گیاهان رنگ سبز است اما نمی‌توان رنگ خاصی را برای این سبک محدود کرد. در هر صورت گیاهان سبز نقش مهمی در فضاسازی محیط دارند که این نقش هم از نظر زیباشناسی و هم از نظر کاربردی اهمیت بسیار زیادی دارد و لازم است که با نحوه استفاده از گیاهان در دکوراسیون آشنا شویم تا بتوانیم به جا و به اندازه از آن‌ها استفاده کنیم. در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز به سبک دکوراسیون سبز خواهیم پرداخت و روش‌ها و ترفندهای اجرای این سبک برای زیباسازی محیط زندگی را برخواهیم شمرد.

دکوراسیون سبز و ویژگی‌های آن

گیاهان از قرن‌ها پیش دور جایگاه خاصی در دکوراسیون محیط زندگی ما داشته‌اند و یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای اضافه کردن شخصیت به فضا بوده‌اند. همان طور که می‌دانید گیاهان می‌توانن آلودگی‌های محیط را جذب کرده و رطوبت ان را متعادل کنند و از طرف دیگر این موجودات قدرت آن را دارند که استرس شما را کاهش دهند. بنابراین با استفاده از گیاهان در دکوراسیون سبز منزل خود هم از مزایای عملکردی آن‌ها بهره مند خواهید شد و هم از مزایای ظاهری و زیبایی آن‌ها. در حال حاضر در سال ۲۰۱۸ دکوراسیون سبز یکی از مد روزترین سبک‌های دکوراسیون منزل است و سبک‌های مدرن بی‌روح در حال فراموش شدن هستند. پس فرقی نمی‌کند اگر اهل طراحی‌های مد روز و یا از علاقمندان به گیاهان و دکوراسیون سبز باشید، در ادامه شما را با پنج روش موثر برای دکوراسیون سبز و اضافه کردن گیاهان به محیط منزل آشنا خواهیم کرد.

دکوراسیون سبز

استفاده از گیاهان سبز بزرگ

استفاده کردن از رنگ‌های تند و روشن در دکوراسیون منزل کار ساده‌ای نیست و همیشه این احتمال وجود دارد که فضای منزل شما تحت الشعاع عناصر رنگی قرار بگیرد. اما گیاهان بزرگ این فرصت را برای شما فراهم می‌کنند تا بدون ایجاد حس غلبه بر محیط از رنگ‌های روشن و گرم اما آرامش بخش در مقدار مناسب استفاده کرده و فضای منزل خود را بسازید. استفاده از گیاهان بزرگ سبز رنگ در دکوراسیون سبک اسکاندیناویایی و سبک مینیمالیستی توصیه می‌شود چون در این دو سبک احتمال شلوغ شدن فضا کم است و گرمای رنگ سبز گیاهان در کنار فضای سرد و ساده محیط بهتر احساس می‌شود. اگر می‌خواهید برای محیط زندگی خود از گیاهان بزرگ استفاده کنید حتما اندازه محیط و اندازه گیاه را با هم متناسب انتخاب کنید و از قرار دادن گیاهان خیلی بزرگ در فضاهای متوسط و کوچک اجتناب کنید. فراموش نکنید که گلدان گیاه شما نیز اهمیت زیادی دارد و حتما باید سبک آن با سبک دکوراسیون محیط شما هماهنگ باشد مثلا اگر سبک اتاق شما مینیمالیستی است از یک گلدان سفید یا سیاه ساده در فرم‌های هندسی مثل کره یا استوانه استفاده کنید و یا اگر سبک خانه شما استوایی است گلدان بامبو گزینه مناسب‌تری برای شما است.

دکوراسیون سبز

استفاده از گیاهان سبز کوچک

گیاهان کوچک جزو عناصری هستند که در بیشتر خانه‌ها یافت می‌شوند و اندازه کوچک و متوسط آن‌ها باعث تطبیق پذیری این عناصر ساده و در دسترس شده است و شما می‌توانید در هر محیطی از اتاق خواب و دستشویی و حمام منزل گرفته تا نشیمن و حتی اداره و محیط  کار نیز از چندین گلدان حاوی گیاهان سبز کوچک استفاده کنید. گیاهان کوچک تنوع سایز و شکل بالایی دارند و شما می‌توانید از اندازه‌های مختلف این گیاهان در محیط‌های متنوع استفاده کنید مثلا تعدادی گلدان کوچک سبز برای قرار دادن در طاقچه و لبه پنچره مناسب است اما گلدان‌های کمی بزرگ‌تر را می‌توان در محیط‌های بازتر مثل حمام، گوشه اتاق نشیمن و … قرار داد.  از گیاهانی در محیط زندگی خود استفاده کنید که نیاز به نگهداری زیادی ندارند و در هوای خشک نیز سالم و تر و تازه باقی می‌مانند، آلوئه ورا گیاهی پرخاصیت است که همه این ویژگی‌ها را دارد و نیازی به آبیاری هم ندارد و شما می‌توانید از برگ‌های شفابخش آن برای درمان مشکلات پوستی، سوختگی و حتی خوراکی هم استفاده کنید و استفاده‌ای چندجانبه از آن داشته باشید.

دکوراسیون سبز

استفاده از کاغذدیواری به سبک دکوراسیون سبز

برای داشتن یک دکوراسیون سبز ضرورتی ندارد که حتما از خود گیاهان استفاده کنید، اگرچه این کار اولویت طراحی است و استفاده از گیاهان شما را از مزایای زیادی بهره مند می‌کند اما طرح و نقش گیاهان هم می‌تواند به اندازه خود آن‌ها زیبا و اثرگذار باشد و فضا را گرم و دلپذیر کند. به طور مثل کاغذدیواری با طرح گیاهان طبیعی (و نه طرح‌های انتزاعی برگرفته از گیاهان) می‌تواند تاثیر چشمگیری در بهبود کیفیت فضا داشته باشد و محدودیت استفاده از گیاهان طبیعی را نیز از بین ببرد. مثلا ممکن است شما به گیاهان استوایی و یا بامبو و … دسترسی نداشته باشید اما بتوانید از طرح آن‌ها روی کاغذدیواری منزل خود استفاده کنید. این روش دکوراسیون سبز با سبک طراحی معاصر هماهنگی بسیار خوبی دارد و می‌توان از این کاغذدیواری‌ها در فضاهای مختلف منزل به خصوص اتاق خواب استفاده کرد. البته به کار بردن کاغذ دیواری با طرح گیاهان به معنای آن نیست که شما نمی‌توانید از خود گیاهان هم در کنار ان استفاده کنید. فقط برای غنای رنگی بیشتر و تعادل در کنار این کاغذدیواری‌ها از اکسسوری‌هایی در رنگ‌های گرم مثل کوسن‌های زرد رنگ و … استفاده کنید.

دکوراسیون سبز

اکسسوری‌های دکوراسیون سبز

تنها کاغذدیواری‌ها نیستند که می‌توانند طرح و نقش گیاهان را در خود داشته باشند بلکه بخش‌های دیگر منزل و اکسسوری‌هایی که در داخل منزل مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز می‌توانند با سبک دکوراسیون سبز هماهنگ شوند و طرح و نقش گیاهان روی آن‌ها مورد استفاده قرار گیرد. به طور مثل پرده اتاق‌ها فضایی عالی برای اضافه کردن این طرح و نقش است به شرط این که از کاغذ دیواری با طرح مشابه در مجاورت آن استفاده نشده باشد چون در این صورت فضای منزل شما شلوغ به نظر خواهد رسید. یک روش بی‌خطرتر برای اضافه کردن گیاهان به فضای منازل اکسسوری‌های کوچک مثل کوسن و روبالشی و … با طرح و نقش گیاهان است. حتی اگر طرح و نقش خود گیاهان هم روی این اکسسوری‌ها نقش نبسته باشد همین که آن‌ها را از رنگ‌های طبیعی مثل سبز و زرد و نارنجی و … انتخاب کنید گام مهمی در دکوراسیون سبز منزل خود برداشته‌اید و فضای منزل شما طبیعت گرایانه و دلپذیر به نظر خواهد رسید. البته لازم به ذکر است که در استفاده از این نوع اکسسوری‌ها تعادل را رعایت کنید تا ناخواسته موجب شلوغ شدن و نامرتب شدن فضای منزل خود نشوید.

دکوراسیون سبز

هماهنگی رنگی در دکوراسیون سبز

همان طور که گفتیم در دکوراسیون سبز شما قرار نیست همه چیز را به رنگ سبز و با طرح و نقش گیاهان تهیه کنید بلکه برای نمای بهتر و جلوه بیشتر زیبایی‌های منزل شما لازم است که بیشتر فضا و لوازم موجود در آن ساده و در رنگ‌های خنثی تهیه شوند تا محیط خانه شلوغ و درهم و برهم به نظر نرسد. چیزی که قرار است در محیط شما خودنمایی کند گیاهان، طرح‌های گیاهان و اکسسوری‌های سبزی هستند که نقطه کانونی آن هستند و بقیه اشیاء و رنگ‌ها باید ساده و در پس زمینه باشند. به طوور مثال اگر از تعداد زیادی گیاه و گلدان بزرگ و کوچک استفاده کرده‌اید و سراغ کاغددیواری‌ها و پرده‌هایی با طرح گیاهان رفته‌اید باید صندلی‌های ساده سفید، زمین چوبی ساده و فرش‌هایی متناسب با محیط داشته باشید و تا حد ممکن فضا را با استفاده از نور طبیعی روشن نگه دارید تا به یک دکوراسیون سبز موفق و چشمگیر دست پیدا کنید.

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش سایر مقالات در مجله قرمز شاخه دکوراسیون داخلی مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Amara (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)