بسیاری از زنان پس از زایمان و تولد فرزند خود، متوجه تورم یا پف در پوست بخصوص در پاها و صورت می‌شوند که ورم پس از زایمان نامیده می‌شود. در طول بارداری، بدن برای حفظ بچه، آب زیادی را نگه می‌دارد و این آب به تدریج از طریق تعرق و ادرار از بدن خارج می‌شود. در همین حال، درمانهای مختلف خانگی و ورزش هم می‌تواند تورم و علائم مربوط به آن را کاهش دهد.

علتهای ورم پس از زایمان

ورم پس از زایمان وقتی رخ می‌دهد که وزن آب تجمع یافته در بدن ناشی از بارداری زیاد می‌شود و پس از پایان بارداری همچنان در بدن باقی می‌ماند. تورم پس از زایمان معمولا روی ساق پا، مچ، زانوها و صورت تاثیر می‌گذارد.

 طبق نظر موسسه بارداری آمریکا، بدن خانمها ۵۰ درصد بیشتر خون و مایعات را در طول باداری تولید می‌کند تا از جنین در حال رشد حمایت کند. بعضی از تحقیقات نشان داده است که یک زن ممکن است بیش از ۳ کیلوگرم آب خود را در طول بدن نگه دارد. ورم پس از زایمان می‌تواند پس از بارداری طبیعی یا سزارین بوجود آید.

۱۰ درمان طبیعی برای ورم پس از زایمان

بعد از تولد بچه، بدن نیازمند زمانی برای بهبود و بازسازی خود است. خوردن، استراحت کردن و خوابیدن بیش از حد معمول به بدن کمک می‌کند تا به وضعیت سالمی برگردد. درمانهای خانگی زیر می‌تواند به کاهش ورم پس از زایمان بوسیله افزایش گردش خون کمک کند:

نوشیدن آبتست سلولهای اپیتلیال

این روش ممکن است برخلاف تصورات شما باشد اما هیدراته ماندن بدن به کاهش آب اضافی کمک می‌کند. این به خاطر این است که کمبود آب باعث می‌شود بدن آب اضافی را نگه دارد. آب همچنین کمک می‌کند که مواد زائد از طریق کلیه‌ها خارج شود که می‌تواند سیستمهای بدن را سالم نگه دارد و بهبود بدن پس از بارداری را سریعتر کند.

بالا بردن پاها

برای کاهش ورم پاها و افزایش گردش خون، زمانی را به بالا بردن پاها بالاتر از سطح قلب اختصاص دهید. این کار آب را به جریان یافتن در سراسر بدن تحریک می‌کند. وقتی شخصی به حالت ایستاده باشد مایعات به طور طبیعی به سمت پایین بدن می‌روند بنابراین بالا بردن پاها می‌تواند به کاهش تورم به طور موقت کمک کند. همچنین از قطع جریان خون به پاها جلوگیری کنید این حالت وقتی رخ می‌دهد که شخص به حالت چهار زانو و یا در حالتی که پاها جمع است، رخ می‌دهد.

ورزش سبک انجام دهید

بسیاری از افراد متوجه می‌شوند که ورزش سبک می‌تواند ورم و علامت مربوط به آن را کاهش دهد. حرکت کردن به گردش خون و آب در بدن کمک می‌کند و از فوران آن در یک نقطه جلوگیری می‌کند. بنابراین افراد باید همیشه به بدن خود گوش کنند و از حرکاتی که موجب درد می‌شوند، اجتناب کنند.

کالج آمریکایی زنان و زایمان توصیه می‌کند فعالیتهایی مانند زیر را انجام دهید:

 • پیاده روی
 • یوگای ملایم
 • شنا
 • پیلاتس
 • نرمشهای سبک آبی (مخصوص زنان باردار)

جوراب واریس بپوشید

محققان یک تحقیق انجام شده در سال ۲۰۱۷ دریافتند که پوشیدن جوراب واریس به کاهش ورم در یک دوره ۲۴ ساعته پس از زایمان کمک می‌کند. البته آنها خاطر نشان کردند که نیازمند تحقیق بیشتری هستند.

جوراب واریس به افزایش جریان بوسیله کاهش اندازه مویرگهای خونی در ساق پاها کمک می‌کند. این کار مویرگها را به گردش خون بیشتر در زمانهایی کوتاهتر تشویق می‌کند. می‌توانید جوراب واریس را از داروخانه یا فروشگاه‌های لوازم سلامت خریداری کنید.

پوشیدن لباسهای گشاد

لباسهای تنگ گردش خون را به بخشهای خاصی از بدن محدود می‌کند. این کار می‌تواند مانع از جاری شدن آب اضافی بدن شده و مایعات را به تجمع در یک جا تشویق می‌کند. پوشیدن لباسهای گشاد می‌تواند به جلوگیری از این مساله کمک کند.

خودداری از مصرف نمکورم پس از زایمان

بدن نیازمند متعادل نگه داشتن آب و سدیم است. اگر  افراد سدیم زیاد یا نمک مصرف کنند، آب بیشتری را در بدن نگه می‌دارند. منابع متداول سدیم شامل نمک خوراکی و غذاهای پردازش شده همچون کیک، چیپس، غذاهای بسته بندی شده و نوشیدنیهای گازدار است. راهنمای تغذیه ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ آمریکا توصیه می‌کند که افراد بیش از ۲۳۰۰ میلی گرم سدیم در روز مصرف نکنند. بررسی میزان سدیم موجود در غذاهای بسته بندی شده کمک می‌کند تا افراد مصرف نمک خود را در حد سالم نگه دارند و احتباس آب را کاهش دهند. (با غذاهای با سدیم بالا آشنا شوید).

مصرف غذاهای پر سدیم

سدیم و پتاسیم همزمان با هم عمل می‌کنند و بدن نیازمند تعادل است. مصرف پتاسیم بیشتر به طور طبیعی مقدار سدیم در بدن را کاهش می‌دهد.

غذاهای غنی از پتاسیم عبارتند از:

 • زردآلو
 • موز
 • آووکادو
 • اسفناج
 • لوبیای پخته
 • عدس
 • ماست
 • کره بادام زمینی

کافئین کمتری مصرف کنید

قهوه و محصولات کافئین دار دیگر می‌توانند باعث کاهش آب بدن و افزایش خطر کم آبی شوند. بدن ممکن است با نگه داشتن مایعات به این وضعیت واکنش نشان دهد. چایهای گیاهی دیگر یا آب را جایگزین نوشیدنیهای کافئین دار کنید تا بدن را هیدراته نگه داشته و تورم پس از زایمان را کاهش دهید.

از یک فوم رولر یا غلطک فومی استفاده کنید

فوم رولر می‌تواند گردش خون را بهبود داده و تجمع آب در بدن را کاهش دهد. استفاده از فوم رولر روی ساق پاها به عنوان مثال، می‌تواند به افزایش سرعت جریان خون بوسیله تشویق خون به حرکت در طول رگها با سرعتی بیشتر، کمک کند.

یک مسئول درمانی می‌تواند در مورد اثر بخشی فوم رولر برای ورم پس از زایمان کمک کند. می‌توانید این غلطکهای درمانی را از فروشگاه‌های ورزشی و فروشگاه‌های آنلاین معتبر خریداری کنید.

افزایش گردش خون با ماساژ پس از بارداری

موسسه بارداری آمریکا ماساژ پس از زایمان را برای آرامش، کاهش درد و کاهش تورم پس از زایمان توصیه می‌کند. ماساژ می‌تواند گردش خون را تقویت کرده و به بدن برای کاهش آب اضافی کمک کند.

ماساژ پس از زایمان می‌تواند به تعادل سطح هورمونها کمک کند و سطح هورمونهای استرس همچون کورتیزول را با توجه به نظر این سازمان، متعادل نگه دارد.

به هنگام انتخاب یک یا ماساژ درمانگر یا متخصص طب سوزنی کسی را پیدا کنید که داراری مدرک بوده و در زمینه درمان پس از زایمان متخصص است یا با آن آشناست.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کردورم پس از زایمان

افراد باید در صورت بروز موارد زیر به پزشک مراجعه کنند:

 • تورمی که ناگهانی ظاهر می‌شود
 • فشار داد روی ناحیه متورم باعث فرو رفتگی پوست می‌شود که این وضعیت به عنوان اِدم حفره‌ای شناخته می‌شود.
 • درد، قرمزی، خارش یا افزایش ورم روی یک پا وجود دارد که به لخته خون اشاره می‌کند
 • زنی که سردرد پیوسته یا مکرر، استفراغ، تاری دید یا حساسیت به نور دارد که نشانه‌های پره اکلامپسی هستند
 • درد قفسه سینه یا مشکل تنفس که می‌تواند بطور بالقوه خبر از اختلالات قلبی شدید به نام نارسایی قلبی بارداری دهد

خلاصه کلام

تورم پس از زایمان بسیار شایع است. چندین روش طبیعی وجود دارد که تورم را با سرعت بیشتری کاهش می‌دهد از جمله ماساژ، تغییر در رژیم غذایی و ورزش سبک. این درمانهای خانگی همچنین می‌تواند سلامت جسمی و ذهنی زنان را پس از زایمان افزایش دهد.

ترجمه اختصاصی توسط مجله قرمز 

منبع: medicalnewstoday