وقتی پوست‌تان می‌سوزد ابتدا با خودتان فکر می‌کنید که چه چیزی روی پوست بگذارید تا درمان سوختگی باشد و در عین حال که درد را تسکین می‌دهد، از صدمه نیز پیشگیری کند. روشهای درمان سوختگی در خانه از موادی استفاده می‌کند که یا در کابینت آشپزخانه جا خوش کرده‌اند یا اگر کمی بگردید یک گوشه از خانه آنها را پیدا می‌کنید مثل خمیر دندان در حمام. خب ما این پایین چند درمان خانگی سوختگی را برای شما ارائه کرده‌ایم با هم آنها را مرور می‌کنیم.

استفاده از آلوئه ورا در عوض یخدرمان طبیعی سوختگی

یخ می‌تواند جریان خون به پوست را محدود کند و صدمه بیشتری به بافت وارد کند. در عوض یخ از این روش استفاده کنید: فورا بخش سوخته پوست را زیر جریان آب سرد بگیرید که به جلوگیری از گسترش زخم کمک می‌کند و حتی الامکان به مدت ۲۰ دقیقه آن را آنجا نگه دارید. چه کار دیگری می‌توان کرد؟ آلوئه ورا احتمالا بهترین درمان خانگی شناخته شده برای سوختگی است، این ماده درد و التهاب را متوقف کرده، تورم ر اکاهش می‌دهد و رشد پوست جدید و ترمیم پوست را تحریک می‌کند. من یک بطری آلوئه ورا سی گل را در کابینت آشپزخانه گذاشته‌ام و هر وقت دچار سوختگی می‌شود سریعا از آن استفاده می‌کنم، مادرم از تاثیر شگفت انگیز و درمان سریع با آن واقعا شگفت زده شده بود. خوب است که شما نیز یک بطری از این ژل آلوئه ورا را در قفسه کمکهای اولیه‌تان داشته باشید.

درمان سوختگی با خمیر دنداندرمان خانگی سوختگی

در اینجا نحوه درمان سوختگی در صورت برخورد تصادفی با جسمی داغ بدون دستگیره یا پاشیدن آب جوش روی پوست را به شما خواهیم گفت: یک عدد تیوپ خمیر دندان نعناعی سفید رنگ ره به عنوان یک درمان خانگی در آشپزخانه‌تان داشته باشید تا سوختگیهای کوچک را درمان کنید. ابتدا آن ناحیه را با آب سرد بشویید، سپس آن را با حوله کاغذی خشک کنید و با یک لایه خمیر دندان بپوشانید.

درمان سوختگی با وانیل خوشبودرمان سوختگی

برای درمان سوختگی های کوچک از اسانس وانیل استفاده کنید. یک تکه پنبه را به وانیل آغشته کرده و روی پوست سوخته بزنید. بخار شدن الکل موجود در اسانس وانیل، سوختگی را خنک خواهد کرد و درد کاهش می‌یابد.

چای کیسه‌ای برای درمان سوختگیدرمان سوختگی

چای سیاه حاوی اسید تانیک است که قبل از اینکه سوختگی زیاد شود درد آن را کم می‌کند. نحوه درمان سوختگی با چای کیسه‌ای به این صورت است: دو یا سه چای کیسه‌ای خنک و خیس را روی محل سوختگی قرار دهید، از باند برای نگه داشتن کیسه‌ها در جای خودشان استفاده کنید.

سرکهدرمان خانگی سوختگی

سرکه سفید حاوی اسید استیک  است یک جز از آسپرین که می‌تواند به درمان درد، خارش و التهاب سوختگی کمک کند. همچنین یک ماده ضد عفونی کننده و آنتی سپتیک است بنابراین باعث می‌شود که بخش سوخته پوست دچار عفونت نشود. سرکه همچنین گرما را از سوختگی خارج می‌کند که به طور طبیعی به کاهش درد کمک می‌کند. یک حوله کاغذی را در سرکه تصفیه شده فرو دهید تا یک کمپرس تسکین دهنده درست کنید یا از گلوله پنبه‌ای برای آغشته به سرکه برای درمان سوختگی استفاده کنید.

درمان سوختگی با ماده‌ای همه کارهدرمان سوختگی

درمان مشهور گلو درد یعنی عسل یک ماده آنتی بیوتیک است که به پیشگیری از عفونی شدن پوست سوخته کمک می‌کند. این ماده طبیعی pH متعادل دارد که اصلا روی خوشی به باکتریها نشان نمی‌دهد و می تواند هر گونه باکتری موجود یا عفونت روی پوست را نابود کند. عسل سوختگی را هم خنک می‌کند، درد را کاهش می‌دهد و به پوست کمک می‌کند تا بهبود یابند.

درمان سوختگی با شیردرمان سوختگی

پروتئین و چربی موجود در شیر سوختگی را تسکین داده و درمان را تقویت می‌کند. پوست سوخته را به مدت ۱۵ دقیقه در شیر بخیسانید تا سریع درمان شود. ماست با شیر کامل پر چرب نیز می‌تواند پوست سوخته را خنک و آبرسانی کند.

جو دوسردرمان سوختگی

جو دوسر بخاطر خواص تسکین دهنده پوست برای کاهش التهاب شاید مفیدترین راه حل برای درمان سوختگی باشد که در حال بهبودی است و شما وسوسه می‌شوید تا پوست آن را بکنید. یک فنجان جو دوسر را به حمام آب اضافه کنید، ۲۰ دقیقه بگذارید خیس بخورد تا سوختگی در بخش زیادی از پوست تسکین یابد. هوا پوست شما را خشک می‌کند بنابراین یک لایه نازک از جو دوسر باقی می‌ماند که خارش را کاهش می‌دهد. برای بهره بیشتر از خواص تسکین دهنده، مقداری جوش شیرین را داخل آب حمام بریزید. بیکربنات جوش شیرین به تسکین پوست کمک می‌کند.

روغن نارگیلدرمان سوختگی

روغن نارگیل منبع عالی ویتامین تسکین دهنده پوست یعنی ویتامین E است و همچنین حاوی اسیدهای چرب است که خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی دارد که به شما کمک می‌کند تا پوست‌تان را از عفونت حفظ کنید. اگر آب جوش روی پوست شما ریخت، یک درمان خانگی برای سوختگی افزودن لیمو به روغن نارگیل قبل از ماساژ پوست با آن است. خواص اسیدی آب لیمو به روشن شدن اسکار کمک می‌کند و همزمان روغن نارگیل هم به درمان آن کمک می‌کند.

روغن اسطوخودوسدرمان سوختگی

یک شیمی دان فرانسوی قدرت درمانی روغن اسطوخودوس را در اوایل قرن بیستم کشف کرد. وقتی پوست دست وی در آزمایشگاه به شدت دچار سوختگی شد وی دست خود را داخل خمره روغن اسطوخودوس فرو برد، روغن درد وی را کاهش داد و به سرعت سوختگی را تسکین داد. نحوه درمان سوختگی با روغن اسطوخودوس به روشی کنترل شده به این ترتیب است: یک قاشق چای خوری از اسانس روغنی خالص اسطوخودوس را داخل ۶۰ میلی لیتر آب داخل یک بطری اسپری بریزید. خوب تکان بدهید و روی پوست سوخته به اندازه نیازتان اسپری کنید.

ویتامین C و ویتامین E درمان سوختگی با ویتامینها

شما ویتامین C را با قرص جوشان سرماخوردگی می‌شناسید اما آیا می‌دانید که این ویتامین در هر چیزی از درمان عفونتهای ادراری تا تسکین پوست موثر است؟ ویتامین C درمان زخم و تولید کلاژن را تقویت می‌کند؟ ویتامین E یک آنتی اکسیدان است که به ترمیم و تقویت پوست کمک می‌کند. برای تسریع در روند درمان، یک درمان خانگی برای سوختگی خوردن غذاهای غنی از ویتامین C و E یا مصرف ۲۰۰۰ میلی گرم ویتامین C و ۱۰۰۰ واحد ویتامین E برای یک هفته یا بیشتر پس از سوختگی استفاده کنید. شما حتی می‌توانید کپسول ویتامین E را مستقیما روی سوختگی استفاده کنید تا آن را درمان کند و از ایجاد اسکار یا جای زخم جلوگیری کند. (رفع یا کاهش جای زخم با ۶ درمان طبیعی و خانگی).

ترجمه و تالیف اختصاصی توسط مجله قرمز 

منبع: ریدرز دایجست