جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
درمان ها خانگی در درمان استرس

درمان استرس و معرفی ۱۹ درمان خانگی برای مقابله با این مشکل

درمان استرس یکی از مواردی است که به جز مشاوره و درمان دارویی می‌تواند گزینه‌های مؤثری دیگری نیز برای اقدام داشته باشد. برخی از داروهای خانگی برای استرس عبارت‌اند از تمرین تنفس، یوگا، تهیه و مصرف غذای سالم. مصرف آشوواگندا، جینکو بیلوبا، بابونه، روغن اسطوخدوس و شیرینی بیان نیز مفید است. این‌ها درمان‌های ساده و البته بدون عوارض جانبی هستند.

 

درمان‌های خانگی برای استرس

برخی از داروهای خانگی که می‌توانند در کاهش استرس کمک کنند عبارت‌اند از:

 

آشواگاندا یک گزینه خوب برای درمان استرس

این ماده غذایی که همچنین به نام جینسنگ هند شناخته شده است، برای درمان بیماری‌هایی مانند استئوآرتریت، دیابت نوع ۲ و سرطان در طب آیورودا استفاده می‌شده است همچنین این ماده در درمان اضطراب و استرس موفق است و در شکل کپسول و پودر در بازار موجود است.

جینکوبیلوبا

Ginkgo biloba به طور سنتی در طب چینی برای درمان بیماری‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. شواهد علمی نشان می‌دهد که جینکو نیز یک گزینه بسیار خوب برای کنترل و مقابله با استرس است. اعتقاد بر این است که منشأ این ماده از یکی از قدیمی‌ترین درختان زنده در زمین است. به نظر می‌رسد که متوسط سن درخت جینکو بیلوبا ۴۰۰۰ سال است.

شیرین بیان مفید

شیرین بیان گیاه باستانی است که مزایای بسیاری برای هزاران سال برای ابنای بشر داشته است. تحقیقات اخیر نشان داده است که شیرین بیان در مورد مشکل استرس نیز بسیار مفید است. این گیاه در درمان بیماری‌هایی مانند آسم، پای ورزشکاران، خستگی، سرماخوردگی و آنفلوانزا، عفونت لثه، عفونت‌های قارچی، عفونت‌های مخمری، پسوریازیس و زخم‌ها بسیار مفید است.

چای بابونه

توصیه می‌شود قبل از خواب چای بابونه را مصرف کنید تا سطوح استرس کاهش یابد که می‌تواند موجب بهتر شدن خواب شود. گل‌های بابونه خشک نیز به عنوان دارو استفاده می‌شود. این مورد یک خنثی کننده خوب برای کورتیزول است.

اسانس بابونه و اسطوخدوس

اسانس بابونه و اسطوخدوس می‌تواند برای کاهش استرس استفاده شود. یک مطالعه نشان داد که یک ماساژ با روغن بابونه، اسطوخودوس و گل شمعدانی باعث کاهش میزان استرس و خستگی در بسیاری از بیماران می‌شود. ماساژ روزانه ۵ تا ۱۰ دقیقه سطح قابل‌توجهی از استرس را کاهش می‌دهد.

رژیم غذایی سالم

افراد تحت فشار ممکن است تغذیه و غذای سالم را نادیده بگیرند. باید غذا و تغذیه سالمی را داشته باشید که حاوی مواد غنی از پروتئین، کربوهیدرات، چربی‌های اشباع‌نشده، ویتامین‌ها و مواد معدنی باشد. از شیرینی، غذاهای سرخ شده و یا سطحی سرخ شده و همچنین مصرف کالری‌های ساده در شرایط استرس زا اجتناب کنید. در عوض، انتخاب سبزیجات یا میوه‌ها می‌تواند یک راه بسیار خوبی باشد. ویتامین‌ها و مواد معدنی در سبزیجات و میوه‌ها به عنوان آنتی‌اکسیدان‌ها عمل می‌کنند و میزان بروز هورمون‌های مرتبط با استرس را در بدن کاهش می‌دهند.

انواع درمان استرس

مصرف غذاهای غنی از ویتامین C

ویتامین C می‌تواند سطوح استرس را در هر دو سطح فیزیکی و روحی کاهش دهد. یک مطالعه نشان داد که ویتامین C و اسید اسکوربیک اثرات مثبتی بر کاهش سطوح استرس دارد. این ویتامین در مرکبات، سبزیجات و گیاهان وجود دارد.

یوگا مفید در درمان استرس

تمرینات تنفسی در کاهش استرس در افراد بسیار مؤثر است. به ویژه، پرانایاما در یوگا یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای استرس است. روند پرانایاما شامل تنفس آهسته و عمیق است که در اختلالات مختلفی مانند استرس، بی‌خوابی، فشارخون بالا، افسردگی و میگرن بسیار مؤثر است.

ورزش منظم

ثابت ‌شده است که یک ورزش به طور منظم یک روش بسیار خوب برای درمان استرس است. هر گونه تمریناتی مانند دویدن، دوچرخه‌سواری یا شنا را انجام دهید. این تمرینات همچنین کالری‌های اضافی که برنامه‌ریزی کرده‌اید که از بین ببرید را می‌سوزاند.

درمان استرس

برنامه‌ریزی برای مدیریت زمان

طرح‌های مناسب همراه با اهداف و برنامه زمانی، در صورت انجام و پیگیری آن، می‌تواند شما در انجام کارهای شما، دستیابی به اهداف و کمک به کاهش سطوح استرس در شما کمک کند. این مورد همچنین نیز می‌تواند در زندگی شخصی شما بسته به نیاز مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، اهداف خود را به شیوه‌ای واقع‌بینانه تنظیم کنید تا بتوانید به آن‌ها برسید.

زمان خودت را بساز

بعضی وقت‌ها را به خودتان اختصاص دهید، مخصوصاً بعد از کار. در طول این مدت، در مورد چیزهایی که برای شما آزاردهنده هستند، فکر نکنید در عوض، انرژی خود را بر روی یک سرگرمی یا فعالیت موردعلاقه قرار دهید. پیگیری موارد موردعلاقه می‌تواند یک استرس زدای بسیار خوب باشد. حداقل ۱ تا ۲ ساعت را در روز با سرگرمی با یک سرگرمی می‌توانید ذهن خود را با آن از افکار استرس زا پاک کنید و به شما احساس خوبی در پایان روز را بدهد، صرف کنید.

تقسیم کردن استرس

به اشتراک‌گذاری تجربیات بد در طول روز با یک عزیز، یک دوست خوب یا یک همکار می‌تواند راه خوبی برای مقابله با استرس باشد. این امر باعث می‌شود شما تمام ‌روز را تحمل کند و می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند. گاهی اوقات افرادی که تجربیات خود را با آن‌ها به اشتراک می‌گذارند ممکن است برخی از ایده‌های جدید برای مقابله با فشارهای کاری و درمان استرس را به شما ارائه دهند.

گذراندن زمان با خانواده و دوستان

سعی کنید وقت کافی را با خانواده و یا دوستان خود صرف کنید. برای مدتی طولانی با خانواده یا دوستان خود به گردش بروید. این امر می‌تواند سرگرم کننده باشد و همچنین استرس شما را در همان زمان کاهش دهد. نه تنها این امر برای کاهش استرس مفید است، بلکه می‌تواند به تقویت روابط با اعضای خانواده و یا دوستان شما کمک کند.

خنده

خنده راه حل خوبی برای درمان استرس است. در این زمینه شما می‌توانید کمدی‌های مورد علاقه خود را، نمایش‌ها و یا فیلم‌هایی را تماشا کنید. شما همچنین می‌توانید در مورد رفتن به دیدن یک نمایش کمدی در یک باشگاه فکر کنید!

خوب بخوابید

بسیار مهم است که شما خواب شبانگاهی خوبی داشته باشید. استرس باعث بی‌خوابی می‌شود و کمبود خواب می‌تواند این مشکلات را تشدید کند؛ بنابراین، برای جلوگیری از بی‌خوابی، از مدیتیشن برای چند دقیقه قبل از خواب استفاده کنید.

روشهای کنترل و درمان استرس

نگاهی به کار اجتماعی

کمک به دیگران که به شدت نیاز به کمک شما دارند می‌تواند در کاهش این حس مؤثر باشد. اعمال خوب شما نه تنها به نفع کسانی که در اطراف شما هستند است، بلکه شما را مواجه با یک احساس خوب و راحتی می‌کند.

مثبت صحبت کردن با خود

گفتار مثبت و گذشته نگر به خود می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر کاهش سطوح استرس داشته باشد. روبروی آینه ایستاده و با خود صحبت کنید. این امر می‌تواند نه تنها بازخورد مثبتی داشته باشد بلکه همچنین اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد.

اجتناب از استعمال تنباکو و مصرف الکل و نوشیدنی‌های الکلی

تنباکو و الکل یکی از مهم‌ترین زمینه‌ها برای ابتلای به اعتیاد هستند که باید از آن‌ها اجتناب کرد، به ویژه در زمان وجود استرس. به طور کلی، معتادان معتقدند که الکل و تنباکو تسکین دهنده فشار روانی هستند، اما نظر علمی به صورتی غیر از این بیان می‌شود. الکل و تنباکو تنها محرک‌هایی هستند که تأثیرات موقت دارند.

اجتناب از کافئین

مصرف بیش از حد کافئین در بلند مدت باعث افزایش سطوح استرس می‌شود. تحقیقات در مورد دانشجویان دانشگاه نشان داد که کافئین فشارخون را افزایش می‌دهد که در نهایت منجر به افزایش استرس می‌شود. در شرایط بسیار استرس زا، مشاوره با پزشک توصیه می‌شود. علائم شدید را نادیده نگیرید.

منبع مقاله :www.orgoneenergy.org
این مقاله به طور اختصاصی توسط مجله قرمز ترجمه شده است.

۰ ۰ vote
Article Rating
دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

ناخن
۳ روغن جادویی برای سلامت ناخن‌ها
31
لوازم آرایشی
بهترین برندهای لوازم آرایشی در ایمالز
23
ضد آفتاب فیزیکی و شیمیایی
ضد آفتاب فیزیکی و شیمیایی هر کدام از چه فیلترهای UV استفاده می‌کنند؟
62
ضد آفتاب
ضد آفتاب خوب را بر اساس چه نکات و ویژگی‌هایی انتخاب کنیم؟
84
چربی گونه
نکات مهم درباره چربی استفاده شده در گونه
170
پی اچ پوست
پی اچ پوست ؛ چرا لازم است در این باره اطلاعات دقیق داشته باشیم؟
73

مقالات سلامت

بیماری آدیسون
بیماری آدیسون چه عللی دارد و چگونه باید با آن مقابله کرد؟
25
ناخن
۳ روغن جادویی برای سلامت ناخن‌ها
31
داروی نورپیس
داروی نورپیس و نگاهی به ویژگی های مهم کارکردی این دارو
36
پیتریازیس رزا
پیتریازیس رزا یا جوش پولکی؛ علت، تشخیص و درمان
190
چربی گونه
نکات مهم درباره چربی استفاده شده در گونه
170
عفونت گوش
عفونت گوش و آنچه باید راجع به تشخیص و درمان آن بدانید
164

مقالات آشپزی

کیک شکلاتی گیاهی
کیک شکلاتی گیاهی و بدون گلوتن با دستورالعملی آسان
181
خشک کردن ریحان
خشک کردن ریحان به چندین روش مختلف برای افراد مبتدی
1,492
کدو سبز شکم پر
کدو سبز شکم پر با رویه پنیری برای میانه تابستان
411
خوراک برنج و مرغ در فر
خوراک برنج و مرغ در فر با ادویه ایتالیایی و طعم عالی
435
سیب زمینی برشته در فر
سیب زمینی برشته در فر با حداقل روغن و سرشار از ادویه
798
طرز تهیه نان خامه ای
طرز تهیه نان خامه ای به صورت حرفه‌ای و با ارائه همه نکات لازم
612

مقالات تغذیه

فیبر غذایی
فیبر غذایی چیست و میزان مصرف توصیه شده آن چقدر است؟
53
استرس چیست و از طریق چه منابعی در بدن ایجاد می‌شود؟
112
رژیم غذایی لاغری
رژیم غذایی خود را با دانستن این نکات دقیق، بهتر تنظیم کنید!
91
غذای تاریخ گذشته
۱۲ غذای تاریخ گذشته که هرگز نباید پس از تاریخ انقضا مصرف شوند
110
معرفی خواص میخک
خواص میخک و معرفی چند مورد از ویژگی های چشمگیر این گیاه دارویی
466
بهترین زمان مصرف ویتامین
بهترین زمان مصرف ویتامین ها، مواد معدنی و انواع مکمل چیست؟
205