داروی نیزورال (کتوکونازول) یک داروی ضد قارچی است که با عفونت‌های ناشی از قارچ مبارزه می‌کند. از داروی نیزارول برای درمان عفونت‌های قارچی ناخن‌ها استفاده نمی‌شود. این دارو همچنین برای درمان سرطان پروستات و سندرم کوشینگ استفاده‌نشده است. این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی و بررسی نکات مهم، ویژگی‌ها و عوارض جانبی این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم در مورد داروی نیزورال

داروی نیزورال باید فقط زمانی استفاده شود که از دیگر داروهای ضد قارچ استفاده نکنید. این دارو می‌تواند باعث آسیب جدی به کبد شما شود که ممکن است باعث لزوم پیوند کبد یا حتی مرگ شود.

اگر علائم آسیب کبدی مانند تهوع، درد بیش‌ازحد معده، خارش، احساس خستگی، از دست دادن اشتها، ادرار تیره‌رنگ، مدفوع رنگی خاکستری‌رنگ یا زردی (زرد شدن پوست یا چشم‌ها) وجود داشته باشد، با پزشک خود دراین‌باره تماس بگیرید.

برخی از داروها می‌توانند با این دارو تداخل ایجاد کنند و نباید هم‌زمان استفاده شوند. پزشک شما ممکن است نیاز به تغییر برنامه درمانی شما داشته باشد اگر شما از هر یک از داروهای زیر استفاده کنید: الپرازولام، سیپارید، دی هیدروگراتامین، دیوپیرامید، دوفتیدید، دروندارون، اپرولون، ergotamine، lovastatin، methadone، midazolam، nisoldipine، pimozide، quinidine، ranolazine، simvastatin، یا تریاازول به پزشک خود اطلاع دهید. بعضی از تداخلات دارویی می‌تواند ضربان قلب را نامنظم کرده و تهدیدکننده حیات باشد.

اگر دچار سردرد با درد قفسه سینه و سرگیجه شدید، و ضربان قلب سریع و یا تپش قلب شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.

نکاتی   که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر به مصرف این دارو آلرژی دارید یا اگر بیماری کبدی دارید، نباید از این دارو استفاده کنید.

برخی از داروها می‌توانند با این دارو تداخل ایجاد کنند و نباید هم‌زمان استفاده شوند. تداخلات برخی داروها می‌تواند ضربان قلب را نامنظم کرده و تهدیدکننده حیات باشد. اگر از یکی از داروهای زیر استفاده می‌کنید، پزشک شما ممکن است نیاز به تغییر برنامه درمانی شما داشته باشد:

الپرازولام، میدازولام یا تریاازولام؛
cisapride یا پیموزید؛
dihydroergotamine یا ergotamine؛
دیوپیرامید، دوفلیتید، درونیدارون، اپرولن، نیشولیدپین، کینیدین یا رانولزین؛
لوستاتین یا سیمواستاتین؛
متادون.

اگر  موارد زیر رادارید، از پزشک خود یا یک دکتر داروساز بپرسید که آیا مصرف این دارو برای شما بی‌خطر است:

• هرگونه سابقه مشکلات کبدی؛

• مشکلات غده آدرنال شما؛

• سابقه شخصی یا خانوادگی سندرم طولانی QT؛

• اگر شما همچنین از بعضی از آنتی‌بیوتیک‌ها، داروهای مربوط به تنظیم ریتم ضربان قلب، داروهای مصرفی برای درمان سردرد میگرنی، داروهای مصرفی برای درمان مالاریا یا داروهای مصرفی برای درمان افسردگی یا بیماری روانی استفاده کنید.

مشخص نیست که آیا مصرف این دارو باعث آسیب رساندن به جنین می‌شود یا نه. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید در این زمینه به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می تواند از طریق شیر مادر منتقل می کند و ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی در کودک شیرخوار شود. در حین استفاده از این دارو باید کودک شیرخوار خود را با شیر مادر تغذیه نکنید.

این دارو را بدون توصیه پزشک به یک کودک ندهید.

نحوه مصرف داروی نیزورال

داروی نیزورال را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید.

این دارو را با فرد دیگری به اشتراک نگذارید، حتی اگر آن فرد علائم مشابهی با شما داشته باشد.

پزشک شما آزمایش خون را انجام خواهد داد تا مطمئن شود که مشکلی وجود ندارد که باعث جلوگیری از مصرف بدون خطر این دارو شود.

در حین استفاده از Nizoral، ممکن است نیاز به آزمایش‌های خون مکرر برای بررسی عملکرد کبد خود داشته باشید.

از این دارو در تمام مدت‌زمان لازم تجویز مصرف کنید. علائم شما ممکن است قبل از اینکه عفونت به‌طور کامل از بدن شما پاک‌سازی شود، بهبود یابد. عدم مصرف دوزمصرفی دارو ممکن است خطر ابتلا به عفونت شدیدتری را که به داروهای ضد قارچ مقاوم باشد، افزایش دهد. این دارو عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا را درمان نخواهد کرد.

داروی نیزورال باید در دمای اتاق به‌دور از گرما و رطوبت  نگهداری شود.

نحوه مصرف داروی نیزورال

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

از مصرف آنتی‌اسیدها و خنثی‌کنندگان ترشحات اسید معده یا داروهایی مصرفی برای درمان زخم معده یا بیماری ریفلاکس معده (Axid، Nexium، Pepcid، Prevacid Prilosec، Sucralfate، Tagamet، Zantac و …) اجتناب کندی. این داروها جذب این دارو را برای بدن شما سخت‌تر می‌کند.

نوشیدن الکل یا نوشیدنی‌های الکلی همراه با این دارو می‌تواند عوارض جانبی را در فرد مصرف‌کننده ایجاد کند.

عوارض جانبی داروی نیزورال

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به داروی نیزورال مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید :

• سردرد با درد قفسه سینه و سرگیجه شدید، ضعف، ضربان قلب سریع و یا تپش قلب.
• ضعف غیرمعمول یا احساس خستگی، تهوع و استفراغ؛
• مشکلات کبدی ، درد بیش از حد معده، خارش، احساس خستگی، از دست دادن اشتها، ادرار تیره رنگ، مدفوع رنگ خاکستری رنگ، یرقان (زرد شدن پوست یا چشم)؛

عوارض جانبی شایع این دارو عبارت اند از:

• تهوع خفیف یا درد معده؛
اسهال؛
سردرد.

عوارض داروی نیزورال

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

مصرف هم‌زمان بسیاری از داروها می‌تواند با مصرف این دارو تداخل ایجاد کند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات و داروهای گیاهی است. به پزشک خود در مورد تمام داروهای مصرفی خود چه داروهایی که شروع یا مصرف آن را متوقف کرده‌اید، اطلاع دهید. فهرستی از تمام داروهای خود را به هرکسی به شما خدمات بهداشتی ارائه می‌دهد، ارائه کنید.

منبع مقاله Drugs.com

این مقاله به‌طور اختصاصی توسط گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.