داروی نالترکسون ( Naltrexone ) از جمله داروهایی است که باعث سرکوب اثر داروهای اپیوئیدی مانند تحسین و احساس نشئگی می‌شود که باعث سو مصرف می‌شود. این امر می‌تواند ابزاری مناسب برای استفاده در یک برنامه مناسب ترک اعتیاد شود و به فرد برای رهایی از دام اعتیاد و مصرف مواد اعتیاد آور و نارکوتیک کمک کند. این دارو با هدف کاهش نیاز به خصوص در افرادی که مصرف زیادی از مواد اپیوئیدی دارند و در نتیجه سبب جلوگیری از بروز حالت مصرف بیش از حد (اور دوز) که ناشی از مصرف زیاد مواد نارکوتیک است، می‌شود. در زمینه مصرف الکل و نوشیدنی‌های الکلی این دارو باعث هوشیار شدن و سرکوب اثرات الکل و متعاقباً ضررهای احتمالی ناشی از مصرف بیش از حد نخواهد شد ولی در زمینه باعث کاهش میل به مصرف می‌شود. همچنین از داروی نالترکسون ممکن است برای اهدافی غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکر شده، استفاده شود. در این مقاله  سعی خواهیم کرد که به معرفی این دارو و چگونگی کارکرد و نکات کلیدی در حین مصرف این دارو بپردازیم.

 

اطلاعات مهم مربوط به داروی نالترکسون

اگر فرد با بروز علائم ترک مصرف الکل یا نوشیدنی‌های الکلی، یا در صورت استفاده از داروهای مخدر در طی ۲ هفته گذشته، نباید از این دارو استفاده کند.

 

نکاتی که باید  قبل از استفاده از این دارو بدانید

اگر هنوز از داروی مخدر استفاده می‌کنید و یا دچار علائم ترک ناگهانی و شدیدی هستید، از داروی یاد شده استفاده نکنید.
در صورت بروز حساسیت در فرد مصرف کننده  و یا موارد زیر، وی نباید از این دارو استفاده کند:
 • اگر فرد دچار علائم ترک مصرف مواد مخدر و یا الکل شده است.
 • اگر فرد در طی ۱۰ روز گذشته از داروهای مخدر ( از جمله فنتانیل، ویکودین، اکسی کانتین و بسیاری موارد دیگر ) استفاده کرده است. یا
 • اگر فرد درطی ۱۴ روز گذشته از متادون یا بوپرنورفین (Subutex، Butrans، Suboxone، Zubsolv) استفاده کرده است.
 اگر شما این موارد زیر  را دارید از یک پزشک یا  دکتر داروساز بپرسید که آیا مصرف این دارو بی خطر است:
 • ابتلای به بیماری‌های کلیوی؛
 • بیماری‌های کبدی؛ یا
 • وجود یک اختلال خونریزی یا لخته شدن خون مانند هموفیلی.

مشخص نیست که این دارو به یک جنین به دنیا نیامده آسیب برساند یا نه . اگر باردار یا در حین درمان، باردار شدید، به پزشک خود اطلاع دهید. معلوم نیست که این دارو می تواند از طریق شیر مادر منتقل شود و به کودک شیرخوار  آسیب برساند یا نه. پس توصیه می‌شود که  این دارو همزمان با تغذیه کودک شیرخوار خود و همچنین به جز با اطلاع و مشورت با ایشان در مورد خطرات ناشی از دریافت آن، این دارو را مصرف نکنید. جدای از موارد  یاد شده این دارو برای مصرف توسط افراد زیر ۱۸ سال تأیید نشده و مصرف آن توصیه نمی‌شود.

 

نحوه مصرف داروی نالترکسون

داروی نالترکسون را دقیقاً همان طور که توسط پزشک شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. پزشک شما ممکن است گاهی اوقات دوز داروی شما  را برای اطمینان از حصول بهترین نتایج،  تغییر دهد.

برای اطمینان از مصرف دارو توسط شخص ممکن است این دارو به یکی از اعضای خانواده فرد مصرف کننده و یا یک مراقب داده شود.

این دارو را به همراه یک لیوان پر از آب مصرف کنید. در صورت بروز مشکلات گوارشی بهتر است این دارو را همراه با غذا میل نمایید.

مصرف منظم این دارو باعث می‌شود که بیشترین بهره از مصرف آن نصیب فرد مصرف کننده شود.

در صورتی که یک عمل جراحی را در پیش داشته باشید به پزشک معالج خود در مورد مصرف این دارو اطلاع دهید. مصرف این دارو تنها جزئی از برنامه‌ای است که اجزای دیگری نظیر مشاوره و پایش مستمر بیمار را در بر می‌گیرد. لذا در این زمینه است نیاز است که دستور العمل های پزشک و یا تیم درمان را با دقت فراوان انجام دهید.

داروی نالترکسون باید در دمای اتاق و به‌ دور از گرما ، رطوبت و نور خورشید نگهداری شود. اطمینان حاصل کنید که قوطی دارو در زمانی که دارو مصرف نمیشود ، باز نباشد.

بعد از مصرف این دارو، بدن فرد با توجه به تغییر شرایط آن، دارای حساسیت بالاتری نسبت به دریافت مواد افیونی خواهد شد. لذا استفاده از همان مقداری که فرد قبلاً استفاده کرده است می‌تواند منجر به مصرف بیش از حد (اور دوز) یا حتی مرگ شود.

 

داروی نالترکسون

 

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است و یا بیش از چهار ساعت از زمان مصرف این دارو گذشته است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید. اگر در روند درمانی خود داروی افیونی دارید، مصرف بیش از حد نالتروکسون می‌تواند علائم محرومیت از مواد افیونی را تشدید کند.

در هنگام مصرف این دارو  باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

از مصرف مواد مخدر اجتناب کنید به خصوص اینکه از این روش برای غلبه بر اثرات این دارو استفاده کنید. این امر حتی ممکن است منجر به کما و مرگ در فرد مصرف کننده شود. با توجه به بروز عوارض جانبی شدید، در هنگام مصرف این دارو از مصرف الکل و نوشیدنی‌های الکلی اجتناب نمایید. قبل از استفاده از این داروهای مصرف برای درمان سرماخوردگی، سرفه، اسهال یا درد، با توجه اینکه این داروها ممکن است حاوی مواد مخدر یا الکل باشند، در این زمینه با پزشک مشورت کنید.مصرف این دارو ممکن است تفکر یا پاسخ‌دهی شما را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.

 

عوارض جانبی داروی نالترکسون

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، را مشاهده کنید با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

استعمال مخدر در حین مصرف این دارو می‌تواند علائم حرومیت مواد افیونی را تحریک کند. علائم شایع محرومیت از موارد شامل موارد زیر هستند: خمیازه کشیدن، تحریک پذیری، تعریق، تب، لرز، استفراغ، اسهال، آبریزش از چشم، آبریزش بینی، برجستگی‌های پوستی، درد بدنی، بروز مشکلاتی در خواب و احساس بی قراری کردن.

 

داروی نالترکسون

اگر عوارض جانبی زیر را مشاهده کردید  فورا به پزشک خود در این زمینه اطلاع دهید:

 • حالت تهوع، استفراغ یا اسهال شدید.
 • تغییرات خلقی، سردرگمی، توهم (دیدن یا شنیدن چیزهایی که وجود خارجی ندارند).
 • افسردگی، افکار خودکشی یا صدمه زدن به خود یا دیگران؛ یا
 • علائم ابتلا به مشکلات کبدی مانند، تهوع، درد معده، خارش، احساس خستگی، از بین رفتن اشتها، ادرار تیره رنگ، مدفوع به رنگ خاک رس، یرقان (زردی پوست یا چشم).

عوارض جانبی شایع این دارو شامل موارد زیر است:

 • حالت تهوع، استفراغ، درد معده؛
 • سردرد، سرگیجه، خواب آلودگی.
 • احساس اضطراب یا داشن حالت عصبی.
 • بروز مشکلاتی در خواب (بی خوابی)؛ یا
 • بروز در عضلات یا مفاصل.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

 

چه داروهایی  مصرف  این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

این دارو اثرات هر داروی مخدری (مانند داروهای تجویز شده برای درمان درد، سرفه یا اسهال) که فرد مصرف می‌نماید را بلاک کرده و ممکن است باعث بروز عوارض جانبی در فرد شود. مصرف هم‌زمان بسیاری از داروها می‌تواند با مصرف این دارو تداخل ایجاد کند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات و داروهای گیاهی است. بدون مشورت با پزشک خود مصرف داروی جدیدی را شروع نکنید.

 

اطلاعات بیشتر در مورد داروی نالترکسون

در پایان بار دیگر یادآوری می‌شود به یاد داشته باشید که این دارو را به دور از دسترس کودکان نگه داری کرده و با فرد دیگری به خاطر عوارض احتمالی ناشی از مصرف یا مصرف نادرست آن به اشتراک نگذارید و این دارو را تنها زمانی مصرف کنید که توسط پزشک معالج برای شما تجویز شده باشد. منبع این مقاله: drugs.com این مقاله به‌طور اختصاصی توسط امین ظهورتبار از گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.