داروی نابومتون (nabumetone) از جمله داروهای کارای خانواده NSAID است. این دسته از داروها که داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی هستند، دارای اثری مبتنی بر کاهش و بلاک کردن هورمون و موادی هستند که باعث ایجاد درد و التهاب در بدن فرد می‌شود. جدای از موارد فوق این دارو در کاهش نشانه‌های ابتلا به بیماری‌هایی نظیر آرتریت روماتوئید یا استئوآرتریت کاربرد ویژه‌ای دارد. این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکر شده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی، چگونگی کارکرد و نکات طلایی حین مصرف این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم مربوط به داروی نابومتون

استفاده زیاد از داروی نابومتون ، به ویژه اگر از زمانی طولانی یا با دوزهای بالا مصرف شود می‌کنید یا اگر فرد مصرف کننده مبتلا به بیماری قلبی باشد، می‌تواند باعث افزایش ریسک ابتلای به حمله قلبی یا سکته مغزی شود. همچنین برای احتیاط بیشتر بهتر است از این دارو قبل یا بعد از عمل جراحی به ای پس قلب (پیوند عروق بای پس عروق کرونر یا CABG) استفاده نشود.

یکی دیگر از اثرات مصرف این دارو افزایش احتمال ابتلای به خونریزی در ناحیه معده و روده به خصوص در افراد کهن سال باشد. این عارضه ممکن است بدون پیش آگهی و علائم هشدار دهنده برای فرد مصرف کننده رخ دهد.

 

نکاتی   که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر فرد مصرف کننده به  این دارو آلرژی داشته باشد و یا اگر فرد دچار آسم و یا واکنش شدید به آسپرین و دیگر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی است  به علت ایجاد مشکلات متعاقب مصرف، نباید از این دارو استفاده کند.

در این موارد برای اینکه مطمئن شوید،  مصرف این دارو برای شما ایمن است و خطری در پی ندارد، با پزشک مشورت کنید:

 • سابقه ابتلای به بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا، کلسترول بالا، بیماری دیابت، و یا اگر فرد مصرف کننده سیگار می‌کشد؛
 • سابقه حمله قلبی، سکته مغزی یا لخته شدن خون؛
 • سابقه زخم یا خونریزی معده یا؛
 • آسم؛
 • بیماری‌های کبدی یا کلیوی؛ یا
 • احتباس مایعات در بدن فرد مصرف کننده این دارو.

از سه ماه قبل از بارداری فرد باید مصرف این دارو را قطع کند. اگر باردار یا در حین درمان، باردار شدید، به پزشک خود اطلاع دهید و بدون اطلاع پزشک این دارو را مصرف نکنید.

این دارو می تواند از طریق شیر مادر منتقل شود و به کودک شیرخوار  آسیب برساند. لذا توصیه می‌شود که برای مصرف این دارو همزمان با تغذیه کودک شیرخوار خود، به پزشک معالج خود اطلاع دهید و  بدون اطلاع ایشان این دارو را مصرف نکنید.

مصرف این دارو برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌شود و قابل تأیید نیست.

 

روش مصرف داروی نابومتون

داروی نابومتون  را دقیقاً همانطور که توسط پزشک شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. پزشک شما ممکن است گاهی اوقات دوز داروی شما  را برای اطمینان برای گرفتن  بهترین نتایج،  تغییر دهید. این دارو  را در مقادیر بیشتر و یا کمتر از مقادیر تجویز شده توسط پزشک معالج خود، مصرف نکنید.

این دارو ممکن است با و یا بدون مصرف غذا، میل شود.

در صورتی که فرد این دارو را در زمانی طولانی مدتی مصرف کند، نیاز است که آزمایشات منظمی را برای پایش سلامت خود و پیشگیری از عوارض این دارو انجام دهد.

داروی نابومتون باید در دمای اتاق و  به‌ دور از گرما و رطوبت نگهداری شود. در صورت عدم استفاده از این دارو باید قوطی این دارو در بسته باقی بماند.

داروی نابومتون

بررسی داروی نابومتون

 

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس و یا کمک های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

فرد مصرف کننده این دارو باید از مصرف الکل و یا نوشیدنی‌های الکلی اجتناب کند زیرا مصرفان مجب بالا رفتن احتمال ابتلای به خونریزی معده می‌شود.

همچنین باید از مصرف آسپرین همزمان با مصرف این دارو خودداری شود.
فرد مصرف کننده این دارو، قبل از مصرف داروهای مورد استفاده برای درمان سرماخوردگی، آلرژی یا درد، بهتر است با یک پزشک مجرب یا دکتر داروساز مشورت کند. بسیاری از داروهای موجود در داروخانه حاوی آسپیرین یا سایر داروهای مشابه نابومتون بوده و مصرف برخی از آنهابا هم می تواندباعث مصرف بیش از حد (اوردوز) در فرد مصرف کننده شود. از این رو لازم است که فرد مصرف کننده راهنماها و برچسب داروها را برای اینکه آیا داروی آسپرین، ایبوپروفن، کتوپروفن یا ناپروکسن در آن وجود دارد را مطالعه کند.
مصرف این دارو باعث می شود که شانس ابتلای فرد به آفتاب سوختگی بالاتر رود. از این رو کسانی که این دارو را مصرف می کنند ، نیاز است که از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و یا دراز کشیدن بر روی تخت های برنزه کردن و حمام آفتاب (چه طبیعی و چه مصنوعی) اجتناب کند. اگر به هر عنوان فرد مجبور بود که در معرض نور آفتاب قرار گیرد و در وقتی در خارج از منزل قرار دارد، لازم است که لباس محافظ بپوشد و از کرم ضدآفتاب (SPF 30 یا بالاتر) استفاده کند.

عوارض جانبی داروی نابومتون

مصرف داروی نابومتون می‌تواند باعث ایجاد علائم جدی آلرژیک در فرد مصرفکننده شود. اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر در فرد مصرف کننده این دارو علائم ابتلا به حمله قلبی یا سکته قلبی مانند درد قفسه سینه که به طرف فک و شانه فرد گسترش می‌یابد، بی حسی یا ضعف ناگهانی در یک طرف بدن، واکنش ضعف، احساس تنگی نفس شد، باید سریعاً به اورژانس یا یک پزشک مجرب مراجعه کند.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید، مصرف این دارو را قطع کرده و  فورا به پزشک خود اطلاع دهید:

 • تنگی نفس (حتی با شدت کم)؛
 • ورم یا افزایش سریع وزن؛
 • اولین نشانه از ابتلا خارش پوست، مهم نیست که این علائم چقدر خفیف باشند؛
 • علائم خونریزی معده مانند مدفوع خونی یا مدفوع تیره رنگ، سرفه خونی یا استفراغ است که به نظر می‌رسد به رنگ تفاله قهوه است؛
 • مشکلات ناشی از حالت تهوع مانند درد در ناحیه فوقانی معده، خارش بدن، احساس خستگی، علائم شبه آنفولانزا، از دست دادن اشتها، ادرار تیره رنگ، مدفوع خاکستری رنگ، یرقان (زرد شدن پوست یا چشم).
 • مشکلات کلیوی مانند کم بودن حجم و یا عدم توانایی در دفع ادرار، ادرار دردناک و یا مشکل در دفع ادرار، تورم در پاها یا مچ پا، احساس خستگی یا تنگی نفس.
 • علائم کم خونی مانند: پریده رنگ بودن پوست بدن، احساس سرگیجه یا تنگی نفس، بالا بودن میزان ضربان قلب، مشکل در تمرکز؛ یا
 • واکنش شدید پوست، تب، گلودرد، تورم در صورت یا زبان فرد مصرف کننده، سوزش در چشم، درد پوستی و بثورات پوستی قرمز یا بنفش که به خصوص در صورت یا در قسمت‌های فوقانی بدن گسترش یافته و موجب پوسته پوسته شدن و پوست اندازی می‌شود.

عوارض جانبی داروی نابومتون

عوارض جانبی شایع این دارو شامل موارد زیر است :

 • درد معده، سوء هاضمه، تهوع،
 • اسهال، یبوست، نفخ؛
 • تورم در دست‌ها و پاها؛
 • سردرد، سرگیجه؛
 • خارش پوستی؛ یا
 • وجود صدایی مثل زنگ در گوش فرد مصرف کننده این دارو.

این موارد،  یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

 

چه داروهایی  مصرف  داروی نابومتون را تحت تاثیر قرار می دهند؟

در صورت استفاده از داروهای ضد افسردگی مانند سیتالوپرام، اس سیتالوپرام ، فلوکستین (پروزاک)، فلووکسامین، پاروکستین، سرترالین (Zoloft)، ترازودون یا ویلازودون، با توجه به اینکه مصرف همزمان هر یک از این داروها با یک دارو از خانواده NSAID ممکن است سبب کبودی یا خونریزی در بدن فرد مصرف کننده شود، از این نیاز است که برای پیشگیری از این تداخل دارویی و عوارض آن با پزشک معالج مشورت صورت گیرد.

به پزشک خود در مورد تمام داروهای فعلی خود چه داروهایی که شروع یا متوقف کرده‌اید، به‌ویژه موارد زیر اطلاع دهید:

 • لیتیوم؛
 • متوترکسات؛
 • یک رقیق کننده خون (مانند وارفارین، کومادین، جانتوون)؛
 • داروهای مصرفی برای درمان بیماری‌های قلبی یا فشار خون، از جمله دیورتیک ها یا “قرص‌های مدر”؛ یا
 • داروهای استروئیدی (مانند پردنیزون).

بسیاری از داروهای دیگر می‌توانند با این دارو تداخل  ایجاد کنند. این داروها شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی است. فهرستی از تمام داروهای خود را به هر ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی که به شما ارائه دهید.

اطلاعات بیشتر در مورد داروی اورسودیول

به یاد داشته باشید که این دارو را به دور از دسترس کودکان نگه داری کرده و با فرد دیگری به خاطر عوارض احتمالی ناشی از مصرف یا مصرف نادرست آن به اشتراک نگذارید و این دارو را تنها زمانی مصرف کنید که توسط پزشک معالج برای شما تجویز شده باشد.

منبع: drugs.com

این مقاله به‌طور اختصاصی توسط امین ظهورتبار از گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.