داروی زیفاکسان (ریفاکسیمین) یک آنتی‌بیوتیک است که عفونت باکتریایی فقط در روده مبارزه می‌کند. این دارو به‌طور متفاوتی از سایر آنتی‌بیوتیک‌ها کار می‌کند، زیرا از طریق معده و روده شما بدون وارد شدن به جریان خون شما کار خود را انجام می‌دهد. ازآنجاکه ریفاکسیمین تنها مشکلات روده را درمان می‌کند، عفونت‌های دیگر بخش‌های بدن را درمان نمی‌کند. داروی زیفاکسان برای درمان اسهال مسافران ناشی از Escherichia coli (E.coli) در بزرگ‌سالان و کودکان با حداقل ۱۲ سال سن استفاده می‌شود. اکثر افراد به این عفونت از طریق خوردن غذا یا نوشیدن مایعات که با باکتری E. coli آلوده‌اند، مبتلا می‌شوند. از این دارو همچنین برای درمان سندرم روده تحریک‌پذیر در بزرگ‌سالان که نشانه اصلی آن اسهال است، استفاده می‌شود. ریفاکسیمین همچنین برای کاهش خطر ابتلا به عملکرد مغز تشدید شده در بزرگ‌سالان مبتلابه نارسایی کبدی مورداستفاده قرار می‌گیرد. عملکرد مغز هنگامی‌که کبد کار خود را متوقف می‌کند و نمی‌تواند مواد سمی را از بدن خارج کند، می‌تواند مورد تأثیر قرار گیرد.

اطلاعات مهم در مورد داروی زیفاکسان

اگر به ریفاکسیمین یا داروهایی مانند ریفابوتین (مایکوبوتین)، ریفامپین (Rifater، Rifadin، Rifamate) یا ریفپنتین (Priftin) آلرژی دارید، نباید از این دارو استفاده کنید.

قبل از اینکه این دارو را مصرف کنید، اگر بیماری کبدی شدید، اسهال با تب و یا اسهالی دارید که آبکی است یا خونی است، به پزشک خود دراین‌باره اطلاع دهید.

داروی زیفاکسان را برای مدت‌زمان لازم تجویز کنید. علائم شما ممکن است قبل از اینکه عفونت به‌طور کامل از بدن شما پاک‌سازی شود بهبود یابد. ریفاکسیمین یک عفونت ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا یا هر نوع اسهال ناشی از ویروس را درمان نخواهد کرد. اگر علائم شما پس از ۲۴ ساعت بهبود نیافت، یا اگر در طول مصرف این دارو این علائم بدتر شوند، با پزشک خود دراین‌باره تماس بگیرید. این دارو همه اشکال باکتریایی اسهال مسافرین را درمان نمی‌کند.

نکاتی که باید قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر به ریفاکسیمین یا داروهایی مانند ریفابوتین (مایکوبوتین)، ریفامپین (Rifater، Rifadin، Rifamate) یا ریفپنتین (Priftin) آلرژی دارید، نباید از این دارو استفاده کنید.

اگر  موارد زیر را دارید، از پزشک خود بپرسید که آیا مصرف این دارو برای شما بی‌خطر است:

• بیماری کبدی؛
• اسهال همراه با تب؛
اسهال آبکی یا اسهال خونی.

معلوم نیست که آیا این دارو به جنین آسیب می رساند یا نه . اگر شما باردارهستید یا برای باردار شدن برنامه دارید ، به پزشک خود در این باره اطلاع دهید.

معلوم نیست که این دارو می‌تواند از طریق تغذیه با شیر مادر به نوزاد انتقال یابد و ممکن است به یک کودک شیرخوار آسیب برساند. اگر کودک خود را با شیر مادر تغذیه می‌کنید، به پزشک خود دراین‌باره اطلاع دهید.

داروی زیفاکسان برایدر بزرگ‌سالان و کودکان با حداقل ۱۲ سال سن استفاده می‌شود.

نحوه مصرف داروی زیفاکسان

داروی زیفاکسان را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنیدراهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید.

این دارو می‌تواند همراه با غذا یا بدون مصرف غذا استفاده شود.

طریقه مصرف داروی زیفاکسان

از این دارو برای تمام طول مدت‌زمان لازم برای درمان استفاده کنید. علائم شما ممکن است قبل از اینکه عفونت به‌طور کامل پاک‌سازی شود بهبود یابد. عدم مصرف دوز موردنیاز از این دارو ممکن است خطر ابتلا به عفونت بیشتر را در فرد مصرف‌کننده ایجاد کند که نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم است. ریفاکسیمین های ویروسی مثل آنفولانزا یا سرماخوردگی را درمان نخواهد کرد.

این دارو را با فرد دیگری به اشتراک نگذارید، حتی اگر علائم مشابهی را با شما داشته باشید.

اگر علائم شما پس از ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از درمان بهبود نیافته ب.د یا اگر در طول استفاده از این دارو علائم ناشی از بیماری در شما بدتر شد، با پزشک خود دراین‌باره تماس بگیرید.

مصرف این دارو همه اشکال باکتریایی اسهال مسافرتی را درمان نمی‌کند.

این دارو را  می‌توان دمای اتاق نگهداری کرده و باید آن را دور از گرما و رطوبت نگهداری کنید.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس و یا کمک های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

مصرف آنتی‌بیوتیک می‌تواند باعث ایجاد اسهال در مصرف شود که ممکن است نشانه‌ای از ابتلای به عفونتی جدید باشد. اگر اسهال آبکی یا خونی دارید، با پزشک خود دراین‌باره تماس بگیرید. همچنین از داروهای ضد اسهال استفاده نکنید مگر اینکه پزشک شما به شما مصرف این داروها را توصیه کند.

عوارض جانبی داروی زیفاکسان

اگر شما هر یک از این نشانه های از یک واکنش آلرژیک به داروی زیفاکسان شامل : کهیر، اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو را داشتید، مصرف این دارو را متوقف کرده  و از  اورژانس پزشکی کمک بگیرید.

اگر موارد زیر را داشتید مصرف این دارو را متوقف کرده و فورا با پزشک خود تماس بگیرید:

• درد شدید معده، اسهال آبکی یا اسهال خونی؛
تب؛
• افزایش سریع وزن، به خصوص در صورت و قسمت میانی بدن شما.

عوارض داروی زیفاکسان

عوارض جانبی شایع داروی زیفاکسان عبارت اند از:

• تورم در دست‌ها، پاها یا قسمت میانی بدن.

• حالت تهوع؛

سردرد، سرگیجه؛

• احساس خستگی؛

• عملکرد غیر کبدی کبد در آزمایش کبدی.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی زیفاکسان را تحت تاثیر قرار می دهند؟

با پزشک خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده اید ،  به ویژه موارد زیر مشورت کنید:

• سیکلوسپورین؛
• لوپیناویر و ریتوناویر؛
• مصرف یک آنتی‌بیوتیک مانند آزیترومایسین، کلاریترومایسین ، اریترومایسین؛
• مصرف داروهای ضد قارچی مانند ایتراکونازول، کتوکونازول؛
• داروهای مصرفی برای درمان بیماری‌های قلبی یا فشارخون مانند آمیودارون، کاپتوپریل، کارودیلول ، دیلیتازیم، درون دارون، فلوودیپین، کینیدین، رنولازین، وراپامیل.

مصرف هم‌زمان بسیاری از داروها می‌تواند با مصرف این دارو تداخل ایجاد کند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات و داروهای گیاهی است. با پزشک خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده اید ، مشورت کنید.

منبع مقاله Drugs.com

ترجمه و تالیف اختصاصی توسط مجله قرمز