داروی زگرید ترکیبی از دو داروی امپرازول و بی‌کربنات سدیم است. امپرازول یک مهارکننده پمپ است پروتونی که میزان اسید معده شمارا کاهش می‌دهد. بی‌کربنات سدیم یک آنتی‌اسید است که PH در معده شمارا افزایش می‌دهد تا از تجزیه امپرازول در اسید معده جلوگیری شود. از این دارو برای درمان سوزش سر دل و سایر علائم بیماری ریفلاکس معده و  مری (GERD) استفاده می‌شود. این دارو همچنین برای درمان زخم‌ها و سایر مشکلاتی که باعث تولید بیش‌ازحد اسید معده می‌شود، استفاده می‌شود. داروی زگرید کاربردی در تسکین فوری علائم سوزش سر دل ندارد. در این مقاله به بررسی کامل این دارو خواهیم پرداخت.

اطلاعات مهم در مورد داروی زگرید

داروی زگرید دارویی ترکیبی است که برای درمان سوزش سر دل و سایر علائم بیماری ریفلاکس معده و مری (GERD) استفاده می‌شود. این دارو همچنین برای درمان زخم‌ها و سایر مشکلاتی که باعث تولید بیش‌ازحد اسید معده می‌شود، استفاده می‌شود. تسکین علائم به این معنا نیست که مشکلات جدی معده (مانند سرطان معده) وجود ندارد. اگر با علائم قبلی مشکلات شکمی دوباره عود کردند یا نشانه‌های جدید ظاهر شدند، با پزشک خود در این زمینه صحبت کنید.

این دارو حاوی بی‌کربنات سدیم است که یک نمک است.هر کپسول این دارو دارای معادل ۳۰۰ میلی‌گرم سدیم است و هر بسته پودر حاوی آن معادل ۴۶۰ میلی‌گرم سدیم دارد.   اگر سندرم بارتتر (یک اختلال کلیوی نادر) دارید یا اگر یک رژیم کم‌نمک دارید، به پزشک خود دراین‌باره اطلاع دهید.

اگر علائم یک عارضه جانبی جدی مانند سردرگمی و گیجی، سرگیجه، رعشه (ترمور) یا گرفتگی عضلات شکم، درد شدید معده، اسهال آبکی یا اسهال خونی، استفراغ و بی‌حسی یا سوزش در صورت، آرنج یا پاها رادارید، فوراً به پزشک خود دراین‌باره مراجعه نمایید.

مصرف این دارو ممکن است خطر شکستگی استخوان در ران، مچ دست و یا ستون فقرات را افزایش دهد، به‌خصوص اگر این دارو را در درازمدت یا در دوزهای بالا مصرف می‌کنید.

نکاتی که باید قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر به مصرف داروی امپرازول یا بی‌کربنات سدیم حساسیت دارید نباید از این دارو استفاده کنید.

سوزش سر دل معمولا با اولین علائم حمله قلبی اشتباه گرفته می شود. اگر شما دچار درد قفسه سینه یا احساس سنگین، دردی که به سمت بازو یا شانه گسترش می یابد ، تهوع، تعریق و احساس ناخوشی عمومی شدید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر این مشکلات پزشکی به‌خصوص موارد زیر رادارید، از پزشک خود یا یک دکتر داروساز بپرسید که آیا مصرف این دارو برای شما بی‌خطر است:

• یک اختلال نادر کلیوی به نام سندرم بارتتر؛
• بیماری‌های کبدی؛
• ابتلای به آلرژی؛
• بیماری‌های قلبی؛
• سطوح پایین کلسیم، منیزیم یا پتاسیم در خون شما.

مصرف یک مهار کننده پمپ پروتونی مثل داروی زگرید ممکن است خطر ابتلا به شکستگی استخوان در لگن، مچ دست، و یا ستون فقرات را افزایش می دهد. این اثر در افرادی که داروها را در مدت دراز مدت مصرف می کنند و یا در دوزهای بالا و یا در افراد ۵۰ ساله و بالاتر، بیشتر اتفاق افتاده بود.

برخی از مشکلات پزشکی با ترکیبی از آنتی‌بیوتیک‌ها با این دارو درمان می‌شوند. از تمام داروهای تجویزشده توسط پزشک خود استفاده کنید. تمام دستورالعمل‌های دارویی یا دستورالعمل‌های ارائه‌شده به بیمار را مطالعه کنید. دوزها یا برنامه دارویی خود را بدون مشاوره با پزشک خود تغییر ندهید.

معلوم نیست که آیا این دارو به جنین آسیب می رساند یا نه . اگر شما باردارهستید یا برای باردار شدن برنامه دارید ، به پزشک خود در این باره اطلاع دهید.

این دارو می تواند از طریق شیر مادر منتقل می کند و ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی در کودک شیرخوار شود. اگرشما در حال تغذیه کودک باشیر مادر هستید بدون توصیه پزشک خود از این دارو استفاده نکنید.

این داروی برای مصرف در افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌شود.

نحوه مصرف داروی زگرید

داروی زگرید را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید.

این دارو را با معده خالی و حداقل یک ساعت قبل از غذا خوردن مصرف نمایید. اگر این دارو را به یک فرد که از طریق یک لوله بینی (NG) تغذیه می‌شود می‌دهید، تغذیه باید حداقل ۳ ساعت قبل از دادن دارو متوقف شود. حداقل یک ساعت بعد از مصرف این دارو تغذیه ناسا گاستریک را مجدداً آغاز نکنید.

کپسول زگرید را با یک لیوان آب کامل مصرف کنید. از هیچ نوع مایع یا غذای دیگری استفاده نکنید.

کپسول زگرید را باز نکنید و یا پودر دارو را از آن خالی نکنید. کپسول را کامل ببلعید.

برای استفاده از فرم پودر داروی زگرید یک بسته را بازکنید و تمام پودر را به یک فنجان کوچک با ۱ یا ۲ قاشق غذاخوری آب اضافه کنید. از نوع دیگری از مایعات استفاده نکنید. مخلوط را به هم زده و آن را فوراً بنوشید. برای اطمینان از اینکه کل دوز را دریافت کرده‌اید، یک لیوان آب را به همان شیشه اضافه کنید، آن را به‌آرامی بچرخانید و بلافاصله بنوشید.

فرم ۲۰ میلی‌گرم و ۴۰ میلی‌گرم این دارو حاوی مقدار یکسانی از بی‌کربنات سدیم است. از دو کپسول ۲۰ میلی‌گرم به‌جای یک کپسول ۴۰ میلی‌گرم استفاده نکنید. از دو پودر ۲۰ میلی‌گرم از این دارو برای درست کردن پودر ۴۰ میلی‌گرمی این دارو استفاده نکنید. اگر از کپسول یا پودر دقیقاً به همان صورت که پزشک شما تجویز کرده استفاده نکنید، ممکن است بیش‌ازحد بی‌کربنات سدیم دریافت کنید.

اگر شما از این دارو برای بیش از ۳ سال است که استفاده می کنید ، شما ممکن است دچار یک کمبود ویتامین B12 شده باشید. با پزشک خود در مورد چگونگی مدیریت این وضعیت اگر در شما رو به پیشرفت است، مشورت کنید.

داروی زگرید باید در دمای اتاق به‌دوراز گرما و رطوبت  نگهداری شود.

طریقه استفاده از داروی زگرید

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

علائم مصرف بیش‌ازحد این دارو ممکن است شامل سردرگمی و گیجی، خواب‌آلودگی، خشکی دهان، تاری دید، ضربان قلب سریع، عرق کردن، استفراغ و گرما یا سوزن شدن پوست باشد.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

مصرف این دارو  می تواند باعث اسهال شود ، که ممکن است نشانه ای از یک عفونت جدید باشد . اگر اسهال شما آبکی یا خونی است ، مصرف این دارو را قطع کرده و با پزشک خود تماس بگیرید. جدای از این، از داروی ضد اسهال استفاده نکنید مگر اینکه دکتر شما به شما توصیه به مصرف کند.

در صورت استفاده از این دارو به مدت طولانی از مصرف این دارو همراه با شیر خودداری کنید.

عوارض جانبی داروی زگرید

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به داروی زگرید مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید :

• اسهال آبکی یا خونی؛
• درد معده، حالت تهوع، استفراغ، کاهش وزن؛
• گیجی، سرگیجه، تشنج (غش)؛
• بی‌حسی در صورت، دست یا پاها؛
• مشکلات کلیوی مانند ادرار کردن بیشتر یا کمتر از حد معمول، وجود خون در ادرار، ورم، افزایش وزن سریع؛
• علائم کمبود منیزیم مانند سرگیجه؛ ضربان قلب سریع یا ناخوشایند، ترمور (رعشه دادن) و یا حرکات ناگهانی عضلانی؛ احساس عصبی بودن؛ ضعف عضلانی، گرفتگی عضلانی، اسپاسم عضلانی در دست‌ها و پاها شما؛ سرفه یا احساس خفگی.

عوارض جانبی شایع این دارو عبارت اند از:

سردرد؛
تهوع، استفراغ، درد معده، نفخ؛
اسهال؛

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

تداخلات با داروی زگرید

این دارو می‌تواند مسیر بدن شمارا در جذب سایر داروهای دیگر تغییر داده و یا حذف کند. به پزشک خود در مورد تمام داروهای فعلی مصرفی خود چه داروهایی که شروع یا مصرف آن را متوقف کرده‌اید، به‌ویژه موارد زیر اطلاع دهید:

کلوپیدوگرل؛
• سیکلوسپورین؛
• دیازپام (Valium) یا آرام‌بخش‌های مشابه؛
• دیگوکسین،

• disulfiram، Antabuse؛
• مکمل‌های آهن (ازجمله فومارات آهن، گلوتوکسید آهن، سولفونات آهن)؛
• متوترکسات؛
• مخمر سنت جان؛
• تاکرولیموس؛
وارفارین (کومادین، جانتوون)؛
• یک آنتی‌بیوتیک مانند آمپی‌سیلین، کلاریترومایسین، ریفامپین؛
• داروهای ضد قارچ مانند کتوکونازول، وریکونازول؛
• داروهای مصرفی برای درمان بیماری ایدز و عفونت HIV مانند atazanavir، nelfinavir، ساکوییناویر.

این لیست کامل نیست. مصرف هم‌زمان بسیاری از داروها می‌تواند با مصرف این دارو تداخل ایجاد کند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات و داروهای گیاهی است. همه تداخلات احتمالی در این راهنمای دارویی ذکر نشده است.

منبع مقاله Drugs.com

این مقاله به‌طور اختصاصی توسط گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.