داروی زوسین (Zosyn ) حاوی ترکیبی از داروهای piperacillin و تازوباکتام است. Piperacillin و تازوباکتام، آنتی‌بیوتیک‌های پنی‌سیلین هستند که با باکتری‌های بیماری‌زا در بدن مبارزه می‌کنند. از این دارو برای درمان بسیاری از عفونت‌های مختلف ناشی از باکتری‌ها مانند عفونت‌های دستگاه ادراری، عفونت‌های استخوان و مفصلی، عفونت‌های شدید واژن، عفونت‌های معده و دستگاه گوارش، عفونت‌های پوستی و پنومونی مورداستفاده قرار می‌گیرد. زوسین گاهی همراه با سایر آنتی‌بیوتیک‌ها به فرد بیمار داده می‌شود. در این مقاله به معرفی کامل این مقاله خواهیم پرداخت.

اطلاعات مهم در مورد داروی زوسین

اگر شما تابه‌حال واکنش حساسیتی به برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها (به‌خصوص پنی‌سیلین یا آنتی‌بیوتیک سفالوسپورین) داشته‌اید، نباید از داروی زوسین استفاده کنید.

قبل از استفاده از داروی زوسین اگر بیماری کلیوی، اختلالات خونریزی یا لخته شدن خون، ناکافی بودن میزان پتاسیم در خون شما، فیبروز کیستیک، سابقه آلرژی، اگر دچار سوءتغذیه هستید و یا اگر به یک آنتی‌بیوتیک سفالوسپورین مانند cefdinir (Omnicef)، cefprozil (Cefzil)، cefuroxime (Ceftin)، سفالکسین (Keflex) و … آلرژی دارید، در این زمینه به پزشک خود اطلاع دهید.

از داروی زوسین تنها برای مدتی زمان که تجویزشده، استفاده کنید. علائم بیماری در شما ممکن است قبل از اینکه عفونت به‌طور کامل از بدن شما پاک‌سازی شود بهبود یابد. قطع مصرف دارو ممکن است خطر ابتلا به عفونت بیشتری را که به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم است، افزایش دهد. داروی زوسین( Piperacillin و تازوباکتام) عفونت ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا را نمی‌تواند درمان کنند.

Zosyn ممکن است باعث خونریزی شود، به‌ویژه در افراد مبتلابه بیماری کلیوی یا کسانی که از داروهای خاص استفاده می‌کنند. در صورت استفاده از داروهای دیگر برای جلوگیری از لخته شدن خون از قبیل آلتپلاز، بیوالورودین (Angiomax)، کلوپیدوگرل (Plavix)، dabigatran (Pradaxa)، دپیریدامول (Persantine، Aggrenox)، انوکساپارین (Lovenox)، فونداپارینوکس (Arixtra )، هپارین، tenecteplase (TNKase)، تیکلوپیدین (تیکلید)، تینزاپارین (Innohep)، وارفارین (Coumadin، Jantoven) و… به پزشک خود اطلاع دهید.

نکات کلیدی در مورد داروی زوسین

اگر به موارد زیر حساسیت دارید نباید از داروی زوسین استفاده کنید:

• piperacillin یا هرگونه آنتی‌بیوتیک از خانواده پنی‌سیلین (آموکسی سیلین، آمپی سیلین، آپتمتین، دیکلوکساسیلین، اکساسیلین، پنی سیلین، تیکارسیلین و…)؛
• تاازوبکتام؛
• یک آنتی‌بیوتیک سفالوسپورین مانند cefdinir (Omnicef)، cefprozil (cefzil)، cefuroxime (ceftin)، سفالکسین (Keflex) و…

اگر  موارد زیر رادارید، از پزشک خود یا یک دکتر داروساز بپرسید که آیا مصرف این دارو برای شما بی‌خطر است:

• بیماری کلیوی (اگر شما دیالیز هستید)؛
• یک خونریزی یا اختلال لخته شدن خون؛
• عدم تعادل الکترولیتی مانند سطوح پایین پتاسیم در خون شما؛
• فیبروز کیستیک؛
• هر نوع آلرژی؛
• اگر شما در حال رعایت رژیم غذایی کم‌نمک هستید.

مشخص نیست که آیا مصرف این دارو باعث آسیب رساندن به جنین می‌شود یا نه. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید در این زمینه به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر به نوزاد شیرخوار منتقل شود اما اثرات آن بر روی نوزاد شیرخوار مشخص نیست. در صورت استفاده از این دارو، اگر کودک شیرخوار خود را با شیر مادر تغذیه می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

نحوه مصرف داروی زوسین

از این دارو به‌وسیله‌ی تزریق به داخل ورید است. به شما ممکن است نحوه تزریق وریدی این دارو در خانه آموزش داده شود. در صورت عدم درک نحوه استفاده از طریق تزریق، لوله IV و موارد دیگر را مورداستفاده قرار ندهید.

زوسین یک دارو به فرم پودر است که قبل از استفاده از آن باید با مایعات (رقیق‌کننده) مخلوط شود. اگر از تزریق در خانه استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که می‌دانید که چگونه دارو را به‌درستی ترکیب و نگهداری کنید.

دوز خود را فقط زمانی آماده کنید که آن را تزریق می‌کنید. اگر دارو تغییر رنگ داد و یا ذرات در آن وجود داشت، از آن استفاده نکنید و از دکتر داروساز خود دوز جدیدی از دارو را درخواست کنید.

از داروی زوسین تنها برای مدتی زمان که تجویزشده، استفاده کنید. علائم بیماری در شما ممکن است قبل از اینکه عفونت به‌طور کامل از بدن شما پاک‌سازی شود بهبود یابد. قطع دوزها ممکن است خطر ابتلا به عفونت بیشتری را که به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم است، افزایش دهد. داروی زوسین( Piperacillin و تازوباکتام) عفونت ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا را نمی‌تواند درمان کنند.

در صورت استفاده از داروی زوسین، ممکن است نیاز به آزمایش‌های خون مکرری داشته باشید.

این دارو می‌تواند نتایج غیرمعمولی را در آزمایش‌های پزشکی خاصی ایجاد کند. به هر پزشکی که به شمارا با این دارو درمان می‌کند در این زمینه صحبت کنید.

هر ویال از Zosyn تنها برای یک‌بار استفاده است. بعد از یک‌بارمصرف، حتی پس از تزریق دوز دارو، از باقیمانده دارو استفاده نکنید و آن را دور بیندازید.

فقط یک‌بار از سرنگ یک‌بارمصرف استفاده کنید. قوانین ایالتی یا محلی راجع به دفع سوزن و سرنگ استفاده‌شده را پیگیری کنید. از یک safety box برای سرنگ‌های باقیمانده استفاده کنید. (از مراقب سلامت خود بخواهید که محل دفع و چگونه دفع آن را به شما آموزش دهد). این ظرف را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگه‌دارید.

پودر داروی زوسین مخلوط نشده و بدون رقیق‌کننده مایع را در دمای خنکی در اتاق به‌دوراز رطوبت و حرارت نگه‌دارید. ویال این دارو را فریز نکنید.

دارو نگهداری شده در ظرف تزریق وریدی و در دمای اتاق باید در عرض ۲۴ ساعت استفاده شود.

دارویی که در یک سرنگ مخلوط می‌شود می‌تواند در یخچال تا ۴۸ ساعت ذخیره شود. داروهای ترکیبی در یک ظرف مخصوص IV همچنین می‌توانند در یخچال تا ۷ روز نگهداری شوند. فراموش نکنید که مخلوط استفاده‌نشده را که در این زمان مورداستفاده قرار نگرفته است را دور بریزید.

اگر مخلوط این دارو را در یک پمپ تزریق در دمای اتاق نگه‌دارید، باید در ظرف ۱۲ ساعت آن را مصرف کنید.

اگر دارو شما هنگام مصرف یخ‌زده باشد، ظرف دارو را تا هنگام آماده کردن در یک فریزر نگهداری کنید .

شما می‌توانید یخ‌زدگی دارو را در یخچال و فریزر یا در دمای خنک اتاق برطرف کنید. دارو را زیر آب گرم و یا در ماکروویو گرم نکنید.

نحوه استفاده از داروی زوسین

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

داروهای آنتی‌بیوتیک می‌تواند باعث اسهال شود که ممکن است نشانه عفونت جدید باشد. اگر اسهال آبکی یا خونی دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. از داروهای ضد اسهال استفاده نکنید مگر اینکه پزشک شما به شما در مورداستفاده از آن‌ها بگوید.

عوارض جانبی داروی زوسین

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به داروی زوسین مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید :

• درد شدید معده، اسهال خونی یا خونریزی
تشنج (صرع)
• کمبود گلبول‌های سفید خون، حساسیت به لمس، زخم دهانی دردناک، درد هنگام بلع، زخم پوستی، علائم سرماخوردگی یا آنفلوانزا، سرفه، مشکل در تنفس؛
کمبود پتاسیم، گرفتگی عضلانی، یبوست، ضربان قلب نامنظم، افتادن در قفسه سینه، افزایش تشنگی یا ادرار، بی‌حسی یا احساس سوزن شدن، ضعف عضلانی و یا احساس لرز و خستگی؛
• علائم التهاب در بدن شما، تورم غدد لنفاوی بدن، علائم آنفولانزا، کبودی یا خونریزی، سوزش بدن یا بی‌حسی شدید، ضعف عضلانی، درد در قسمت فوقانی معده، زردی (زرد شدن پوست یا چشم‌ها)، درد قفسه سینه، سرفه جدید یا تشدید سرفه با تب، مشکل در تنفس؛
• واکنش پوستی شدید، گلودرد، تورم در چهره یا زبان شما، سوزش در چشمان شما، درد پوست، بثورات پوستی قرمز یا بنفش که به‌خصوص در صورت یا قسمت‌های فوقانی بدن گسترش می‌یابد و سبب پوسته‌پوسته شدن و تاول می‌شود.

عوارض جانبی شایع این دارو عبارت اند از:

• اسهال، یبوست؛
• حالت تهوع؛
• سردرد
• مشکلات خواب (بی خوابی).

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

گاهی اوقات استفاده از داروهای خاص در یک‌زمان بی‌خطر نیست. بعضی از داروها می‌توانند در هنگام مصرف داروهای دیگر شمارا تحت تأثیر قرار دهند که ممکن است این امر عوارض جانبی (مانند تأثیر بر گلبول‌های خونی) را افزایش دهد یا اثر داروها را کمتر کند.

به پزشک خود در مورد تمام داروهای مصرفی خود چه داروهایی که شروع یا مصرف آن را متوقف کرده‌اید، به‌ویژه موارد زیر اطلاع دهید:

• متوترکسات؛
• پروبنیکید؛
• توبرامایسین، وانکومایسین یا سایر آنتی‌بیوتیک‌های تزریقی؛
• داروهای مورداستفاده برای جلوگیری از لخته شدن خون، مانند dabigatran (Pradaxa)، هپارین، وارفارین (Coumadin، Jantoven) و …

این لیست کامل نیست. مصرف هم‌زمان بسیاری از داروها می‌تواند با مصرف این دارو تداخل ایجاد کند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات و داروهای گیاهی است. همه تداخلات احتمالی در این راهنمای دارویی ذکر نشده است.

منبع مقاله Drugs.com

این مقاله به‌طور اختصاصی توسط گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.