داروی زنازین (tetrabenazine) مقدار مواد شیمیایی خاصی را  که در بدن افراد مبتلا به بیماری هانتینگتون بیش‌ازحد فعال است را کاهش می‌دهد و از عوارض این بیماری جلوگیری خواهد کرد. از این دارو برای درمان بیماری کوریا هانتینگتون (حرکات غیرقابل‌کنترل عضلات) استفاده می‌شود.  این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی و بررسی نکات مهم، ویژگی‌ها و عوارض جانبی این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم در مورد داروی زنازین

اگر دچار افسردگی شدید و یا درمان‌نشده، افکار خودکشی و یا یک بیماری کبدی هستید یا اگر در ۲۰ روز گذشته داروی ریسرپین را مصرف کرده‌اید، نباید از داروی زنازین استفاده کنید.

در هنگام مصرف این دارو ممکن است به افسردگی دچار یا افکاری را در مورد خودکشی در ذهن داشته باشید. نسبت به تغییرات خلق‌وخو و یا علائم آن در رفتار خود هوشیار باشید. هرگونه علائم جدید یا بدتر شدن مشکل خود را به پزشک خود گزارش دهید.

همچنین اگر شما یک مهار کننده مونوآمین اکسیداز (MAO) در ۱۴ روز گذشته مصرف کرده‌اید از این دارو استفاده نکنید. ممکن است که یک تداخل دارویی خطرناک  رخ دهد. پس از توقف مصرف این دارو، شما باید حداقل ۱۴ قبل از اینکه شما شروع به مصرف مهار کننده‌های  مونوآمین اکسیداز (MAO) کنید، صبر کنید.  مهار کننده‌های مونوآمین اکسیداز ( MAO)  شامل ایزوکاربوکسازید، لینزولید، فنلزین، رزاژیلین، سلژیلین و ترانیل سیپرومین هستند.

درصورتی‌که دچار هرگونه علائم جدیدی مانند تغییرات خلقی یا رفتاری، سردرگمی، مشکل در بلعیدن، مشکلات در تعادل، حرکات غیرقابل‌کنترل عضلانی، خواب‌آلودگی شدید، یا اگر احساس بی‌قراری، هیجان‌زدگی، بیش فعالی (ذهنی یا جسمی)، افسردگی یا افکار خود را در مورد خودکشی یا صدمه زدن به خودتان داشته باشید یا اگر علائم در شما بدتر شد مصرف این دارو را متوقف کرده و در این زمینه به پزشک خود اطلاع دهید.

اطلاعات کلیدی در مورد داروی زنازین

نکاتی   که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر شما به این دارو حساسیت دارید و یا موارد زیر را دارید، نباید داروی زنازین را مصرف کنید:

• افسردگی شدید یا درمان‌نشده؛
• افکار مربوط به خودکشی؛
• بیماری‌های کبدی؛
• اگر در ۲۰ روز گذشته، داروی reserpine را مصرف کرده‌اید.

اگر  موارد زیر رادارید، از پزشک خود یا یک دکتر داروساز بپرسید که آیا مصرف این دارو برای شما بی‌خطر است:

• افسردگی، اختلال عاطفی یا بیماری روحی؛

• سابقه‌ای از افکار یا اقدامات به خودکشی؛

• ابتلا یا سابقه ابتلا به سرطان سینه؛

• بیماری قلبی یا اختلال ریتم قلب؛

• سابقه شخصی یا خانوادگی سندرم طولانی QT؛

• اگر اخیراً حمله قلبی را تجربه کرده‌اید.

مصرف داروی زنازین ممکن است خطر ابتلا به افسردگی یا افکار مربوط به خودکشی را افزایش دهد. دکتر شمارا باید در ویزیت‌های منظم موردبررسی قرار دهد. خانواده یا سایر مراقبین شما نیز باید نسبت به تغییرات خلق‌وخو و یا علائم در شما هوشیار باشند.

مشخص نیست که آیا مصرف این دارو باعث آسیب رساندن به جنین می‌شود یا نه. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید در این زمینه به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می تواند از طریق شیر مادر منتقل می کند و ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی در کودک شیرخوار شود. در حین استفاده از این دارو باید کودک شیرخوار خود را با شیر مادر تغذیه نکنید.

نحوه مصرف داروی زنازین

داروی زنازین را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. پزشک شما ممکن است گاهی اوقات دوز داروی شما  را برای اطمینان برای گرفتن  بهترین نتایج،  تغییر دهد. این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید.

شما می‌توانید این دارو را با یا بدون مصرف غذا میل نمایید.

اگر علائم شما بهبود نیافت، یا اگر بدتر شدند، با پزشک خود تماس بگیرید.

شما نباید مصرف داروی زنازین را به‌طور ناگهانی متوقف کنید چون علائم شما ممکن است دوباره عود کنند. قبل از اینکه مصرف این دارو را قطع بکنید با پزشک خود در این زمینه صحبت کنید.

داروی زنازین باید در دمای اتاق به‌دور از گرما و رطوبت  نگهداری شود.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر  تا ۵ روز یا بیشتر مصرف این دارو را فراموش کردید، قبل از مصرف دوباره این دارو، با پزشک خود مشورت کنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

مصرف این دارو ممکن است تفکر یا پاسخ‌دهی شمارا مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.

نوشیدن الکل یا نوشیدنی‌های الکلی همراه با این دارو می‌تواند عوارض جانبی را در فرد مصرف‌کننده ایجاد کند.

عوارض جانبی داروی زنازین

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به داروی زنازین مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

درصورتی‌که دچار هرگونه علائم جدیدی مانند تغییرات خلقی یا رفتاری، سردرگمی و گیجی، مشکل در بلعیدن، مشکلات در تعادل، حرکات غیرقابل‌کنترل عضلانی، خواب‌آلودگی شدید، یا اگر احساس بی‌قراری، هیجان‌زدگی، بیش فعالی (ذهنی یا جسمی)، افسردگی یا افکار خود را در مورد خودکشی یا صدمه زدن به خودتان داشته باشید یا اگر علائم در شما بدتر شد مصرف این دارو را متوقف کرده و در این زمینه به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید :

• رعشه (ترمور)، تکان خوردن بدن، بی‌قراری در حرکات، مشکلات در حفظ تعادل؛
• حرکات غیرقابل‌کنترل عضلات در چهره شما (جویدن، لب خوردن، حرکت زبان، چشمک زدن یا حرکت چشم)؛
• مشکل در بلع؛
• ضربان قلب سریع یا تپش قلب؛
• یک احساس سرگیجه، مثل‌اینکه شما ممکن است بی‌هوش شوید؛
• واکنش سیستم عصبی شدید مانند سفتی زیاد عضلات، تب بالا، عرق کردن، گیجی و سردرگمی، ضربان قلب سریع یا نامنظم.

خستگی از عوارض داروی زنازین

عوارض جانبی شایع این دارو عبارت اند از:

• خواب آلودگی، خستگی؛
• حالت افسردگی؛
• حالت تهوع؛
• احساس اضطراب، تحریک و یا بی قراری.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

مصرف هم‌زمان بسیاری از داروها می‌تواند با مصرف این دارو تداخل ایجاد کند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات و داروهای گیاهی است. به پزشک خود در مورد تمام داروهای مصرفی خود چه داروهایی که شروع یا مصرف آن را متوقف کرده‌اید،  اطلاع دهید:

منبع مقاله Drugs.com

این مقاله به‌طور اختصاصی توسط گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.