داروی رزوواستاتین (Rosuvastatin) یکی از داروهایی است که برای کنترل و کاهش چربی خون استفاده و سطوح کلسترول و تری گلیسرید ( LDLو LDL) را کاهش و در مقابل باعث افزایش نوع مفید چربی یعنی لیپوپروتئین با چگالی بالا یا (HDL) می‌شود. موارد مصرف این دارو در در افراد بزرگ سال و افراد دارای سنی بالای ۸ سال است تا میزان کلسترول و تری گلیسیرید (نوع چربی) را در خون کاهش داده و از این طریق باعث کند شدن تشکیل پلاک (رسوبات چربی) در رگ‌های خونی خواهد شد. جدای از موارد یاد شده درمان انواع اختلالات ارثی مربوط به بالا بودن کلسترول، از جمله نوع هتروزیگوت (اختلال به ارث برده شده از یک والد) و نوع هموزیگوت (اختلال به ارث برده شده از هر دو والدین) مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای نوع هتروزیگوت، این دارو می‌تواند در افرادی که حداقل ۸ سال سن دارند (و بالاتر) و برای نوع هوموزیگوت، نیز این دارو را می‌توان در افراد دارای ۷ سال سن (و بالاتر) استفاده کرد. از جمله دیگر کاربردهای دیگر این دارو کاهش خطر سکته مغزی، حمله قلبی و برخی دیگر عوارض بیماری‌های قلبی – عروقی در مردان ۵۰ ساله (و بالاتر) و زنان ۶۰ ساله (و بالاتر) که دارای عوامل خطر ابتلای به بیماری‌های قلبی -عروقی هستند، استفاده می‌شود. جدای از موارد یاد شده ممکن است که از داروی رزوواستاتین برای دیگر موارد که در این مقاله ذکر نشده است، استفاده شود. در این مقاله سعی خواهیم کرد که علاوه بر معرفی اجمالی این دارو، به بررسی نحوه مصرف، عوارض جانبی احتمالی و دیگر نکات مهم در مصرف این دارو بپردازیم.

 

اطلاعات مهم در مورد داروی رزوواستاتین

با توجه به اینکه مصرف این دارو ممکن است با توجه به عبور این دارو از جفت و آسیبی که ممکن است به جنین بزند، اگر فرد مصرف کننده بادار است و یا قصد بارداری دارد، نباید این دارو را مصرف کند.

همچنین در صورتی که فرد به بیماری‌های کبدی دچار است و یا اینکه کودک شیرخوار خود را با شیر مادر تغذیه می‌کند، نباید این دارو را مصرف کند.

داروی رزوواستاتین

 

نکاتی  که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر به این دارو یا حساسیت و آلرژی دارید و یا موارد زیر را دارید، نباید از این دارو استفاده کنید:
 • در صورتی که فرد به بیماری‌های کبدی دچار است و یا
 • فرد مصرف کنندهکودک شیرخوار خود را با شیر مادر تغذیه می‌کند.

از آنجا که مشخص نیست که این دارو به یک جنین آسیب برساند یا نه، بنابراین در طول بارداری این دارو را مصرف نکنید. در طول درمان با این دارو از یک روش مؤثر پیشگیری از بارداری استفاده کنید. اگر باردار بودید یا در حین درمان با این دارو، باردار شدید، فوراً مصرف این دارو را متوقف کرده و به پزشک خود در این مورد اطلاع دهید.

این دارو می تواند از طریق شیر مادر منتقل شود و به کودک شیرخوار آسیب برساند. لذا توصیه می‌شود که در حین مصرف این دارو، کودک شیرخوار خود را با شیر تغذیه نکنید.

در صورت برخورد با موارد زیر به پزشک معالج خود اطلاع دهید:

 • مشکلات کبدی؛
 • بیماری کلیوی؛
 • اختلال تیروئید؛
 • عادت غلط نوشیدن الکل و نوشیدنی‌های الکلی در روز؛
 • اگر فرد مصرف کننده دارای نژاد است؛ یا
 • اگر فرد مصرف کننده دارای ۶۵ سال یا بیشتر است.

مصرف این دارو می‌تواند باعث آسیب به بافت عضلانی و در نهایت منجر به نارسایی کلیه شود. این عارضه اغلب در زنان، در افراد مسن یا افرادی که بیماری کلیوی دارند یا به طور ناقص کم کاری تیروئید (ضعف در عملکرد تیروئید) آنها کنترل می‌شود، بیشتر نمود دارد.

به طور کلی افراد دارای نژاد آسیایی ممکن است از نظر جذب رزوواستاتین نسبت به سایر افراد پتانسیل بیشتری داشته باشند. اطمینان حاصل کنید که پزشک شما از نژاد شما اطلاع دارد. ممکن است این امر باعث شود که شما نیاز به یک دوز پایین‌تر از حد معمول و طبیعی داشته باشید.

 

نحوه مصرف داروی رزوواستاتین

داروی رزوواستاتین را دقیقاً همان‌طور که توسط پزشک شما تجویز می‌شود، مصرف کنید.  راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و بر اساس آن عمل کنید. پزشک شما ممکن است گاهی اوقات دوز داروی شما  را برای اطمینان از حصول بهترین نتایج،  تغییر دهد. این دارو را در دوزهای بیشتر و یا کمتر از مقادیر توصیه شده، مصرف نکنید.

این دارو معمولاً به صورت یک بار در روز می‌تواند همراه با غذا و یا بدون مصرف غذا مصرف شود. سعی کنید که این دارو را در زمان مشخص و یکسانی در روز مصرف کنید.

در هنگام استفاده از این دارو ممکن است نیاز به انجام منظم آزمایشات خون  داشته باشید.

حتی در صورت احساس بهبودی بعد از مصرف این دارو، سعی کنید مصرف آن را دقیقاً بر اساس تجویز و زمان بندی پزشک معالج ادامه دهید. از آنجا که ابتلای به اختلال کلسترول بالا معمولاً علائم بارزی ندارد در نتیجه نیاز است که مصرف این دارو را به مدتی طولانی ادامه دهید.

اگر با موارد زیر مواجه شدید نیاز است که مصرف این دارو را برای زمان کوتاهی متوقف کنید: 

 • تشنج‌های غیرقابل کنترل،
 • عدم تعادل در الکترولیت‌ها (مانند سطوح بالا و یا پایین پتاسیم در خون شما)؛
 • فشار خون شدید،
 • عفونت شدید یا ابتلای به بیماری؛
 • کمبود مایعات در بدن (دهیدراتاسیون) یا
 • جراحی یا اورژانس پزشکی.

به یاد داشته باشید که مصرف این دارو را بدون اینکه پزشک معالج در این باره توصیه کند، خودسرانه متوقف نکنید.

مصرف این دارو تنها بخشی از یک برنامه درمانی است که ممکن است شامل مواردی دیگری نظیر رژیم غذایی، ورزش و کنترل وزن نیز باشد. از این لازم است که دستورالعمل‌ها و توصیه‌های پزشک معالج خود را با دقت پیگیری کنید.

این دارو را در دمای اتاق نگهداری کرده و دور از گرما، رطوبت و نور آفتاب نگهداری کنید.

داروی رزوواستاتین

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است و یا بیش از ۱۲ ساعت از زمان مصرف این دارو گذشته است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو  باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

پرهیز از مصرف غذاهایی سرشار چربی یا کلسترول که باعث کاهش تأثیر داروی رزوواستاتین می‌شود.

الکل یا نوشیدنی های الکلی ننوشید. مصرف الکل یا نوشیدنی‌های الکلی  می‌تواند با افزایش سطوح تری گلیسرید در خون  فرد مصرف کننده بعضی از عوارض جانبی این  دارو را افزایش دهد.

از استفاده از آنتی اسیدها بدون مشورت با پزشک خودپرهیز کنید.  از این رو نیاز است که فقط نوعی از داروهای ضد اسید معده را  پزشک شما توصیه می کند، مصرف کنید. برخی آنتی اسیدها می تواند جذب این دارو را  برای بدن شما سخت تر کند.

 

عوارض جانبی داروی رزوواستاتین

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید .

اگر موارد زیر را مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید :

 • درد عضلانی ناشی از درد، حساسیت یا ضعف؛
 • سردرگمی و گیجی، مشکلات حافظه؛ یا
 • مشکلات کبدی مانند درد ر قسمت فوقانی معده، احساس خستگی، از دست دادن اشتها، ادرار تیره رنگ، زردی (زرد شدن پوست یا چشم‌ها).

عوارض جانبی شایع این دارو شامل موارد زیر است:

 • سردرد
 • ضعف؛
 • دردهای عضلانی؛ یا
 • تهوع، درد معده.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

 

چه داروهایی  مصرف  این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

مصرف بعضی داروهای دیگر با همراه رزوواستاتین ممکن است شانس ابتلا به مشکلات عضلانی جدی را افزایش دهد. با پزشک خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده اید ، به ویژه موارد زیر را مشورت کنید:

 • کلشی سین؛
 • سیکلوسپورین؛
 • مصارف دیگر داروهای خانواده “استاتین” مانند آتورواستاتین، لوواستاتین، سیمواستاتین، لیپیتور، پرواچول، زوکور، ویتورین و …؛
 • مانند داروهای ضد قارچی مانند فلوکونازول، ایتراکونازول، کتوکونازول؛
 • مصرف داروهای ضد ویروسی برای درمان ایدز یا هپاتیت C مانند آتازاناویر، فوزام پرناویر، لوپیناویر، ریتوناویر، سیمپرویر، تیپراناویر و …؛
 • مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین، کومادین، جانتوون؛
 • سایر داروهای کلسترول – fenofibrate، gemfibrozil؛ یا
 • داروهای حاوی نیاسین یا اسید نیکوتینیک مانند ویتامین نیاسین B۳، Advicor، Niaspan، Niacor، Simcor، Slo-Niacin و ….

این لیست کامل نیست. بسیاری از داروهای دیگر اگر همراه با این دارو  استفاده شود، می‌تواند با آن تداخل پیدا کند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه ، ویتامین‌ها، و محصولات گیاهی است.

 

اطلاعات بیشتر

در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر از یک پزشک متخصص و یا یک دکتر داروساز در این زمینه کمک بخواهید.

به یاد داشته باشید که این دارو را به دور از دسترس کودکان نگهداری کرده و با فرد دیگری به خاطر عوارض احتمالی ناشی از مصرف یا مصرف نادرست آن به اشتراک نگذارید و این دارو را تنها زمانی مصرف کنید که توسط پزشک معالج برای شما تجویز شده باشد.

 

منبع این مقاله: Drugs.com

ترجمه و تالیف اختصاصی توسط مجله قرمز