داروی اوپانا (Oxymorphone ) یک داروی ضد درد است. بعضی از داروی اپیوئیدی به‌عنوان مواد مخدر نامیده می‌شوند. اوپانا برای درمان درد متوسط تا شدید استفاده می‌شود. فرم گسترده رهش این دارو برای درمان درد شدید در هنگام خواب است. فرم Opana ER به‌طور پیش‌فرض برای استفاده به‌عنوان یک ضد درد نیست. این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی و بررسی نکات مهم، ویژگی‌ها و عوارض جانبی این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم در مورد داروی اوپانا

اگر شما آسم شدید یا مشکلات تنفسی، انسداد معده یا روده یا بیماری‌های متوسط تا شدید کبدی دارید، نباید از داروی اوپانا استفاده کنید.

این دارو می‌تواند تنفس شمارا کند و یا متوقف کند و ممکن است باعث ایجاد عادت شود. سوءاستفاده از این دارو می‌تواند باعث اعتیاد، افسردگی، و یا مرگ، به‌ویژه در کودک یا افراد دیگری که بدون تجویز پزشک استفاده می‌کند شود.

مصرف این دارو در دوران بارداری ممکن است موجب بروز علائم تهدیدکننده زندگی در نوزاد شود.

اگر از این دارو با الکل یا داروهای دیگر که موجب خواب‌آلودگی یا کندی تنفس شما می‌شوند مصرف شود، ممکن است عوارض جانبی مرگبار ایجاد شود.

نکات مهم در مورد داروی اوپانا

نکاتی که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر به این دارو حساسیت دارید ویا شرایط زیر را داشته باشید، نباید از داروی اوپانا استفاده کنید:

• آسم شدید یا مشکلات تنفسی
•انسداد در معده یا روده شما؛
• بیماری متوسط تا شدید کبدی.

بعضی از داروها می‌توانند با این دارو تداخل ایجاد کنند و باعث ایجاد یک مشکل جدی به نام سندرم سروتونین شوند. اطمینان حاصل کنید که پزشک شما اگر شما همچنین داروهای محرک، داروهای مخدر، داروهای گیاهی یا داروهای مصرفی برای درمان افسردگی، بیماری‌های روانی، بیماری پارکینسون، سردرد میگرنی، عفونت‌های جدی یا برای پیشگیری از حالت تهوع و استفراغ را مصرف می‌کنید، از آن آگاهی داشته باشد. قبل از هرگونه تغییر در نحوه و زمان مصرف داروهای خود، از پزشک خود در این مورد سؤال کنید.

برای اطمینان از اینکه این دارو برای شما خطری را در پی ندارد، به پزشک خود اگر موارد زیر را داشتید مشورت کنید:

• هر نوع مشکل تنفسی یا بیماری ریوی؛

• آسیب به سر، تومور مغزی یا صرع ( تشنج).

• اعتیاد به مواد مخدر یا الکل، یا بیماری روحی؛

• مشکلات ادراری؛

• مشکلات کبدی یا کلیوی؛

• مشکلات در کیسه صفرا، پانکراس یا تیروئید؛

• اگر از یک آرام‌بخشی مانند والیوم استفاده کنید (دیازپام، الپرازولام، لورازپام، آتیمان، کلونوپین، ترتیلیل، ترنسن، آستو، زاناکس و …).

اوپانا ممکن است ایجاد عادت کند. هرگز این دارو را با یک فرد دیگر، به‌ویژه افرادی که سابقه سوءمصرف مواد یا اعتیاددارند، به اشتراک نگذارید. دارو را درجایی که دیگران نمی‌توانند به آن دسترسی پیدا کنند، نگهدارید. فروش و یا دادن این دارو به هر شخص دیگری بدون تجویز پزشک غیرقانونی است.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود بگویید. در صورت استفاده از این در حین بارداری، کودک شما می‌تواند وابسته به دارو باشد. این امر می‌تواند باعث بروز تهدیدکننده زندگی در نوزاد پس از زایمان شود. نوزادان متولدشده وابسته به این دارو ممکن است چندین هفته به درمان‌های پزشکی نیاز داشته باشند.

مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می‌شود یا اینکه این ممکن است به یک کودک شیرخوار آسیب برساند یا نه. درصورتی‌که در حال شیردهی هستید، به پزشک خود دراین‌باره اطلاع دهید.

نحوه مصرف داروی اوپانا

داروی اوپانا را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. داروی اوپانا می‌تواند تنفس شمارا آهسته یا متوقف کند، به‌ویژه هنگامی‌که شما شروع به استفاده از این دارو کرده‌اید یا هر بار که دوزمصرفی خود را تغییر می‌دهید. اگر به نظر می‌رسد که این دارو در کاهش درد شما مؤثر نیست، به پزشک خود اطلاع دهید.

همیشه بطری را بررسی کنید تا مطمئن شوید که قرص‌های درستی (نام تجاری و نوع مشابه)  از دارو  را طبق تجویز پزشک شما دریافت کرده‌اید. درصورتی‌که در مورد دارویی که در داروخانه دریافت کرده‌اید سؤالی دارید، از دکتر داروساز سؤال کنید.

هنگامی‌که شما شروع به مصرف داروی اوپانا می‌کنید، تمام داروهای ضد درد مصرف‌شده قبل از خواب را متوقف کنید.

اوپانا را همراه با  معده خالی مصرف کنید، حداقل یک ساعت قبل یا ۲ ساعت بعد از غذا.

فرم طولانی رهش این قرص را خرد نکنید، نشکنید یا باز نکنید. برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض دوز بالقوه کشنده دارو، آن را کامل ببلعید.

برخی از فرم‌های داروی اوپانا از موادی تشکیل‌دهنده‌ای ساخته‌شده است که در بدن جذب نمی‌شود. بخشی از قرص مصرفی ممکن است در مدفوع شما ظاهر شود. این‌یک عارضه عادی است وتاثیر دارو را کمتر نخواهد کرد.

به طور ناگهانی، و یا اگر شما نشانه‌های ناخوشایند ترک دارو را دارید، استفاده از آن را به طور ناگهانی متوقف نکنید. دکتر خود در چگونگی توقف  استفاده بدون خطراین دارو، مشورت کنید.

هرگز قرص را استنشاق نکنید و برای تزریق پودر و یا آن را با یک مایع برای تزریق دارو به رگ خود مخلوط و تجویز نکنید. این عمل موجب مرگ در اثر سوءمصرف این دارو و داروهای مشابه تجویزشده است.

داروی اوپانا باید در دمای اتاقی به‌دوراز گرما ، رطوبت و نور خورشید نگهداری شود.

قرص‌های اوپانا را حفظ نکنید. از داروساز خود بپرسید که در یک محل برای دفع مواد مخدر را به شما نشان دهد. درصورتی‌که هیچ برنامه بازیافتی وجود نداشته باشد، هر قرص مصرف نشده را در توالت بیندازید. دفع داروها با استفاده از فلاشینگ توصیه می‌شود تا خطر مرگ‌ومیر در اثر اوردوز تصادفی کاهش یابد. این توصیه فقط برای تعداد بسیار کمی از داروها اعمال می‌شود. FDA، با کارخانه سازنده، این روش را مناسب‌ترین راه دفع و تعیین حداقل خطر برای ایمنی انسان تعیین کرده است.

طریقه مصرف داروی اوپانا

چه اتفاقی می‌افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

ازآنجاکه از این دارو تنها در زمان  موردنیاز استفاده می‌شود ، شما به‌احتمال‌زیاد دوزی را فراموش نمی‌کنید. اما به‌محض اینکه شما دوز فراموش‌شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش‌شده اجتناب کنید. برای جبران دوز ازدست‌رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش‌ازحد مصرف کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس ، تماس بگیرید. مصرف بیش‌ازحد این دارو می‌تواند مرگبار باشد، به‌خصوص در کودک یا فرد دیگری که از دارو بدون تجویز پزشک استفاده می‌کند.علائم مصرف بیش‌ازحد ممکن است شامل خواب‌آلودگی شدید، ضعف عضلانی، سردرگمی، پوست سرد  و مرطوب، مردمک‌های سوزنی، تنفس کم‌عمق، کندی ضربان قلب ، خستگی و یا کم‌کاری باشد.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

از مصرف الکل یا نوشیدنی‌های الکلی اجتناب کنید. چون مصرف هم‌زمان این نوشیدنی‌ها با داروی اوپانا می‌تواند باعث رخ دادن  آسیب به کبد، عوارض جانبی خطرناک یا مرگ شود.

مصرف این دارو ممکن است تفکر یا پاسخ‌دهی شمارا مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.

عوارض جانبی داروی اوپانا

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

این دارو مانند سایر داروهای مخدر می‌تواند تنفس شمارا کند کند. اگر تنفس ضعیف باشد، مرگ ممکن است رخ دهد.

فردی که از شما مراقبت می‌کند، اگر دچار آسم طولانی‌مدت یا لب‌های آبی‌رنگ شده‌اید، یا اگر دشوار است از خواب بیدار شوید، باید به دنبال مراقبت‌های اورژانسی باشد.

در صورت داشتن موارد زیر فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

• تنفس ضعیف یا کم‌عمق؛

• یک احساس سرگیجه، حالتی مثل‌اینکه شما ممکن است بی‌هوش شوید؛

• صرع (تشنج)

• درد قفسه سینه، خس‌خس سینه، سرفه با مخاط زرد یا سبز؛

• استفراغ شدید؛

• علامت سطح کورتیزول پایین در بدن مانند تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، سرگیجه، خستگی یا ضعف.

در صورت داشتن علائم سندرم و بروز سندرم سروتونین، ازجمله: تحریک‌پذیری، توهم، تب، عرق کردن، لرز، ضربان سریع قلب، سفتی عضلانی، تکان خوردن سینه، از دست دادن هماهنگی در حرکات بدن، حالت تهوع، استفراغ یا اسهال، در صورت نیاز، فوراً با مراقبت‌های ویژه پزشکی تماس بگیرید.

عوارض جانبی شدید ممکن است در افراد مسن و کسانی که دچار سوء تغذیه یا ناتوانی هستند، بیشتر باشد.

استفاده طولانی مدت از داروهای مخدر ممکن است بر روی باروری (توانایی داشتن فرزند) در مردان یا زنان تاثیر بگذارد. معلوم نیست که آیا اثرات مهارکننده بر روی باروری دائمی هستند یا نه.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل موارد زیر است:

• درد معده، حالت تهوع، استفراغ، یبوست، اسهال؛

• سرگیجه، خواب‌آلودگی، سردرد، احساس خستگی؛

• خشکی دهان، افزایش در میزان عرق؛

• مشکلات خواب (بی‌خوابی)؛

• جوش یا خارش خفیف.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

داروهای مخدر (نارکوتیک) می‌توانند با بسیاری از داروهای دیگر تداخل ایجاد کنند و باعث عوارض جانبی خطرناک یا مرگ شوند. مطمئن شوید که اگر شما نیز از داروهای زیر استفاده می‌کنید، پزشک شما اطلاع داشته باشد:

• سایر داروهای مخدر، داروهای ضدافسردگی یا داروهای تجویزشده برای درمان سرفه.

• داروهایی که باعث خواب‌آلودگی یا کند شدن تنفس می‌شوند مانند قرص‌های خواب، آرام‌بخش‌های عضلانی، آرام‌بخش‌ها، یا داروهای ضد آفتی؛

• داروهایی که سطح سروتونین را در بدن شما تأمین می‌کنند مانند داروهای مصرفی برای درمان افسردگی، بیماری پارکینسون، سردردهای میگرنی، عفونت‌های حاد، یا پیشگیری از تهوع و استفراغ.

این لیست کامل نیست. بسیاری از داروهای دیگر اگر همراه با داروی اوپانا استفاده شود، می‌تواند با آن تداخل پیدا کند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه ، ویتامین‌ها ، و محصولات گیاهی است.

منبع مقاله Drugs.com
این مقاله به‌طور اختصاصی توسط گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.