داروی اوفو (Ofev) برای کنترل یک بیماری ریوی به نام فیبروز ریوی ایدیوپاتیک (IPF) مورداستفاده قرار می‌گیرد. IPF باعث ایجاد زخم شدن بافتی می‌شود که درون ریه‌ها قرار دارد. بافت زخمی ضخیم می‌شود و در طول زمان سخت می‌شود که می‌تواند باعث شود که ریه‌های شما به‌سختی قادر به کار کردن باشد. کاهش عملکرد ریه می‌تواند باعث دشواری شما در تنفس شود. سایر مشکلات پزشکی می‌تواند زمانی رخ دهد که مغز، قلب و سایر اندام‌ها اکسیژن کافی را دریافت نکنند. علت IPF اغلب نامعلوم است، اما این بیماری یک بیماری پیشرفته است که می‌تواند مرگبار باشد. Ofev برای درمان IPF کاربردی ندارد، اما این دارو ممکن است پیشرفت این بیماری را آهسته کند. این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی و بررسی نکات مهم، ویژگی‌ها و عوارض جانبی این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم در مورد داروی اوفو

اگر باردار هستید از این دارو استفاده نکنید. هنگام استفاده از این دارو و حداقل ۳ ماه پس از پایان درمان، از یک روش مؤثر پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

نکاتی که باید قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر شما باردار هستید و یا به مصرف این دارو حساسیت دارید، نباید از آن استفاده کنید.

اگر  موارد زیر را داشته اید، از پزشک خود بپرسید که آیا مصرف این دارو برای شما بی‌خطر است:

• بیماری‌های کبدی؛
• بیماری‌های قلبی، بیماری عروق کرونر ( سختی شریان)؛
• وجود لخته در خون؛
• بیماری‌های کلیوی؛
• اختلالات خونریزی یا لخته شدن خون مانند هموفیلی؛
• جراحی در معده یا روده شما؛
• اگر سیگار می‌کشید؛
• اگر مسهل‌ها، نرم‌کننده‌های مدفوع، یا هر دارو یا مکمل‌هایی که می‌تواند باعث اسهال شود را مصرف می‌کنید.

مصرف این دارو می‌تواند به جنین آسیب وارد کند. اگر باردار هستید از این دارو استفاده نکنید. هنگام استفاده از این دارو و حداقل ۳ ماه پس از پایان درمان، از یک روش مؤثر پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

قبل از شروع درمان با این دارو ممکن است نیاز به انجام آزمایش باردار داشته باشید.

این دارو ممکن است بر باروری (توانایی شما برای داشتن فرزند) در زنان تأثیر بگذارد. با پزشک خود در مورد این خطرات صحبت کنید.

این دارو می تواند از طریق شیر مادر منتقل می کند و ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی در کودک شیرخوار شود. اگرشما در حال تغذیه کودک باشیر مادر هستید، از این دارو استفاده نکنید.

نکات کلیدی در مورد داروی اوفو

نحوه مصرف داروی اوفو

این دارو معمولاً ۲ بار در روز، هر ۱۲ ساعت مصرف می‌شود. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید.

پزشک شما آزمایش خون را انجام خواهد داد تا مطمئن شوید که شما مشکلی که از استفاده ایمن از این دارو جلوگیری می‌کند را ندارید.

این دارو را با یک لیوان آب کامل مصرف کنید.

کپسول اوفو را باز نکنید و یا پودر دارو را از آن خالی نکنید. کپسول را کامل ببلعید.

ممکن است داروهایی را برای درمان اسهال یا استفراغ مصرف کنید. تنها نوع و مقدار دارو تجویز شده توسط پزشک خود را مصرف نمائید.

اگر در حین استفاده از این دارو دچار اسهال هستید، مقدار زیادی از مایعات بنوشید و فوراً به پزشک خود در این زمینه اطلاع دهید.

ممکن است شما نیاز به آزمایش‌های پزشکی مکرر داشته باشید تا اطمینان حاصل شود که مصرف این دارو اثرات مضری بر روی کبد شما ندارد. بعضی از دوزهای بعدی ممکن است بر اساس نتایج این آزمایش‌ها به تأخیر بیفتد.

داروی اوفو باید در دمای اتاق به‌دوراز گرما ، رطوبت  و نورخورشید نگهداری شود.

طریقه استفاده از داروی اوفو

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

بیش از ۳۰۰ میلی‌گرم از این دارو را در یک روز مصرف نکنید.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

مصرف سیگار می‌تواند اثر این دارو را کمتر کند. هنگام مصرف این دارو از سیگار کشیدن اجتناب کنید یا قبل از اینکه درمان با این دارو را شروع کنید، سعی کنید آن را ترک کنید.

عوارض جانبی داروی اوفو

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به داروی اوفو مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید مصرف این دارو را متوقف کرده و فوراً به پزشک خود اطلاع دهید :

• تهوع و استفراغ شدید، استفراغ یا اسهال؛
• سرفه مزمن، تنگی قفسه سینه؛
• کبودی یا خونریزی (خونریزی بینی)، هر زخمی که نمی‌تواند درمان شود
• علائم خونریزی معده مانند درد معده یا ورم، مدفوع خونی یا تب، سرفه خونی و یا استفراغی که به نظر می‌رسد مانند تفاله قهوه باشد؛
• علائم حمله قلبی مانند درد قفسه سینه، دردی که به سمت فک و شانه شما گسترش می‌یابد، حالت تهوع، عرق کردن؛
• مشکلات کبدی، درد معده (در قسمت فوقانی سمت راست)، کبودی یا خونریزی، احساس خستگی، ادرار تیره‌رنگ، مدفوع رنگین‌کمان، زردی (زرد شدن پوست یا چشم‌ها)؛
• علائم سکته مغزی مانند بی‌حسی یا ضعف ناگهانی (به‌ویژه در یک‌طرف بدن)، اشکال در صحبت کردن، مشکلات بینایی یا تعادل.

عوارض جانبی شایع این دارو عبارت اند از:

تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها؛
• دل درد؛
اسهال؛
کاهش وزن؛
• سردرد.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

به پزشک خود در مورد تمام داروهای فعلی مصرفی خود چه داروهایی که شروع یا مصرف آن را متوقف کرده‌اید، به‌ویژه موارد زیر اطلاع دهید:

• مخمر سنت جان؛

• رقیق‌کننده‌های خون مانند وارفارین (کومادین، جانتوون)؛

داروهای مصرفی برای درمان تشنج مانند کاربامازپین، فنی توئین و…

این لیست کامل نیست. مصرف هم‌زمان بسیاری از داروها می‌تواند با مصرف این دارو تداخل ایجاد کند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات و داروهای گیاهی است. همه تداخلات احتمالی در این راهنمای دارویی ذکر نشده است.

منبع مقاله Drugs.com

این مقاله به‌طور اختصاصی توسط گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.