داروی اورسودیول یک نوع اسید صفراوی که حجم تولید کلسترول توسط کبد را کاهش می‌دهد. کلسترول به جز اعمال و تاثیرات مثبت در بدن در صورتی که از میزان خاصی بالاتر رود ممکن است باعث بروز بیماری یا عوارضی در بدن فرد شود. یکی از این عوارض ایجاد سنگ‌های صفراوی است که می‌تواند فرد را دچار مشکلاتی در زمان ابتلا و حتی بعد از انجام عمل جراحی برای خروج آن کند، به گونه‌ای که زندگی و فعالیت‌های روزمره فرد مبتلا با مشکلات جدی روبرو شود. از این رو این دارو با کاهش تولید کلسترول به کاهش تشکیل سنگ‌های صفراوی کمک خواهد کرد. همچنین برای درمان و از بین بردن سنگ‌های صفراوی کوچک ( به خصوص در افراد چاق و دارای اضافه وزن) که شاید با عمل قابل درمان نباشند و یا برای پیشگیری از عمل جراحی که می‌تواند دارای عوارضی باشد از این دارو استفاده می‌شود. البته لازم به ذکر است که استفاده از این دارو برای فرم‌های کلسیفیه شده سنگ‌های صفراوی فاقد تأثیر لازم است و اثر خاصی ندارد. جدای از موارد یاد شده در بالا استفاده از این سبب افزایش خون در مجاری صفراوی خواهد شد. همچنین استفاده از داروی اورسودیول راه حلی کارا و مؤثر برای درمان فرم اولیه سیروز صفراوی است. این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکر شده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی، چگونگی کارکرد و نکات طلایی حین مصرف این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم مربوط به داروی اورسودیول

اگر فرد دچار اختلال انسداد در مجاری کبدی و یا صفراوی است به علت ایجاد مشکلات متعاقب مصرف، نباید از این دارو استفاده کند.

 

نکاتی   که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر فرد مصرف کننده به  این دارو آلرژی داشته باشد و یا اگر فرد دچار اختلال انسداد در مجاری کبدی و یا صفراوی است به علت ایجاد مشکلات متعاقب مصرف، نباید از این دارو استفاده کند.

در این موارد برای اینکه مطمئن شوید،  مصرف این دارو برای شما ایمن است و خطری در پی ندارد، با پزشک مشورت کنید:

  • اگر فرد سرفه‌های خونی می‌کند یا
  • و یا اگر وزن فرد مصرف این دارو به خصوص در ناحیه میانی بدن و صورت، با شتاب زیادی در حال زیاد شدن است.
FDA این دارو را از نظر عوارض در بارداری در گروه B قرار داده است. مشخص نیست که این دارو به یک جنین آسیب برساند یا نه . اگر باردار یا در حین درمان، باردار شدید، به پزشک خود اطلاع دهید و بدون اطلاع پزشک آن دارو را مصرف نکنید.

معلوم نیست که این دارو می تواند از طریق شیر مادر منتقل شود و به کودک شیرخوار  آسیب برساند یا نه. لذا توصیه می‌شود که برای مصرف این دارو همزمان با تغذیه کودک شیرخوار خود، به پزشک معالج خود اطلاع دهید و  بدون اطلاع ایشان این دارو را مصرف نکنید.

داروی اورسودیول

روش مصرف داروی اورسودیول

داروی اورسودیول را دقیقاً همان‌طور که توسط پزشک شما تجویز می‌شود، مصرف کنید.  راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و بر اساس آن عمل کنید. پزشک شما ممکن است گاهی اوقات دوز داروی شما  را برای اطمینان از حصول بهترین نتایج،  تغییر دهد. این دارو را در دوزهای بیشتر و یا کمتر از مقادیر توصیه شده، مصرف نکنید.

فرم قرص این دارو را همراه با غذا میل نمائید.

برای مصرف دوز مناسبی از این دارو گاهی ممکن است به صف یک عدد از قرص از آن نیاز باشد. از این رو این امکان به وجود آمده که این قرص به راحتی نصف شود.

فرم شکسته این قرص را به همراه یک لیوان پر از آب مصرف نمایید. مزه قرص شکسته ممکن است تلخ باشد.

برای حصول بیشترین منفعت ناشی از مصرف این دارو لازم است که به طور منظم از این اورسودیول استفاده کنید. قبل از تمام شدن این دارو، نسبت به جایگزین کردن آن اقدام کنید.

ممکن است نیاز باشد که برای درمان سنگهای صفراوی، ممکن است مجبور شوید که برای چندین ماه این دارو را مصرف کنید. اگر علائم شما بهبود نیافت، تا زمانی که پزشک متخصص تشخیص دهد، از این دارو استفاده کنید.

ممکن است تمام سنگ‌های صفراوی توسط این دارو درمان نشده و یا پس از ۵ سال بعد از مصرف این دارو دوباره تشکیل داده شود. از این لازم است که در مورد خطرات ناشی از مصرف این دارو با پزشک معالج خود صحبت کنید.

سونو گرافی و بررسی منظم عملکرد کبد حتی تا ۶ ماه پس از مصرف این دارو می‌تواند در تعیین کارایی و اثربخشی این دارو نقش به سزایی داشته باشد.

داروی اورسودیول  را می‌توان در دمای اتاق و به دور از گرما و رطوبت نگهداری کرد و فرم شکسته ان را در صورت نگهداری در دمای اتاق تا ۲۸ بعد از باز کردن مصرف کرد.

 

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است و یا بیش از چهار ساعت از زمان مصرف این دارو گذشته است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو  باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

اجتناب از استفاده از آنتی اسیدها بدون مشورت با پزشک معالج خود. فقط نوعی از داروهای ضد اسید معده را دکتر شما توصیه می‌کند، مصرف کنید. برخی آنتی اسیدها می‌توانید جذب این دارو را برای بدن شما سخت‌تر کند.

نمی‌توان این دارو را به طور همزمان با داروهایی نظیر کلستیرامین یا کلستیپول مصرف کرد، از این رو با مشورت با پزشک باید چند ساعت بین مصرف داروی اورسودیول با داروهای ذکر شده در بالا فاصله زمانی وجود داشته باشد تا از تداخل‌های دارویی متعاقب آن پیشگیری گردد.

 

عوارض جانبی داروی اورسودیول

مصرف داروی اورسودیول می‌تواند باعث ایجاد علائم جدی آلرژیک در فرد مصرفکننده شود. اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک معالج خود گزارش دهید:

  • مشکلات کبدی، حالت تهوع، درد در قسمت فوقانی معده، خارش، احساس خستگی، از دست دادن اشتها، ادرار تیره رنگ، مدفوع به رنگ رنگین کمان، یرقان (زرد شدن پوست یا چشم‌ها)؛ یا
  • علائم ابتلا به یک عفونت جدید شامل ضعف ناگهانی یا ناخوشی عمومی، تب، لرز، گلودرد، زخم دهان، زخم پوست، بلع مشکل یا دردناک.

داروی اورسودیول

عوارض جانبی شایع این دارو شامل موارد زیر است :

  • سردرد، سرگیجه؛
  • درد یا ناراحتی خفیف در ناحیه معده ؛
  • تهوع، اسهال، یبوست؛
  • نشانه‌های ابتلای به سرما خوردگی مانند آبریزش یا گرفتگی بینی، عطسه، گلودرد.
  • ریزش مو؛ یا
  • خارش خفیف یا راش‌های پوستی.

 

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

 

چه داروهایی  مصرف  داروی اورسودیول را تحت تاثیر قرار می دهند؟

بسیاری از داروهای دیگر می‌توانند با این دارو تداخل  ایجاد کنند. این داروها شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی است. فهرستی از تمام داروهای خود را به هر ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی که به شما ارائه دهید.

اطلاعات بیشتر در مورد داروی اورسودیول

به یاد داشته باشید که این دارو را به دور از دسترس کودکان نگه داری کرده و با فرد دیگری به خاطر عوارض احتمالی ناشی از مصرف یا مصرف نادرست آن به اشتراک نگذارید و این دارو را تنها زمانی مصرف کنید که توسط پزشک معالج برای شما تجویز شده باشد.

منبع: drugs.com

این مقاله به‌طور اختصاصی توسط گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.