داروی الوریک (Febuxostat) یک داروی تجویزی است که مهارکننده Xanthine oxidase نام دارد که باعث کاهش تولید اسید اوریک در بدن شما می‌شود. تجمع اسید اوریک می‌تواند منجر به نقرس یا سنگ کلیه شود. از این دارو برای درمان غلظت‌های بالای خون اسید اوریک در بیماران مبتلابه نقرس استفاده می‌شود. این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی و بررسی نکات مهم، ویژگی‌ها و عوارض جانبی این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم در مورد داروی الوریک

اگر شما به مصرف داروی فیبوکواستات حساسیت دارید، یا اگر شما نیز با آساتیپورین (Azasan، Imuran)، موراپوپورین (Purinethol) یا تئوفیلین (Elixophyllin، TheoCap، Theochron، Uniphyl) درمان می‌شوید، نباید از این دارو استفاده کنید.

قبل از مصرف داروی اولریک، اگر بیماری کلیوی، بیماری کبدی، دیابت، بیماری قلبی، سرطان، سندرم Lesch-Nyhan، سابقه حمله قلبی یا سکته مغزی داشته‌اید، یا اگر تابه‌حال پیوند عضو داشته‌اید، به پزشک خود اطلاع دهید.

وقتی اولین بار مصرف اولریک را شروع کردید، ممکن است افزایش عوارض جانبی نقرس را تجربه کنید. برای حصول بهترین نتایج، دارو را همان‌طور که توصیه‌شده است، مصرف کنید. پزشک شما ممکن است داروهای ضدالتهابی دیگری را برای شما در ۶ ماه اول درمان همراه با این دارو تجویز کند.

برای اطمینان از این‌که این دارو به حل مشکل شما کمک می‌کند، ممکن است خون شما اغلب مورد آزمایش قرار گیرد. همچنین به‌طور منظم پزشک خود را ببینید.

نکاتی که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگرشما به febuxostat آلرژی دارید یا اگر شما با هر یک از داروهای زیر درمان می‌شوید نباید از این دارو استفاده کنید:

• آزاتیوپرین (Azasan، Imuran)؛
• مرکاپتوپورین (پورینتول).

برای اطمینان از اینکه این دارو برای شما خطری را در پی ندارد، به پزشک خود اگر موارد زیر را داشتید مشورت کنید:

• بیماری کلیوی،

• بیماری کبدی،

• دیابت

• بیماری قلبی،

سرطان،

• سندرم Lesch-Nyhan،

• سابقه حمله قلبی یا سکته مغزی داشته‌اید

• یا اگر تابه‌حال پیوند عضو داشته‌اید.

FDA این دارو را از نظر عوارض بر روی بارداری در گروه C قرار داده است و مشخص نیست که آیا زالاتان به یک نوزاد به دنیا نیامده آسیب برساند یا نه. اگر شما باردار هستید یا قصد در حین استفاده از این دارو قصد باردار شدن را دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

معلوم نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می‌شود یا اینکه ممکن است به یک کودک شیرخوار آسیب برساند یا نه. هنگام دریافت این دارو نباید به کودک شیرخوار خود را با شیر مادر تغذیه کنید.

نحوه مصرف داروی الوریک

این دارو را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. دستورالعمل های پزشک خود را در مورد چگونگی مصرف دارو دنبال کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. دکتر شما ممکن است گاهی اوقات دوز داروی شما  را برای اطمینان برای گرفتن  بهترین نتایج،  تغییر دهید. این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید.

وقتی اولین بار مصرف اولریک را شروع کردید، ممکن است افزایش عوارض جانبی ناشی از بیماری نقرس را تجربه کنید. برای حصول بهترین نتایج، دارو را همان‌طور که توصیه‌شده است، مصرف کنید. پزشک شما ممکن است داروهای ضدالتهابی دیگری را برای شما در ۶ ماه اول درمان همراه با این دارو تجویز کند.

برای اطمینان از این‌که این دارو به حل بیماری شما کمک می‌کند، ممکن است خون شما نیاز به آزمایش خون داشته باشید. همچنین به‌طور منظم توسط پزشک خود مراقبت شوید.

این دارو را در دمای اتاق به دور از گرما و رطوبت نگهداری کنید.

طریقه مصرف داروی الوریک

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس ، تماس بگیرید.

انتظار می‌رود که مصرف بیش‌ازحد از داروی الوریک علائم تهدیدکننده حیات را در مصرف‌کننده ایجاد کند.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

دستورالعمل‌های پزشک خود را در مورد هرگونه محدودیت در مصرف مواد غذایی، نوشیدنی‌ها یا فعالیت‌های ورزشی دنبال کنید.

عوارض جانبی داروی الوریک

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به داروی الوریک مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر عوارض جانبی جدی زیر را مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید:

• درد قفسه سینه و یا احساس خفیفی، دردی که به سمت بازو یا شانه گسترش می‌یابد، تهوع، عرق کردن، احساس ناخوشی عمومی؛
• بی‌خوابی ناگهانی یا ضعف به‌ویژه در یک‌طرف بدن؛
• سردرد ناگهانی، سردرگمی و گیجی، مشکلات در بینایی، نحوه بیان یا تعادل در حرکات بدن؛
• تهوع، درد معده، تب خفیف، از دست دادن اشتها، ادرار تیره‌رنگ، مدفوع خاکستری‌رنگ، یرقان (زرد شدن پوست یا چشم).

 

عوارض داروی الوریک

عوارض جانبی شایع این دارو شامل موارد زیر است:

• حالت تهوع؛
• درد مفصلی، ورم یا سفتی بدن
• خارش پوست خفیف؛
• سرگیجه.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی این دارو را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

در مورد تمام داروهای دیگر مخصوصاً تئوفیلین (الیوکوفیلین، TheoCap، Theochron، Uniphyl) که استفاده می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

بسیاری از داروها ممکن است با داروهای این دارو تداخل داشته باشند، ازجمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی. به هر یک از ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی به شما چه درباره تمام داروهایی که در حال حاضر استفاده می‌کنید و هر دارویی که شروع به استفاده از آن کرده یا استفاده از آن را متوقف کرده اید، اطلاع دهید. بدون اطلاع به پزشک خود شروع به مصرف دارویی جدید نکنید.

منبع مقاله Drugs.com
این مقاله به‌طور اختصاصی توسط گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.