داروی استلارا (ustekinumab) یک داروی سرکوب‌کننده سیستم ایمنی است که باعث کاهش اثرات یک ماده شیمیایی در بدن می‌شود که می‌تواند باعث التهاب در بدن انسان شود. این دارو در بزرگ‌سالان برای درمان پلاک ناشی از بیماری پسوریازیس (بیماری صدف) یا آرتریت پسوریازیس استفاده می‌شود. گاهی اوقات استلارا همراه با داروی دیگری به نام metotrexate تجویز می‌شود. داروی استلارا همچنین برای درمان بیماری کرون متوسط تا شدید پس‌ازآنکه سایر داروها بدون موفقیت مورداستفاده قرار گرفتند، مورداستفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله به بررسی کامل این دارو، نکات مهم در مورد مصرف و عوارض جانبی آن می‌پردازیم.

اطلاعات مهم مربوط به داروی استلارا

اگر در طی ۱۲ ماه گذشته واکسن سل یعنی BCG (Bacillus Calmette and Guerin)  را دریافت کرده اید، نباید از داروی استلارا استفاده کنید.
عفونت های شدید ممکن است در طول درمان با استلارا رخ دهد. اگر علائم عفونت مانند تب، لرز، درد عضلانی، تنگی نفس، کاهش وزن، اسهال یا درد معده، سوزش در هنگام ادرار، احساس خستگی، خستگی پوست یا قرمزی، زخم های دردناک پوست ، یا سرفه خونی را مشاهده کردی به پزشک خود اطلاع دهید.

نکات مهمی که باید قبل از استفاده از داروی استلارا بدانید

اگر شما به این دارو حساسیت دارید و یا موارد زیر رادارید، نباید این دارو را مصرف کنید:

• بیماری سل فعال

• اگر در طی ۱۲ ماه گذشته واکسن سل یعنی BCG (Bacillus Calmette and Guerin)  را دریافت کرده اید

اگر شما تا به حال مبتلا به سل بوده اید، اگر هرکسی در خانواده شما مبتلا به سل بوده یا اگر اخیرا به ناحیه ای مسافرت کرده اید  که سل معمولا شایع است، به پزشک خود اطلاع دهید.

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما خطری ندارد، در موارد زیر، با پزشک خود مشورت کنید:

• علائم عفونت (تب، لرز، سرفه، درد عضلانی، اسهال، درد هنگام ادرار کردن، احساس خستگی)؛
• یک سابقه عفونت مزمن؛
• حساسیت به لاتکس؛
• گرمازدگی، قرمزی یا زخم بر پوست شما؛
• اگر شما  به طور برنامه ریزی شده در حال دریافت واکسن هستید؛
• اگر تا به حال فتوتراپی (نور درمان) دریافت کرده اید؛
• اگر تا به حال واکسن مربوط به  آلرژی دریافت کرده اید.

برخی از افراد مصرف‌کننده این دارو مبتلابه سرطان پوست (غیر ملانوم) بوده‌اند. بااین‌حال، ممکن است این افراد افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست را داشته باشند. با پزشک خود درباره این خطر صحبت کنید و علائم پوستی خود را مشاهده کنید. شما ممکن است نیاز به آزمایش‌های منظم پوست داشته باشید.

انتظار نمی رود که این دارو به یک نوزاد به دنیا نیامده آسیب برساند یا نه. اگر شما باردار هستید یا قصد در حین استفاده از این دارو قصد باردار شدن را دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر باردار هستید، نام شما ممکن است در لیست مراقبت های ویژه بارداری ذکر شده باشد. پیگیر نتایج حاملگی و ارزیابی اثرات این دارو بر روی نوزاد خود باشید.
این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار انتقال‌یافته و به یک کودک شیرخوار آسیب برساند. اگر شما در حال تغذیه نوزاد با شیر مادر هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.

 این دارو برای درمان افراد زیر ۱۸ سال،  مورد تایید نیست.

چگونه باید داروی استلارا را استفاده کنید؟

قبل از اینکه شما شروع به درمان با این دارو کنید، پزشک شما ممکن است آزمایش هایی انجام دهد تا مطمئن شود که شما  سل و سایر عفونت ها را ندارید.
   راهنمایی‌های بر روی برچسب داروی خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه شده، مصرف نکنید.
این دارو از طریق تزریق زیر پوستی و یا به یک ورید از طریق IV تزریق می‌شود. به شما ممکن است نشان داده شود که چگونه در خانه از روش  IV استفاده کنید. اگر این روش مصرف تزریق را بلد نیستید و  طرز استفاده از سرنگ، لوله IV و موارد دیگر مورد استفاده را نمی‌دانید، این دارو را به خودتان تزریق نکنید.
داروی استرالا معمولاً هر ۱۲ هفته یک بار تزریق می‌شود، اما دو تزریق اول شما باید، ۴ هفته با هم فاصله داشته باشد. برای بیماری کرون، اولین دوز ممکن است با تزریق IV انجام شود. دستورالعمل پزشک خود را با  در مورد دوز های مصرفی با دقت دنبال کنید.
 اگر هرگونه تغییراتی در وزن دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. دوز مصرفی این دارو بر اساس وزن است، و هر گونه تغییر در وزن ممکن است دوز را تحت تاثیر قرار دهد.
ارائه کننده خدمات مراقبت به شما، باید بهترین مکان‌های بدن شما را برای تزریق این دارو به شما نشان دهد. هر زمان که تزریق می‌کنید، در تزریق بعدی از محل دیگری  برای تزریق استفاده کنید. دو بار در یک ردیف به همان محل  انتخاب شده تزریق کنید. اجتناب از تزریق دارو به پوست که  باعث قرمز، کبود، تورم و یا حساس شدن پوست می‌شود.
اگر شما علائم بیماری سل که شامل موارد زیر است را دارید، با پزشک خود تماس بگیرید: تب، سرفه، عرق شبانه، از دست دادن اشتها، کاهش وزن و احساس خستگی.
در هنگام استفاده از داروی Stelara، شما باید آزمایش های خون مکرری را انجام دهید.
در هنگام دریافت داروی استلارا باید تحت مراقبت پزشک قرار گیرید.
هر سرنگ تزریقی یا بطری یک بار مصرف از این دارو فقط برای  یک بار استفاده است. بعد از یک بار مصرف، پس از تزریق دوزهای خود، حتی اگر مقداری از دارو باقیمانده باشد، آن را دور بیندازید.
این دارو را در یخچال نگهداری کرده و آن را منجمد نکنید. برای محافظت در مقابل نور ویال ها را در جای درستی نگه دارید.
 نحوه مصرف داروی استلارا

اطلاعات دوز مصرفی این دارو

دوز مصرفی روزانه بزرگ‌سالان برای درمان پسوریازیس:

۱۰۰ کیلوگرم (۲۲۰ پوند) یا کمتر:

دوز اولیه: ۴۵ میلی‌گرم زیر جلدی به‌صورت یک‌بار در ابتدا و ۴ هفته بعد

دوز نگهدارنده: ۴۵ میلی‌گرم زیر جلدی به‌صورت یک‌بار در هر ۱۲ هفته

بیش از ۱۰۰ کیلوگرم (۲۲۰ پوند):

دوز اولیه: ۹۰ میلی‌گرم زیر جلدی به‌صورت یک‌بار در ابتدا و ۴ هفته بعد

دوز نگهدارنده: ۹۰ میلی‌گرم زیر جلدی به‌صورت یک‌بار در هر ۱۲ هفته

نکته: در افرادی که وزن بیش از ۱۰۰ کیلوگرم داشتند، دوز ۴۵ میلی‌گرم نیز مؤثر بود. بااین‌حال، ۹۰ میلی‌گرم باعث افزایش کارایی شد.

استفاده: برای درمان بیماران بالغ (۱۸ سال و بالاتر) با پسوریازیس پلاسمی (بیماری صدف) متوسط ​​تا شدید که داوطلب برای فتوتراپی یا درمان سیستمیک هستند.

دوز مصرفی معمول در بزرگ‌سالان برای درمان آرتریت روماتوئید:

دوز اولیه: ۴۵ میلی‌گرم زیر جلدی به‌صورت یک‌بار در ابتدا و ۴ هفته بعد

دوز نگهدارنده: ۴۵ میلی‌گرم زیر جلدی به‌صورت یک‌بار در هر ۱۲ هفته

برای بیماران مبتلابه پسوریازیس پلاسمی متوسط ​​تا شدید با وزن بیش از ۱۰۰ کیلوگرم (۲۲۰ پوند):

دوز اولیه: ۹۰ میلی‌گرم زیر جلدی به‌صورت یک‌بار در ابتدا و ۴ هفته بعد

دوز نگهدارنده: ۹۰ میلی‌گرم زیر جلدی به‌صورت یک‌بار در هر ۱۲ هفته

استفاده: برای درمان بزرگ‌سالان (۱۸ سال و بالاتر) با آرتریت فعال و پسوریازیس. این دارو را می‌توان به‌تنهایی یا در ترکیب با داروی متوترکسات (MTX) استفاده کرد.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

در صورتی که ویزیت پزشک  برای تزریق  یک دوز از این دارو را از دست دادید، از دستورالعمل پزشک خود مطلع شوید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو  باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

اجتناب از بودن در مجاورت افرادی که بیماری یا عفونت دارند. اگر نشانه هایی از عفونت را مشاهده کردید، به پزشک خود بلافاصله بگویید.
در حین استفاده از Stelara یک واکسن “زنده” را دریافت نکنید و از تماس با کسی که اخیرا یک واکسن زنده دریافت کرده اید جلوگیری کنید. احتمال دارد این ویروس به شما منتقل شود. واکسن های زنده شامل واکسن سرخک، اوریون، سرخجه (MMR)، روتا ویروس، تیفوئید، تب زرد، واریسلا (رحم)، زوستر (زونا) و واکسن آنفولانزا است.
واکسن BCG نباید حداقل یک سال پس از دریافت آخرین دوز داروی استلارا دریافت شود.
واکسن‌های غیر زنده (از جمله داروهای آنفولانزا) ممکن است در طول درمان شما مؤثر نباشدو ممکن است به طور کامل از بیماری شما محافظت نکنند. قبل از شروع درمان با این دارو اطمینان حاصل کنید که در همه واکسن‌های لازم را دریافت کرده‌اید.

عوارض جانبی این دارو

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، را مشاهده کنید با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

عفونت‌های شدید ممکن است در طول درمان با این دارو رخ دهد. اگر علائم عفونت مانند تب، لرز، درد عضلانی، تنگی نفس، کاهش وزن، اسهال یا درد معده، سوزش در هنگام ادرار، احساس خستگی، حساسیت پوست یا قرمزی، زخم‌های دردناک پوست ، یا سرفه خونی را دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید:

تغییر در اندازه یا رنگ خال پوستی شما؛
تورم، درد، گرما، یا قرمزی در هر جایی از بدن شما؛
درد معده که ناگهانی و شدید ؛یا به آرامی ؛، تغییرات در عادات روده (اسهال یا یبوست)؛
درد یا سوزش هنگام ادرار کردن؛
درد قفسه سینه، خس خس سینه، سرفه با مخاط زرد یا سبز؛
سردرد شدید، سردرگمی، تغییر وضعیت ذهنی، مشکلات بینایی و  یا تشنج.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل :

• نشانه های سرماخوردگی مثل آبریزش و گرفتگی بینی، عطسه، سرفه، گلودرد؛

• خارش؛

• استفراغ؛

• سردرد

• خارش یا ترشح واژن؛

• خستگی خفیف؛

• قرمزی در محلی که در آن این دارو تزریق شد.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی  مصرف  این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

ممکن است داروهای دیگری با این دارو تداخل داشته باشند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها، و محصولات گیاهی است. با پزشک خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده‌اید،  مشورت کنید.

منبع: drugs.com

این مقاله توسط  مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفاً نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.