داروی استراترا (Atomoxetine) دارویی که بر روی مواد شیمیایی مغز و اعصاب تأثیر می‌گذارد که به بیش فعالی و اختلال کنترل ضربه کمک می‌کنند. از این دارو برای درمان اختلال بیش فعالی همراه با کمبود توجه (ADHD) استفاده می‌شود. این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی و بررسی نکات مهم، ویژگی‌ها و عوارض جانبی این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم در مورد داروی استراترا

اگر گلوکوم زاویه‌دار، تومور غده فوق کلیوی، بیماری قلبی یا بیماری عروق کرونر یا دچار بیماری متوسط تا شدید فشارخون هستید، نباید از داروی استراترا استفاده کنید.

همچنین اگر شما یک مهارکننده مونوآمین اکسیداز  (MAO) در ۱۴ روز گذشته مصرف کرده‌اید از این دارو استفاده نکنید. ممکن است که یک تداخل دارویی خطرناک  رخ دهد.   مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز  (MAO)  شامل ایزوکاربوکسازید، لینزولید، فنلزین، رزاژیلین، سلژیلین و ترانیل سیپرومین هستند.

مصرف این دارو ممکن است موجب اختلال روانی جدید یا بدتر شدن (افکار یا رفتار غیرمعمول) مشکل در شما شود، به‌ویژه اگر شما سابقه افسردگی، بیماری روانی یا اختلال دوقطبی داشته باشید.

این دارو همچنین ممکن است موجب سکته مغزی، حمله قلبی و مرگ ناگهانی افراد مبتلابه فشارخون بالا، بیماری قلبی یا نقایص قلبی شود.

برخی از افراد جوان زمانی که برای اولین بار از این دارو استفاده می‌کنند و یا دوز درمانی خود را تغییر می‌دهند، دچار افکار مربوط به خودکشی می‌شوند. پزشک شما نیاز به بررسی کردن شما در ویزیت‌های منظم برای پیشرفت درروند بهبود در حین مصرف این دارو دارد.  شما و همچنین خانواده یا ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی به شما در مورد  تغییرات در خلق‌وخوی و یا علائم در شما باید هشیار باشند.

نکاتی که باید قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر به این دارو حساسیت دارید ویا شرایط زیر را داشته باشید، نباید از داروی استراترا استفاده کنید:

• مشکلات قلب و عروق خونی شدید
• گلوکوم زاویه دار؛
• فئوکروموسیتوما (تومور غده فوق کلیوی).

این دارو ممکن است موجب سکته مغزی، حمله قلبی و مرگ ناگهانی در افراد خاص شود. اگر موارد زیر رادارید، به پزشک اطلاع دهید:

• مشکلات قلبی یا نقص مادرزادی قلبی.
• فشار خون بالا؛ یا
• سابقه خانوادگی بیماری قلبی یا مرگ ناگهانی.

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما بی‌خطر است، اگر شما یا هرکسی که در خانواده‌تان موارد زیر را داشتید، به پزشک خود اطلاع دهید:

• افسردگی، بیماری روحی، اختلال دوقطبی، روان درمانی؛
• افکار یا اقدامات خودکشی؛
• فشار خون پایین؛
• بیماری کبدی.

معلوم نیست که آیا این دارو به نوزاد متولدشده آسیب می‌رساند یا نه. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود در این زمینه اطلاع دهید.

مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می‌شود یا اینکه این ممکن است به یک کودک شیرخوار آسیب برساند یا نه. درصورتی‌که در حال شیردهی هستید، به پزشک خود دراین‌باره اطلاع دهید.

این دارو برای مصرف در افراد زیر ۶ سال مورد تایید نیست.

نحوه مصرف داروی استراترا

داروی استراترا را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید.

شما می‌توانید این دارو را با یا بدون غذا مصرف نمایید.

این دارو معمولاً به‌صورت یک‌بار در روز صبح یا  به‌صورت دو بار در روز  و  در صبح و اواخر بعدازظهر مصرف می‌شود. دستورالعمل‌های پزشک خود را در این زمینه دنبال کنید.

این دارو را در زمان یکسانی از روز همراه یک لیوان پر از آب میل نمایید.

هرگز  این دارو را خرد نکنید، نجوید و آن را به‌صورت کامل مصرف کنید. اگر مشکلی در بلع این دارو دارید، به پزشک خود در این زمینه اطلاع دهید.

برای به دست آوردن بیشترین سود از این دارو، آن را به‌طور منظم مصرف کنید. قبل از اتمام دوره قبلی دارویی و همچنین تاریخ انقضای داروی خود، داروی جایگزین را تهیه کنید.

از یک کپسول که باز یا به‌طور تصادفی شکسته شده استفاده نکنید. داروی داخل کپسول می‌تواند خطرناک باشد درصورتی‌که دارو به چشم وارد شد. اگر این اتفاق افتاد، چشم خود را با آب بشویید. از پزشک یا  یک دکتر داروساز بخواهید که روش دفع صحیح این دارو را به شما آموزش دهد.

در هنگام مصرف  این دارو، پزشک شما باید شما در بازبینی‌های منظم موردبررسی قرار دهد. ضربان قلب، فشارخون، قد و وزن نیز ممکن است اغلب موردبررسی قرار گیرد.

داروی استراترا باید در دمای اتاقی به‌دوراز گرماو رطوبت نگهداری شود.

نحوه مصرف داروی استراترا

چه اتفاقی می‌افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

ازآنجاکه از این دارو تنها در زمان  موردنیاز استفاده می‌شود ، شما به‌احتمال‌زیاد دوزی را فراموش نمی‌کنید. اما به‌محض اینکه شما دوز فراموش‌شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش‌شده اجتناب کنید. برای جبران دوز ازدست‌رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش‌ازحد مصرف کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس ، تماس بگیرید. علائم مصرف بیش‌ازحد ممکن است شامل خواب‌آلودگی، سرگیجه، مشکلات معده، رعشه( ترمور) و یا رفتار غیرمعمول باشد.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

اجتناب از استفاده یا دست زدن به یک کپسول باز یا شکسته. اگر دارو از داخل کپسول در چشم شما قرار گیرد، آن‌ها را کاملاً با آب شستشو دهید و با پزشک خود تماس بگیرید.

مصرف این دارو ممکن است تفکر یا پاسخ‌دهی شمارا مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.

عوارض جانبی داروی استراترا

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، را مشاهده کنید با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

هرگونه نشانه‌های جدید و یا بدتر شدن وضعیت خود، از قبیل: اضطراب، حملات هراس،  کم‌خوابی ، یا احساس بیهودگی، تحریک‌پذیری، خشم، پرخاشگری، بی‌قراری، افسردگی شدید (ذهنی یا جسمی)، افسردگی یا افکار خودکشی یا صدمه زدن به خودتان را به پزشک اطلاع دهید.

این دارو می‌تواند بر رشد کودکان تأثیر بگذارد. در صورت استفاده از این دارو، اگر فرزند شما دارای  حالت طبیعی از رشد نبود، به پزشک خود در این زمینه اطلاع دهید.

اگر موارد زیر را داشتید مصرف دارو را قطع کرده و فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

• علائم مشکلات قلبی مانند درد قفسه سینه، مشکل تنفس، احساس مثل‌اینکه شما ممکن است بی‌هوش شوید؛
• نشانه‌های روان‌پریشی مانند توهم (مشاهده یا شنیدن چیزهایی که واقعی نیستند)، مشکلات رفتاری جدید، تجاوز، پرخاشگری، پارانویا؛
• مشکلات کبدی ، درد معده (سمت راست و یا در قسمت بالا سمت راست)، خارش، علائم آنفولانزا، ادرار تیره‌رنگ، یرقان (زرد شدن پوست یا چشم)؛
• ادرار دردناک و دشوار
• نعوظ دردناک یا اینکه این حالت بیش از ۴ ساعت طول می‌کشد (این‌یک عارضه جانبی نادر است).

عوارض جانبی داروی استراترا

عوارض جانبی شایع این دارو شامل موارد زیر است:

• تهوع، استفراغ، ناراحتی معده، یبوست؛
• خشکی دهان، از دست دادن اشتها؛
• تغییرات در خلق و خوی، احساس خستگی؛
سرگیجه؛
• مشکلات ادراری؛
• ناتوانی جنسی، مشکل در داشتن نعوظ.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

با پزشک خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده‌اید، به ویژه موارد زیر مشورت کنید:

داروهای ضدافسردگی
• داروهای مصرفی برای درمان و کنترل آسم؛
• داروهای مصرفی برای کنترل فشارخون ؛
• داروهای مصرفی برای درمان سرماخوردگی یا آلرژی که شامل یک ضد انعقاد مانند سودو افدرین ( پسودو افدرین) یا فنیل افرین است.

این لیست کامل نیست و بسیاری از داروهای دیگر می‌توانند با این دارو تداخل  ایجاد کنند. این داروها شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی است. فهرستی از تمام داروهای خود را به هر ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی که به شما ارائه دهید.

منبع مقاله Drugs.com
این مقاله به‌طور اختصاصی توسط گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.