جلد کردن دفتر از کارهای مورد علاقه همه دانش آموزان در روزهای منتهی به شروع سال تحصیلی است البته این روزها با رونق دفترهای سیمی و جلد پلاستیکی دیگر جلد کردن دفتر طرفدار چندانی ندارد و به خاطرات پیوسته است. اما اگر این کار را با روش‌های جدید و متفاوتی انجام دهید نه تنها رسوم گذشته را زنده خواهید کرد بلکه می‌توانید دفترهای معمولی و ساده را به دفترهایی زیبا و خوشرنگ و لعاب تبدیل کنید. جلد کردن دفتر با پارچه یکی از این روش‌ها است که با استفاده از پارچه‌های اضافی و چند ترفند ساده قابل انجام است. در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز ما به شما آموزش خواهیم داد که جلد کردن دفتر را چطور با پارچه انجام دهید تا برای سال تحصیلی جدید دفترهای کلاسوری خوشرنگ و زیبا داشته باشید.

وسایل لازم برای جلد کردن دفتر با پارچه

  • دفتر (ترجیحا دفترهای جلد مقوایی و دفترهای ساده، اما می‌توان دفترهای جلد پلاستیکی و یا سیمی را نیز با این روش جلد کرد، دقت داشته باشید که این روش جلد کردن دفتر قابل بازگشت نیست یعنی شما نمی‌توانید بدون صدمه زدن به جلد دفتر آن را جدا کنید. پس حتما در انتخاب پارچه دقت کنید و یک پارچه با رنگ و طرح زیبا انتخاب کنید)
  • پارچه (پارچه نسبتا ضخیم مثل چیت و تترون)
  • چسب ماتیکی
  • چسب مایع
  • قیچی
  • مقدار کمی مقوای رنگی در سه یا چهار رنگ

جلد کردن دفتر با استفاده از پارچه‌های اضافی

روش کار جلد کردن دفتر با پارچه

برای شروع کار دفتر مورد نظرتان را بردارید و باز کنید و روی پارچه قرار دهید. قیچی را بردارید و دور تا دور پارچه را با دو سانتی‌متر فاصله از لبه دفتر قیچی کنید، مراقب باشید که به خود دفتر صدمه نزنید.

جلد کردن دفتر با استفاده از پارچه‌های اضافی

حال روی یک طرف جلد دفتر را تماما چسب مایع بزنید و پارچه را روی آن بکشید. دفتر را با دستتان به طور عمودی خم کنید تا این حباب‌ها از بین بروند. دقت کنید که هیچ حباب هوایی بین پارچه و جلد دفتر باقی نماند چون پس از خشک شدن چسب نمی‌توان حباب‌ها را از بین برد.

جلد کردن دفتر با استفاده از پارچه‌های اضافی

با طرف دیگر جلد دفتر نیز همین کار را انجام دهید. سپس قیچی را بردارید و لبه پارچه را مانند تصویر قیچی کنید تا به خود دفتر برسید، دقیقا مشابه همان کاری که در جلد کردن معمولی با جلد نایلونی انجام می‌دادیم. این کار را با هر دو قسمت بالا و پایین دفتر انجام دهید.

جلد کردن دفتر با استفاده از پارچه‌های اضافی

حال دفتر را باز کنید و لبه‌های پارچه را روی خود پارچه برگردانید و چسب بزنید (یعنی حدود یک سانتی‌متر) سپس این لبه تا شده را روی دفتر تا کنید و چسب بزنید. این کار برای این انجام می‌شود که لبه پارچه تمیز باشد و نخ پس ندهد. دقت کنید که این تاها را کاملا متقارن انجام دهید و چسب را محکم و کامل روی آن بزنید.

جلد کردن دفتر با استفاده از پارچه‌های اضافی

دور تا دور جلد پارچه‌ای دفتر را به همین روش تا بزنید و تمیزکاری کنید. برای احتیاط بهتر است ابتدا قسمت جلوی جلد را تا کنید و پس از خشک شدن طرف دیگر را چسب بزنید. هنگام خشک شدن دفتر را باز بگذارید تا جلد و صفحات دفتر به هم نچسبند.

جلد کردن دفتر با استفاده از پارچه‌های اضافی

حال کار جلد کردن دفتر شما با پارچه به پایان رسیده است و بهتر است آن را زیر یک جسم صاف و سنگین (مثلا زیر فرش) قرار دهید تا کاملا صاف شود. پس از آن می‌توانید از این دفتر استفاده کنید اما برای زیباتر شدن و کاربردی‌تر شدن دفتر می‌توانید یک کار جالب دیگر هم انجام دهید که در ادامه به آن می‌پردازیم.

جلد کردن دفتر با استفاده از پارچه‌های اضافی

گاهی پیش می‌آید که بخواهیم از یک دفتر برای چند منظور استفاده کنیم (به خصوص برای دفترهای با تعداد صفحه بالا) و یا بخواهیم علامت گذاری‌های خاصی را در آن انجام دهیم تا بعدا راحت‌تر به آن صفحه دسترسی داشته باشیم. کاغذهای چسبدار برای این منظور طراحی شده‌اند اما کار کردن با این کاغذها چندان ساده نیست، چسب این کاغذها چندان قوی نیست و صاف کردن آن روی دفتر تقریبا غیرممکن است. به همین دلیل بهتر است خودتان با استفاده از مقوای رنگی و کمی چسب ماتیکی علامت گذاری‌ها را در فواصل مشخص در دفتر انجام دهید.

جلد کردن دفتر با استفاده از پارچه‌های اضافی

برای این کار سه یا چهار تکه مقوا را (بسته به این که چند کاربرد برای این دفتر در نظر گرفته‌اید) در رنگ‌های متفاوت در اندازه ۲ در ۵ سانتی‌متر برش دهید. ابتدا تعداد صفحات دفتر را به تعداد این کاغذها به اضافه یک تقسیم کنید مثلا اگر یک دفتر ۲۰۰ برگ دارید و سه قطعه مقوایی برش داده‌اید هر ۵۰ صفحه یک بار باید صفحات دفتر را علامت بزنید.

از اولین صفحه دفتر عبور کنید و سراغ اولین صفحه علامت زده شده بعدی بروید، دو سانتی‌متر انتهایی مقوای رنگی را چسب بزنید و  به بالای صفحه دفتر بچسبانید. سپس سراغ صفحه علامت زده شده بعدی بروید و مقوای بعدی را کمی پایین‌تر به کاغذ بچسبانید و همین طور تا آخر ادامه دهید. به این ترتیب دفتر کلاسوری شما آماده استفاده است و می‌توانید نام هر درس را روی مقوای رنگی بنویسید و در سال  تحصیلی جدید و یا برای کارهای اداری و روزمره خود از آن استفاده کنید.

جلد کردن دفتر با استفاده از پارچه‌های اضافی

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش فرهنگ و هنر در مجله قرمز هنر در خانه مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Crazy Little Project (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)