جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
 • هالث
 • ۲۷ اسفند ۱۳۹۶
 • ۲۰:۰۰
 • 22,020
جایگزین بوتاکس

۷ جایگزین بوتاکس که چروکها را درمان می‌کنند با بررسی مزایا و معایب

اگر به دنبال روشهای جایگزین برای کاهش ظاهر چرکها می‌گردید، چندین روش وجود دارد از جمله کرمهای مختلف، سرمها، درمانهای موضعی و درمانهای طبیعی موجود در بازار. از بوتاکس سنتی تا جایگزین بوتاکس اینجا چندین روش ثابت شده وجود دارد که چروکها را درمان می‌کنند:

 • درمانهای قابل تزریق دیگر
 • ورزش صورت
 • ماسکهای صورت
 • ویتامین‌ها
 • کرمهای صورت
 • لایه برداری شیمیایی

برای اینکه در مورد این درمانهای پوستی بیشتر بدانید ادامه مطلب را بخوانید

 

بوتاکس چیست؟

سم بوتولینوم تیپ A (بوتاکس) یکی از شناخته شده‌ترین روشها برای رفع چروکها و دیگر نشانه‌های پیری است. این داروی تجویزی به عضلات صورت تزریق می‌شود.

بوتاکس با ثابت نگه داشتن عضلاتی که بوتاکس به آنها تزریق شده، عمل می‌کند بنابراین ظاهر صورت صاف و آرام به نظر می رسد. بوتاکس در کاهش ظاهر چروکها و پیشگیری از تشکیل چروکهای جدید، موثر است. این درمان ممکن است گران باشد. قیمتها متفاوت است و بستگی به نواحی مورد استفاده و تعداد تزریقها دارد. معمولا از ۲۰۰ هزار تومان شروع می‌شود. مثلا برای پیشانی حداقل ۵۰۰ هزارتومان قیمت دارد که با این حساب روش گرانی محسوب می‌شود.

اثرات این روش موقتی است بنابراین برای نگه داشتن اثرات آن باید این درمان را تکرار کنید. یک مطالعه نیز نشان داد افرادی که از بوتاکس استفاده می‌کنند، بروز احساسات در آنها کاهش می‌یابد زیرا احساسات از طریق عملکردهای صورت به مغز گره خورده است.

 

۷ جایگزین بوتاکس

 1. مواد تزریقی دیگرجایگزین بوتاکس

دیسپورت همانند بوتاکس یک نوروتوکسین است. این ماده از همان نوع سم بوتولینوم A تحت عنوان بوتاکس ساخته شده اما تکنیک اندازه گیری دوز و ساختار آن متفاوت است. نتایج به دست آمده برای دیسپورت و بوتاکس یکسان است اما دیسپورت ظاهرا کمی سریعتر عمل می‌کند. هیچ تحقیق رسمی از طرف شرکت سازنده انحام نشده است. اگر چه این نوع بوتاکس اخیرا در کشور ما بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است.

همچنین در عین حال که دیسپورت ارزان تر است، واحدهای بیشتری از دیسپورت برای بدست آمدن نتایج مشابه بوتاکس مصرف می‌شود. در نهایت هزینه آنها یکسان است.

میوبلوک یک ماده تزریقی دیگر است. این ماده از سم بوتولینوم توکسین B ساخته شده است. به همین دلیل یک نوروتوکسین است که به همان روش نمونه‌های تزریقی قبلی عمل می‌کند. با این حال همان اثر را ندارد و اثرات آن همانقدر پایدار نیستند. با توجه به برچسب گذاری سازمان غذا و داروی آمریکا، اثرات میوبلوک تقریبا ۳ تا ۴ ماه طول می‌کشد برخلاف بوتاکس که ۵ تا ۶ ماه دوام دارد.

 

مزایا: اثرات این درمانهای تزریقی شبیه به بوتاکس است.

معایب: این درمانها ممکن است گران باشند. همچنین به همان روش بوتاکس عمل می‌کنند بنابراین اگر شما به دنبال یک جایگزین بوتاکس خیلی متفاوت می‌گردید، اینها بهترین انتخاب برای شما نیستند.

 1. ورزش صورت

اگر ورزش می‌تواند به برطرف کردن پیری در بدن کمک کند چرا در صورت این تاثیر را نداشته باشد؟ یک روش امتحان شده توسط افراد مشهوری چون جنیفر آنیستون و سیندی کراوفورد، ورزش صورت با استفاده از بادکش و ماساژ صورت برای بهبود جریان خون و گردش خون استفاده می‌شود. همچنین گفته می‌شود که برای سیستم لنفاوی نیز کار می‌کند تا سموم موجود در بافتها را خارج کند.

 

مزایا: ورزش صورت طبیعی است و نیازمند هیچ تزریق یا سوزنی نیست.

معایب: این روش ممکن است گران باشد، البته بادکش کردن در کشور ما قیمت بسیار ارزانی دارد اما در مورد ماساژ شما باید هزینه بیشتری بدهید. در مجموع این روش به دلیل اینکه خیلی خوب در کشور ما جا افتاده است قیمت بسیار پایینی نسبت به روشهای قبلی دارد و برای بسیاری از موارد به جز چروک صورت هم موثر است. البته این روشها همچنان که مشخص است تحت پوشش بیمه نیستند.

 1. طب سوزنی

طب سوزنی صورت به عنوان یک درمان ضد پیری یک روش نسبتا جدید است اما امیدوار کننده است. یک تحقیق نشان داده است که این روش می‌تواند به بهبود انعطاف پذیری پوست و آبرسانی پوست کمک کند که هر دوی آنها به کاهش ظاهر چروکها کمک می‌کنند.

 

مزایا: این روش کاملا طبیعی است و به نظر می رسد موثر باشد البته تحقیقات کمی در اینمورد صورت گرفته است.

معایب: پیدا کردن کسی که دوره کامل طب سوزنی و به خصوص طب سوزنی صورت را طی کرده باشد، مشکل است. همچنین ممکن است گران باشد و اثرات آن موقتی است. اگر از سوزن می‌ترسید این روش برای شما خوب نیست.

 1. پچهای صورت

پچهای صورت، یا مینی ماسکهای صورت، پچهای پوستی چسبناکی هستند که روی نواحی که مستعد چروک هستند قرار می‌گیرند مثل زیر چشم، کنار لب، پیشانی و بالای لب. این پچها به رفع چروک کمک کرده و باعث می‌شوند پوست صافتر به نظر برسد. این پچها حاوی موادی مثل اسید هیالورونیک و فاکتور رشد هستند که باعث آبرسانی و رفع چروک می‌شوند. در حال حاضر پچهای پوستی موجود در کشور ما همگی کره‌ای هستند که قیمت مناسبی هم دارند.

 

مزایا: این پچها به راحتی پیدا می‌شود و ارزان هستند رنج قیمت آنها از ۱۰ هزار تومان شروع می‌شود. در این روش جایگزین بوتاکس ، شما نیازی به تزریق ندارید. تنها یک چسب روی صورت شما قرار می‌گیرد.

معایب: یک تحقیق در مقیاس کوچک نشان داد در حالی که افراد استفاده کننده بهبود در صورتشان را گزارش کردند، جراحان پلاستیک قادر نبودند که هیچ تفاوت واقعی را در پوست مشخص کنند. به نظر می‌رسد که این ماسکها با وجود تاثیر ظاهری خوب تاثیری سطحی و موقت دارند. این پچها بیشتر برای افرادی خوب است که به دنبال روشهای ارزان و بدون دردسر می‌گردند.

 1. ویتامین‌ها

آیا باور می‌کنید که می‌توانید پوست خود را فقط با مصرف ویتامین‌ها بهبود دهید؟ مکمل‌های تغذیه‌ای اصلی ممکن است به بهبود تولید کلاژن کمک کنند. آنها همچنین ممکن است اثر آنتی اکسیدانی داشته باشند. که از آسیب رادیکال‌های آزاد جلوگیری می‌کند. بهترین مکمل‌ها شامل ویتامین C، ویتامین E و کاروتنوئیدها هستند.

 

مزایا: ویتامین‌ها براحتی قابل دسترسی هستند و برای اکثر افراد مقرون به صرفه هستند. آنها همچنین مواد مغذی مهم را به بدن شما می‌رسانند.

معایب: هنگام خرید مکمل باید مراقب باشید. به دنبال مکمل‌های با کیفیت بالا از یک منبع معتبر باشید. نتایج بدست آمده از مواد طبیعی بیشتر نقش پیشگیرانه دارد بنابراین شما نمی‌توانید به کاهش چشمگیری با این روش جایگزین بوتاکس ببینید. همچنین ممکن است ویتامین زیادی را مصرف کنید بنابراین با پزشک خود درباره دوز توصیه شده صحبت کنید.

 1. کرمهای صورتجایگزین بوتاکس

بسیاری از کرمهای موجود در بازار ادعای درمان چروکها را دارند. به دنبال کرمهای آنتی اکسیدان یا تنظیم کننده سلولی باشید که تاثیر مستقیم روی تولید کلاژن و متابولیسم در سلولهای پوست صورت دارند.

 

مزایا: استفاده از آنها آسان است، همه نمونه از قیمت کم تا زیاد در بازار موجود هستند.

معایب: با وجود تعداد زیاد کرمهای ضد پیری در بازار، دانستن اینکه کدام یک واقعا موثر است، خیلی مشکل است. در این مورد پیشنهاد می‌شود که به یک متخصص پوست مراحعه کنید و در مورد کرمها با پزشک خود صحبت کنید. بعضی از کرمها نیاز به نسخه دارند و بعضی هم بسیار گران هستند. همچنین پزشک با توجه به نوع و میزان چروک شما بهتر می‌تواند کرم مناسب شما را تشخیص دهد.

 1. لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی برای درمان آکنه، کاهش ظاهر تیرگی پوست و کاهش علائم پیری استفاده می‌شود. لایه برداری شیمیایی یا پیلینگ شیمیایی نیازمند گذشت زمان برای بهبود است، از ۲۴ ساعت تا ۲ یا ۳ هفته زمان لازم است. البته شما در روز اول هم نتیجه آن را خواهید دید.

 

مزایا: پیلینگ شیمیایی ایمن و موثر است. البته پوست شما به پیر شدن ادامه می‌دهد بنابراین ممکن است بعدا با افزایش چروکها نیازمند پیلینگ شیمیایی باشید.

معایب: در این روش باید حتما به متخصص پوست مراجعه کنید. نتایج در همان لحظه اول بدست نمی‌آید و ممکن است ۱ تا ۱۴ روز طول بکشد تا کامل شود. بهبود پس از درمان با توجه به لایه بردار شیمیایی استفاده شده متفاوت است. پوست شما ممکن است قرمز و متورم به نظر برسد که با توجه به نوع لایه برداری از حداقل تا شدید متغیر است. برای لایه برداری عمیق ممکن است لازم باشد یک پانسمان جراحی روی زخم قرار بگیرد.

 

ترفندهایی برای پوست سالم

مراقبت از پوست به شما کمک می‌کند تا فرآیند پیری کند شود. برای کمک به سالم نگه داشتن پوست، نگهداری پایه پوست باید همیشه انجام شود. این نکات را همیشه دنبال کنید:

 • همیشه ضد آفتاب بزنید. چندین لوسیون و کرمهای آرایشی حاوی SPF نیز وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید.
 • عینک آفتابی با شیشه بزرگ بزنید تا از قرار گرفتن پوست دور چشم در معرض آفتاب، جلوگیری کرده و یا کاهش دهید.
 • کلاه بپوشید تا از پوست در برابر آفتاب حفاظت کنید.
 • بدن را هیدراته نگه دارید.
 • قبل از خواب آرایش‌تان را پاک کنید.
 • استفاده از یک کرم ضد چروک با کیفیت را ترجیحا تحت نظر پزشک شروع کنید.
 • یک رژیم سالم و متعادل داشته باشید.

توصیه نهایی

با افزایش تحقیقات در مورد مراقبت از پوست و تولیداتی که هر روز به بازار می‌آیند، شما انتخابهای بیشتری برای درمانهای جایگزین بوتاکس دارید. همه مزایا و معایب انواع متفاوت درمانهای پوستی ضد پیری و جایگزین بوتاکس همچون تزریق یا کرم، قبل از انتخاب یک روش که برای شما خوب است، در نظر داشته باشید.

ترجمه و تالیف اختصاصی توسط مجله قرمز

منبع: healthline

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

درمان خشکی لب
بهترین محصولات آرایشی بهداشتی برای درمان برای خشکی لب
185
لوازم آرایشی
خرید لوازم آرایش اصل و با کیفیت از داروخانه آنلاین
68
اصل بودن ادکلن
روش های ساده برای تشخیص اصل بودن ادکلن کرید اونتوس
137
غذاهای سرشار از کلاژن
غذاهای سرشار از کلاژن که پوست شما را به گذشته خوب می برند
458
لوازم آرایشی
محصولات پیپا انتخابی مناسب در هنگام خرید لوازم آرایشی
244
درمان لک صورت
درمان لک صورت؛ راهنمای علمی درمان لک به همراه معرفی بهترین محصولات
451

مقالات سلامت

مکمل برای آرتروز
۲۰ ویتامین و مکمل برای آرتروز که برای کنترل علائم مفید هستند
135
رژیم روزه داری متناوب
روزه داری متناوب، حافظه و عملکردهای شناختی را بهبود می‌دهد
133
بیماری کرونا
با تست کرونا در منزل نگرانی خود را کاهش دهید
176
مدفوع بدبو
اسهال و مدفوع بدبو نشانه چیست و چگونه می‌توان آن را رفع کرد؟
246
نوروپاتی محیطی
نوروپاتی محیطی چیست، انواع روشهای تشخیص و درمان آن چه هستند؟
108
استرس و بارداری
استرس و بارداری؛ استرس چگونه مانع از بارداری و رشد جنین می‌شود؟
98

مقالات آشپزی

شربت توت فرنگی
شربت توت فرنگی خانگی؛ تازه و آسان با طعمی دلپذیر
120
شیر جو دوسر خانگی
طرز تهیه شیر جو دوسر خانگی و انواع روشهای استفاده از آن
394
نان هندی خانگی
نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر
852
ترافل شکلاتی
ترافل شکلاتی خوشمزه تقدیم به آنهایی که دوستشان داریم
298
گرام ماسالا
طرز تهیه ادویه گرام ماسالا در خانه با عطری عالی برای انواع غذاها
657
سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
952

مقالات تغذیه

رژیم فستینگ
رژیم فستینگ؛ آیا این رژیم برای لاغری و سلامتی موثر است؟
62
رژیم روزه داری متناوب
روزه داری متناوب، حافظه و عملکردهای شناختی را بهبود می‌دهد
133
تغذیه سالم
تغذیه سالم فقط به معنی افزایش سبزیجات و کاهش چربی‌ها نیست!
157
غذاهای سرشار از کلاژن
غذاهای سرشار از کلاژن که پوست شما را به گذشته خوب می برند
458
توت فرنگی
خواص توت فرنگی این دلربای اردیبهشتی؛ میوه ای کم قند و خوش طعم
95
خواب و چاقی
خواب و چاقی؛ تاثیر ریتم شبانه‌روزی بدن بر چاقی وسایر بیماری‌های مزمن
149