اپسومیت (Macitentan) دارویی است که فشارخون را در ریه‌ها کاهش می‌دهد و باعث می‌شود که قلب، خون شمارا به‌طور مؤثرتری پمپ کند. اپسومیت برای درمان فشارخون شریانی ریوی (PAH) استفاده می‌شود. این امر توانایی شما برای انجام ورزش را بهبود می‌بخشد و مانع از افزایش فشار و مشکل ریوی در شما می‌شود. مصرف این دارو برای زنان فقط با تجویز پزشک و خرید از یک داروخانه مورد تأیید، مجاز است. شما باید خطرات و مزایای استفاده از این دارو را درک کنید. در این مقاله به بررسی کامل نحوه عملکرد، نکات مهم در مورد مصرف و عوارض جانبی این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم مربوط به داروی  اپسومیت

اگر باردار هستید، ازپسومیت را استفاده نکنید. اگر یک دوره قاعدگی خود را از دست دادید یا در طول درمان باردار شدید، به پزشک خود اطلاع دهید. شما باید از روش‌های بسیار مؤثر برای جلوگیری از بارداری در هنگام استفاده از این دارو و حداقل تا ۳۰ روز پس از پایان درمان خود با این دارو استفاده کنید.

قبل از مصرف اپسومیت، باید نتیجه منفی را در آزمایش حاملگی داشته باشید. شما همچنین هرماه در طول درمان خود و ۱ ماه پس‌ازاینکه شما مصرف این دارو را ترک کردید، دوباره آزمایش خواهید شد.

نکات مهمی که باید قبل از استفاده از این دارو بدانید

شما نباید این دارو را در صورت حساسیت به ماسیتنتان، یا در صورت بارداری یا امکان بارداری در طول درمان با این دارو، استفاده کنید.

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما خطری ندارد، در موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

• بیماری‌های کبدی؛

• بیماری‌های قلبی؛

• کم‌خونی (کمبود گلبول‌های قرمز).

این دارو می‌تواند به جنین آسیب برساند و یا نقایص مادرزادی را ایجاد کند. اگر در دوران بارداری قرار دارید یا فکر می‌کنید که ممکن است باردار شوید، از این دارو استفاده نکنید.. اگر یک دوره قاعدگی خود را از دست دادید یا در طول درمان باردار شدید، به پزشک خود اطلاع دهید.

حتی اگر برای باردار شدن برنامه‌ریزی نکرده باشید، شما احتمال باردارشدن در نظر بگیرید اگر:

• شما وارد دوره بلوغ شده‌اید (حتی اگر هنوز دوره‌های قاعدگی در شما شروع نشده است)؛

• شما هرگز هیسترکتومی نداشته باشید یا تخمدان‌های شما برداشته نشده باشد.

• شما در معرض یائسگی نیستید (در ۱۲ ماه بدون دوره قاعدگی نبوده‌اید).

درحالی‌که این دارو را مصرف می‌کنید، باید از یک روش بسیار مؤثر پیشگیری از بارداری استفاده کنید یا از دو روش به همراه هم استفاده کنید.

• بستن لوله به‌تنهایی یک روش پیشگیری از بارداری مؤثر است.

• یک دستگاه داخل رحمی (IUD) یا ایمپلنت کنترل‌کننده به‌تنهایی نیز یک روش مؤثر برای پیشگیری از بارداری است.

• اگر از قرص‌های پیشگیری از بارداری، تزریق، تکه‌های پوستی یا حلقه‌های واژینال استفاده می‌کنید، باید از یک روش دیگر برای پیشگیری از بارداری، مانند کاندوم یا دیافراگم یا کلاه گردنی استفاده کنید یا می‌توانید از یک ژل اسپرم کش استفاده کنید.

• اگر فقط از یک روش استفاده می‌کنید، باید از یک روش دوم نیز به‌عنوان پشتیبان استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال، از یک دیافراگم یا گردن به‌علاوه یک کاندوم استفاده کنید، به‌علاوه یک ژل اسپرم کش استفاده کنید.

• اگر شریک جنسی شما عمل وازکتومی را انجام داده است، هنوز هم باید از یک روش دوم برای پیشگیری از بارداری استفاده کنید مانند یک روش ممانعت کننده یا یک فرم هورمونی (قرص‌های کنترل زایمان، تزریق، پچ‌های پوستی یا حلقه واژنی).

دارو همراه با دستورالعمل‌های به برای استفاده در هنگام مصرف این دارو است. این نکات را با دقت دنبال کنید. اگر سؤالی دارید، از پزشک خود یا از یک دکتر داروساز سؤال کنید.

اگر شما والدین یا مراقب دختری هستید که از این دارو استفاده می‌کند، هر بار که علائم بلوغ را در فرد مشاهده کردید (حتی اگر دوره‌های قاعدگی هنوز شروع نشده است) با پزشک کودک صحبت کنید.

استفاده از داروی ماسیتنتان می‌تواند میزان اسپرم را کاهش دهد و ممکن است در باروری مردان تأثیر بگذارد (توانایی فرد برای داشتن فرزند).

مشخص نیست که آیا این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار انتقال یابد و ممکن است که به کودک آسیبی بزند یا نه. هنگام استفاده از این دارو نباید به کودک شیرخوار، شیر دهید.

چگونه باید داروی اپسومیت را استفاده کنید؟

داروی اپسومیت را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید.  راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده وبراساس آن عمل کنید. این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه شده، مصرف نکنید.

شما می‌توانید این دارو را با یا بدون غذا مصرف کنید.

هرگز این دارو را نشکنید، نجوید و این دارو را به صورت کامل مصرف کنید.

اگر شما این دارو را مصرف می کنید ممکن است که در حین مصرف این دارو، به آزمایش های مکرر پزشکی نیاز داشته باشید.

این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرما و رطوبت نگهداری شود.

نحوه استفاده از داروی اپسومیت

اطلاعات دوز مصرفی این دارو

مصرف روزانه در بزرگ‌سالان برای درمان فشارخون ریوی:

دوز توصیه‌شده: ۱۰ میلی‌گرم خوراکی به‌صورت یک‌بار در روز

مورد استفاده: برای درمان فشارخون شریان ریوی و برای تأخیر در پیشرفت بیماری.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای  جبران  دوز از دست رفته قبلی  در دوز بعدی از داروی اضافه  استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با  مراقبت های پزشکی اورژانس، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

درحالی‌که این دارو را مصرف می‌کنید، از رابطه جنسی محافظت نشده پرهیز کنید. شما باید در طول درمان و حداقل ۳۰ روز پس از مصرف این دارو از این روش پیشگیری از بارداری مؤثر، استفاده کنید.

عوارض جانبی داروی اپسومیت

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر موارد زیر را داشتید، مصرف این دارو را متوقف کرده و به پزشک خود اطلاع دهید:

• درد یا سوزش هنگام ادرار کردن
• تورم بدن، افزایش سریع وزن؛
• مشکلات کبدی، حالت تهوع، درد  در قسمت بالایی معده، خارش، احساس خستگی، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، مدفوع رنگ خاکستری‌رنگ، یرقان (زرد شدن پوست یا چشم)؛
• مشکلات ریوی جدید، اضطراب، عرق کردن، پوست رنگ‌پریده، تنفس تند، خس‌خس سینه، نفس‌نفس زدن، سرفه همراه با مخاط، درد قفسه سینه، ضربان قلب سریع یا غیرطبیعی.

عوارض جانبی شایع این دارو  عبارت اند از:

گرفتگی بینی، سینوزیت و درد در ناحیه سینوس، گلودرد؛

سردرد؛

علائم آنفلوانزا (تب، لرز، دردهای بدنی).

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی  مصرف  این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

ممکن است داروهای دیگری با این دارو تداخل داشته باشند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها، و محصولات گیاهی است. با پزشک خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده‌اید،  مشورت کنید.

منبع: drugs.com

این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفاً نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.