امپرازول (Prilosec، Zegerid) متعلق به گروهی از داروها به نام مهارکننده های پمپ پروتون است  که برای درمان بعضی از بیماری های دستگاه گوارش توسط متخصصین  تجویز می شود. این دارو باعث کاهش مقدار تولید اسید معده می شود.

اطلاعات مهمی که در مورد داروی امپروازول بدانید

امپرازول برای درمان علائم بیماری ریفلاکس معده و مری (GERD) و دیگر ناخوشی های ناشی از اسید معده اضافی استفاده می شود. این دارو همچنین برای درمان ازوفاژیت فرسایشی (صدمه ناشی از اسید معده به مری شما) استفاده می شود.
امپرازول نیز ممکن است همراه با آنتی بیوتیک برای درمان زخم معده ناشی از عفونت با هلیکوباکتر پیلوری (اچ. پیلوری) تجویز شود.
امپرازول برای تسکین فوری علائم سوزش سر دل ( سوزش معده) نیست.
سوزش سر دل معمولا با اولین علائم حمله قلبی اشتباه گرفته می شود. اگر شما دچار درد قفسه سینه یا احساس سنگین، دردی که به سمت بازو یا شانه گسترش می یابد ، تهوع، تعریق و احساس ناخوشی عمومی شدید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.
اگر شما به امپرازول و یا به هر دارو benzimidazole دیگر مانند آلبندازول و یا مبندازول آلرژی دارید، نباید این دارو را مصرف کنید.
اگر شما بیماری کبدی یا بیماری قلبی، یا سطوح پایین منیزیم در خون دارید، از پزشک یا دکتر داروساز بپرسید که آیا مصرف امپرازول برای شما بی خطر است.
برخی وضعیت ها با ترکیبی از امپرازول و آنتی بیوتیک درمان می شود. از تمام داروهای تجویز شده توسط دکتر خود استفاده کنید. از راهنمای دارو و یا دستورالعمل ارائه شده برای هر دارو به بیمار ، استفاده کنید. دوز و یا برنامه دارویی خود را بدون مشاوره با دکتر خود را تغییر ندهید.
علائم شما ممکن است قبل از اینکه عفونت به طور کامل از بدن شما پاک شود. این دارو برای تمام دوره تجویز شده ، مصرف کنید.
Prilosec OTC (بدون نسخه ) نباید برای بیش از ۱۴ روز مصرف شود . حداقل ۴ ماه باید با دوره درمان ۱۴ روزه شما که شروع می شود، فاصله باشد.

مصرف یک مهار کننده پمپ پروتون مثل امپرازول ممکن است خطر ابتلا به شکستگی استخوان در لگن، مچ دست، و یا ستون فقرات را افزایش می دهد. این اثر در افرادی که داروها را در مدت دراز مدت مصرف می کنند و یا در دوزهای بالا و یا در افراد ۵۰ ساله و بالاتر، بیشتر اتفاق افتاده بود. اما این روشن نیست که آیا امپرازول علت واقعی افزایش خطر شکستگی است.
معلوم نیست که آیا این دارو به جنین آسیب می رساند یا نه . اگر شما حامله هستید یا برای باردار شدن برنامه دارید ، به دکتر خود بگویید.
این دارو می تواند از طریق شیر مادر منتقل می کند و ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی در کودک شیرخوار شود. اگرشما در حال تغذیه کودک از شیر مادر هستید بدون توصیه پزشک خود از این دارو استفاده نکنید.
هرگز این دارو را به کودکان کمتر از ۱ سال بدون مشاوره گرفتن از یک دکتر ندهید.

اگر این وضعیت های پزشکی را دارید به خصوص در موارد زیر، از پزشک یا دکتر داروساز بپرسید که آیا مصرف امپرازول برای شما بی خطر است:

بیماری کبد
سطوح پایین منیزیم در خون شما
پوکی استخوان یا چگالی(دانسیته) کم مواد معدنی در استخوان (استئوپنی)

اگر شما موارد زیر را دارید این دارو (Prilosec OTC) را بدون مشاوره یک دکتر استفاده نکنید:

مشکل یا درد در بلع
مدفوع خونی یا سیاه و سفید، استفراغی که به نظر می رسد مانند خون و یا قهوه رنگ باشد
سوزش سر دل است که برای بیش از ۳ ماه به طول بیانجامد
درد قفسه سینه مکرر، سوزش سر دل با خس خس سینه
کاهش وزن بدون علت
تهوع یا استفراغ، درد معده

چگونه باید امپرازول را مصرف کنید؟

امپرازول را معمولا قبل از غذا خوردن (حداقل ۱ ساعت قبل از غذا) مصرف می شود. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر توصیه شده مصرف نکنید.
این دارو باید تنها یک بار در هر ۲۴ ساعت به مدت ۱۴ روز مصرف شود. از دارو در صبح قبل از خوردن صبحانه استفاده کنید. ممکن است تا ۴ روز، برای تاثیر کامل دارو بر روی بدن طول بکشد. بیش از یک قرص را در هر ۲۴ ساعت مصرف نکنید.
اگر شما علائم اضافی و یا نیاز به درمان قبل از اینکه ۴ ماه فاصله گذشته باشد را دارید، با دکتر خود تماس بگیرید.
هرگز این دارو را نشکنید، نجوید و این دارو را به صورت کامل مصرف کنید.
شما بهتر کپسول با تاخیر رهش را با یک قاشق مربا خوری سیب مصرف کنید. این مخلوط را فورا و بدون جویدن مصرف کنید و آن را برای استفاده های بعدی ذخیره نکنید.
پودر را در مقدار کمی از آب حا کنید. از ۱ قاشق چای خوری آب برای بسته ۲٫۵ میلی گرم یا ۱ قاشق غذا خوری از آب برای بسته ۱۰ میلی گرم استفاده کنید . اجازه دهید مخلوط برای ۲ یا ۳ دقیقه بماند، سپس هم بزنید و سریعا آن را بنوشید. مطمئن شوید که شما تمام دوز را مصرف کرده اید ، و مقدارکمی آب به همان شیشه اضافه کنید ، به آرامی بچرخانید و وسریعا بنوشید.
این مخلوط همچنین می تواند از طریق یک لوله تغذیه معده (NG) ، تنها با استفاده از یک سرنگ با نوک کاتتر داده شود. سرنگ را بلرزانید سپس آن را متصل به لوله NG کنید و پیستون را برای خالی کردن سرنگ به داخل لوله به سمت پایین فشار دهید. دوباره سرنگ را با آب پرکنید و لوله برای شستن محتویات به سمت پایین بگیرید.
اگر شما از امپرازول برای بیش از ۳ سال است که استفاده می کنید ، شما ممکن است دچار یک کمبود ویتامین B12 شده باشید. با دکتر خود در مورد چگونگی مدیریت این وضعیت اگر در شما رو به پیشرفت است، مشورت کنید.
اگر این دارو نشانه های شما را بهبود نمی بخشد، و یا اگر آنها بدتر شدند و یا در هنگام استفاده از امپرازول بدتر شدند، با دکتر خود تماس بگیرید.
این دارو می تواند باعث نتایج غیر معمول در آزمایش های پزشکی خاصی شود، و شما ممکن است نیاز به توقف استفاده از دارو برای یک زمان کوتاه قبل از آزمون داشته باشید. در این مورد به پزشک معالج خود درباره استفاده از این دارو بگویید.
این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرما و رطوبت نگهداری شود.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس و یا کمک های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنم؟

مصرف این دارو  می تواند باعث اسهال شود ، که ممکن است نشانه ای از یک عفونت جدید باشد . اگر اسهال شما آبکی یا خونی است ، مصرف این دارو را قطع کرده و با پزشک خود تماس بگیرید. جدای از این، از داروی ضد اسهال استفاده نکنید مگر اینکه دکتر شما به شما توصیه به مصرف کند.

عوارض جانبی این دارو

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به امپرازول مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید .

اگر موارد زیر را مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید :

درد معده شدید، اسهال آبکی یا خونی
تشنج
مشکلات کلیوی ، ادرار بیشتر یا کمتر از حد معمول، خون در ادرار، ورم، افزایش وزن سریع
علائم کمبود منیزیم ، سرگیجه، گیجی؛ ضربان قلب سریع یا ناهموار؛ لرزش (تکان دادن) و یا حرکات تند و سریع عضلات؛ احساس وحشت زدگی و حالت عصبی؛ گرفتگی عضلانی، اسپاسم های عضلانی در دست ها و پاهای شما. سرفه یا احساس خفگی

عوارض جانبی شایع این دارو:

درد معده، نفخ
تهوع، استفراغ، اسهال
سردرد

عوارض امپرازول

اطلاعات مربوط به دوز مصرفی داروی امپرازول

دوز معمول بزرگ سالان امپرازول برای درمان زخم دوازدهه(اثنی عشر) :

۲۰ میلی گرم خوراکی یک بار در روز قبل ازمصرف غذا. بیشتر بیماران در عرض ۴ تا ۸ هفته درمان از این زخم التیام می یابند.

چه داروهایی مصرف امپرازول را تحت تاثیر قرار می دهند؟

با دکتر خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده اید ، به ویژه موارد زیر مشورت کنید :

cilostazol
کلوپیدوگرل
دیازپام (والیوم)
دیگوکسین
دی سولفیرام (Antabuse)
ارلوتینیب
داروهای حاوی آهن (فومارات آهن، گلوکونات آهنی، سولفات آهن، و …)
متوترکسات
مایکوفنولات موفتیل
فنی توئین
مخمر سنت جان
تاکرولیموس
وارفارین (کومادین، جانتوون)
یک آنتی بیوتیک مانند: آمپی سیلین، آموکسی سیلین، کلاریترومایسین ، ریفامپین
داروهای ضد قارچ مانند: کتوکونازول، وریکونازول
داروهای درمان ایدز یا عفونت HIV مانند : atazanavir، nelfinavir، ساکوییناویر

منبع: drugs.com
این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.