جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
اسیدهای آمینه و فواید و تاثیراتی که این مواد روی پوست شما دارند

اسیدهای آمینه و فواید و تاثیراتی که این مواد روی پوست شما دارند

اسیدهای آمینه جزو موادی هستند که احتمالا در کتاب‌های دوران مدرسه با نام آن‌ها آشنا شده‌اید اما آیا این مواد هم می‌توانند جزو مواد مفید برای سلامت و زیبایی پوست شما باشند؟ هر روز و هر لحظه در دنیای علم و زیبایی، ماده و ترکیب جدیدی کشف و به ترکیب محصولات آرایشی اضافه می‌شود با این ادعا که ماده جدید ماده‌ای با تاثیر شگفت انگیز و معجزه آسا است که می‌تواند زیبایی و جوانی را به شما بازگرداند. اما این ادعاها تا کجا صحت دارند؟ آیا می‌توان به این یافته‌های علمی اعتماد کرد و هر روز ماده جدیدی را روی پوست امتحان کرد؟ پاسخ قطعا منفی است. کاربرد مواد جدید روی پوست نیاز به مطالعات فراوان نیاز دارد و شما تنها با تایید پزشکان و کارشناسان می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. اما در مورد اسیدهای آمینه چطور؟ آیا استفاده از آن‌ها ضروری است؟ آیا اسیدهای آمینه تاثیری روی پوست دارند؟ در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز شما با اسیدهای آمینه و خواص و تاثیری که روی پوست شما دارند آشنا خواهید شد و خواهید خواند که چطور باید از اسیدهای آمینه استفاده کنید تا پوستی زیباتر و شاداب‌تر داشته باشید.

اسیدهای آمینه

اگرچه هر روز و هر دوره ما شاهد محبوب شدن مواد و ترکیبات خاصی در محصولات مراقبت پوست هستیم اما برخی از این ترکیبات به دلیل تاثیر مثبت و مفیدی که روی پوست دارند ماندگار می‌شوند در حالی که مواد کم اثر و موادی که تاثیر آن‌ها ثابت نشود پس از مدتی به فراموشی سپرده می‌شوند اسیدهای آمینه به عنوان بلوک‌های تشکیل دهنده ساختار بدن ما تاثیری ثابت شده در عملکرد بدن دارند و همه فعالیت‌های بدن ما اعم از بازسازی، رشد و حیات به آن وابسته است. این اسیدهای آمینه با هم ترکیب می‌شوند و پروتئین‌هایی را می‌سازند که ما برای ادامه زندگی به آن نیاز داریم و پوست نیز به عنوان بخشی از بدن وابستگی زیادی به آن‌ها دارد. اما این که اسیدهای آمینه چطور روی پوست اثر می‌کنند و چطور باید از آن‌ها استفاده کرد سوالاتی است که در ادامه این مقاله به آن‌ها پاسخ خواهیم داد.

اسیدهای آمینه

اسید آمینه چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

در شیمی به هر ملکولی که شامل  کربوکسیلیک اسید و آمینه باشد اسید آمینه گفته می‌شود. اسیدهای آمینه یا امینو اسیدها در واقع واحدهای تشکیل دهنده پروتئین‌ها هستند و برای هر کسی که کمی با علوم دوران مدرسه آشنایی داشته باشد واضح است که پروتئین یکی از مواد تشکیل دهنده بدن ما است و همه ما برای زنده ماندن به مصرف پروتئین نیاز داریم. تمام قسمت‌های بدن از انواع مختلف پروتئین‌ها تشکیل شده است و برخی از این پروتئین‌ها توسط خود بدن و اسیدهای آمینه‌ای که بدن ما می‌سازد ساخته می‌شوند در حالی که برخی از این اسیدهای آمینه در بدن ما ساخته نمی‌شوند و باید از طریق خوراکی جذب شوند. به عبارت دیگر، اسیدهای آمینه ترکیبات حیاتی بدن ما هستند که عملکرد درست آن را موجب می‌شوند و واضح است که روی ساختار و عملکرد پوست بدن نیز تاثیر زیادی دارند.

اسیدهای آمینه

اسیدهای آمینه چه اثری روی پوست دارند؟

علوم مختلف شاید از نظر مردم عام کسل کننده باشد اما وقتی نتایج آن‌ها در زندگی روزمره ما مشهود باشد علم و دانش هم جذابیت بیشتری پیدا می‌کند. از این جهت می‌توان گفت اسیدهای آمینه بخش جذاب علم در زیبایی هستند چون نتایج استفاده از آن‌ها در ظاهر پوست خود را نشان می‌دهد. اسیدهای آمینه فرآیند بازسازی سلول را تسریع می‌کنند، رطوبت مورد نیاز پوست را تامین می‌کنند و حفاظت آنتی اکسیدانی را برای پوست فراهم می‌کنند، یعنی همه چیزهایی که شما از یک ماده معجزه آسا برای پوست خود انتظار دارید. اما همان طور که گفتیم این مواد در واقع بلوک‌های تشکیل دهنده بدن ما هستند و ما در لایه‌های پوست خود انواع مختلفی از آمینو اسیدها را داریم که با جذب کردن رطوبت به داخل پوست باعث مرطوب ماندن آن می‌شوند.

اسیدهای آمینه

همه ما می‌دانیم که وقتی پوست رطوبت خود را از دست می‌دهد چه اتفاقی برای آن می‌افتد و در واقع خشکی پوست منشاء بسیاری از مشکلات زیبایی و سلامت آن است. پوست خشک ظاهری کدر و بدرنگ دارد و بافت آن ناخوشایند است. پوست خشک مواد آرایشی و بهداشتی را به خوبی جذب نمی‌کند و در مراحل خشک شدیدتر حتی استفاده از کرم مرطوب کننده هم اثر چندانی ندارد. خشکی و کمبود رطوبت می‌تواند باعث ترشح اضافی چربی روی پوست و بروز مشکلاتی مثل آکنه شود و التهابات پوستی شدید را به دنبال داشته باشد. اما در این شرایط اسیدهای آمینه می‌توانند به کمک پوست بیایند و آن را تقویت کنند و مشکلات ناشی از ضعیف بودن لایه‌های بیرونی پوست را درمان کنند.

اسیدهای آمینه

بهترین اسیدهای آمینه برای پوست کدامند؟

قبل از این که بدانیم کدام یک از اسیدهای آمینه برای سلامت پوست مناسب هستند باید چیزهای بیشتری درباره این مواد بدانیم. به طور کلی بیست نوع اسید آمینه وجود دارد که برخی از آن‌ها در بدن ما ساخته می‌شوند اما برخی دیگر فقط باید از طریق خوراکی تامین شوند در غیر این صورت بدن دچار کمبود پروتئین می‌شود و این کمبود به اشکال مختلف از جمله مشکلات پوستی خود را نشان می‌دهد. البته لازم است بدانید که همه این بیست نوع پروتئین برای سلامت و زیبایی پوست حیاتی هستند. انواعی از اسیدهای آمینه  که در بدن ما ساخته نمی‌شوند (موسوم به اسیدهای آمینه ضروری) در مواد غذایی مختلفی وجود دارند مثل گوشت، ماهی، لبنیات و حتی نان و غلات مختلف که با تغذیه مناسب در بدن تامین می‌شوند. انواع دیگر اسیدهای آمینه که می‌توانند در بدن ساخته می‌شوند عبارتند از آرگینین، لیسین، هیستیدین، گلایسین و لوسین که گاهی به دلایل خاصی مقدار کافی از آن‌ها در بدن تولید نمی‌شود و باعث بروز عوارضی می‌شود اما استفاده از مکمل‌ها می‌تواند این مشکل را برطرف کند.

اسیدهای آمینه

چطور می‌توان از اسیدهای آمینه برای مراقبت از پوست استفاده کرد؟

همه ما داروها و مکمل‌های مختلفی در قفسه‌های منزل خود داریم بنابراین مکمل‌های اسید آمینه چیز جدیدی در برنامه روتین ما به شمار نمی‌روند. در واقع اضافه کردن اسیدهای آمینه به مکمل‌های غذایی کمک می‌کند که داروها و مکمل‌های دیگر نیز بهتر عمل کنند مثلا اسیدهای آمینه می‌توانند با هم ترکیب شوند و پروتئین‌های مفیدی مثل پپتایدها را بسازند و اگر مطالعات علمی مختلف را دنبال کرده باشید می‌دانید که تاثیر پپتایدها روی افزایش مقاومت و انعطاف پذیری پوست ثابت شده است و استفاده موضعی از آن باعث کاهش چین و چروک‌ها می‌شود. حال این سوال پیش می‌آید که اسیدهای آمینه چطور باید مصرف شوند؟ آیا مصرف خوراکی آن‌ها تاثیر بهتری دارد و یا باید از آن‌ها در مواد آرایشی و داروهای موضعی استفاده کرد؟ پاسخ این است که هر دو روش تاثیر خوبی در بهبود وضعیت پوست شما دارد و شما می‌توانید هم با تجویز پزشک از مکمل‌های حاوی اسید آمینه استفاده کنید و هم از محصولاتی که حاوی این اسیدها هستند در برنامه روتین مراقبت از پوست خود بهره ببرید. به طور مثال استفاده از مرطوب کننده یا کرم دور چشم حاوی اسیدهای آمینه یک شروع خوب برای بهره مندی از آثار مفید و مثبت اسیدهای آمینه بر پوست است و در کنار آن دریافت مقدار کافی این اسیدها از طریق خوراکی یا مکمل می‌تواند به زیبایی و سلامت بیشتر پوست شما کمک کند. البته فراموش نکنید که اسید های آمینه نمی‌توانند از طریق ادرار دفع شوند و مقدار زیاد آن ها در خود ممکن است باعث مشکلات کلیوی شود پس هرگز در مصرف این مواد زیاده روی نکنید و همیشه این مواد و داروها را مطابق دستور پزشک مصرف کنید تا زندگی سالم و پوستی شاداب و زیبا داشته باشید.

اسیدهای آمینه

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش زیبایی در مجله قرمز شاخه مراقبت پوست مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Byrdie (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)

۰ ۰ vote
Article Rating
دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

آزلائیک اسید
آزلائیک اسید (Azelaic Acid) چیست و چگونه آکنه را درمان می‌کند؟
57
پودر ویتامین سی
آیا می‌توانیم پودر ویتامین سی را روی پوست صورتمان استفاده کنیم؟
56
شوینده صورت
برای انتخاب بهترین شوینده صورت به چه نکاتی توجه کنم؟
123
ضد لک شیرین بیان
بهترین محصولات ضد لک حاوی شیرین بیان را بشناسید
143
از بین بردن جوش
سریع‌ترین روش موثر برای از بین بردن جوش های صورت
225
درمان جوش صورت؛ راهنمای کامل درمان جوش با اصلاح رژیم غذایی
176

مقالات سلامت

هورمون کورتیزول
هورمون کورتیزول چیست و چگونه به‌صورت طبیعی آن را متعادل کنیم؟
34
سرطان مری
سرطان مری از علائم و علتها تا درجه بندی و شیوه‌های درمان
37
آرتروسکوپی شانه
آرتروسکوپی شانه چگونه انجام می‌گیرد و چه مزایایی نسبت به جراحی باز دارد؟
69
ولویت
ولویت یا التهاب ناحیه تناسلی زنانه چه عللی دارد، روشهای خلاصی از آن چیست؟
159
واکسن mRNA
واکسن mRNA (فایزر و مدرنا) چگونه عمل می‌کند، عوارض جانبی آن چیست؟
226
سرطان ملانوما
سرطان ملانوما ؛ علتها، علائم، روشهای تشخیص و درمان
390

مقالات آشپزی

سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
92
اشترودل سیب اصل اتریشی
اشترودل سیب اصل اتریشی را به بهترین روش در خانه درست کنیم
197
کیک شکلاتی گیاهی
کیک شکلاتی گیاهی و بدون گلوتن با دستورالعملی آسان
547
خشک کردن ریحان
خشک کردن ریحان به چندین روش مختلف برای افراد مبتدی
2,159
کدو سبز شکم پر
کدو سبز شکم پر با رویه پنیری برای میانه تابستان
776
خوراک برنج و مرغ در فر
خوراک برنج و مرغ در فر با ادویه ایتالیایی و طعم عالی
995

مقالات تغذیه

مکمل لاغری
مکمل لاغری چیست و آیا واقعا در کاهش وزن تاثیر دارد؟
60
گوشت ارگانیک
گوشت ارگانیک و گوشت غیرارگانیک چه تفاوت‌هایی دارند؟
49
میان وعده نیمه شب
۱۱ میان وعده نیمه شب که واقعا سالم و قابل توصیه هستند
77
معرفی شاه توت
شاه توت و حقایقی جالب در مورد این میوه محبوب و مفید
92
رژیم غذایی کم کربوهیدرات
رژیم غذایی کم کربوهیدرات؛ چطور با تنظیم مقدار کربوهیدرات لاغر شویم؟
216
منابع امگا 3
منابع امگا ۳؛ منابع گیاهی و حیوانی، فواید و مضرات آن‌ها
58