هر کسی که کمترین آشنایی با دنیای مد داشته باشد حتما آیریس آپفل را می‌شناسد. آیرس آپفل ۹۵ سال دارد و یکی از چهره‌های معروف در دنیای مد است که در عمر طولانی خود کار تجارت مد و طراحی داخلی را انجام داده است. آیریس آپفل اگرچه طراح لباس نبوده است اما از استایلیست‌ها و آیکن‌های مد شناخته شده جهان است که سلیقه خاص و جمع آوری مجموعه‌های باارزش در حیطه مد از نقاط قوت بارز او بوده است. او استایل شخصی خاص و جذابی هم دارد که با وجود ۹۵ سال سن او را به مرکز توجه رسانه‌ها تبدیل کرده است. تجربه زیاد آیریس باعث شده است که توصیه‌ها، ایده‌ها و سخنان مفید و باارزشی در زمینه استایل داشته باشد. در این مقاله با آیریس آپفل بیشتر آشنا می‌شویم و توصیه‌های مد و استایل از زبان وی را می‌خوانیم.

بیوگرافی آیریس آپفل

آیریس برل در شهر کوئینز نیویورک در ۲۹ آگوست سال ۱۹۲۱ در خانواده‌ای یهودی به دنیا آمده است، پدر او ساموئل برل تاجر معروف شیشه و آینه بود و مادر وی اهل روسیه بود و یک بوتیک فشن داشت. او در رشته تاریخ هنر در دانشگاه نیویورک تحصیل کرد و در مجله Women’s Wear Daily مشغول به کار شد. او دستیار رابرت گودمن تصویرساز معروف هم بود و در سال ۱۹۴۸ با کارل آپفل ازدواج کرد و آن دو با هم کارخانه پارچه بافی Old World Weavers را بنیانگذاری کردند که تا سال ۱۹۹۲ و بازنشستگی آن‌ها پابرجا بود. او طراحی داخلی کاخ سفید را در دوره ریاست جمهوری ترومن، آیزنهاور، کندی، جانسون، نیکسون، فورد، کارتر، ریگان و کلینتون به عهده داشت. آن به به دلیل تجارت خود مسافرت‌های متعددی به سراسر جهان داشتند و شروع به جمع آوری مجموعه‌های لباس، پارچه و … کردند. در سال ۲۰۱۴ مستندی از زندگی آیریس آپفل ساخته شد که در جشنواره فیلم نیویورک به نمایش درآمد. این مستند را می‌توانید از این لینک دانلود و مشاهده کنید. آیریس در سال ۲۰۱۳ توسط گاردین به عنوان یکی از پنجاه زن شیک‌پوش بالای پنجاه سال جهان انتخاب شد. آیریس چندین جایزه جهانی و بین‌المللی دریافت کرده است که مهم‌ترین آن‌ها جایزه اتحاد زنان سازمان ملل در سال ۲۰۱۶ بوده است. همسر آیریس در سال ۲۰۱۵ در ۱۰۱ سالگی درگذشت اما خود او هرچند فرزندی ندارد اما همچنان شاد و سرحال و کاملا شیک به زندگی و فعالیت خود ادامه می‌دهد.

آیریس آپفل

سخنان و توصیه‌های مد از آیریس آپفل

آیریس ید طولایی در دکوراسیون و طراحی پارچه داشته است و برای این طراحی‌ها همیشه منبع الهام خاص خود را داشته است او معتقد است داشتن منبع الهام و ایده گرفتن یک فرآیند قابل پیش بینی و قابل جستجو نیست:

لازم نیست جایی دنبال ایده و منبع الهام بگردید، ایده خودش می‌‌آید، مثلا شما یک حشره می‌بینید و الهام می‌گیرید.

او علاقه عجیبی به استفاده از اکسسوری‌ها دارد و همیشه با دستبندهای رنگی و بزرگ و گردنبندهای درشت و رنگارنگ شناخته می‌شود و به هم توصیه می‌کند اهمیت استفاده از اکسسوری را جدی بگیرند:

کوکو شانل زمانی گفته بود شما باید قبل از  خروج از منزل یک اکسسوری را خارج کنید اما من می‌گویم یک اکسسوری اضافه کنید.

او قدرت و اعتماد به نفس زنان را تحت تاثیر زیبایی و راحتی آن‌ها می‌داند و معتقد است اگر زنان به ظاهر خود رسیدگی کنند و به راحتی خود اهمیت دهند به هر هدفی خواهند رسید:

اگر موهایتان را زیبا درست کرده باشید و یک کفش مناسب هم به پا داشته باشید با هر مشکلی می‌توانید کنار بیایید.

آیریس آپفل

آیریس آپفل معتقد است علاقه در موفقیت بیشترین اهمیت را دارد. او در یک قرن عمر خود همواره به دنبال علایق خود رفته و علت موفقیت خود را نیز همین علاقه می‌داند:

شما باید به چیزی علاقه داشته باشید، اگر علاقه نداشته باشید نمی‌توانید علاقه ایجاد کنید.

شما هرگز آیریس را در لباس‌های بیرنگ و مرده نمی‌بینید. آیریس کاربرد رنگ را بسیار ضروری می‌داند و معتقد است رنگ‌ها قدرتی جادویی دارند:

رنگ می‌تواند مرده را زنده کند.

آیریس هرچند تمام عمر خود را ثروتمند بوده است اما هرگز اسیر زندگی اشرافی نشده است و معتقد است داشتن پول زیاد ارتباطی با شیک پوشی ندارد و محدودیت در منابع است که شما را به خلاقیت سوق می‌دهد:

افرادی که پول زیادی دارند به خوبی افرادی که پول محدودی دارند لباس نمی‌پوشند چون محدودیت باعث نوآوری می‌شود.

او دیدگاهی انتقادی به دنیای مد دارد و معتقد است که در دنیای مد جوانی بیش از اندازه ارج نهاده می‌شود در حالی که هر سنی جذابیت‌ها  و زیبایی‌های خود را دارد:

دنیای مد علاقه عجیبی به جوانی دارد اما یک زن هفتاد ساله بدن یک دختر ۱۸ ساله را ندارد و دختر ۱۸ ساله درآمد یک زن هفتاد ساله را ندارد.

آیریس آپفل

آیریس آپفل هرچند به شیک‌پوشی اهمیت خاصی می‌دهد اما معتقد است که زندگی شاد چیزی فراتر از آن است، هدفی که خود در زندگی خودش به آن رسیده است:

شاد بودن بهتر از شیک پوش بودن است.

آیریس بانوی حداکثرها است. شما هرگز او را در لباسی معمولی که چیز شاخصی نداشته باشد نمی‌بینید چون او به میانه‌روی علاقه‌ای ندارد:

سبک و ظاهر من یا بسیار پرزرق و برق است و یا بسیار ساده، هرچیز متوسط و میانه‌ای مرا اذیت می‌کند.

همان طور که همه افراد شیک‌پوش در جهان با ترند و مد روز کاری ندارند آیریس هم از مد پیروی نمی‌کند، او استایل خود را دارد و طوری لباس می‌پوشد که خودش می‌پسندد و او را راضی می‌کند:

من هیچ چیزی را که گفته می‌شود مد روز است یا داشتن آن ضروری است نمی‌خرم. آن چیزی را می‌خرم که مرا شاد کند.

ظاهر شما نقش و تاثیر مهمی روی پذیرش اجتماعی شما دارد، آیریس آپفل هم به این مساله معتقد است و حتی طرز فکر را هم با طرز لباس پوشیدن مرتبط می‌داند:

وقتی شما شبیه هیچ کس دیگری لباس نمی‌پوشید دیگر مجبور نیستید مانند دیگران فکر کنید.

او ارزش زیادی برای استایل شخصی قائل است و تلاش برای کشف استایل شخصی را درواقع نوعی تلاش برای خودشناسی و کشف شخصیت خود می‌داند:

استایل شخصی عالی، به معنای کنجکاوی شما درباره خودتان است.

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش دنیای مد در مجله قرمز شاخه مقالات تخصصی مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: WhoWhatWear (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)