جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
معرفی آپنه خواب

آپنه خواب و درمان های خانگی و نتیجه بخش برای رفع این مشکل

آپنه خواب می‌تواند یک اختلال ناراحت‌کننده باشد و باعث ایجاد شرایط وخیمی در فرد مبتلای به آن شود اما درباره آپنه در خواب از طریق درمان‌های خانگی نتیجه بخش قابل ‌درمان است که این موارد شامل تمرینات ورزشی منظم، کاهش وزن، ترک سیگار و خوابیدن به پهلو، توقف خروپف سروصدا با استعمال روغن اسطوخدوس و منیزیم، تنظیم خواب شما با داشتن برنامه از جمله این موارد هستند. در این مقاله سعی خواهیم کرد که به معرفی این درمان های خانگی بپردازیم.

 

آپنه خواب چیست؟

ده‌ها میلیون نفر در تمام دنیا تحت تأثیر این مشکل قرار می‌گیرند. آپنه خواب یکی شایع‌ترین اختلالات خواب می‌باشد اما همچنین این عارضه به سختی تشخیص داده می‌شود چون بیشتر مردم نمی‌توانند پی ببرند که از این مشکل رنج می‌برند. به طور واضح آپنه خواب یک اختلال در عمل تنفس بدن درزمان خواب می‌باشد که سبب وقفه درتنفس و کمبود میزان اکسیژن در بدن و همچنین بالا رفتن میزان دی اکسید کربن در بدن می‌شود. این تحریک و بالا رفتن دی اکسید کربن در بدن باعث هوشیاری و پریدن از خواب می‌شود که با دریافت اکسیژن به تدریج کمبود اکسیژن جبران می‌شود و بدن به حالت طبیعی خود برمی‌گردد.

سه شکل از آپنه خواب

سه شکل موجود این عارضه شامل آپنه مرکزی، آپنه بندآورنده تنفس و آپنه ترکیبی که ترکیبی از اولی و دومی می‌باشد است.

  • درآپنه مرکزی، همه اعمال تنفسی متوقف می‌شود و موجب ناآرامی در خواب وبی قراری و دوره هاوسیکل های پی‌درپی خواب ‌و بیداری می‌گردد و از این جهت منجر به خستگی و عوارض دیگری که ناشی از الگوی ضعیف خواب است، می‌شود.
  • آپنه ای بندآورنده یک نوع دیگر از این عارضه می‌باشد که در آن یک مانع فیزیکی در مجاری تنفسی وجود دارد و عمل تنفس از راه‌های تنفسی دیگر انجام می‌گردد که در بینی به شکل خروپف مشاهده می‌گردد
  • آپنه ای کمپلکس یا ترکیبی یکی دیگر از انواع آپنه خواب می‌باشد زمانی اتفاق می‌افتد که دو مورد ازآپنه در یک شب با هم رخ می‌دهد.

آپنه می‌تواند اثرات درازمدتی از خستگی مزمن را در فرد مبتلا داشته باشد و باعث شود که شما از اختلال آپنه در خواب رنج برید. خروپف همیشگی در خواب می‌تواند به سختی برطرف شود واگرهمیشه همراه شما باشد می‌تواند آزاردهنده باشد. خوشبختانه بیشترین تعدادآپنه خواب در مراحل اولیه تشخیص داده شده و توسط شخص دیگری مورد توجه قرار می‌گیرد.

درمان آپنه خواب شامل پاک کردن و تخلیه انتهایی مجاری تنفسی در راه‌های هوایی است که این ساختار پیچیده باید در طول مدت خواب فعال باشد و شما تنفس مناسبی داشته باشید.

وهمچنین درمان طبی و خانگی این مشکل وجود دارد که خیلی افراد به درمان خانگی پناه می‌برند که هزینه‌های قابل پرداخت بالاتری نسبت به درمان‌های پزشکی دارد. اکنون اجازه دهید که از مشاهدات گسترده به میزان درمان خانگی آپنه در خواب داده شده است.

درمان خانگی آپنه خواب شامل موارد زیر است:

ترک سیگار: یکی از علل اصلی آپنه در خواب بخصوص آپنه خواب ناشی ازسیگارکشیدن می‌باشد که موجب گرفتگی عروق و شکنندگی در داخل راه‌های هوایی می‌شود و بیشترازالتهاب می‌تواند باعث انسداد و اختلال عمل تنفسی درزمان خواب ما شود. اگر شما بخواهید که خروپف تمام شود، ترک سیگار یک انتخاب هوشمندانه در زندگی شما به شمار می‌آید، به خصوص باعث به دست آوردن سلامت در فرد ترک‌کننده سیگار می‌شود و قادرمی‌باشد این اختلال را برطرف نماید. سیگاری‌ها پی بردند که داشتن اختلال آپنه در خواب سه بار بیشترازاین میزان درغیرسیگاریها می‌باشد.

خوابیدن شما به پهلو: وقتی شما به پشت می‌خوابید تنفس برای شما دشوارترمی‌شود و سیستم تنفسی شما دچار گرفتگی درراه‌های هوایی می‌شود. زبان و کام نرم از گلو پایین می‌رود و وقتی شما به پشت می‌خوابید، پشت دهان را مسدود می‌کند و بدین گونه دچار انسداد در راه هوایی و خروپف شما می‌گردد. خوابیدن و گذاشتن متکا بین قسمتی از زانو و پاها می‌تواند در این زمینه کمک‌کننده باشد و این کمک از طریق ثابت نگه داشتن شما در پهلو در مدت زمانی که در خواب به سر می‌برید است.

کاهش وزن: چاقی ارتباط نزدیکی با آپنه در خواب دارد مانند بدنی که بار زیادی تحمل می‌کند وجود بافت‌های اضافی در جلوی گردن و قب قب به همان اندازه چاقی مرکزی می‌تواند باعث انسداد در راه‌های هوایی شود و بنابراین عامل ایجادکننده خروپف و اختلال مقطع کننده فعالیت تنفسی باشد. کاهش وزن می‌تواند باعث بالا رفتن سلامت شما و جلو بردن به اندازه روش‌های دیگر جلوگیری از اختلال آپنه خواب باشد.

درمان آپنه خواب

ورزش منظم: اعتقاد گروهی از دانشمندان بر این است که ورزش‌های ایروبیک دربیشتراندامها می‌تواند سیستم تنفسی را تقویت کند و درسیستم تنفسی موجب جلوگیری از ابتلای به آپنه خواب می‌شود وهمچنین توانایی شما را به جریان می‌اندازد و بالا می‌برد و موجب بازسازی خواب عمیق و به دست آوردن آن می‌شود. ورزش یک منبع طبیعی از اثرات مثبت که مدت و کیفیت خواب شما را باهم بالا می‌برد

تمرین آواز خواندن: این امر می‌تواند کمی عجیب و غیرمنتظره به نظر برسد اما باعث تقویت بافت نرم موجود در حلق وکام می‌شود. با بالا بردن کنترل ومهارماهیچه‌ها در این مناطق با فعالیت‌هایی مثل آواز خواندن می‌تواند از بروز این اختلال جلوگیری کنید. در آن مناطق پایین افتادن یا شلی دریافت‌های نرم ماهیچه‌ها اجازه می‌دهد که مسیر و راه تنفسی مسدود گردد. اگر شما خواننده نیستید یا علاقه به استفاده از این گزینه ندارید همچنین تعدادی ابزار و وسائل می‌تواند کام نرم را تقویت کند که برای بهبود کنترل تنفس و تنظیم سیستم تنفسی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

افزودن منیزیم: اساساً آپنه خواب تحت تاثیرماهیچه‌های مناطق بالایی حلق و گلو می‌باشد. اگر شما ازآپنه خواب رنج می‌برید، شما باید مطمئن شوید که این ماهیچه‌ها در شرایط خوبی به سر می‌برند. منیزیم یک ماده معدنی اساسی است که مستقیماً برهمه ماهیچه‌های بدن اثرمی گذارد. سطوح مناسبی از منیزیم می‌تواند تجویز گردد و شما می‌توانید به صورت مکمل آن را دریافت نمایید و یا در غذاهای با سطح منیزیم بالا مانند سبزی‌های پهن‌برگ، موز، لوبیا، آووکادو و دانه‌های روغنی مختلف یافت می‌شود.

عوامل دخیل در آپنه خواب

اسطوخدوس: یکی از کاربردی‌ترین مصارف اسطوخدوس، استفاده از آن به عنوان گیاهی مسکن و آرامش‌بخش می‌باشد که یک درمان سنتی برای آپنه در خواب می‌باشد. اسطوخدوس می‌تواند التهاب در گردن و حلق را کاهش دهد ودرماهیچه‌هایی که موُثر درایجاد آپنه می‌باشند را تسکین ببخشد. اسطوخدوس می‌تواند موجب عمق و آرامش در خواب و مانع ایجاد عوارض متداولی مانند خستگی که رنج آور می‌باشد و از عوارض متداول آپنه در خواب می‌باشد، می‌شود.

دادن نظم و برنامه به خواب و اصلاح شیوه و سبک زندگی: دارای بیشتریم اهمیت در بهبود آپنه در خواب می‌باشد که شما در خواب اصلی در زمان ثابت دریک روز تجربه می‌کنید. اگر خواب شما نامنظم باشد بدن شما نمی‌تواند یک سیکل طبیعی را تجربه کند و این عمل باعث دمر خوابیدن و اختلال وبی نظمی در ماهیچه‌ها و بازده تنفسی که از علل آپنه در خواب می‌باشد، خواهد شد. داشتن ۸_۷ ساعت خواب عمیق از میزان خواب هر شب و به کارگیری یک برنامه ثابت و قطعی برای خودتان و ۴۵_۳۰ دقیقه خواب اضافی در شب‌ها قبل از اینکه برای کار بیدار شوید می‌تواند در رفع این مشکل مؤثر باشد.

تمرین یوگا: یکی از ورزش‌ها که دارای ارتباط با کاهش التهاب وبالابردن فضایی تنفسی در راه‌های هوایی می‌شود، یوگا می‌باشد. داشتن تکنیک‌های تنفسی در یوگا برای کاهش اختلالات آپنه خواب موُثر می‌باشد و شما می‌توانید با یک مربی یوگا برای انجام دادن تمرین‌های یوگا در منزل به صورت اصولی‌تر مشورت کنید.

پیام پایانی: میلیون‌ها نفر از مردم ازآپنه در خواب رنج می‌برند و این در حالی است که بیشترمواردی که دیده می‌شود نیازمند درمان سریع برای حفظ سلامتی شما نیست. اختلال آپنه در خواب می‌تواند یک نشان‌دهنده وضعیت سلامتی ودرخیلی موارد نادر می‌تواند کشنده و مرگبار باشد. اگر شما متوجه شدید که از اختلال آپنه خواب رنج می‌برید با یک پزشک در خصوص درمان‌های مناسب صحبت نمایید معالجه‌های سنتی و خانگی می‌تواند موُثر باشد اما می‌تواند کامل کننده درمان‌های اصلی و برنامه‌ریزی‌شده برای حذف و از بین بردن اختلال آپنه در خواب باشد.

منبع مقاله :organic facts
این مقاله به طور اختصاصی توسط مجله قرمز ترجمه شده است.

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

اوره برای پوست
فواید اوره برای پوست؛ آیا می‌دانستید اوره هم لایه‌بردار است و هم مرطوب‌کننده؟
113
راقبت پس از فیلر لب
بهترین روشهای مراقبت پس از فیلر لب
137
آزلائیک اسید
آزلائیک اسید (Azelaic Acid) چیست و چگونه آکنه را درمان می‌کند؟
175
پودر ویتامین سی
آیا می‌توانیم پودر ویتامین سی را روی پوست صورتمان استفاده کنیم؟
298
شوینده صورت
برای انتخاب بهترین شوینده صورت به چه نکاتی توجه کنم؟
225
ضد لک شیرین بیان
بهترین محصولات ضد لک حاوی شیرین بیان را بشناسید
325

مقالات سلامت

لیکن پلان
لیکن پلان از انواع و علائم تا علتها و درمانهای مختلف
26
سوختگی درجه سه
سوختگی درجه سه و آنچه باید راجع به آن بدانید
65
میگرن کودکان
میگرن کودکان چه علائمی دارد و روشهای درمان آن چیست؟
51
چای رازیانه
خواص عالی چای رازیانه برای سلامتی از رفع بی خوابی تا دردهای پریودی
65
درمان قطعی تنبلی تخمدان
آیا قرص ضد بارداری درمان قطعی تنبلی تخمدان و اختلالات هورمونی زنان است؟
50
علل مشکل در دفع مدفوع
علل مشکل در دفع مدفوع و آنچه که باید انجام دهید
140

مقالات آشپزی

نان هندی خانگی
نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر
27
ترافل شکلاتی
ترافل شکلاتی خوشمزه تقدیم به آنهایی که دوستشان داریم
42
گرام ماسالا
طرز تهیه ادویه گرام ماسالا در خانه با عطری عالی برای انواع غذاها
82
سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
250
اشترودل سیب اصل اتریشی
اشترودل سیب اصل اتریشی را به بهترین روش در خانه درست کنیم
360
کیک شکلاتی گیاهی
کیک شکلاتی گیاهی و بدون گلوتن با دستورالعملی آسان
738

مقالات تغذیه

چای رازیانه
خواص عالی چای رازیانه برای سلامتی از رفع بی خوابی تا دردهای پریودی
65
تنظیم هورمونی
چطور از گلوکومتر برای تنظیم هورمونی و لاغری استفاده کنیم؟    
73
مکمل لاغری
مکمل لاغری چیست و آیا واقعا در کاهش وزن تاثیر دارد؟
84
گوشت ارگانیک
گوشت ارگانیک و گوشت غیرارگانیک چه تفاوت‌هایی دارند؟
69
میان وعده نیمه شب
۱۱ میان وعده نیمه شب که واقعا سالم و قابل توصیه هستند
181
معرفی شاه توت
شاه توت و حقایقی جالب در مورد این میوه محبوب و مفید
112