منابع آموزش آنلاین ویولون معرفی‌شده در این مقاله به شما کمک می‌کنند تا هم انگیزه خود را برای یادگیری این ساز حفظ کنید و هم با کسب آگاهی بیشتر در این زمینه سریع‌تر پیشرفت کنید. آموزش آنلاین ویولون برای نوازندگان ویولون در هر سطحی بسیار مفید است و مزایای بسیاری دارد. به‌عنوان مثال:

  • وقتی به‌دنبال آموزش در مورد یک موضوع، آهنگ یا قطعه خاص هستید.
  • اگر به‌صورت خودآموز اقدام به یادگیری ویولون کرده‌اید و  به‌صورت حضوری به اساتید دسترسی ندارید.
  • ممکن است تحت آموزش خصوصی باشید، اما بخواهید از جهات دیگری هم به تکنیک‌ها یا قطعات خاصی نگاه کنید.
  • گاهی اوقات وقتی موضوعی توسط شخص دیگری با روش متفاوت‌تری توضیح داده می‌شود، می‌تواند باعث تلنگر و جرقه‌های شناختی جدید شود.

ممکن است برخی بگویند “مردم قرن‌ها  ویولن را بدون یوتیوب آموخته‌اند…”

بله، این درست است، اما در آن روزها یادگیری ویولن فقط برای افراد خاصی امکان‌پذیر بوده است. استفاده از منابع اطلاعاتی آنلاین باعث می‌شود شما در جلسه‌ای که با معلم‌تان دارید بیشترین بهره را از او ببرید. من (به‌عنوان معلم خصوصی ویولن) وقتی هنرآموزانم وقت و تلاش خود را برای یافتن اطلاعات خارج از جلسه آموزشی صرف می‌کنند، بسیار خوشحال می‌شوم، زیرا در عرض نیم‌ساعت یا یک‌ساعت در هفته به‌راحتی نمی‌توانیم همه نکات را پوشش دهیم.

در زمان‌های قدیم هنرآموزان برای اطلاعات بیشتر به کتاب‌ها و مسترکلاس‌ها مراجعه می‌کردند. حالا YouTube را نیز به‌عنوان یک منبع اضافی شگفت‌انگیز در دسترس‌مان داریم. بنابراین تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

رتبه‌بندی این کانال‌ها بر اساس ترکیبی از کیفیت، میزان فعال بودن و محبوبیت است، اما همه آن‌ها عالی هستند.

شماره ۱: کانال Professor V ، که برای من بسیار الهام‌بخش بوده است.

Todd Ehle دارنده کانال Professor V  در یوتیوب و ویولونیست و استاد برجسته، دهه‌ها تجربه‌ی سطح بالا در اجرا و آموزش ویولون دارد. دوازده سال پیش او شروع به انتشار آموزش ویولون در YouTube کرد و درواقع یکی از اولین نفراتی بود که در یوتیوب شروع به آموزش آنلاین ویولن کرد.

آموزش ویولن

شماره ۲:  کانال Fiddlerman ، منبعی بسیار متنوع

Pierre Holstein یک ویولونیست کلاسیک برجسته است (اجرای باخ او را در اینجا تماشا کنید) و دارای استعدادی است که نواختن ویولن را برای همه کسانی که مایل به یادگیری هستند، قابل دسترس کرده است. می‌توانید آهنگ‌های معروف را از طریق کانال او در یوتیوب بیاموزید. او تکنیک‌های فنی را نیز عالی ارائه می‌دهد. اکنون او و خانواده‌اش از طریق سایت Fiddlershop با ارائه سازهای زهی و لوازم جانبی با کیفیت، به جامعه نوازندگان خدمت می‌کنند.

آموزش ویولن

شماره ۳: کانال Violinspiration  برای نوازندگان مبتدی

Julia کار فوق‌العاده‌ای انجام داده و کانالش را به قسمت‌های موسیقی فیلم، قطعاتی برای مبتدی‌ها و تکنیک‌هایی برای بزرگسالان مبتدی تقسیم کرده است.

گاهی اوقات بسیاری از بزرگسالان مبتدی شکایت دارند که معلم ویولن آن‌ها می‌تواند به کودکان آموزش دهد، اما به بزرگسالان نه. Julia متخصص بزرگسالان مبتدی است، بنابراین این کانال منبع خوبی برای مخاطبان بزرگسال است.

آموزش آنلاین ویولن

شماره ۴: کانال Joy Lee ،آموزش پیشرفته ویولون

همان‌طور که از نام این کانال مشخص است Joy  درس‌های ویولنش را با شادی ارائه می‌دهد و همچنین تکنیک‌های پیشرفته‌‌ای مانند بررسی سونات بتهوون و کنسرتوی مندلسون و موارد دیگر را نیز پوشش می‌دهد.

آموزش ویولن

شماره ۵: کانال Violin Viola Masterclass، برای آموزش ویولا

Amber در زمینه ویولون کلاسیک آموزش دیده است! بنابراین برای همه شما که ویولا کار می‌کنید و به کلاس‌های آنلاین ویژه او دسترسی ندارید، کانال یوتیوب او امکان مناسبی است!

آموزش ویولن

شماره ۶: کانال Red Desert Violin، آموزش آنلاین ویولون به روش سوزوکی

معلم بزرگ دیگری با تحصیلات کلاسیک و تجربه زیاد. به‌خصوص برای کسانی که با کتاب‌های سوزوکی کار می‌کنند، این کانال بسیار جالب است و با پخش فیلم‌های قطعات سوزوکی نیز همراه است.

آموزش ویولن

شماره ۷: کانال آموزشی من! Violin Lounge، دروس تکنیک‌های آرشه‌کشی ویولن

تعریف از خود نباشد، برخی از افراد می گویند در یوتیوب من بهترین نوازنده در آرشه‌کشی هستم. این ممکن است واقعیت داشته باشد یا نه … می‌دانم که من هر هفته تعدادی درس ویدئویی خوب را در یوتیوب ارسال می‌کنم که عمدتاً درباره تکنیک‌های آرشه‌کشی و ویبراتو هستند، اما درباره آموزش قطعات کلاسیک و موسیقی فیلم و بسیاری از موارد دیگر مانند بررسی محصولات نیز ویدئوهایی در کانال من وجود دارد.

آموزش آنلاین ویولن

شماره ۸: کانال Violin Lab Channel، آموزش‌هایی با جزئیات زیاد

Beth یک ویولونیست کلاسیک و باتجربه است. دروس او بسیار مفصل است و این مفصل بودن برای دروس آنلاین مهم است، زیرا از این طریق می‌توانید خودتان به‌راحتی تکنیک‌ها را یاد بگیرید. این کانال، یک منبع عالی برای همه سطوح آموزش آنلاین ویولون است.

آموزش آنلاین ویولن

شماره ۹: کانال Violin Tutor Pro بیش از هزار آموزش آنلاین ویولون

کانال Michael یک معدن طلا برای نوازندگان ویولن (و فیدل) است. در این کانال می‌توانید آهنگ‌ها و تکنیک‌های مختلف را یاد بگیرید و نکته مهم این است که او همه چیز را به روشنی توضیح می‌دهد.

آموزش آنلاین ویولن

شماره ۱۰: کانال  Nathan Cole، استاد ویولن

Nathan  اولین رهبر نوازندگان ویلن در ارکستر سمفونی لس‌آنجلس و یک معلم ویولن بسیار عالی است. کانال او یک منبع عالی برای آموزش آنلاین ویولون است حتی برای ویولونیست‌های سطح پیشرفته، متخصصان و معلمان.

آموزش آنلاین ویولن

شماره ۱۱: کانال TwoSet Violin ، وقتی می‌خواهید بخندید!

دو ویولونیست کلاسیک که به‌طور کلی درباره موسیقی کلاسیک فیلم‌های خنده‌دار و آموزشی می‌سازند. اگرچه آن‌ها در این کانال در‌واقع ویولن آموزش نمی‌دهند، اما شما نمی‌توانید این کانال را به‌عنوان نوازنده ویولن از دست بدهید و همزمان با خندیدن چیزهای زیادی از آن یاد خواهید گرفت.

آموزش ویولن

شماره ۱۲: کانال The Online Piano & Violin Tutor

Alison که معلم موسیقی است در کانال محبوبش موارد بسیار خوبی برای آموزش آنلاین ویولن منتشر می‌کند. معمولاً بزرگسال مبتدی خودآموز بسیار خوب می‌توانند از فیلم‌ها و دوره‌های آموزشی او بهره‌مند شوند. فیلم‌های آموزشی او به میلیون‌ها نفر خدمت  کرده و درواقع او آموزش باکیفیت ویولون و پیانو را برای مخاطبان زیادی قابل دسترس کرده است.

آموزش آنلاین ویولن

شماره ۱۳: کانال Vivolin، تکنیک‌های فوق‌العاده آرشه‌کشی

من وقتی کانال او را کشف کردم بسیار شگفت‌زده شدم: Vivien یک نوازنده ماهر ویولون در کنسرت‌ها است و از روش خوبی برای آموزش تکنیک‌های آرشه‌کشی و ارائه نکات عملی بسیار مفید استفاده کرده است و هنرآموزان واقعا می‌توانند پس از تماشای فیلم‌های آموزشی او، آن‌ها را عملی کنند. من افتخار می‌کنم که Vivien را به‌عنوان یک معلم در آکادمی‌ام دارم و کانال او را به شدت به همه توصیه می‌کنم.

آموزش آنلاین ویولن

شماره ۱۴: کانال iClassical Academy ، از بهترین‌ها بیاموزید.

این کانال متعلق به یک فرد نیست، بلکه یک کانال جذاب مربوط به یک آکادمی است که  توسط بهترین نوازندگان کنسرت ویولن و سایر سازها اقدام به برگزاری مسترکلاس می‌کند حتی اگر هنوز این رپرتوارهای پیشرفته را اجرا نکنید باز هم تماشای آن‌ها بسیار الهام‌بخش است. به‌طور کلی چیزهای زیادی می‌توانید از این کانال یاد بگیرید. من افتخار داشته‌ام که دوره “Upgrade your Violin Bow Technique”  را برای آکادمی iClassical برگزار کنم.

آموزش آنلاین ویولن

شماره ۱۵:  کانال FiddleJamInstitute ، نواختن ساز فیدل را یاد بگیرید!

بله! یک کانال کامل اختصاص داده شده به یادگیری فیدل، بلوز (blues)، تکنیک‌های ضرب ( chop technique ) و موارد دیگر.

آموزش آنلاین ویولن

شماره ۱۶: کانال Simon Streuff Violin-Education ، آموزش‌های عالی برای دست‌چپ‌ها

در مصاحبه‌ای که با Simon داشتیم متوجه شدم که او یک استاد عالی در زمینه آهنگ‌سازی و ویبراتو است. حتی او یک دوره آنلاین درمورد توسعه تکنیک‌های دست چپ و اجرای هماهنگ نیز برگزار کرده است. در کانال او می‌توانید آموزش‌های آنلاین بسیار مفید و کاربردی درمورد ساز ویولن پیدا کنید.

آموزش ویولن

شماره ۱۷ : کانال Stringosaurus ، آموز‌ش بازی‌گونه ویولن برای بچه‌ها

 کانال Laura  پر از بازی‌های موسیقایی و در‌س‌های بازی‌گونه ویولن است. او مهارت شگفت‌انگیزی در آموزش موسیقی به بچه‌ها به‌صورت گروهی و خصوصی دارد. اگرچه من به بچه‌های خیلی کوچک آموزش نمی‌دهم، اما فیلم‌های آموزشی او برای من بسیار خوب و خلاقانه است. او تازه کانالش را در یوتیوب راه‌اندازی کرده است، اما جایگاه او در این لیست کاملاً شایسته است. به محض اینکه دوقلوهای ۱۱ هفته‌ای من نواختن ویولن را شروع کنند، کانال او اولین جایی است که به آن مراجعه خواهم کرد.

آموزش ویولن

شماره ۱۸: کانال Heather Kaye ، آموزش همه‌جانبه ویولون

Heather  آموزش آنلاین بسیار مفیدی را برای همه سطوح ارائه می‌دهد. او تأکید می‌کند که انجام چالش‌هایش سرگرم‌کننده است و واقعاً شما را وادار می‌کند که ویولن را در دست گرفته و به تمرین بپردازید.

آموزش آنلاین ویولن

شماره ۱۹: کانال The Hot Violinist ، آموزش فیدل

Jenny کسی است که  در بزرگسالی ویولن را آغاز کرده است. او اکنون یک نوازنده فیدل است و نواختن  فیدل را به شما یاد می‌دهد. من فکر می‌کنم او می‌تواند یک فرد الهام‌بخش بزرگ باشد.

آموزش فیدل

شماره ۲۰: کانال Violin masterclass ، دستور‌العمل‌هایی از یک استاد برجسته ویولن

هنگامی که من به مبتدیان کم‌سن و سال آموزش می‌دادم، سالها از روش  German Sassmanshaus استفاده می‌کردم! من حتی در آکادمی ویولون خود آموزش‌هایی را برای آن تهیه کرده بودم. ممکن است فیلم‌های این کانال کمی قدیمی باشند و رزولوشن خوبی نداشته باشند، اما بسیاری از دروس فوق‌العاده مفید مسترکلاس‌های Kurt Sassmanshaus در این کانال قرار دارد. در فیلم‌های این کانال او در حال کار بر روی تکنیک‌های مختلف ویولن با هنرآموزان در سنین و سطوح مختلف است.

آموزش ویولن


ترجمه اختصاصی توسط مجله قرمز

منبع : violinlounge