جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
  • مهشید
  • ۳۰ شهریور ۱۳۹۷
  • ۱۵:۰۰
  • 563
آلودگی هوا متوسط امید به زندگی را در میان انسان‌ها کاهش داده است

آلودگی هوا متوسط امید به زندگی را در میان انسان‌ها کاهش داده است

آلودگی هوا از معضلات بزرگ زندگی بشر است که این روزها کشورهای مختلف به خصوص کشورهای در حال توسعه را درگیر کرده است. آلودگی هوا نه تنها کیفیت زندگی را کاهش می‌دهد بلکه میزان مرگ و میر و شیوع بیماری‌های مختلف را نیز در میان انسان‌ها افزایش داده است. در برخی از نقاط جهان، آمار مرگ و میر بر اثر تنفس ذرات معلق در هوا از سرطان سینه و سرطان ریه نیز پیشی گرفته است. همین مساله سبب شده است که امید به زندگی و متوسط عمر در کشورهای مختلف بر اثر آلودگی هوا کاهش پیدا کند و به طور مثال در هندوستان به دلیل آلودگی هوا امید به زندگی یک و نیم سال کاهش پیدا کرده است. در حال حاضر معضل آلودگی هوا زندگی مردم را در ۱۸۵ کشور جهان تهدید می‌کند و ما باید به دنبال راه حلی برای این مشکل باشیم. در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز به تحقیقات دانشمندان محیط زیست درباره ارتباط ذرات معلق در هوا و کاهش طول عمر انسان‌ها پرداخته‌ایم.

ارتباط آلودگی هوا و کاهش عمر انسان‌ها

بررسی‌ها نشان می‌دهد که تنفس هوای آلوده می‌تواند ماه‌ها و یا حتی سال‌ها از عمر ما بکاهد و در مطالعه‌ای که در ۲۲ آگوست سال ۲۰۱۸ در مجله دانش و تکنولوژی محیطی منتشر شد اعلام شد که به طور متوسط تاثیر آلودگی هوا در کاهش عمر انسان‌ها حدود یک سال است که البته این میزان در مناطق آلوده‌تر جهان مثل کشورهای آسیایی و آفریقایی حدود یک و نیم تا دو سال است. در این مطالعه از داده‌های مربوط به پروژه “میزان جهانی بیماری” در سال ۲۰۱۶ استفاده شد که اولین بررسی جامع تاثیر ذرات معلف در هوا بر امید به زندگی در کشورهای مختلف بوده است. هر ذره‌ای که قطر آن از ۲.۵ میکرومتر کوچک‌تر باشد (سی برابر کوچک‌تر از قطر موی انسان) به عنوان ذره معلق در نظر گرفته می‌شود چون مخاط بینی و ریه نمی‌تواند این ذرات را جذب کند و با تنفس، آن‌ها مستقیما وارد جریان خون می‌شوند.

جاشوا اپت دانشمند محیط زیست در دانشگاه تگزاس در آستین رئیس گروه تحقیقاتی این پروژه می‌گوید: “در مطالعات قبلی که روی آلودگی هوا انجام شده بود بیشتر تاثیر این فاکتور روی میزان مرگ و میر یا شیوع بیماری‌های خاصی مورد بررسی قرار گرفته بود اما در این مطالعه جدید سعی شده است که خطر آلودگی هوا به طور مرتبط‌تری بررسی شود. وقتی صحبت از تعداد مرگ و میر و درصد ابتلا به بیماری‌ها می‌شود مردم چندان توجهی نشان نمی‌دهند، چگونگی مردن برای آن‌ها اهمیتی ندارد چون همه ما یک روز می‌میریم اما وقتی صحبت از طول عمر و امید به زندگی می‌شود مردم اهمیت بیشتری می‌دهند چون همه دوست دارند عمر طولانی‌تری داشته باشند.”

آلودگی هوا

 

تاثیر آلودگی هوا و ذرات معلق در کاهش امید به زندگی

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که وقتی میزان ذرات معلق در یک منطقه افزایش پیدا می‌کند امید به زندگی نیز در آن منطقه کاهش می‌یابد. اما هر نوع آلاینده فاکتورهای خاص خود را دارد و به همین دلیل است که آمار مرگ و میر از یک کشور به کشور دیگر متفاوت است. حتی در کشورهای پردرآمد که هوا نسبتا پاکیزه است مثل ایالات متحده و استرالیا، مقدار کم ذرات معلق در هوا نیز باعث کاهش چند ماه از متوسط عمر شهروندان آن‌ها شده است. البته این نتایج بر اساس داده‌های مربوط به سال ۲۰۱۶ به دست آمده است.

جاشوا اپت و همکارانش در این مطالعه همچنین استاندارد سازمان بهداشت جهانی در مورد میزان آلاینده‌ها نیز در کشورهای مختلف مورد بررسی قرار گرفت. طبق این استاندارد میزان ذرات معلق نباید از ۱۰ میکروگرم در هر متر مکعب هوا تجاوز کند. در بیشتر کشورهای پردرآمد مثل کانادا این استاندارد رعایت شده است اما در کشورهای دیگر، به خصوص کشورهای در حال توسعه میزان آلودگی چندین برابر بالاتر از این استاندارد جهانی است. برخی از کشورها با تلاش برای بهبود کیفیت هوا توانسته‌اند امید به زندگی را نیز افزایش دهند به طور مثال در کشور مصر با رعایت استانداردهای بهداشت جهانی، امید به زندگی ۱.۳ سال افزایش یافته است در حالی که در کشور چین این میزان حدود ۹ ماه بوده است. اگرچه رعایت استاندارد سازمان بهداشت جهانی میزان امید به زندگی را افزایش می‌دهد اما آن را به حالت قبلی بازنمی‌گرداند چون تنفس در مقادیر کمتر از ۱۰ میکروگرم در متر مکعب نیز هنوز خطراتی برای سلامتی دارد.

آلودگی هوا

چطور می‌توان با کاهش آلودگی هوا امید به زندگی را افزایش داد؟

هندوستان در حال حاضر یکی از آلوده‌ترین کشورهای جهان است که آلودگی هوا آن را با مشکلات عدیده‌ای از جمله کاهش امید به زندگی روبرو کرده است. محاسبات گروه تحقیقاتی اپت نشان می‌دهد که اگر هوای هندوستان با استاندارد‌های بهداشت جهانی تطبیق داده شود یک فرد شصت ساله در این کشور بیست درصد شانس بیشتری برای رسیدن به ۸۵ سالگی خواهد داشت. همچنین دانشمندان در این مطالعه فاکتورهای مختلف موثر بر امید به زندگی مثل ذرات معلق، سیگار کشیدن و سرطان را در ناحیه‌های مختلف بررسی کرده‌اند و دریافته‌اند که به طور مثال در جنوب آسیا تاثیر آلودگی هوا در کاهش امید به زندگی بیشتر از همه انواع سرطان‌ها بوده است. نتایج نشان می‌دهد که بهبود کیفیت هوا می‌تواند بیش از سایر عوامل زیست محیطی دیگر مثل یهداشت آب یا درمان سرطان امید به زندگی را افزایش دهد که البته این آمار در کشورهای پیشرفته متفاوت است چون آلاینده‌ها در این کشورها فقط چند ماه از عمر افراد را کاهش می‌دهند در حالی که انواع سرطان‌ها سه و نیم سال از امید به زندگی شهروندان این کشورها را کم کرده‌اند.

 

نتیجه گیری

این مطالعه در ۴۲ کشور مختلف انجام شده و نشان داده است که تاثیر ذرات معلق در هوا در کاهش امید به زندگی حدود یک سال است که این میزان در کشورهای آلوده‌تر بیشتر و در کشورهای با هوای پاکیزه، کمتر است. نتایجی که در این مطالعات به دست آمده است تحت تاثیر فاکتورهای مختلف دیگری هم بوده است به طور مثال در کشورهایی مثل اوکراین و روسیه که متوسط سن مردم بالاتر است، تاثیر آلاینده‌ها در کاهش عمر بیشتر بوده است. اما به طور کلی این نتایج می‌تواند برای شهروندان و مسئولین کشورهای مختلف بسیار مفید باشد تا بدانند که بودجه‌ها باید در کدام قسمت‌ها هزینه شوند تا زندگی آینده بشر از کیفیت و کمیت بالاتری برخوردار باشد.

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش علمی در مجله قرمز شاخه محیط زیست و زمین مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Science News (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

درمان لک صورت
درمان لک صورت؛ راهنمای علمی درمان لک به همراه معرفی بهترین محصولات
44
اوره برای پوست
فواید اوره برای پوست؛ آیا می‌دانستید اوره هم لایه‌بردار است و هم مرطوب‌کننده؟
647
راقبت پس از فیلر لب
بهترین روشهای مراقبت پس از فیلر لب
318
آزلائیک اسید
آزلائیک اسید (Azelaic Acid) چیست و چگونه آکنه را درمان می‌کند؟
327
پودر ویتامین سی
آیا می‌توانیم پودر ویتامین سی را روی پوست صورتمان استفاده کنیم؟
829
شوینده صورت
برای انتخاب بهترین شوینده صورت به چه نکاتی توجه کنم؟
330

مقالات سلامت

حساسیت به هیستامین
حساسیت به هیستامین (histamine intolerance) چیست و چه دلایلی دارد؟
138
آزمایش CRP چیست؟
آزمایش CRP یا همان پروتئین واکنشی C چیست و چه کاربرد تشخیصی دارد؟
261
نگاهی به داروی سیمتیکون
داروی سیمتیکون و نگاهی جامع به کارکردهای این دارو
143
اختلال پیکا
اختلال پیکا موردی برای بیماران با عادات غذایی عجیب
123
گرفتگی عضله
گرفتگی عضله دردناک اما قابل رفع به روشهایی آسان
244
واكسن سينوفارم
واکسن سینوفارم ؛ میزان اثربخشی طبق داده‌های علمی و پاسخ به پرسش‌ها در مورد آن
362

مقالات آشپزی

نان هندی خانگی
نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر
442
ترافل شکلاتی
ترافل شکلاتی خوشمزه تقدیم به آنهایی که دوستشان داریم
150
گرام ماسالا
طرز تهیه ادویه گرام ماسالا در خانه با عطری عالی برای انواع غذاها
215
سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
506
اشترودل سیب اصل اتریشی
اشترودل سیب اصل اتریشی را به بهترین روش در خانه درست کنیم
542
کیک شکلاتی گیاهی
کیک شکلاتی گیاهی و بدون گلوتن با دستورالعملی آسان
986

مقالات تغذیه

چای رازیانه
خواص عالی چای رازیانه برای سلامتی از رفع بی خوابی تا دردهای پریودی
208
تنظیم هورمونی
چطور از گلوکومتر برای تنظیم هورمونی و لاغری استفاده کنیم؟    
129
مکمل لاغری
مکمل لاغری چیست و آیا واقعا در کاهش وزن تاثیر دارد؟
113
گوشت ارگانیک
گوشت ارگانیک و گوشت غیرارگانیک چه تفاوت‌هایی دارند؟
116
میان وعده نیمه شب
۱۱ میان وعده نیمه شب که واقعا سالم و قابل توصیه هستند
379
معرفی شاه توت
شاه توت و حقایقی جالب در مورد این میوه محبوب و مفید
185