تبدیل شدن به یک کارشناس مد و فشن به تمرین، مطالعه و صرف زمان نیاز دارد. این حرفه پایه مشاغلی مثل نویسندگی مد، طراحی لباس و راه اندازی کسب و کار پوشاک است و در دنیای امروز از جذاب‌ترین و پرطرفدارترین مشاغل محسوب می‌شود. اگر این شغل مورد علاقه شماست در این مطلب بخوانید که چگونه می‌توانید کارشناس مد شوید.

یادگیری درباره مد و فشن

تاریخ مد را مطالعه کنید: اگر ندانید لباس‌هایی که در حال حاضر می‌پوشید از کجا آمده‌اند و چرا به این شکل هستند و چگونه در طول سال‌ها تغییر یافته‌اند هرگز نمی‌توانید در مد و فشن خبره شوید. به طور مثال اولین کسی که لباس‌های زنانه را به سبک لباس‌های مردانه طراحی کرد کوکو شانل طراح فرانسوی بود. مطالعه کتاب‌های مختلف با موضوع تاریخ مد و مشاهده فیلم و مستند در این زمینه به تسلط شما در موضوع تاریخ مد کمک می‌کند.

زبان مد را فرابگیرید: هر علمی اصطلاحات خاص خود را دارد و اگر کسی این به زبان و اصطلاحات آن مسلط نباشد نمی‌تواند با آن ارتباط برقرار کند. پس قبل از هرچیز باید زبان مد را بیاموزید، این کار را با مطالعه دیکشنری‌ها و لغت‌نامه‌های آنلاین و تمرین مکرر می‌توانید انجام دهید.

مجلات مد را مطالعه کنید: مجلات متعددی در جهان در زمینه مد و فشن به چاپ می‌رسند مثل مجله Vogue، Elle و مجلات دیگر که اگر به نسخه اصلی آن دسترسی ندارید می‌توانید آن‌ها را از سایت رسمی مجله و به صورت انلاین دنبال کنید. در کشور ما نیز تعدادی مجله مد به چاپ می‌رسند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

مجلات مد را مطالعه کنید

دنبال کردن ترندها

ترند چیست؟ باید قبل از هرچیز مفهوم ترند (Trend) را تعریف کنیم، ترند در انگلیسی به معنای روند است و به معنای مجموعه‌ای از چیزهایی است که در یک بازه زمانی مد می‌شود و میان مردم محبوبیت پیدا می‌کند. ترند تنها در مد مطرح نیست و در همه جنبه‌های اجتماعی زندگی هم به وجود می‌آید و از بین می رود. عمر ترندها در مد از یک دوره سه ماهه آغاز می‌شود و تا چند دهه نیز ادامه می‌یابد. شما با مطالعه مجلات و سایت‌های مد می‌توانید ترندهای فصل و فصل‌های بعدی را بشناسید.

هفته‌های مد و رویدادها و اخبار مهم فشن را دنبال کنید: هفته مد رویدادی است که سالانه دوبار و در شهرهای مختلف جهان برگزار می‌شود تا برندها و طراحان مختلف فرصت ارائه طراحی‌ها و محصولات خود را به خریداران و علاقمندان داشته باشند. در این میان هفته‌های مد نیویورک، لندن، میلان و پاریس که سالانه دوبار در سپتامبر و فوریه برگزار می‌شوند اهمیت بیشتری دارند و دنبال کردن آن‌ها به شناختن طراحان و برندهای مطرح و طراحی‌های جدید و افزایش اطلاعات و دانش شما در مورد مد و فشن کمک می‌کند.

صفحات اجتماعی چهره‌های مد را دنبال کنید: ستارگان سینما، خوانندگان و چهره‌های مطرح در فرهنگ عامه جهان این روزها نقش مهمی در توسعه و جهت دهی به مد و فشن بازی می‌کنند به طور مثال لباسی که یک ستاره سینما می‌پوشد به سرعت مد می‌شود و طرفدار پیدا می‌کند. به همین دلیل دنبال کردن استایل و سبک این هنرمندان به افزایش اطلاعات شما در مورد مدل‌ها و ترندهای پیش رو کمک می‌کند.

مرتبا از فروشگاه‌های لباس بازدید کنید: تماشای لباس‌هایی که مردم می‌پوشند، مشاهده محصولاتی که در فروشگاه‌ها عرضه می‌شود، شناخت لباس‌هایی که بیشتر به فروش می‌رسند و لباس‌هایی که مشتری کمتری دارند همه و همه اطلاعات شما را در مورد مدل‌های جدید و ترندها در محل سکونت شما افزایش می‌دهد.

فرهنگ عامه را دنبال کنید: فرهنگ عامه مواردی مثل سینما، موسیقی، ورزش، هنر و ادبیات را شامل می‌شود و این فرهنگ تاثیری مستقیم روی ترندها و مدل‌های لباس مردم دارد.

مرتبا از فروشگاه های لباس بازدید کنید

توسعه استایل شخصی

کمد لباس خود را بررسی کنید: یک کارشناس مد قبل از هرچیز باید سبک خاص خود را در لباس پوشیدن داشته باشد و هر فردی تا زمانی که کمد لباس‌های خود را به طور کامل بررسی نکند نمی‌داند چه چیزهایی برای پوشیدن دارد و چه چیزهایی کم دارد. گاهی ممکن است چیزی را که به نظر می‌رسد نیاز دارید دقیقا در جایی داخل کمد لباس شما مخفی شده باشد.

ژورنال فشن شخصی بسازید: لباس‌ها و تیپ‌هایی را که در مجلات و سایت‌های مد مشاهده می‌کنید و می‌پسندید جدا کرده و به همراه توضیحاتی در ژورنال شخصی خود بچسبانید، این ژورنال می‌تواند کاغذی یا آنلاین باشد. امروزه سایت‌هایی مثل pinterest چنین قابلیتی را دارند و با کمک آن می‌توانید ژورنال شخصی مد و فشن بسازید. این ژورنال می‌تواند مرجع شما برای استایل و انتخاب لباس باشد.

لباس‌های کلاسیک باکیفیت تهیه کنید: لباس‌های اصلی و اساسی شما که به دفعات بیشتر و مدت طولانی‌تری می‌پوشید باید کیفیت و دوام بیشتری داشته باشند بنابراین ارزش سرمایه‌‌گذاری را دارند. اما لباس‌های مد روز که فصل به فصل تغییر می‌کنند و عمر کوتاهی دارند در این دسته قرار نمی‌گیرند.

متفاوت لباس بپوشید: یک کارشناس مد باید سبک خاص خود را در لباس پوشیدن داشته باشد و به همین دلیل باید روش لباس پوشیدن او با بقیه مردم متفاوت باشد. شما می‌توانید با ترکیب رنگ‌های متفاوت، ترکیب هنرمندانه لباس‌های طرح‌دار و هرچیزی که به نظر مردم جدید و جالب توجه و زیبا باشد به لباس‌های خود اضافه کنید اما سعی کنید زیاده‌روی نکرده و از حدود اجتماعی فراتر نروید.

اکسسوری اضافه کنید: اگر امکان مانور دادن روی لباس‌های اصلی را ندارید می‌توانید از اکسسوری‌ها کمک بگیرید، مثلا با استفاده از جواهرات خاص و جذاب، کیف و کفش با طرح و رنگ استثنایی می‌توانید استایل شخصی و خاص خود را توسعه دهید.

استایل شخصی خود را بسازید

منبع: WikiHow