کیف و کفش، جواهرات، شال و روسری و سایر لوازمی که در پوشاک ما جایگاه مهمی دارند اما لباس اصلی محسوب نمی‌شوند اکسسوری هستند. در مقاله قبلی درباره اصول انتخاب اکسسوری و بایدها و نبایدهای آن توضیحاتی کلی دادیم و در این مقاله با دیدی دقیق‌تر این لوازم را بررسی و نحوه انتخاب آن‌ها را بررسی خواهیم کرد تا شما بتوانید با مطالعه آن در مجله قرمز انتخاب اکسسوری‌ها را درست انجام دهید.

انتخاب اکسسوری‌ها

اکسسوری‌ها را با استایل خود تطبیق دهید: اکسسوری‌ها انواع مختلف دارند و انتخاب از میان مدل‌های متنوع موجود در بازار که به نظر بی‌شمار می‌رسند کار ساده‌ای نیست. پس اگر میرخواهید مجموعه اکسسوری‌های خود را تهیه کنید باید انتخاب‌های خود را محدود کنید. این کار با تطبیق دادن اکسسوری‌ها با استایل شخصی امکان‌پذیر است اما چطور؟ ابتدا باید از مدل‌های ساده‌تر و تطبیق‌پذیرتر شروع کنید و به تدریج به چیزهایی که بیشتر هویت اصلی شما را نشان می‌دهند برسید. این چند اصل ساده شما را در انتخاب بهتر اکسسوری‌ها در مراحل اولیه کمک خواهد کرد:

  • گوشواره: یک یا دو حلقه ساده طلا یا نقره، یک جفت گوشواره ساده نگین‌دار و بعدها چند آویز زیبای رنگی می‌تواند مجموعه شما را کامل کند.
  • گردنبند: یک زنجیر ساده طلا یا نقره، یک رشته مروارید و در نهایت یگ گردنبند رنگی جذاب و متفاوت مطابق با سلیقه و استایل خود تهیه کنید.
  • روسری: شما به چند روسری ساده از رنگ‌های خنثی که به همه لباس‌ها بیاید و در نهایت چند روسری طرح‌دار رنگارنگ برای نشان دادن خوش‌سلیقگی خود نیاز دارید.
  • کمربند: اکثر خانم‌ها کمربند را وسیله‌ای ضروری نمی‌دانند اما شما به یک کمربند ساده چرم، و یک کمربند عریض رنگی و یک کمربند ظریف زینتی برای تکمیل استایل خود نیاز دارید.
  • اکسسوری‌های مو: بیشتر خانم‌ها به اکسسوری‌های مو توجه چندانی ندارند ولی این وسیله‌ها از کش و گیره سر گرفته تا سنجاق و تل و هدبند می‌توانند بیان کننده استایل و سلیقه شما باشند.

انتخاب اکسسوری‌ها را درست انجام دهید

 

از مجلات و سایت‌های مد ایده بگیرید: قبل از این که برای خرید اکسسوری مورد نظر خود به فروشگاه‌ها بروید نگاهی به مجلات و سایت‌های مد بیندازید و ایده بگیرید. تصاویر افرادی را که سلیقه مشابه شما دارند ببینید و به اکسسوری‌هایی که استفاده می‌کنند توجه کنید و سعی کنید چیزهایی در همان سبک و سیاق را در بازار پیدا کنید. به نحوه ترکیب اکسسوری‌ها با هم، رنگ و بافت آن‌ها و تعدادی که استفاده شده است نیز توجه داشته باشید و در خرید خود مدنظر قرار دهید. اگرچه همیشه گفته می‌شود که پیرو بی‌چون و چرای مد نباشید اما اکسسوری‌ها چون بخش اصلی لباس‌های شما نیستند می‌توانند بر اساس مد روز انتخاب شوند

بودجه بندی درستی داشته باشید: شما باید بدانید که کدام اکسسوری‌ها ارزش هزینه کردن دارند و کدام‌ها را می‌توان با قیمت متوسط و کم هم تهیه کنید. اکسسوری‌هایی که مدل کلاسیک دارند و کیفیت و دوام زیادی دارند و قرار است به مدت و دفعات زیاد مورد استفاده قرار بگیرند ارزش سرمایه‌گذاری هم دارند. قبل از هزینه کردن برای اکسسوری‌ها این سوالات را از خود بپرسید:

  • آیا این وسیله مد روز است و به زودی از مد خواهد افتاد و یا یک وسیله کلاسیک بدون زمان است؟
  • آیا این اکسسوری با اکثر لباس‌های کمدم هماهنگ است یا باید چند چیز هم برای هماهنگ کردن با آن بخرم؟
  • آیا کیفیت این اکسسوری خوب است و قیمت بالای آن به خاطر دوام و جنس آن است یا فقط به خاطر نام و برند آن؟

به رنگ پوست خود توجه کنید: هماهنگی رنگی تنها مربوط به لباس‌ها نیست و اگر اکسسوری شما با رنگ پوست شما هماهنگ باشند زیباتر دیده خواهند شد. علاوه بر رنگ پوست، رنگ مو و رنگ چشم را هم در نظر داشته باشید. اگر رنگ پوست شما گرم است رنگ‌های گرم مثل طلایی و زرد و نارنجی بهترین رنگ برای اکسسوری و جواهرات شماست اما اگر رنگ پوست شما سرد است رنگ‌های نقره‌ای و آبی و صورتی را برای اکسسوری‌های خود انتخاب کنید. در مورد اکسسوری‌هایی که مستقیما با پوست شما در تماس نیستند لزومی ندارد این قوانین را رعایت کنید و می‌توانید خلاقانه‌تر عمل کنید.

همه چیز را در نظر بگیرید: هرچیزی که در بیرون از منزل به همراه لباس‌های خود استفاده می‌کنید اکسسوری است. مثلا چتر، جاکلیدی و چیزهای کاربردی دیگر هم اجزای مهم استایل شما هستند و می‌توانید در انتخاب اکسسوری‌ها خلاقیت به خرج دهید و آن‌ها را از رنگ‌ها و سبک‌های زیبا و متناسب با تیپ کلی خود انتخاب کنید.

انتخاب اکسسوری‌ها را درست انجام دهید

اکسسوری برای تیپ‌های مختلف

اکسسوری محل کار را جذاب اما متناسب انتخاب کنید: اگر می‌خواهید در محیط کار یا هر جای مشابه دیگری کمی از شخصیت خود را به نمایش بگذارید اما از حرفه‌ای و جدی بودن شما چیزی کم نشود اکسسوری‌ها این فرصت را برای شما به وجود می‌آورد. کافی است لباس‌های اساسی و رسمی محیط کار خود را بپوشید و از یک اکسسوری جذاب مثل عینک طبی با قاب رنگی و یا یک کیف زیبای طرح‌دار برای بیان هویت خود استفاده کنید.

لباس‌های ساده را با اکسسوری‌ها جذاب‌تر کنید: اگر به سبک خاصی علاقه دارید مثلا سبک لباس پوشیدن هیپی‌ها در دهه ۱۹۶۰ میلادی و یا ستارگان راک در دهه ۷۰ و ۸۰ لازم نیست از لباس ‌های عجیب و نامتناسب آن‌ها که با فرهنگ پوشش ما همخوانی ندارند استفاده کنید، اکسسوری‌های مناسب می‌توانند هر سبکی را برای شما به وجود آورند در حالی که لباس‌های ساده و موقری برتن دارید. مثلا بوت‌های موتوری برای سبک راک و گردنبند رنگی بلند مهره دار برای سبک تابستانی هیپی می‌تواند انتخاب خوبی برای سلیقه‌های خاص باشد.

اکسسوری مجلسی را درست انتخاب کنید: در موقعیت‌های رسمی و مجلسی اکسسوری‌ها کاربرد و اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند. باید بهترین‌ها را برای این مواقع نگه دارید و آماده کنید، اکسسوری‌های ساده اما زیبا که با لباس مجلسی زیبای شما همخوانی دارند مانند گردنبند و گوشواره، دستبند ساده و کیف و کفش. دقت کنید که اگر از گردنبند بزرگ و شلوغ مثل سینه‌ریز استفاده می‌کنید گوشواره شما حتما باید کوچک و ساده باشد و در هر بخش تعادل را به خوبی رعایت کنید.

انتخاب اکسسوری‌ها را درست انجام دهید

اگر این مقاله را پسندیدید مقالات مشابه را با موضوع اکسسوری و جواهرات در مجله قرمز مطالعه کنید.

منبع: WikiHow (ترجمه اختصاصی از مجله قرمز)