گروه خونی از ویژگی‌های ثابت یک فرد در طول زندگی اوست. شما می‌توانید تمرینات و رژیم غذایی خود را تغییر دهید؛ اما هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید تا نوع گروه خونی خود را تغییر دهید که توسط مواد میکروسکوپی‌ای تعیین می‌شود که از والدین شما به ارث برده می‌شود و بر روی سطح گلبول‌های قرمز شما زندگی می‌کنند. این مواد سطحی با سیستم ایمنی بدن شما دارای فعل‌وانفعال هستند که خطر ابتلا به بیماری‌های مشترک را تغییر می‌دهند؛ بنابراین بسته به اینکه آیا شما دارای گروه خون از نوع A، B، AB یا O هستید، با احتمال بیشتر یا کمتری از مشکلات قلبی، سرطان و چندین بیماری دیگر رنج می‌برید. در این مقاله مواردی وجود دارد که نوع خون شما در تعیین آن‌ها مهم است. به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

گروه خونی و مشکلات حافظه

گروه خونی AB ممکن است خطر ابتلا به اختلال شناختی را افزایش دهد، تحقیقات که در مجله Neurology  منتشرشده است، نشان می‌دهد که به‌طور خاص، افراد با گروه  AB به‌احتمال بیشتری از کسانی که با انواع دیگر خون بودند، بیشتر به مشکل یادگیری یا به یادآوردن لیست‌ها آیتم‌های آزمون استاندارد عملکرد شناختی دچار بودند. مری کوشمن، پزشک متخصص و استاد پزشکی و پاتولوژی دانشگاه ورمونت دراین‌باره می‌گوید: “ما می‌دانیم که نوع خون AB با میزانی از عوامل خاصی از لخته شدن و پروتئین‌های موجود در خون در ارتباط است  درحالی‌که این امر ممکن است به توضیح اینکه چرا نوع AB بیشتر احتمال دارد که مشکلات ذهنی  متعاقب را در زندگی به وجود آورد، کمک کند”. مکانیسم دقیق  این عمل مشخص نیست.

مشکلات حافظه و ارتباط آن با گروه خونی

سرطان معده

اگر شما گروه AB رادارید، خبرهای بد بیشتری درراه است. در مطالعه‌ای که در مجله آمریکایی اپیدمیولوژی منتشرشده است به این نتیجه رسیدند که خطر ابتلا به سرطان معده در افرادی که این گروه خون رادارند، تقریباً ۲۶٪ بیشتر از افرادی با گروه خونی B یا O است. (اگر شما دارای گروه خون از نوع A هستید، ریسک ابتلای شما ۲۰٪ بالاتر از افرادی است که دارای نوع B یا O هستند). گوستاو ادگرن، پزشک متخصص، PhD و اپیدمیولوژیست در بیمارستان دانشگاه کارولینسکا در سوئد دراین‌باره می‌گوید: نوعی باکتری به نام H. pylori (هلیکو باکتر پیلوری) ممکن است در این زمینه مقصر باشد. درحالی‌که تقریباً دوسوم جمعیت جهان در معرض ابتلا به H. pylori هستند، افراد دارای گروه خونی نوع AB یا A ممکن است واکنش سیستم ایمنی بدنشان نسبت به باکتری‌هایی که خطر سرطان را افزایش می‌دهند، بیشتر باشد.

زخم‌ها (زخم معده)

تحقیقات ادگرن نشان می‌دهد که باکتری‌های مشابه که ممکن است سرطان‌های معده را در میان کسانی که انواع خون A یا AB دارند ایجاد کنند، ممکن است خطر ابتلا به زخم معده را در افرادی که گروه خون O رادارند را افزایش دهند. ادگرن می‌گوید: “این گروه خون به‌نوعی پاسخ ایمنی بدن را به باکتری‌ها تغییر می‌دهد، اما ما دقیقاً نمی‌دانیم مکانیسم آن چیست”. او اضافه می‌کند که اصلاح سیستم ایمنی ممکن است این ارتباط را توضیح دهد.

زخم معده و ارتباط آن با گروه خونی

بیماری قلبی

با تشکر از ژن‌های خوش‌شانس شما، گروه خونی O شما در مقایسه با افراد با سایر انواع گروه‌های خونی ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی را تا ۲۳٪ کاهش دهد. این نتایج بر اساس تحقیقات دانشکده بهداشت عمومی هاروارد به‌دست‌آمده است. داده‌های مطالعه نشان می‌دهد افراد دارای گروه های خونی از نوع AB و B در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند. نویسندگان این تحقیقات می‌گویند برخی از گروه‌های خونی با میزان بالاتری از التهاب در ارتباط هستند که تا حدودی می‌تواند ارتباط آن‌ها با بیماری‌های قلبی را توضیح دهد.

سرطان پانکراس

مزایای بیشتری برای گروه خونی نوع O وجود دارد: بر اساس تحقیقات مجله ملی سرطان شما ۳۷٪ کمتر احتمال دارد که به سرطان لوزالمعده در مقایسه با افرادی که سایر انواع گروه‌های خونی رادارند، مبتلا شوید. یک‌بار دیگر، نویسندگان این مطالعه اشاره به حضور باکتری‌های روده‌ای H. pylori دارند و آن‌ها را به‌عنوان یک توضیح احتمالی برای میزان بیماری بالاتری در میان گروه‌های غیر O برمی‌شمارند.

اکنون باید چه‌کار کرد؟

درحالی‌که به نظر شما نوع خون شما نقش مهمی درخطر ابتلای شما به بیماری دارد، مشخص نیست که آیا این نقش بزرگ یا کوچک است. کوشمن می‌گوید: “بهترین توصیه این است که یک روش زندگی سالم داشته باشید”. او توصیه می‌کند که تغذیه درست، ورزش کردن و تنها در مورد چیزهایی که می‌توانید کنترل کنید دغدغه داشته باشید. همچنین اگر شما نگران وضعیت خاصی از بیماری هستید، خواه این بیماری در معرض بیماری قلبی یا از دست دادن حافظه و زوال عقل است دراین زمینه با پزشک خود مشورت کنید. کوشمن می‌گوید که این امر به شما در جلوگیری از ابتلای به بیماری کمک می‌کند.

منبع: prevention.com
این مقاله توسط MARKHAM HEID به رشته تحریر درآمده و توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه و تالیف شده است.