کِرِم املا (Emla) چیست و چه کاربردهایی دارد؟ در چه شرایطی و به چه صورت مصرف می شود؟ عوارض جانبی آن کدامند؟ چه داروهایی را نباید به طور همزمان با کِرِم املا (Emla) مصرف کرد؟ این سوالات، به همراه نکات و اطلاعات مهم درباره‌ی این دارو، در مطلب پیش‌رو بررسی خواهد شد.

معرفی کِرِم املا (Emla)

کِرِم املا که با نام عمومی لیدوکائین و پریلوکائین موضعی نیز شناخته می‌شود، یک داروی بی حس کننده‌ی موضعی است. این کرم، حاوی لیدوکائین و پریلوکائین می‌باشد و طرز کار آن بدین صورت است که سیگنال‌های عصبی در بدن را مسدود می‌کند.

از کِرِم املا برای بی‌حس کردن پوست سالم و صدمه ندیده و یا پوست آلت تناسلی مردان و همچنین واژن خانم‌ها، استفاده می‌شود. این دارو برای آماده ساختن افراد جهت انجام جراحی‌های کوچک و جزئی یا انجام اقدامات پزشکی در این نواحی، استفاده می‌گردد.

کِرِم املا که با نام عمومی لیدوکائین و پریلوکائین موضعی نیز شناخته می‌شود، یک داروی بی حس کننده‌ی موضعی است.

 اطلاعات مهم درباره کِرِم املا

 • مصرف بیش از اندازه‌ی داروهای بی حس کننده و جذب بیش از حد آن توسط پوست بدن، می‌تواند منجر به ایجاد عوارض جانبی کُشنده شود. علائم استفاده‌ی بیش از حد از داروهای بی حس کننده ممکن است شامل موارد زیر باشد:

          ضربان قلب نامنظم، تشنج، بی‌هوش شدن، تنفس آهسته و یا نارسایی تنفسی؛

 • از کمترین میزانی از این دارو که می‌تواند پوست را بی‌حس کند، استفاده نمائید. از مصرف بیش از اندازه‌ی کرم املا و یا پوشاندن آن قسمت از پوست با باند یا پوشش پلاستیکی بدون تجویز پزشک، خودداری کنید.
 • پوستی که بریده شده و یا تحریک شده، نسبت به پوستی که سالم است، داروی موضعی بیشتری را جذب خودش می‌کند.
 • یادآوری می‌شود که از کمترین میزانی از این دارو که می‌تواند پوست را بی‌حس کند یا درد را تسکین دهد، استفاده نمائید. از مصرف بیش از اندازه‌ی کِرِم املا و یا پوشاندن آن قسمت از پوست با باند یا پوشش پلاستیکی بدون تجویز پزشک، خودداری کنید.
 • قبل از استفاده از کِرِم املا، در صورتی که بیماری کبدی، سابقه‌ی واکنش آلرژیکی نسبت به لیدوکائین یا پریلوکائین، سابقه‌ی شخصی یا خانوادگی ابتلا به متیموگلوبینیمیا (methemoglobinemia/ یک اختلال در خون)، یا هر گونه کمبود آنزیم ژنتیکی دارید، به دکترتان اطلاع دهید.
 • حواستان باشد که ناخواسته و تصادفاً، به آن ناحیه‌ای از بدنتان که بی‌حس شده آسیب وارد نکنید. همچنین از تماس با محیط‌های بسیار گرم یا بسیار سرد خودداری نمائید.

این کرم، حاوی لیدوکائین و پریلوکائین می‌باشد و طرز کار آن بدین صورت است که سیگنال‌های عصبی در بدن را مسدود می‌کند.

نکات مهمی که قبل از استفاده از کِرِم املا باید رعایت کرد

 • در صورتی که نسبت به هر نوع داروی بی‌حس‌کننده‌ای حساسیت دارید، از کِرِم املا استفاده نکنید.
 • گزارشات بیماران نشان می‌دهد که اگر داروهای بی‌حس کننده را بدون تجویز پزشک استفاده کنید، در اثر استفاده‌ی بیش از حد، عوارض کُشنده‌ای به وقوع پیوسته‌اند (مثلاً در هنگام استفاده از این دارو برای لیزر موهای زائد بدن، باید حتماً با توصیه‌ی پزشک و به میزان کم، از این کِرِم استفاده گردد وگرنه عوارض خطرناکی را می‌تواند به دنبال داشته باشد). این عوارض، در زنانی که قبل از ماموگرافی از این داروهای بی‌حس کننده به میزان زیاد استفاده کرده‌اند نیز مشاهده شده است.
 • اگر برای لیزر موهای زائد یا مواردی از این قبیل به جایی مراجعه می‌کنید، بدانید که در بسیاری از این مراکز پزشک حضور ندارد. بنابراین بهتر است به جایی بروید که زیر نظر یک پزشک اداره می‌شود تا پزشک شما را در مورد استفاده از داروهای بی حس کننده راهنمایی نماید.

برای اطمینان از اینکه مصرف کِرِم املا برای شما خطری در پی نخواهد داشت، اگر موارد زیر را دارید، به پزشک خود اطلاع دهید:

 • یک اختلال سلولی خون به نام متیموگلوبینیمیا؛
 • بیماری کبدی؛
 • یک کمبود آنزیم ژنتیکی در بدن به نام کمبود گلوکز۶- فسفات دیهیدروژنه (G6PD)؛
 • سابقه‌ی خانوادگی در ابتلا به متیموگلوبینیمیا یا هر گونه کمبود آنزیم ژنتیکی در بدن؛

در صورتی که نسبت به هر نوع داروی بی‌حس‌کننده‌ای حساسیت دارید، از کِرِم املا استفاده نکنید.

مصرف در دوران بارداری یا شیردهی

انتظار نمی‌رود که استفاده از کِرِم املا برای جنین در دوران حاملگی خطرزا باشد. اما در هر صورت، در دوران مصرف این دارو اگر باردار هستید و یا قصد باردار شدن را دارید، به پزشک خودتان اطلاع دهید.

لیدوکائین و پریلوکائین که در کِرِم املا موجود هستند، می‌توانند در شیر مادر نفوذ پیدا کرده و باعث ایجاد آسیب در نوزاد شوند. اگر در دوران شیردهی به سر می‌برید، به دکترتان بگویید.

نحوه مصرف

کِرِم املا را به همان صورتی که روی جعبه‌ی آن نوشته شده و یا دکتر به شما گفته، استفاده کنید. آن را حتماً با تجویز پزشک استفاده کنید و قبل از مصرف، تمامی مواردی که روی جلد این دارو نوشته شده است را به دقت مطالعه نمایید. همچنین از مصرف دوز بیشتر یا کمتر از مقداری که برای شما تجویز شده است، خودداری کرده و فقط در همان دوره ی زمانی که برای شما تجویز شده، آن را مصرف کنید.

ممکن است لازم باشد که شما کِرِم املا را ۴ ساعت قبل از جراحی و یا انجام کارهایی مانند لیزر موهای زائد، بد منزل استفاده کنید. دستورالعملی در مورد مقداری از این دارو که می‌توانید استفاده کنید و چه مدت زمانی آن را روی پوست بمالید، از طرف پزشک به شما داده می‌شود. از دستورالعمل پزشک یا مواردی که روی دارو نوشته شده به دقت تبعیت کنید. در صورتی که هر گونه سوال در مورد استفاده از این دارو داشتید، از دکتر و یا مسئول داروخانه بپرسید.

معرفی کامل کِرِم املا

از کمترین میزانی از کِرِم املا که برای بی حس کردن ناحیه‌ی مورد نظر روی پوست لازم است، استفاده نمائید. اگر بیش از حد این کِرِم را روی پوست بمالید، یا آن را روی ناحیه‌ی بسیار بزرگی از پوست بمالید، یا اینکه ناحیه‌ی مربوطه را در معرض گرما قرار داده و یا روی آن را با باند یا نوار پلاستیکی بپوشانید، ممکن است میزانی بیش از اندازه از این دارو توسط بدن شما جذب شود. همچنین پوستی که آسیب دیده، بریده شده و یا تحریک شده، نسبت به پوستی که سالم است ممکن است بیش از حد از این دارو جذب خودش کند.

ممکن است نیاز باشد که روی ناحیه‌ای از پوست که دارو را روی آن مالیده‌اید، کمی بپوشانید تا دارو سر جای خودش بماند و پخش نشود ؛ اما بدون اینکه دکتر به شما بگوید، این کار را انجام ندهید.

اگر از این دارو برای یک کودک استفاده می‌کنید، به دقت حواستان باشد که میزان مناسبی از دارو را مورد استفاده قرار دهید. میزان مصرف کِرِم املا در کودکان، بر اساس وزن آن‌ها می‌باشد. اجازه ندهید که کودک خودش به تنهایی دارو را مورد استفاده قرار دهد مگر اینکه یک فرد بزرگسال مراقب او باشد و وی را زیر نظر داشته باشد.

دارو را در دمای اتاق نگهداری کرده و دور از گرما و رطوبت قرار دهید. همچنین کِرِم املا را از یخ زدگی محافظت کنید.

در صورتی که نسبت به هر نوع داروی بی‌حس‌کننده‌ای حساسیت دارید، از کِرِم املا استفاده نکنید.

مصرف بیش از اندازه یا کمتر از میزان لازم

اگر قبل از عمل جراحی جزئی خود و یا انجام اقداماتی مثل لیزر موهای زائد، فراموش کردید که این دارو را مورد استفاده قرار دهید، از دکترتان بخواهید که شما را راهنمایی کند.

در صورتی که میزان بیش از اندازه از داروهای بی حس کننده توسط پوست جذب شده و به داخل خون راه پیدا کند، ممکن است منجر به بروز عوارض جانبی بسیار خطرناکی در فرد گردد. علائم استفاده‌ی بیش از حد از داروهای بی حس کننده ممکن است شامل موارد زیر باشد: ضربان قلب نامنظم، تشنج، بی‌هوش شدن، تنفس آهسته و یا نارسایی تنفسی؛

چنانچه بیشتر از میزان مورد نیاز، این دارو را مصرف کردید، به موارد اورژانسی در مورد مصرف زیاد این دارو مراجعه کنید و یا از پزشک کمک بگیرید.

از چه مواردی در هنگام مصرف این دارو باید خودداری کرد؟

از تماس کِرِم املا با چشمان خود اجتناب کنید. اگر این اتفاق افتاد، چشمانتان را به آب زیاد بشویید.

این دارو را با دهان مصرف نکنید. کِرِم املا فقط برای مصرف روی پوست می‌باشد.

حواستان باشد که ناخواسته و تصادفاً، به آن ناحیه‌ای از بدنتان که بی‌حس شده آسیب وارد نکنید. همچنین از تماس با محیط‌های بسیار گرم یا بسیار سرد خودداری نمائید.

سوزش خفیف در محلی که دارو استفاده شده و همچنین خارش و جوش، از عوارض جانبی شایع در اثر مصرف کرم املا می باشد.

عوارض جانبی کِرِم املا

اگر هر گونه علائم آلرژیکی نسبت به این دارو – شامل کهیر، به دشواری نفس کشیدن، التهاب صورت، لب ها، زبان یا گلو – در خود مشاهده کردید، حتماً به دکتر اطلاع دهید.

اگر موارد زیر را دارید، بلافاصله به دکتر اطلاع دهید:

 • سوزش شدید، گز گز شدن، سوزش در جایی که دارو اعمال شده؛
 • تورم یا قرمزی؛
 • سرگیجه یا ضعف ناگهانی بعد از استفاده از دارو؛
 • گیجی، تاری دید، وز وز گوش؛
 • کبودی یا ارغوانی‌رنگ شدن پوست؛
 • احساس غیر معمولی از دما داشتن؛

عوارض جانبی متداول در اثر مصرف کِرِم املا عبارت است از:

 • سوزش خفیف در محلی که دارو استفاده شده؛
 • خارش، جوش؛
 • تغییر رنگ پوست در محلی که دارو زده شده؛

البته لازم است ذکر شود که ممکن است عوارض جانبی دیگری نیز در صورت استفاده از این دارو رخ دهد. چنانچه موارد دیگری را مشاهده نمودید، به دکتر مراجعه کنید.

هر دارویی که در دوره مصرف کِرِم املا مصرف می‌کنید یا قصد شروع یا قطع مصرف آن را دارید، با دکتر در میان گذارید؛

تاثیر داروهای دیگر بر کِرِم املا – تداخل های دارویی

هر دارویی که در دوره مصرف کِرِم املا مصرف می‌کنید یا قصد شروع یا قطع مصرف آن را دارید، با دکتر در میان گذارید؛ خصوصاً داروهای زیر:

 • کلروکین، داپسون، نیتروفورانتوئین ، ایزوسوربید دینیترات، نیتروگلیسیرین، نیتروپروسید، کوئینین؛
 • داروهای مربوط به ضربان قلب- مانند: آمیودارون، دفتیلید، درونیدارون، مکسیلتین، سوتالول، توکائینید و غیره؛
 • داروهای تشنج – مانند: فنوباربیتال، فنیتوئین، پریماکوئین؛
 • داروهای سولفا – مانند: باکتریم، سپترا، SMX-TMP ،SMZ-TMP و غیره؛

البته لیست بالا همه‌ی داروهایی که با کِرِم املا (یا لیدوکائین و پری لوکائین) تداخل دارند را در بر ندارد و سایر داروها نیز ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند؛ اعم از داروهای با نسخه و بدون نسخه، ویتامین ها و داروهای گیاهی.

اطلاعات بیشتر

یادتان باشد که این دارو و همین طور تمامی داروهای دیگر را دور از دسترس کودکان قرار دهید؛ هرگز داروهای خودتان را با فرد دیگری سهیم نشوید و کِرِم املا را فقط با تجویز پزشک مصرف کنید.

در مورد تمامی مواردی که در این مطلب ذکر شده، با دکتر خودتان مشورت کنید تا مطمئن شوید که در مورد شخص شما صدق می‌کند یا خیر.

ترجمه ی اختصاصی مجله قرمز / با اندک تصرف و تلخیص

منبع : drugs.com

اگر این مطلب را دوست داشتید، به شما پیشنهاد می‌کنیم مطلب راهکارهایی برای رفع مشکلات پوست های حساس را نیز مطالعه کنید.