کلر مکاردل Claire McCardell از طراحان لباس به نام آمریکایی است که در زمینه طراحی پوشاک آماده فعالیت می‌کرد و توانست سبک خاص آمریکایی را در کارهای خود پیاده کند. او هرچند عمر کوتاهی داشت اما در دوه فعالیت خود از تاثیرگذارترین طراحان آمریکایی در قرن بیستم بود که مبدع لباس‌های ورزشی آمریکایی نیز هست و در سال ۱۹۹۰ توسط مجله لایف جزو صد آمریکایی تاثیرگذار در قرن بیستم انتخاب شد. در این مقاله نگاهی داریم به زندگی نامه کل مکاردل و سبک طراحی او و ویژگی‌هایی که این سبک را در طول دهه‌ها ماندگار کرد.

شروع کار کلر مکاردل

کلر مکاردل در ۲۴ می سال ۱۹۰۵ در شهر فردریک ایالت مریلند به دنیا آمد. او بزرگترین فرزند از چهار فرزند النور و آدرین مکاردل بود، آدرین مکاردل پدر کلر سناتور ایالت مریلند و رئیس بانک شهر فردریک بود. کلر از کودکی شخصیت خاصی داشت و به دعوا کردن با پسرها در محله علاقه داشت اما به سرعت به مد و فشن علاقمند شد  و وقتی شانزده ساله بود تصمیم داشت به نیویورک برود اما پدرش که با مستقل شدن دختر نوجوانش مخالف بود او را متقاعد کرد که در مریلند بماند و در رشته اقتصاد خانگی در کالج هود تحصیل کند. اما کلر در تصمیم خود مصمم بود و پس از دو سال تحصیل در کالج به نیویورک رفت و در مدرسه مد پارسونز مشغول به تحصیل شد.

کلر مکاردل

در سال ۱۹۲۷ مکاردل به پاریس رفت تا تحصیل خود را در شاخه فرانسوی مدرسه پارسونز ادامه دهد. او و همکلاسی‌هایش در این دوره به خانه‌های مد معروف مراجعه می‌کردند و لباس‌های طراحان آن زمان مثل مادلین ویونه را خریداری می‌کردند تا بتوانند ساختار آن‌ها را مطالعه و بررسی کنند. چند سال بعد کلر با مدرک طراحی لباس از مدرسه مد پارسونز فارغ التحصیل شد اما به کارهای عجیب و غیرمرتبطی مثل اسکچ در مغازه‌های لباس فروشی، نقاشی کشیدن روی لامپ‌های کاغذی و مدلینگ روی آورد تا این که با رابرت تورک طراح معروف ملاقات کرد که این ملاقات تاثیر عمیقی بر زندگی و حرفه کلر گذاشت. در سال ۱۹۳۰  کلر به عنوان دستیار شخصی رابرت تورک مشغول به کار شد و مدتی بعد تورک به یک کمپانی بزرگ‌تر نقل مکان کرد و کلر را نیز با خود برد. در سال ۱۹۳۲ تورک از دنیا رفت و از کلر مکاردل خواسته شد تا مجموعه ناقص او را به پایان برساند.

خلاقیت کلر مکاردل

هرچند کلر علاقه‌ای به کپی کارهای طراحان اروپایی نداشت اما مانند همه طراحان آمریکایی آن زمان تصمیم گرفت برای ایده گرفتن به پاریس سفر کند و در خیابان‌های پاریس به دنبال منبع الهام برای طراحی لباس بگردد. در طول دهه ۱۹۳۰ کلر به تدریج شروع به نشان دادن ایده‌های جدید و خلاقانه کرد و ایده‌های جدیدی مثل گره‌های بندی نازک، کمربند باریک و جزئیات لباس‌های مردانه را به عنوان نشانه‌های خاص کاری خود مورد استفاده قرار داد. در سال ۱۹۳۸ او دامن بلند را مدرنیزه کرد و در طراحی لباس‌های هماهنگ جدا پیشگام بود. در همین زمان او لباس موسوم به راهبی را طراحی کرد که یک لباس با برش اریب شبیه خیمه بود و هیچ  دوخت مشخصی روی خود نداشت و از کناره‌های بدن آویزان می‌شد و با یک کمربند بسته می‌شد و فرم بدن را به زیبایی شکل می‌داد. این لباس در مدت کوتاهی به شدت محبوب شد و بارها از آن کپی شد و نقش مهمی در گسترش تجارت او داشت.

پس از این موفقیت هتی کارنگی مک کاردل را برای کمپانی خود استخدام کرد اما او در این کمپانی دوره موفقی را نگذرانید و نصمیم گرفت از کارنگی جدا شود. در همین زمان کلر با دایانا وریلند سردبیر مجله هارپرز بازار آشنا شد و آن دو از همین زمان به دوستانی صمیمی تبدیل شدند. در سال ۱۹۴۰ و با همین اتفاق بود که کلر تصمیم گرفت سبک و تاثیر فرانسوی را در طراحی خود کنار بگذارد. از این زمان به بعد کلر تحت نام کمپانی خود یعنی Claire McCardell Clothes by Townley شروع به کار کرد و به اولین طراح لباس آمریکایی شناخته شده در جهان تبدیل شد.

کلر مکاردل

با شروع جنگ جهانی دوم ارتباط و تاثیر طراحان آمریکایی از سبک و الهام فرانسوی قطع شد و برخی از مواد اولیه نیز با محدودیت‌هایی مواجه شد که در کار کلر هم تاثیراتی داشت. از این زمان بیشتر طراحان آمریکایی سبک فرانسوی را کنار گذاشتند و به کار با پارچه جین، کرباس و پشم کشباف روی آوردند که در دسترس‌تر بودند. با کاهش یافتن دسترسی به چرم کلر بر آن شد که کفش‌هایی با مقدار چرم کمتر طراحی کند و به این ترتیب کفش‌های تخت باله را معرفی کرد که به مدلی محبوب تبدیل شدند. در سال ۱۹۴۴ وقتی ارتش اعلام کرد که پارچه پنبه مازاد برای بالن‌های خود را به فروش می‌رساند کلر فورا مقدار زیادی از آن را خریداری کرد و برا زنان وطن پرست آمریکایی لباس‌هایی تهیه کرد. در سال ۱۹۴۳ کلر با معمار تگزاسی ایروینگ دراوت هریس ازدواج کرد که دو فرزند داشت و آن دو با هم خانه‌ای را در منهتن نیویورک ساختند.

در سال ۱۹۴۱ کلر مجموعه لباس‌های ست خود را معرفی کرد که از ۵ عدد لباس تشکیل شده بودند اما به ۹ شکل مختلف می‌شد آن‌ها را پوشید، این لباس‌ها شامل یک دامن تافته، یک بلوز کشباف، یک ژاکت کشباف و دو لباس دیگر بود که بسیار محبوب شدند. همان سال او لباس شام آشپزخانه را معرفی کرد که یک دامن کلوش چیندار و پیشبند متصل به آن و از جنس پنبه بود که به یکی از لباس‌های نمادین این دوره میان زنان آمریکایی تبدیل شد. در سال ۱۹۴۲ کلر مکاردل لباس نان شیرمال را که یک لباس مهمانی خاکستری با جیب و یقه همرنگ بود طراحی کرد و ۷۵ هزار عدد از آن در یک فصل به فروش رفت. این طراحی در سال ۱۹۴۳ جایزه کوتی را برایش به ارمغان آورد. در سال ۱۹۴۸ نیز او جایزه نیمن مارکوس را ازان خود کرد.

پایان کار کلر مکاردل

پس از جنگ کلر به صورت داوطلبانه در کالج پارسونز به عنوان منتقد طراحی مشغول به کار شد، او در سال ۱۹۵۰ جایزه زن سال آمریکا را به دست آورد. او مدتی هم برای مجله تایم کار کرد و در سال ۱۹۵۷ کتابی به نام ” چه باید بپوشم؟ چه چیزی، کجا، کی و چقدر فشن؟” را به چاپ رساند. در سال ۱۹۵۷ کار مکاردل بیمار شد و بیماری او سرطان روده تشخیص داده شد، او در ۲۲ مارس ۱۹۵۸ پس از آن که آخرین مجموعه خود را کامل کرد در بیمارستان درگذشت. پس از مرگ کلر خانواده او تصمیم گرفتند برند او را تعطیل کنند، برادر کلر گفت پس از وی ادامه این کار ممکن نیست ایده‌های او مخصوص خود او بودند و هرگز تکرار نمی‌شوند.

کلر مکاردل

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش دنیای مد در مجله قرمز شاخه مقالات تخصصی مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: WikiPedia (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)