ژل ولتارن دارویی است که حاوی دیکلوفناک، یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) است. مکانیسم عمل دیکلوفناک از طریق کاهش موادی در بدن است که باعث درد و التهاب می‌شود. ژل ولتارن برای درمان درد مفاصل ناشی از استئوآرتریت در دست، مچ دست، آرنج، زانو، مچ پا و پاها استفاده می‌شود. این ژل ممکن است در درمان درد آرتریت در جاهای دیگر بدن نیز مؤثر باشد. تلاش ما در این است که در این مقاله به بررسی ویژگی‌ها و نکات ضروری در مورد مصرف این ژل ضد درد بپردازیم.

اطلاعات مهم مربوط به ژل ولتارن

اگر شما تا به حال آسم یا واکنش شدیدی مثل آلرژی بعد از مصرف آسپرین، دیکلوفناک (Cataflam، Voltaren) یا موردی دیگر از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) را داشتید، نباید از ژل ولتارن استفاده کنید.

ژل ولتارن می‌تواند خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته قلبی را افزایش دهد، به‌خصوص اگر مدت‌زمان طولانی است که از این دار. استفاده می‌کنید یا دوزهای بالایی از آن را دریافت می‌کنید یا اگر بیماری قلبی دارید. حتی افراد مبتلابه بیماری قلبی یا عوامل خطر می‌توانند هنگام مصرف این دارو سکته مغزی یا حمله قلبی را تجربه کنند. از این دارو قبل یا بعد از عمل جراحی بای پس قلبی (پیوند عروق کرونر یا CABG) استفاده نکنید.

استفاده از این دارو همچنین ممکن است باعث خونریزی معده یا روده شود که این امر می‌تواند مرگبار باشد. این مشکلات بدون هشدار می‌تواند در هنگام استفاده از ژل ولتارن، به ویژه در افراد مسن‌تر رخ دهد.

نکاتی که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

ژل ولتارن می‌تواند خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته قلبی را افزایش دهد، به ویژه اگر به مدت طولانی یا در دوزهای بالایی از این دارو استفاده کنید یا اینکه مبتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی باشید. حتی افراد بدون بیماری قلبی یا عوامل خطر می‌توانند در هنگام استفاده از این ژل سکته مغزی یا حمله قلبی را تجربه کنند.

از این دارو قبل یا بعد از عمل جراحی بای پس قلبی (پیوند عروق کرونر یا CABG) استفاده نکنید.

استفاده از این دارو همچنین ممکن است باعث خونریزی معده یا روده شود که این امر می‌تواند مرگبار باشد. این مشکلات بدون هشدار می‌تواند در هنگام استفاده از ژل ولتارن، به ویژه در افراد مسن‌تر رخ دهد.

اگر به مصرف داروی دیکلوفناک (Voltaren، Cataflam، Flector و …) آلرژی دارید یا اگر تا به حال پس از مصرف آسپرین یا داروهای خانواده NSAID یک حمله آسم یا واکنش شدید آلرژیک را تجربه کردید، نباید از ژل ولتارن استفاده کنید.

نکات کاربردی در استفاده از ژل ولتارن

برای اطمینان از اینکه این دارو برای شما خطری را در پی ندارد، به پزشک خود اگر موارد زیر را داشتید مشورت کنید:

 • ابتلا به بیماری قلبی، فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت، و یا اگر شما سیگار می کشید؛
 • سابقه حمله قلبی، سکته مغزی، یا لخته شدن خون؛
 • سابقه زخم معده یا خونریزی؛
 • آسم؛
 • بیماری کبدی یا کلیه؛
 • احتباس مایعات.

مصرف این دارو در ۳ ماه آخر بارداری ممکن است به جنین آسیب برساند. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

معلوم نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می‌شود یا اینکه ممکن است به یک کودک شیرخوار آسیب برساند یا نه. هنگام دریافت این دارو نباید به کودک شیرخوار خود را با شیر مادر تغذیه کنید.

مصرف این دارو برای مصرف در افرادی که کمتر از ۱۸ سال سن دارند تایید نمی‌شود.

نحوه مصرف ژل ولتارن

این دارو را دقیقاً همان طور که توسط پزشک شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. دستورالعمل های پزشک خود را در مورد چگونگی مصرف دارو دنبال کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. پزشک شما ممکن است گاهی اوقات دوز داروی شما  را برای اطمینان برای گرفتن  بهترین نتایج،  تغییر دهید. این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید.

تمام اطلاعات بیمار، راهنماهای دارویی و ورق‌های آموزشی ارائه‌شده به شمارا بخوانید. اگر سؤالی دارید، از پزشک خود یا از یک دکتر داروساز بپرسید.

پس از استفاده از این ژل، دست‌های خود را بشویید. حداقل ۱۰ دقیقه قبل از پوشیدن دستکش کنید. همچنین حداقل ۱ ساعت قبل از حمام کردن یا دوش گرفتن صبر کنید.

این ژل را برای زخم باز پوست یا در مناطقی که دچار عفونت، بثورات، یا سوختگی هستند، اعمال نکنید. پوست را با استفاده از باند پوشش ندهید و یا آن را از حمام داغ، پد گرم و یا سونا گرم نکنید. گرما یا پانسمان کردن می‌تواند مقدار دیکلوفناک را که از طریق پوست شما جذب می‌کند را افزایش دهد.

برای درمان درد استئوآرتریت با ژل ولتارن: این دارو با کارت دوز ارائه می‌شود که نشان می‌دهد چقدر ژل برای دوزهای دو گرم یا دوز ۴ گرمی تجویز می‌شود. ژل را بر روی این کارت در طول خط برای اعمال دوز مورد نیاز خود فشار دهید. از ژل ولتارن بیش از مقدار متناسب و مورد نیاز خود استفاده کنید. کارت را مستقیماً بر روی محل درمان بکشید و به آرامی به پوست بمالید.

برای درمان درد آرتریت در پا، ژل ولتارن را روی تمام قسمت‌های پا، از جمله پا و پاهایتان قرار دهید. هنگام درمان دست، ژل را بر روی تمام قسمت‌های دست گسترش دهید، از جمله انگشتان دست و کف دست.

طریقه مصرف ژل ولتارن

این دارو را در دمای اتاق به دور از گرما و رطوبت نگهداری کنید.این ژل را فریز نکنید.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

 • از لوازم آرایشی، کرم‌های ضد آفتاب، لوسیون، حشره‌کش و یا سایر محصولات پوستی برای درمان در همان منطقه که با ژل ولتارن درمان می‌کنید، استفاده نکنید.
 • از قرار گرفتن پوست در معرض گرما، نور خورشید یا تخت‌های برنزه شدن اجتناب کنید.
 • اجتناب از اعمال این دارو در نزدیکی چشمان، بینی یا دهان خود. اگر این اتفاق می‌افتد، با آب آن را بشویید. اگر دچار سوزش چشم هستید که بیش از ۱ ساعت طول کشیده است، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • اجتناب از نوشیدن الکل. این امر ممکن است خطر ابتلا به خونریزی معده را افزایش دهد.
 • هنگام استفاده از ژل ولتارن از مصرف آسپیرین یا سایر داروهای ضد التهابی اجتناب کنید.
 • قبل از استفاده از داروهای سرماخوردگی، آلرژی یا درد، از یک پزشک یا دکتر داروساز در این مورد سؤال کنید. بسیاری از داروهای موجود در داروخانه حاوی آسپیرین یا سایر داروهای مشابه دیکلوفناک هستند. مصرف برخی از محصولات با هم باعث می‌شود که شما مقادیری بیش‌ازحدی از این نوع از دارو را دریافت کنید. برچسب را بررسی کنید تا ببینید آیا این دارو حاوی آسپیرین، ایبوپروفن، کتوپروفن یا ناپروکسن است یا نه.

عوارض جانبی داروی ولتارن

گرچه خطر کمی برای ابتلا به عوارض جانبی جدی در هنگام استفاده از این ژل در هنگام اعمال بر پوست به وجود می‌آید، ولی همچنین این دارو می‌تواند از طریق پوست جذب شود که ممکن است باعث عوارض جانبی استروئیدی در سراسر بدن شود.

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به ژل ولتارن مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر نشانه‌هایی از حمله قلبی یا سکته مانند موارد زیر در شما مشاهده می‌شود، به اورژانسی پزشکی اطلاع دهید: درد قفسه سینه که به سمت فک و شانه شما گسترش می‌یابد، بی‌حسی یا ضعف ناگهانی در یک‌طرف بدن، اشکال در گفتار، احساس تنگی نفس.

• اولین علامت خارش پوست، مهم نیست که چقدر خفیف باشد؛
• تنگی نفس (حتی با مقداری خفیف)؛
• تورم یا افزایش سریع وزن؛
• علائم خونریزی معده مانند مدفوع خونی یا تیره‌رنگ، سرفه خونی یا استفراغ که به نظر می‌رسد مانند تفاله قهوه است؛
• مشکلات تهوع، تهوع، درد در قسمت بالای معده، خارش، احساس خستگی، علائم آنفلوانزا، از دست دادن اشتها، ادرار تیره‌رنگ، مدفوع به رنگ خاکستری، یرقان (زرد شدن پوست یا چشم‌ها)؛
• مشکلات کلیوی ماند عدم توانایی در ادرار کردن یا ضعیف شدن ادرار یا ضعف، تورم در پاها یا مچ پا، احساس خستگی یا تنگی نفس؛
• علائم فشارخون بالا مانند سردرد شدید، تپش گردن یا گوش، خونریزی بینی، اضطراب، سردرگمی؛
• علائم کمبود گلبول قرمز (کم‌خونی) مانند داشتن پوست کمرنگ، احساس سرگیجه یا کمبود نفس، ضربان قلب سریع، مشکل درت مرکز.
• واکنش شدید پوستی، تب، گلودرد، تورم در چهره یا زبان شما، سوزش در چشم شما، درد پوستی و بثورات پوستی قرمز یا بنفش که به‌خصوص در صورت یا قسمت بالایی بدن گسترش می‌یابد و موجب پوسته‌پوسته شدن و تاول می‌شود.

 

عوارض جانبی شایع این دارو شامل موارد زیر است:

سوءهاضمه، نفخ، درد معده، حالت تهوع، استفراغ؛

• اسهال، یبوست؛

• سردرد، سرگیجه، خواب‌آلودگی؛

• گرفتگی بینی؛

• خارش، افزایش در مقدار عرق؛

فشارخون بالا؛

• تورم یا درد در بازوها یا پاها.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی  مصرف  این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

در صورت استفاده از داروهای ضدافسردگی مانند سیتالوپرام، اسکلیتوپام، فلوکستین (پروزاک)، فلووکسامین، پاروکستین، سرترالین (Zoloft)، ترازودون یا ویولازادون، از پزشک خود در این زمینه سؤال کنید. مصرف هر یک از این داروها همراه با یک NSAID  مانند ژل ولتارن می‌تواند به‌راحتی باعث ایجاد خونریزی شود.

به پزشک خود در مورد تمام داروهای فعلی خود چه آن‌هایی را که شروع یا متوقف کرده‌اید، به‌ویژه موارد زیر اطلاع دهید:

• سیکلوسپورین؛
• لیتیم؛
• متوترکسات؛
• یک رقیق‌کننده خون (وارفارین، کومادین، جانتوون)؛
• داروهای قلب یا فشارخون، ازجمله دیورتیک یا “قرص آب”؛
• داروهای استروئید (پردنیزون و …).

این لیست کامل نیست. بسیاری از داروهای دیگر اگر همراه با ژل ولتارن استفاده شود، می‌تواند با آن تداخل پیدا کند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه ، ویتامین‌ها ، و محصولات گیاهی است.

منبع این مقاله: Drugs.com
این مقاله به‌طور اختصاصی توسط مجله قرمز ترجمه‌ شده است.