کت‌ها و ژاکت‌های مردانه انواع مختلفی دارند مثل کت‌های رسمی، کت‌های تک، اسپورت، چرم، بافتنی و … اما دو نوع از این کت‌ها و ژاکت‌ها که محبوبیت زیادی میان آقایان دارند ژاکت چرم و ژاکت جین است. این دو نوع کت و ژاکت از لباس‌های کلاسیک مردانه هستند که با گذشت چندین دهه از محبوبیتشان کاسته نشده است و می‌توان آن‌ها را قهرمانان دنیای لباس‌های غیررسمی مردانه به شمار آورد. اما این سوال پیش می‌آید که اگر بخواهید از بین این دو یکی را انتخاب کنید کدام مورد برای شما مناسب‌تر است؟ در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز مقایسه‌ای بین ژاکت چرم و ژاکت جین مردانه خواهیم داشت تا معایب و مزایای هریک را بررسی کرده و به شما در یک انتخاب بهتر کمک کنیم.

کدام تطبیق پذیرتر است؟ ژاکت چرم یا ژاکت جین؟

هر دو ژاکت چرم و جین تطبیق پذیری بالایی دارند و همراه با یک پیراهن رسمی، یک بوت شیک و یک ساعت مچی کلاسیک می‌توانند به بخشی از استایل نیمه رسمی شما تبدیل شوند. یا این که می‌توانید این ژاکت‌ها را با یک تیشرت ساده و کفش کتانی بپوشید و استایلی غیررسمی و اسپورت برای خودتان بسازید. اما در مورد ژاکت جین محدودیت‌هایی وجود دارد. ژاکت چرم را با هر شلوار جینی از هر نوع و رنگ می‌توانید بپوشید اما ژاکت جین باید با شلواری پوشیده شود که رنگ آن خیلی تیره‌تر یا خیلی روشن‌تر است. هرگز کت جین را با شلوار همرنگ آن نپوشید، به این ترکیب تاکسیدوی کانادایی گفته می‌شود و فقط در قسمت‌های سردسیر کانادا می‌توانید چنین ترکیبی را امتحان کنید، البته ژاکت جین با رنگ‌هایی مثل مشکی و سبز تیره و … چنین محدودیت‌هایی ندارد. از طرف دیگر ژاکت چرم تنوع بالایی از نظر مدل دارد و هر مدل از نظر رسمی و غیررسمی بودن با مدل‌های دیگر تفاوت دارد مثلا اگر ژاکت چرم شما جیب داشته باشد کمتر رسمی است در حالی که ژاکت‌های جین مردانه تنوع مدل زیادی ندارند و از نظر رسمی و غیررسمی بودن تفاوت چندان ایجاد نمی‌کنند. پس به طور کلی می‌توان گفت کت چرم نسبت به کت جین تطبیق پذیرتر است و با لباس‌های بیشتری هماهنگ می‌شود.

ژاکت چرم یا ژاکت جین

مقایسه قیمت‌های دو نوع ژاکت مردانه

کت چرم اگر از چرم طبیعی باشد طبیعتا قیمت بالایی دارد در حالی که کت جین باکیفیت را هم می‌توان در قیمت‌های مناسبی در بازار مشاهده کرد. اما به طور کلی می‌توان گفت که یک کت چرم استاندارد از چرم طبیعی و باکیفیت قیمتی حدود ۵ تا ۶ برابر بیشتر از یک ژاکت جین باکیفیت و استاندارد دارد. از این حیث می‌توان ژاکت جین را برنده دانست اما زود قضاوت نکنید. همیشه ارزان بودن بهتر نیست، یک ژاکت چرم هرچند گران است اما اگر کیفیت خوبی داشته باشد دوام بسیار بالایی هم خواهد داشت و شما تا دوران کهولت سن هم می‌توانید آن را بپوشید! اما کت جین هرچقدر هم باکیفیت باشد پس از چند سال استفاده فرسوده خواهد شد و اگر شما ارزش لباس را که با تقسیم کردن قیمت بر تعداد دفعات پوشیدن به دست می‌آید محاسبه کنید کت چرم برنده این قسمت خواهد بود. پس اگر از نظر بودجه محدودیتی ندارید و به دنبال یک لباس بادوام برای یک عمر هستید بهتر است برای خرید یک کت چرم عالی سرمایه گذاری کنید.

ژاکت چرم یا ژاکت جین

مراقبت از کدام ژاکت ساده‌تر است؟

اگر با اصول مراقبت از لباس به خصوص چرم آشنایی داشته باشید می‌دانید که چرم نیاز به مراقبت ویژه دارد و اگر این مراقبت (مثل استفاده از روغن‌ها و نگهدارنده‌های مخصوص) درست انجام نشود آن دوام طولانی که از آن انتظار دارید محقق نخواهد شد و خیلی زودتر از آن چه که فکر می‌کنید کت چرم شما خراب و غیرقابل استفاده خواهد شد. اما ژاکت جین دقیقا در نقطه مقابل قرار دارد، پارچه جین دوام بسیار بالایی دارد به سادگی پاره یا پوسیده نمی‌شود و بعد از هر پنج یا شش بار پوشیدن باید شسته شود. اما لباس چرم قابل شستشو نیست و هرگونه کثیفی و لکه روی آن باید با دست و با دقت و احتمالا با کمک متخصصان چرم برطرف شود اما شما می‌توانید ژاکت جین خود را با رعایت نکات اولیه (استفاده از آب سرد و شوینده‌های مناسب) در ماشین لباسشویی هم بشویید و سال‌ها از آن استفاده کنید. به نظر می‌رسد ژاکت جین در این مرحله برنده است و اگر شما جزو افرادی هستید که تخصص زیادی در نگهداری از لباس ندارید بهتر است یک کت جین برای خود تهیه کنید.

ژاکت چرم یا ژاکت جین

هریک از این دو نوع ژاکت برای کدام شرایط آب و هوایی مناسب است؟

چرم یک بافت مناسب و مقاوم در مقابل هوای سرد و بادی است و کت چرم می‌تواند شما را در چنین هوایی به خوبی گرم نگه دارد مخصوصا اگر آستر پشمی یا پلی استر هم داشته باشد. اما این کت در هوای گرم باعث تعریق می‌شود و انتخاب مناسبی برای شما نخواهد بود. در مقابل کت جین از الیاف پنبه تهیه شده است و قابلیت تعریق بالایی دارد در نتیجه در هوای گرم نیز با آن احساس راحتی خواهید کرد (البته نه به اندازه لباس‌های تابستانی خنک) همچنین انواع مختلفی از کت جین هم در بازار وجود دارند که آستر پشمی دارند و آن را به یک کاپشن گرم و مناسب برای روزهای سرد و برفی تبدیل کرده‌اند. بنابراین کت جین را می‌توان تقریبا در همه روزهای سال پوشید اما کت چرم فقط برای روزهای خنک و نسبتا سرد مناسب است. اما در روزهای بارانی شرایط متفاوت است، کت‌های جین موقع خیس شدن سنگین و غیرقابل استفاده می‌شوند اما کت‌های چرم به طور طبیعی ضدآب هستند. البته اگر می‌خواهید یک بارانی چرم برای خودتان تهیه کنید لازم است بدانید که این بارانی‌ها و کت‌ها کلاه ندارند و شما باید یک کلاه مجزا همراه داشته باشید، علاوه بر این این بارانی‌ها زیاد بلند نیستند و پاهای شما به احتمال زیاد خیس خواهد شد. پس در این قسمت نیز می‌توان ژاکت چرم را برنده دانست چون ضدآب بودن اهمیت بیشتری دارد.

ژاکت چرم یا ژاکت جین

کدام را می‌توان اندازه کرد؟ ژاکت چرم یا ژاکت جین؟

همه می‌دانند که تغییر دادن ژاکت جین کار بسیار مشکلی است و شما نمی‌توانید اندازه آستین‌های آن را کوتاه کنید یا آن را تنگ‌تر کنید چون این لباس پارچه بسیار ضخیمی دارد که با روش‌های معمول خیاطی قابل دوخت نیست. بنابراین لازم است که هنگام خرید کت چرم دقت کافی داشته باشید و آن را کاملا اندازه خودتان تهیه کنید و از خرید آنلاین این نوع لباس‌ها اجتناب کنید. البته ایجاد تغییر در لباس‌های جین هم ساده نیست اما غیرممکن هم نیست و اگر ان را به یک خیاط ماهر بدهید او می‌تواند آستین‌ها را کوتاه‌تر کند، فرم یقه را تغییر دهد و یا لباس را کمی تنگ‌تر کند. بنابراین در این بخش کت جین برنده است و اگر شما جزو افرادی هستید که لباس اندازه تنتان به سختی پیدا می‌شود بهتر است از خرید کت چرم اجتناب کنید و به جای آن از کت جین استفاده کنید.

کدام جذاب‌تر است؟ مردی که ژاکت چرم پوشیده یا مردی که ژاکت جین به تن دارد؟

در این مورد باید نظر خانم‌ها را بپرسید، کت چرم را می‌توان ترکیبی از ظرافت و خشونت دانست، یک سطح قابل لمس که حالتی شبیه به پوست دارد و می‌تواند یکی از جذاب‌ترین لباس‌های مردانه باشد، در مقابل لباس جین هم ویژگی‌های خاص خود را دارد مثلا برای ترکیب با تیشرت عالی است و یادآور ستاره‌ای افسانه‌ای مثل جیمز دین است. چرم مشکی برای آقایانی که تضاد رنگی بالایی میان پوست و موی خود دارند انتخابی عالی است اما ممکن است جذابیت بقیه آقایان را تحت الشعاع قرار دهد و این افراد بهتر است از چرم قهوه‌ای استفاده کنند. کت جین شما را به یک پسر خوب و کت چرم به یک پسر بد تبدیل می‌کند که هر یک از این دو نوع ممکن است برای برخی از خانم‌ها جذابیت داشته باشند. در نتیجه نمی‌توان برای این قسمت برنده‌ای را مشخص کرد و همه چیز به نظر خود شما و کسی که می‌خواهید توجه او را جلب کنید بستگی دارد.

ژاکت چرم یا ژاکت جین

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش دنیای مد در مجله قرمز شاخه پوشاک آقایان مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Real Men Real Style (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)